Lifestyle

7 piosenek, które według naukowców pozytywnie wpływają na nasze życie

Redakcja
Redakcja
11 maja 2018
Fot. iStock/martin-dm
 

Muzyka towarzyszy nam od zawsze. Każdy bez wyjątku ma swoje ulubione utwory, które wprowadzają w dobry nastrój, dodają energę lub dla odmiany, przynoszą ukojenie, spokój. Naukowcy są zgodni, że rytmiczna muzyka naprawdę może wpływać na nasze życie i  regulować emocje, gdy coś dzieje się nie po naszej myśli.

Holenderski badacz Jacob Jolij zajmujący się psychologią poznawczą i neurologią na uniwersytecie w Groningen, zajął się tematyką wpływu muzyki na ludzkie życie. A dokładnie skoncentrował się na znalezieniu pewnych zależności stosując równania matematyczne. W efekcie swoich prac Jolij stwierdził, że jednak nie chodzi o słowny przekaz. Kompozycje, których tempo przekracza 150 uderzeń na minutę, dostarczają mózgowi więcej dobrej energii, co wpływa na nasze samopoczucie i chęć do podejmowania działań.

7 piosenek, które wpływają na nasze życie

Jesteście ciekawi, jakie piosenki znalazły się na tej chlubnej liście? Oto one:

1. Don’t stop me now, Queen

2. Dancing Queen, ABBA

3. Good Vibrations, The Beach Boys

4. Uptown Girl, Billy Joel

5. Eye of the Tiger, Survivor

6. I’m a Believer, The Monkeys

7. Girls Just Want to Have Fun, Cyndi Lauper

Oczywiście to nie są jedyne piosenki, które doskonale wpływają na nasze samopoczucie i dodają energii do działania. każda piosenka, która daje „dobrego kopa” warta jest uwagi.

Zgadzacie się powyższym zestawieniem?

źródło: pieknoumyslu.com

 

 


Lifestyle

Masz ochotę na coś słodkiego? Być może to 1 z 7 objawów niedoboru serotoniny

Redakcja
Redakcja
11 maja 2018
Fot. iStock/wundervisuals
 

Serotonina jest ważnym hormonem i neuroprzekaźnikiem przenoszącym sygnały między neuronami oraz komórkami nerwowymi a innymi komórkami organizmu. Jej rolę można określić jako posłańca, który ciągle krąży między organizmem i mózgiem. Wiemy, że wraz z innymi neuroprzekaźnikami odpowiada za dobry humor. A to nie wszystkie jej funkcje.

Serotonina jest niezwykle istotna dla funkcjonowania całego organizmu i jej niedobór może wiązać się z różnymi objawami, które mogą być bardzo mylące.

7 objawów niedoboru serotoniny w organizmie 

1. Niepokój

Według naukowców osoby, które odczuwają częsty niepokój, uwalniają mniejszą ilość serotoniny w obszarach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę emocji.  Co prawda niedobór serotoniny nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na rozwój zaburzeń lękowych, ale może wywierać znaczny wpływ na to.

2. Bezsenność

Zbyt niski poziom serotoniny wpływa na obniżenie produkcji melatoniny, która odpowiada za dobry sen. Gdy poziom jest zbyt niski, rozregulowuje się naturalny rytm snu i czuwania, pojawiają się kłopoty z zasypianiem i głębokim relaksującym snem.

3. Obniżenie funkcji poznawczych

Serotonina poprawia zdolności poznawcze i wpływa na umiejętności uczenia się i doskonałą pamięć. Osoby ze zbyt niskim poziomem serotoniny mają większe problemy z zapamiętywaniem różnych informacji.

4. Apetyt na słodycze

Węglowodany, które są obecne w produktach słodkich, takich jak czekoladki, ciastka oraz bogatych w skrobię np. frytki, hamburgery, wpływają na poziom serotoniny. Ludzie o zbyt niskim poziomie tego neuroprzekaźnika bardzo często zajadają się produktami bogatymi w cukier, ponieważ dzięki temu poprawiają samopoczucie.

