Ten trend jest już widoczny: kobiety coraz rzadziej decydują się na małżeństwo, a mężczyźni nie mogą sobie z tym poradzić i czują się sfrustrowani. Coraz częściej żyjemy w dwóch różnych światach i coraz rzadziej wierzymy w to, że znajdziemy prawdziwą, trwałą miłość w związku.
Kobiety nie chcą ślubu. Jak to działa na mężczyzn? Zdaniem psychologów – fatalnie. Panowie coraz gorzej radzą sobie ze złością i są coraz bardziej drażliwi. Są w rozterce, odczuwają gniew i mają poczucie bycia lekceważonymi. Wielu z nich nie radzi sobie również z poczuciem samotności. Wnioski amerykańskich naukowców idą dużo dalej: zdaniem badaczy, pod wpływem tej sytuacji mężczyźni podejmują błędne decyzje (np. głosują na niewłaściwych kandydatów), izolują się (poza żoną rzadko mają przyjaciół, z którymi mogą rozmawiać o swoich nadziejach, marzeniach, obawach i frustracjach) oraz … umierają wcześniej niż kobiety.
Męska samotność i niezależność kobiet to dwa trendy przeplatające się i wzajemnie się wzmacniające. Ponieważ kobiety stały się samowystarczalne, nie są skłonne do zawarcia małżeństwa, gdy ich potrzeby w związku nie są zaspokajane. Wolą uzyskać wsparcie społeczne i emocjonalne od otoczenia, przyjaciół i rodziny.
Ponieważ mężczyźni nie są w stanie sprostać potrzebom kobiet w zakresie wsparcia ekonomicznego, emocjonalnego i społecznego, czują się „niewystarczający” i izolują się jeszcze bardziej, uciekając w pornografię, nadużywanie alkoholu i kompulsywne nawyki, takie jak pracoholizm.
Mężczyźni i kobiety coraz częściej żyją w „różnych światach”. Nie ufają sobie nawzajem. Nawet jeśli chcą być razem, tracą wiarę w to, że w związku znajdą prawdziwą, trwałą miłość.
Na podstawie: goodmenproject.com