Kuchnia Lifestyle

Czy wiesz, co się dzieje z twoim organizmem przez 6 godzin po wypiciu filiżanki kawy?

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
12 czerwca 2017
Fot. iStock / Kikovic
 

Oprócz wody, kawa jest najbardziej rozpowszechnionym napojem na świecie. Według statystyk około 2,25 miliarda osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki małej czarnej. W Polsce w ciągu ostatnich 10 lat spożycie wzrosło o ponad 80 proc., a najchętniej sięgamy po latte, espresso i cappuccino. Nie tylko stawia na nogi, lecz także jest doskonałym pretekstem do spotkania bądź nawiązania nowej znajomości. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, co się dzieje z ciałem po wypiciu kawy? Przyjrzyjmy się jakie zmiany zachodzą w organizmie przez 6 godzin po wypiciu pierwszego łyka.

Kawa i mózg

Właściwości kawy korzystne dla mózgu stały się tematem badań naukowców. Prowadzą działania, które mają na celu stwierdzić, czy może stać się ona skutecznym środkiem ochronnym przed zwyrodnieniami mózgu oraz czy może chronić przed depresją. Skąd takie przypuszczenia?

Głównym powodem, dla którego ludzie sięgają po kawę, są jej właściwości pobudzające i rozjaśniające umysł. Odpowiedzialne są za to substancje chemiczne, które przenikają do mózgu. Na przykład kofeina łatwo przekracza barierę krew-mózg i skutecznie blokuje aktywność adenozyny, która powoduje zmęczenie oraz senność. To dzięki temu masz więcej energii, zaczynasz jaśniej myśleć. Ta właściwość została wykorzystana przy leczeniu bólu w migrenach o etiologii naczyniowej. Poza tym kawa wpływa na nasz nastrój.

Dopamina to hormon szczęścia, dodający energii neuroprzekaźnik. To dzięko niemu mamy motywację i chęć do działania. Dlatego warto zadbać o jego odpowiedni poziom i sięgać (w granicach rozsądku) po substancje uważane za mniej szkodliwe używki, takie jak kawa, herbata i alkohol. Od rana może nam pomóc mała czarna, która poprawi nastrój i zwiększy czujność. Chyba nie ma prostszego sposobu na dobry humor od rana (no dobra – seks jest jeszcze lepszy:))

Warto wspomnieć także o tym, że wpływa pozytywnie na naszą pamięć. Po wypiciu filiżanki ulubionego napoju zwiększają się zdolności przyjmowania wiedzy i zapamiętywania, ponieważ kofeina delikatnie podnosi poziom adrenaliny. W związku z tym zostaje zwiększone tempo wydzielania przekaźnika zwiększającego pamięć, czyli acetylocholiny. Więc kiedy czujesz, że masz kryzys w ciągu dnia i gorzej zapamiętujesz informacje, kubek aromatycznej kawy na pewno ci pomoże.

Fot. Pixabay / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / CC0 Public Domain

Kawa i ciało

Podczas gdy wiele osób sięga po kawę, aby się rozbudzić i podnieść poziom energii, warto także uświadomić sobie, że posiada ona cenne korzyści dla naszego ciała. Oto niektóre z nich.

Jeśli walczysz ze zbędnymi kilogramami, nie rezygnuj z kawy. Kofeina podkręca metabolizm, w związku z czym przyspiesza spalanie tłuszczu. Jednak postaw na kawę dobrej jakości i bez dodatku białego cukru. Dodatkowo warto sięgnąć po czarny napój przed wysiłkiem fizycznym, ponieważ zwiększa zdolności psychoficznego pobudzenia.

To także źródło antyoksydantów, czyli związków zwalczających choroby i zapobiegających starzeniu się. Chronią przed miażdżycą, chorobami serca, udarami, cukrzycą i wieloma schorzeniami. Poza tym opóźniają proces starzenia się organizmu, co jest dobrą informcją. Czyżby filiżanka kawy mogła zastąpić dobry krem?:)

Dodatkowo zawiera mnóstwo witamin, głównie z grupy B. Jedna filiżanka dostarcza odpowiednio 11 proc., 2 proc. i 6 proc. zalecanego dziennego spożycia witamin B2, B3 i B5, które mają istotne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Wpływają na równowagę psychiczną oraz chronią przed nowotworami.

Poza tym działa ochronnie na wątrobę i pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy naczyń krwionośnych.

Łyk kawy. I co dalej?

Jakie pozytywne korzyści ma kubek kawy dla naszego mózgu i ciała już wiemy. Ale co się dzieje z organizmem, kiedy ona w nim krąży? Prześledźmy to kolei.