5. Problemy z trawieniem

95% serotoniny powstaje nie w mózgu, ale w jelitach, co udowodniły badania. Jeżeli w organizmie jest zbyt mało serotoniny, mogą pojawić się problemy trawienne. Naukowcy udowodnili związek pomiędzy niskim poziomem serotoniny i zespołem jelita drażliwego. Wiadomo, że podniesienie poziomu serotoniny u osób cierpiących na tą chorobę często pozwala zmniejszyć lub pozbyć się problemu.

6. Niskie libido

Niski poziom serotoniny powoduje spadek zdolności emocjonalnego porozumienia z partnerem. To przekłada się na relacje, także te w strefie erotycznej.

7. Zmęczenie

Ponieważ serotonina odgrywa istotną rolę przy produkcji energii, ci, którzy mają zbyt niski poziom tego hormonu, bardzo często skarżą się na przewlekłe zmęczenie i wyczerpanie.

źródło:  pieknoumyslu.comdieta.pl


Lifestyle

„On jest bez serca” – myślisz i masz rację. Skąd wiedziałaś?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 maja 2018
Następny

Co to znaczy mieć „nie mieć serca”, być „zimnym”? Zwykle takie wyrażenia opisują kogoś, kto jest emocjonalnie niedostępny. Osoby bez serca nie są ciepłe i nie potrafią wyrażać uczuć. Trudno czuć się z nimi bezpiecznie i komfortowo w związku. Łatwo dać sobie przez nich złamać serce. Jak je rozpoznać? Wbrew pozorom dość łatwo. Poniżej mała ściągawka.

8 sygnałów, że on jest „bez serca”

1. Nie interesuje się twoim życiem

Facet o zimnym sercu często nie okazuje zbyt dużego zainteresowania osobą, z którą jest. Jeśli pyta, to chyba tylko po to, by uzyskać informacje, które są dla niego w jakiś sposób użyteczne.

2. Jest „daleko”

Nie tylko fizycznie, ale emocjonalnie. Może się wydawać, że nigdy nie ma go tak naprawdę z tobą, gdy rozmawiacie. Zachowuje wiele swoich uczuć jedynie dla siebie. Ktoś, kto ma „zimne serce” rzadko będzie się otwierał na temat swoich emocjonalnych słabości. Po prostu zachowa dystans, bez względu na wszystko.

3. W tej relacji zawsze czegoś brakuje

Po prostu nie możesz tak naprawdę być z osobą, która ma zimne serce. Kiedy jesteście razem masz poczucie, że stale czegoś „brakuje”. Tym czymś jest połączenie na poziomie emocji. To on do niego nie dopuszcza.

4. Pojawia się manipulacja

Ktoś o „zimnym sercu” często będzie próbował kontrolować bliskich poprzez manipulację. Dzieje się tak dlatego, że często brakuje mu empatii dla innych ludzi. Nigdy nie wiesz, czy nie zbliżył się do ciebie tylko dlatego, że czegoś akurat po prostu potrzebuje.

5. Brak dobrych związków w przeszłości

Ludzie nieobecni emocjonalnie widzą związek jako źródło komfortu – coś, co zajmuje im czas, aż pojawi się coś lepszego. Kiedy wchodzą w nowe relacje, często opisują swoich „byłych” w bardzo negatywny sposób, starając się zrzucić na nich winę za rozstanie. Nie mają zbyt wielu bliskich przyjaciół ani dobrych relacji z rodziną. Nie przywiązują się na dłużej do jednej osoby.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Makijaż z Maffashion – współpraca marki Makeup Revolution ze znaną Influencerką

Osiem klasycznych prezentów ślubnych, które doceni każda młoda para

Alimentacyjny absurd goni absurd, a rząd myśli, że dokonuje przełomu. Śmiech na sali, proszę Państwa

„Widełki są bardzo szerokie, czasem trudno się dziwić, że kobieta, która dostaje 500 zł na dziecko od jego ojca jest wkurzona”. Jak ustala się wysokość alimentów?