Lifestyle Zdrowie

Do kawy zawsze musisz mieć coś słodkiego? Wszystko przez kofeinę (a nie przez twoją miłość do słodkości)

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
30 sierpnia 2017
Fot. iStock/psphotograph
 

Zwróciłaś kiedyś uwagę na to, że po filiżance ulubionej kawy masz większą ochotę na słodycze? I to nie wynika z twojej miłości do słodkości. Spowodowane jest to tym, że kofeina czasowo zmniejsza zdolność kubków smakowych do wykrywania słodyczy, przez co napoje i pokarmy wydają się mniej słodkie. A to powoduje, jak na ironię, że właśnie na takie produkty mamy większą chęć.

„Jeśli jesz coś bezpośrednio po wypiciu kawy lub innego kofeinowego napoju, prawdopodobnie będziesz inaczej postrzegać smak tego produktu/potrawy” – podkreśla prof. Robin Dando, jeden z grupy badaczy z Uniwersytetu Cornella. Wszystko za sprawą kofeiny, która jest silnym antagonistą receptorów adenozynowych.

Fot. Pixabay / shixugang / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / shixugang / CC0 Public Domain

Przypomina ona endogenną adenozynę, dlatego łączy się z jej receptorami, prowadząc do ich zablokowania. Naukowcy dodają, że wtedy stajemy się pobudzeni, ale jednocześnie zmniejsza się zdolność do wyczuwania słodyczy, przez co później mamy znacznie większą ochotę na ich większą porcję.

Autorzy publikacji z Journal of Food Science uważają, że uzyskane wyniki pozwalają na stwierdzenie, że receptory adenozynowe modulują smak.

Takie wnioski wysnuli na podstawie przeprowadzonego eksperymentu. Podzielili ochotników na dwie grupy. Wszyscy pili kawę bezkofeinową, z tą różnicą, że jedna grupa miała dosypane w laboratorium 200 mg kofeiny. Wszystkie napoje były posłodzone. Okazało się, że ci, którzy pili kawę z dodatkiem kofeiny, oceniali ją jako mniej słodką.

Dlatego nic dziwnego, że nie możesz się powstrzymać od słodkiego ciastka lub rogalika do kawy. W końcu to jest niezależne od ciebie:)


 

Źródło: mediarelations.cornell.edu


Lifestyle Zdrowie

Rozwiązanie konkursu „Przytul siebie”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
30 sierpnia 2017
Fot. iStock/fotostorm
 

Dość już mówienia: „powinniśmy”, „mogłybyśmy” – o siebie MUSIMY zadbać, już czas najwyższy sprawić sobie odrobinę przyjemności, przytulić siebie – takie zadanie postanowiłyśmy postawić przed wami i spisałyście się na medal!

Zapachniało w waszych łazienkach i głowach. Znalazł się czas na relaks i odrobienie urodowych zaległości. Zrobiłyście dla siebie wiele, wiele wspaniałych rzeczy. My mocno trzymamy kciuki, żeby chęć do przytulania siebie została w was na zawsze!

Dziękujemy za każdy komentarz i serdecznie gratulujemy laureatom. A cudowne i pachnące nagrody do dalszego 'przytulania’, wędrują do…

Laureaci:

Aneta Markowska

Jolanta Dziub

Ewa Leśniewska

Małgorzata Matuszewska

Małgorzata Szcześniak

Laureatom serdecznie gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Nagrody:

Zestaw kosmetyków Nacomi. Każdy z pięciu zestawów kosmetyków Nacomi składa się z:

Pianki peelingująco-myjąca

unnamed

pianka cocobanan

Galaretki do mycia ciała

unnamed (1)galaretki papaja
Czas trwania konkursu: od 16.08 do 25.08, ogłoszenie wyników do dnia 30.08.2017 na www.ohme.pl.

Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.

 


Lifestyle Zdrowie

Rozpoczęcie szkoły wcale nie 1 września! Co jeszcze trzeba wiedzieć? Zobaczcie kalendarz roku szkolnego 2017/2018

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
30 sierpnia 2017
Fot. iStock / dolgachov

Kiedy rozpoczyna się nauka w szkole, jakie są terminy ferii zimowych i od kiedy rozpoczynają się wakacje? Jak co roku Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz z ważnymi datami na nadchodzący rok szkolny.  Każdy rodzic powinien się z nim zapoznać, by w miarę możliwości pomyśleć wcześniej o opiece i zaplanować urlop.

Boże Narodzenie

Choć z początkiem roku szkolnego wiążemy pierwszy dzień września, to tym razem wakacje potrwają nieco dłużej – do szkoły uczniowie powędrują dopiero 4 września, w poniedziałek. Kolejna okazja do odpoczynku dopiero w okresie świąt – zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 grudnia (sobota) do 1 stycznia (poniedziałek), więc dzieciaki będą miały ponad tydzień wolnego.

Ferie zimowe

Ferie zimowe jak zawsze zostały podzielone pomiędzy województwa na kilka terminów. Od 15 do 28 stycznia obejmą województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie. Od 22 stycznia do 4 lutego 2018  wypoczywać będą uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. 29 stycznia do 11 lutego to termin ferii zimowych w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorski, śląskim. Od 12 do 25 lutego natomiast wolne od szkoły mają województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Wielkanoc, egzaminy i wakacje

Przerwa wielkanocna potrwa w bieżącym roku szkolnym od 29 marca (czwartek) do 3 kwietnia (wtorek). Nie podano jeszcze terminów egzaminu gimnazjalnego, matury oraz egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie – konkretne daty ustali dopiero dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Szkoły zamkną swoje bramy w piątek, 22 czerwca i do 31 sierpnia potrwają przyszłoroczne wakacje, a co za tym idzie, rozpoczęcie roku odbędzie się w poniedziałek, 3 września.

Na podstawie:www.portaloswiatowy.pl


Zobacz także

„Są tacy, co mają rozum, a są tacy, co go nie mają, i już”. Poruszające cytaty z Kubusia Puchatka

Recepta na suche i popękane pięty w 3 krokach

Podział majątku po rozwodzie

Podział majątku po rozwodzie? Wszystko, co powinniście wiedzieć i co spędza wam sen z powiek