Niesamowite bogactwo witamin miodu poznano już w Starożytnym Egipcie, gdzie wkładano go do grobowców faraonów. Babcie zawsze ceniły ten produkt, jako naturalny antybiotyk i podawały w czasie przeziębienia. Jego właściwości zależą od rodzaju oraz źródła. Czy ten złoty dar natury rzeczywiście pomaga? Jaki miód jeść, by być zawsze zdrowym?
Miód jest nie tylko pysznie słodki płyn, który powstaje w naturalny sposób. Jego właściwości są znane nie od dziś. Najlepiej jeść go na zimno lub dodawać do różnych dań. Pamiętajmy, że dodając miód do herbaty, powinniśmy poczekać, aż napój trochę się schłodzi, bo gorąca woda zmniejsza jego drogocenny dar. Miód przede wszystkim wzmacnia organizm oraz serce, koi nerwy i goi rany. Ma właściwości antybakteryjne. Pomaga walczyć z anemią czy alergiami. Często działa lepiej niż niejeden antybiotyk.
Miód – rodzaje i właściwości:
- Spadziowy – bardzo ciemny o lekko gorzkim smaku. Warto go jeść w przypadku, gdy często chorujemy na schorzenia górnych dróg oddechowych.
- Gryczany – ma kolor ciemnej herbaty. Jego smak jest dość cierpki, więc nie każdemu przypadnie do gustu. Polecany jest przy zrastaniu się kości po złamaniach.
- Akacjowy – jego kolor przypomina letnie siano. Polecany głównie przy częstych bólach układu pokarmowego.
- Lipowy – to jeden z najbardziej aromatycznych miodów. Jego największym plusem jest działanie uspokajające i antyseptyczne. Polecany przy stanach lękowych, dużym stresie oraz przeziębieniach.
- Rzepakowy – jego kolor kojarzy się z letnim dniem na łące. Kiedy się skrystalizuje, a robi to szybko, wygląda dość nieapetycznie, ale daj się zwieść. Ten miód to prawdziwe bogactwo dla osób chorujących na serce.
- Mniszkowy – kolor słomkowożółty, polecany przy schorzeniach wątroby i dużym osłabieniu organizmu.
- Wrzosowy – kolor tego miodu jest specyficzny, bo czerwonobrunatny o dość galaretowatej konsystencji. Polecany jest przy schorzeniach dróg moczowych i prostaty.
- Wielokwiatowy – najpopularniejszy ze wszystkich miodów. Bardzo pomocny alergiach oraz katarze siennym.
- Koniczynowy – kolor słomkowożółty, stosowany przy schorzeniach przewodu pokarmowego.
- Malinowy – ma kolor jasnożółty. Jest bardzo pomocny na choroby serca i schorzenia mięśnia sercowego.
- Miód w plastrze – udowodniono, że rzucie kawałka plastra działa zbawiennie na katar sienny.
- Pyłek pszczeli – jest to białko roślinne bogate w mikroelementów, witamin, aminokwasów oraz soli mineralnych. Polecany jest głównie w silnym osłabieniu organizmu, wzmożonym wysiłku fizycznym, jak i umysłowym. Dobrze sprawdzi się dla osób aktywnych oraz mających problem z anemią.
Od dawna miód wykorzystywany jest w medycynie w postaci maści, kremów czy roztworów propolisowych, które działają bakteriobójczo i przyśpieszają gojenie ran. Jak widać ten, jakże powszechny w naturze, produkt może w pomóc nam przeciwdziałać różnym chorobom i schorzeniom sezonowym. Dlatego warto dodać to „płynne złoto” do naszego, codziennego jadłospisu.
Odwiedź mnie na blogu Sportowe Głodomory