W ciągu 10 minut po wypiciu, kofeina wchodzi do krwiobiegu, powodując wzrost tętna i ciśnienia krwi. Po 20. minutach wiąże się z adenozyną i zostaje zmniejszone uczucie senności. Jednocześnie podnosi się poziom dopaminy, przez co czujemy się szczęśliwsi i mamy więcej siły oraz motywacji do działania. Po 30. minutach nadnercza zaczynają wytwarzać więcej hormonów. W ciągu 40 minut organizm wytwarza więcej serotoniny, co wpływa na poprawę siły mięśni i koordynacji. W ciągu 4 godzin zwiększa się metabolizm, przez co spalamy szybciej tkankę tłuszczową. W 6 godzinie kofeina powoduje działania moczopędne i dlatego częściej oddajemy mocz. W tym czasie ponad 50 proc. kofeiny zostaje wydalone z organizmu.

Jak widać kawa ma wiele pozytywnych korzyści dla ciała i mózgu. Jednak, aby wykorzystać jej cenne właściwości, nie powinniśmy przekraczać zalecanej dziennej dawki, czyli mniej niż 400 mg kofeiny na dobę, czyli ok. 4 filiżanek. Należy pamiętać także o tym, żeby uzupełniać magnez, ponieważ kawa go wypłukuje i mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak np. drżenie rąk lub mrowienie. To chyba dobry czas na kawę:)


 

Źródło: powerofpositivity.comkawa.pl


Kuchnia Lifestyle

25 rzeczy, które robisz jako dorosły, jeśli w dzieciństwie doświadczyłeś przemocy emocjonalnej. Dlaczego taki jesteś?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 czerwca 2017
Fot. istock/martin-dm
 

Mówi się, że „nikt nie wychodzi z dzieciństwa bez szwanku”, rozumiejąc przez to, że doświadczenia jakie nabywamy w tym najwcześniejszym okresie życia zarysowują się na naszej psychice, by potem zaważyć na tym, jacy jesteśmy jako dorośli. Zdanie to ma szczególne znaczenie dla osób, które jako dzieci doświadczyły przemocy emocjonalnej. To jej skutki mogą wyjątkowo boleśnie rozciągać się od dzieciństwa do wieku dojrzewania i dorosłości, wpływając na nasze poczucie własnej wartości i relacje z innymi, a nawet przyczynić się w jakimś stopniu do tego w jaki sposób (nie) radzimy sobie z różnymi zaburzeniami psychicznymi.

25 konsekwencji przemocy emocjonalnej z dzieciństwa, które odczujesz jako dorosły

1. Nie możesz znieść odgłosów kłótni, głośnych, nagłych hałasów, krzyków, agresji w jakiejkolwiek formie.To wyzwala w tobie potrzebę ucieczki.

2. Nie potrafisz przyjmować komplementów.Jesteś przecież przyzwyczajony do nieustannej krytyki.

3. Wciąż czujesz potrzebę udowodniania, że jesteś wystarczająco dobry.Masz obsesję: twoje obowiązki muszą być wykonywane perfekcyjnie, nieustannie myślisz o tym, czy nie mogłeś czegoś zrobić lepiej. Przejmujesz się zbyt mocno opinią innych.

4. Cokolwiek robisz, w twoim odczuciu robisz to źle.

5. Stale wszystkich za wszystko przepraszasz. Często wierzysz w to, że ktoś jest na ciebie zły. Ciągle czujesz się winny.

6. Jesteś typem samotnika. Twój dom jest twoją twierdzą. Boisz się nawiązywania relacji z innymi ludźmi.

7. Masz problemy z zaufaniem – nie ufasz innym ludziom.Rzadko dopuszczasz ich do siebie na „bliższą” odległość, nie mówisz o swoich problemach – zdrowotnych, psychicznych.

8. Jesteś chorobliwie niezdecydowany. Wydaje ci się, że każdy wybór, jaki podejmiesz, będzie zły.

9. Unikasz mówienia tego, co innym mogłoby się nie spodobać, w konsekwencji rzadko jesteś sobą. Nosisz maskę pełnej neutralności w każdej sytuacji, tak bardzo się boisz negatywnych emocji innych osób.

10. Przyjmujesz pozycję obronną w postaci chłodu lub niemiłego, odtrącającego zachowania. Ta bariera ma ochronić cię przed tymi, którzy mieliby cię skrzywdzić.

11. Masz problemy z przyjmowaniem miłości od innych. Kiedy dorastałeś, nauczyłeś się, że miłość to narzędzie manipulacji. Nie wierzysz, że inni kochają cię bezwarunkowo.

12. Czujesz potrzebę zadowalania wszystkich innych. Nie szanujesz własnych potrzeb.

13. Ciągle się usprawiedliwiasz i tłumaczysz przed innymi: dlaczego sobie coś kupiłeś, dlaczego coś zrobiłeś. Tak, jakbyś należał do kogoś i był mu winny szczegółowe wyjaśnienia dotyczące każdej twojej, najdrobniejszej decyzji. Nie umiesz powiedzieć „nie”.

14. Unikasz proszenia o pomoc, bo nikomu nie ufasz.Wierzysz, że jeśli ktoś oferuje ci pomoc, robi to, bo oczekuje czegoś w zamian. Masz przyjaciół, ale nie masz najlepszego przyjaciela. Trzymasz się z daleka od ludzi.

