Boże Narodzenie Boże Narodzenie Gotowanie Kuchnia Przepisy Święta

7 świątecznych przepisów, także tych polecanych przez Magdę Gessler

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
12 grudnia 2017
Następny

Robicie już listę, co ugotować, jakie ciasto upiec? Szukacie sprawdzonych przepisów, żeby w tym roku pierogi faktycznie były mięciutkie,  barszczyk wyjątkowy, a makowiec rozpływał się w ustach? Tylko, który z przepisów wybrać, który należy do sprawdzonych?

I chociaż wszystkie potrawy zdają się być do siebie podobne, to jednak często diabeł tkwi w szczegółach. Zanim jednak zaczniecie szukać w internecie, sięgać do książek kucharskich, do wyblakłych wycinek z gazet, na których już ledwo co widać, zerknijcie do proponowanych przepisów. Poszperałyśmy trochę w internecie, poprzyglądałyśmy się przepisom, wśród których znalazłyśmy i te polecane między innymi przez Magdę Gessler. Wybrałyśmy te potrawy, która same chętnie przygotujemy w te Święta, może i wy się skusicie? A może macie swoje sprawdzone przepisy i zechcecie się nimi podzielić?

Boże Narodzenie Boże Narodzenie Gotowanie Kuchnia Przepisy Święta

Masz wrażliwe zęby? Sprawdź, co robisz źle i jak sobie pomóc

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
12 grudnia 2017
Masz wrażliwe zęby? Sprawdź, co robisz źle i jak sobie pomóc
Fot. iStock/Tharakorn
 

Masz wrażliwe zęby?  Ten problem dotyczy wielu osób. Ta nieprzyjemna dolegliwość znacznie utrudnia życie i odbiera radość ze zwykłych czynności, jak jedzenie czy picie. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele różnych past, dedykowanych osobom z nadwrażliwymi zębami, ogromne znacznie mają nasze nawyki i przyzwyczajenia. Sprawdź, jakie błędy popełniasz i co zrobić, żeby poprawić komfort życia. 

Zbyt intensywnie szczotkujesz zęby

Niektórym wydaje się, że tylko szczoteczką z twardym włosiem można dobrze umyć zęby. Jeżeli dodatkowo stosuje się metodę „im mocniej, tym lepiej”, łatwo nabawić się nadwrażliwości zębów. W wyniku intensywnego szczotkowania zębów twardym włosiem, może dojść do odkrycia drobnych kanalików i podrażnienia nerwów. Zęby należy myć dokładnie, przez kilka minut. To da zdecydowanie lepsze efekty, niż ekspresowe szorowanie szkliwa.

Jesz kwaśne produkty

Przy nadwrażliwości zębów lepiej unikać wszelkich, kwaśnych pokarmów. To najczęściej właśnie one powodują ten przenikliwy ból zębów. Zrezygnuj z cytrusów, sosu pomidorowego i kiszonek.

Zgrzytasz zębami

Jeżeli cierpisz na bruksizm, czyli nieświadome zgrzytanie zębami lub zaciskanie szczęki w trakcie snu, wcześniej czy później nabawisz się poważnych problemów z uzębieniem. Gdy zostanie starta powierzchnia ochronna i na wierzch wyjdzie zębina, nadwrażliwość zębów i próchnica pojawią się natychmiast. Jeżeli problem dotyczy ciebie, pójdź do stomatologa. Być może w twoim przypadku wystarczyć zastosować na noc szyny okluzyjne, które chronią zęby.

Wybielasz zęby na własną rękę

Niektóre pasty wybielające mogą powodować nadwrażliwość zębów. To samo dotyczy innych, domowych sposobów, jak na przykład wybielania przy pomocy sody. Jeśli odczuwasz dyskomfort w trakcie picia zimnych i gorących napojów, a także podczas jedzenia niektórych potraw, wybielanie zębów domowymi metodami nie jest dla ciebie. Być może stomatolog znajdzie sposób, by w bezpieczny sposób rozjaśnić twój uśmiech.

Często płuczesz jamę ustną

Niektóre preparaty dostępne bez recepty zawierają alkohol i całe mnóstwo chemicznych dodatków, które uszkadzają szkliwo. Możesz zrezygnować z płukania jamy ustnej, jeśli sprawia ci to ból, ale pamiętaj o dokładnym myciu zębów i języka. Zaprzyjaźnij się również z nitką dentystyczną.

