Go to content

6 przykazań hygge na spędzenie Świąt w dobrej, przyjaznej atmosferze

Wszyscy już chyba wiemy co nieco o duńskim hygge. O przyjemności płynącej z bycia razem w miłej przytulnej atmosferze. Najbardziej uwidocznia się to właśnie w Święta. „W Boże Narodzenie [Duńczycy] przygotowują wszystko razem, by zapewnić sobie maksymalny komfort. Taka praca zespołowa. Obejmuje ona stworzenie ciepłej atmosfery przy świecach i dobrym jedzeniu, ale też sposób bycia. Pomagają sobie, aby żadna pojedyncza osoba nie czuła, że na niej spoczywa cały ciężar przygotowań.”*

Może warto wprowadzić ten sposób myślenia także w naszym domu? Święta to doskonała okazja, by ćwiczyć się w uważnym, wspólnym byciu i czerpaniu radości z prostych przyjemności. Spróbujmy więc w tym czasie naprawdę poczuć, jak dobrze jest być razem. Pomoże nam w tym tych kilka duńskich sposobów na rodzinne spędzanie czasu:

Fot. iStock/svetikd

Fot. iStock/svetikd

1. Bądźcie razem

W momencie przekraczania progu rodzinnego domu, wszyscy powinni zgodzić się na zostawienie codziennych stresów i zmartwień za drzwiami. Nie rozdrapujcie starych ran i nie skupiajcie się na własnych (ani cudzych) problemach.

2. Bawcie się razem

Spędzając czas razem, wybierzcie takie gry, w których każdy może wziąć udział. Tego dnia swoje preferencje odłóżmy na bok.

Fot. iStock/svetikd

Fot. iStock/svetikd

3. Pamiętajcie, że ma być miło

Zadbajcie o miły nastrój – zapalcie świece, udekorujcie dom samodzielnie wykonanymi ozdobami, a na stole postawcie to, co wspólnie udało wam się przygotować.

4. Nie narzekaj

Jeśli czujesz, że za chwilę zaczniesz na coś narzekać, najpierw pomyśl o tym, jak mogłabyś to naprawić.

5. Bądź obecny

Odłóżmy na chwilę telefony i tablety. Wyłączmy telewizory i choć przez chwilę bądźmy tylko dla siebie.

6. Śpiewaj!

Może wydać ci się to głupie, ale naprawdę działa! Śpiewanie dostarcza nam dużo radości i jest bardzo w stylu hygge. Dzieci to uwielbiają a dorośli zresztą też (nawet jeśli nie zawsze chcą się do tego przyznać 🙂 )


Źródło: coaching.focus.pl

*J. Alexander, I. Sandah. Duński sposób na szczęście.