Masz chore dziąsła

Możesz zmagać się z parodontozą, w wyniku której odsłonięciu ulegają szyjki zębowe. To choroba, która wymaga interwencji stomatologa. Nieleczona prowadzi w końcu do utraty zębów. Wcześniej jednak pacjenci przez wiele lat zmagają się z nadwrażliwością zębów, krwawieniem podczas szczotkowania, obrzękiem dziąseł i choćby nieprzyjemnym zapachem z ust.

Masz kamień nazębny

Na powierzchni zębów odkłada się tzw. płytka nazębna, składająca się ze śliny, resztek pokarmowych, bakterii i powodująca uszkodzenia szkliwa i choroby dziąseł. Dlatego tak ważne jest dokładne mycie zębów, częste wizyty kontrolne i specjalistyczne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym. Uszkodzone szkliwo powoduje nadwrażliwość zębów.

Miałaś zabieg dentystyczny

Zęby pomogą być nadwrażliwe po zabiegu dentystycznym, takim jak ekstrakcja, osadzanie korony czy leczenie kanałowe. Jeżeli dyskomfort nie mija po kilku dniach, konieczna jest ponowna wizyta u lekarza, celem wykluczenia zakażenia. Tzw. nadwrażliwość pozabiegowa jest częstym i normalnym zjawiskiem.

Masz uszkodzony ząb

Nadwrażliwość może wynikać z pęknięcia, złamania lub ukruszenia zęba. Stan z pewnością nie minie, a jedynie może znacznie się pogorszyć. W takich sytuacjach należy wybrać się do dentysty, który oceni stan zęba i wybierze odpowiednią formę leczenia.

Musisz wymienić plomby

Na przestrzeni lat mogą pojawić się niewidoczne gołym okiem luki między szkliwem, a plombami. Z tego powodu może wystąpić nadwrażliwość na różne pokarmy i napoje, a także próchnica. Upewnij się, czy twoje plomby nie nadają się przypadkiem do wymiany.

Z nadwrażliwością zębów naprawdę można sobie poradzić. Niekiedy wystarczy stosować specjalną pastę, która chroni szkliwo. Jeżeli jednak odczuwasz bardzo silny ból, mimo zmiany nawyków i stosowania odpowiednich preparatów, musisz skonsultować się z lekarzem.


 

Źródło: Everyday Health


Boże Narodzenie Boże Narodzenie Gotowanie Kuchnia Przepisy Święta

10 rzeczy, o które kobiety wstydzą się zapytać ginekologa

Redakcja
Redakcja
12 grudnia 2017
Fot. iStock/M_a_y_a

Przychodzi kobieta do ginekologa. I co? I wstydzi się zadawać pytania! Mimo XXI wieku, dostępu do medycyny oraz wiedzy, wiele z nas ma prawdziwe opory przed zadawaniem pytań ginekologowi. Zapominamy o tym, że to przede wszystkim lekarz — profesjonalista i specjalista, który chętnie rozwieje wszystkie nasze wątpliwości.

Sama wizyta bywa powodem do stresu, a badanie jest na tyle krępujące, że nie mamy ochoty na żadne rozmowy. Chcemy wręcz wyjść stamtąd jak najszybciej. Nie ma podstaw, aby odczuwać wstyd czy zażenowanie podczas wizyty w gabinecie. O wiele lepiej jest wyjść z głową pełną sprawdzonej wiedzy, niż przeszukiwać internetowe fora, aby uzyskać odpowiedzi. Kto pyta, nie błądzi. Pamiętajcie.

10 pytań, których kobiety najczęściej wstydzą się zadać ginekologowi

1. Czy można coś zrobić, by seks przestał być bolesny?

Wiele kobiet cierpi w milczeniu nie szukając przyczyny swoich problemów, a to proste pytanie może rozwiać wiele wątpliwości i poprawić komfort kobiety. Bolesne stosunki mogą świadczyć o problemach emocjonalnych, zakażeniach pochwy, torbielach, mięśniakach czy nowotworach. Nikt lepiej od ginekologa nie odpowie kobiecie na to pytanie.

2. Czy stosowanie gadżetów erotycznych jest bezpieczne?

W internecie można znaleźć wiele stron oferujących sprzedaż różnych gadżetów erotycznych. Takie „zabawki” służące do różnych czynności zazwyczaj nie są szkodliwe, posiadają atesty. Jednak gdy w przypadku niefortunnego wyboru któregoś z lubrykantów, wibratorów i innych zabawek pojawiają się alergia lub infekcja, warto o to zapytać ginekologa.

3. Skąd się bierze suchość pochwy?

Suchość pochwy to kolejna dolegliwość, z którą radzimy sobie dostępnymi w aptece preparatami lub lubrykantami. Co prawda mogą one przynieść miejscową poprawę, ale na pewno nie zlikwidują przyczyn. Suchość pochwy może być wynikiem spadku poziomu estrogenów, stałego przyjmowania leków, nieprawidłowej diety, przemęczenia i stresu, używek, a także infekcji lub zapalenia pochwy. Lekarz ginekolog bez problemu postawi odpowiednią diagnozę.

4. Czy po urodzeniu dziecka pochwa będzie luźna?

Wstydzimy się pytań o tę strefę kobiecości, która na ginekologu nie robi żadnego wrażenia. Wspominając o odczuciu luźności pochwy lekarz najpewniej uspokoi pacjentkę, bo kobiece ciało ma ogromne możliwości regeneracyjne. Jednak gdy nadmiernie się rozciąga, ginekolog może zalecić ćwiczenie mięśni Kegla lub bardziej inwazyjne rozwiązania.

5. Czy można poprosić o badanie piersi?

Lekarz ginekolog może, a nawet powinien, zaproponować pacjentce badanie piersi, celem wykrycia nieprawidłowości. Jeśli dotychczas nie miałaś takiego badania i sama nie przeprowadzasz go w domu, koniecznie poproś lekarza o przeprowadzenie go i instruktaż, jak zrobić to samodzielnie.

6. Pytanie o skierowanie na badanie w kierunku HIV

Mimo iż badanie krwi wykrywające wirusa HIV jest badaniem coraz powszechniejszym, kobiety wstydzą się prosić lekarza po skierowanie do laboratorium. Dla ginekologa nie jest to novum, a więc nie będzie on zdziwiony, że akurat prosisz o takie, a nie inne skierowanie.

7. Jak przygotować się do konkretnego badania?

Jeśli lekarz zleci na następnej wizycie pobranie próbki do wymazu czy kontroli USG, należy zapytać lekarza, jak się do tego przygotować. Najczęściej nie chcemy wychodzić na ignorantki i nie pytamy, a następnie informacji szukamy u koleżanek czy w internecie. Zdarza się, że kobieta aż za bardzo się przejmuje komfortem lekarza i wręcz przesadza z nadgorliwą higieną. Stosowanie płynów do higieny, chusteczek nawilżanych, dezodorantów, przed samą wizytą nie jest wskazane, bo fałszuje obraz tego, co się dzieje w okolicy intymnej, zmieniając zapach i zmywając wydzielinę.

8. Czy coś może utknąć w pochwie?

„Zagubiony” krążek antykoncepcyjny czy tampon powoduje, że kobieta zaczyna panikować, a przy okazji wyjątkowo wstydzi się pójść do lekarza i poprosić o badanie. Co prawda nie ma możliwości, aby jakiś obiekt zawędrował w głąb ciała, bo jeśli nie został po prostu przesunięty w głąb, to zapewne wypadł.

9. Jaka jest przyczyna problemu?

Gdy ginekolog stawia diagnozę, pacjentki rzadko dopytują o przyczyny kłopotów. Jeśli ginekolog jest małomówny, a pacjentka nie zgłasza własnych pytań, wychodzi do domu z niedosytem wiedzy. Wie, że jest dokucza jej infekcja, ale nie wie z czego ona może wynikać. Lecząc jedną infekcję, a nie zapobiegając drugiej, problemy ze zdrowiem intymnym mogą powrócić, bo np. przyczyna nie zostanie usunięta.

10. Czy wygląd miejsc intymnych jest w porządku?

Chyba każda kobieta zastanawiała się choć raz, czy wygląd miejsc intymnych, szczególnie warg sromowych nie odbiega od normy. Mamy różne wyobrażenia o tym, jak powinny one wyglądać, ale nie mamy odwagi zapytać o to lekarza, który zapewne rozwiałby wątpliwości. Wszystko zależy od indywidualnej budowy warg sromowych i dopóki nie przeszkadzają one we współżyciu, uprawianiu sportu lub nie są przyczyną częstych infekcji, nie ma konieczności do interwencji chirurga.

źródło: kobieta.wp.pl, kobiecosc.info


Zobacz także

7 zasad, dzięki którym ułatwisz sobie przygotowanie posiłków i utrzymasz dietę

Faworki jak u mamy

Faworki, jak u mamy! Prawdziwy smak dzieciństwa

Najlepszy muzyczny prezent na gwiazdkę od Fresh ‘n Rebel. Prezentownik Oh!me 2018