15. Nie potrafisz „przywiązywać się” do ludzi. Boisz się zaufać, masz paranoję, że wszyscy cię opuszczą, zostawią.

16. Boisz się zabierać głosu w grupie. Uważasz, że nikt nie chce słuchać tego, co masz do powiedzenia.

17. Nikomu nie pozwalasz zobaczyć, że masz słabszy, gorszy dzień.

18. Ciągle porównujesz się do innych, przekonany, że jesteś od nich gorszy – mniej inteligentny, mniej atrakcyjny, mnie zaradny życiowo. 

19. Nie potrafisz zaakceptować w swoim życiu ludzi, którzy naprawdę się o ciebie troszczą.

20. Nie potrafisz utrzymać kontaktu wzrokowego z rozmówcą.

21. Miewasz stany lękowe i depresyjne i nie potrafisz o tym rozmawiać. W ogóle mówienie o swoich uczuciach sprawia ci ogromy problem, więc tego nie robisz.

22. Pozwalasz innym się obrażać i wykorzystywać. Jesteś bezradny, gdy ktoś cię krzywdzi.

23. Obwiniasz się dosłownie za wszystko.

24. Masz problemy z określeniem kim naprawdę jesteś, co naprawdę myślisz. Praktycznie wszystko, co mówisz o sobie, wydaje ci się kłamstwem.

25. Wylewasz swój żal w niepokojących i kontrowersyjnych (wywołujących żywe dyskusje) postach na portalach społecznościowych.


Na podstawie: themighty.com


Kuchnia Lifestyle

9 nawyków osób, które cieszą się powszechnym zaufaniem – czym zaskarbiają sobie sympatię innych?

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
12 czerwca 2017
Fot. iStock / SanneBerg

Niektórzy ludzie posiadają pewien zestaw cech, którym przyciągają nas do siebie, urzekają i sprawiają, że z miejsca obdarzamy ich zaufaniem. To właśnie tym osobom chętniej powierzymy tajemnice, opowiemy o problemach, podzielimy się z nimi radosnymi wiadomościami, czy zapytamy o ich zdanie. Gdy oni sami mówią – słuchamy, niemal spijając z ich ust każde słowo i wierząc w to, co chcą nam przekazać. Charyzma, urok, magia, wewnętrzny magnetyzm – czym przyciągają naszą uwagę i sympatię? A może to po prostu sprawa dobrych nawyków, dzięki którym osoby te cieszą się powszechnym zaufaniem?

Odpowiednio używają mowy ciała

Nasze gesty, mimika i sygnały niewerbalne stanowią nawet do 80 procent całego przekazu! Osoby cieszące się zaufaniem dobrze o tym wiedzą i posługują się mową ciała po mistrzowsku. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są małe gesty (np. dotknięcie ramienia naszego rozmówcy, odpowiednie ułożenie dłoni), a ich postawa wyraża otwartość, szczerość i chęć konwersacji. I wcale nie robią tego z wyrachowania czy kalkulacji – w większości dzieje się tak instynktownie, podświadomie i wypływa z ich naturalnych instynktów.

Są szczerze zainteresowani innymi i ich historiami

Osoby te rozumieją, że każdy ma jakąś historię do opowiedzenia i są nimi autentycznie zaciekawieni, pragną je poznać i usłyszeć.  Zachęcają innych do zwierzeń, zadają pytania, próbują wczuć się w ich sytuacje i zrozumieć towarzyszące im odczucia i emocje. Podczas wypowiedzi innych godni zaufania nie myślą też o tym, co powinni odpowiedzieć i nie boją się przerwy w rozmowie, która może krępować i onieśmielać – presja, by nie dopuścić do najmniejszej chwili ciszy jest im zupełnie obca.

Dzielą się z innymi przestrzenią i zainteresowaniem

Godni zaufania ludzie nie stawiają sobie za cel bycie w centrum zainteresowania i skupienie na sobie uwagi wszystkich dookoła, nie znajdziecie wśród nich szkolnych błaznów, czy żartownisiów obracających wszystko w żart i oczekujących gromkich oklasków.  Obca jest im postawa samolubna i egoistyczna, czy rywalizacja o sympatię i względy otoczenia. Chętnie dzielą się przestrzenią i zainteresowaniem, traktują wszystkich, jak równych sobie, chwalą inne osoby, podkreślają ich dobre cechy, sukcesy i osiągnięcia, są szczerze radośni z powodu innych.

Noszą w sobie wartościowe przesłanie

Swoje życiowe doświadczenia i przeżycia przekuwają w przesłanie, które chcą pokazać światu – ale nie jako sensację, lecz cenną lekcję, sposób, by uczyć się na błędach innych. Jeśli opowiadają o sobie i dzielą się swoją historią, to nie po to, by zaimponować i zdobyć czyjeś uznanie, ale by inni mogli skorzystać z ich doświadczeń i wyciągnąć korzyści dla siebie! Potrafią pocieszyć, podnieść na duchu, zmotywować i zawsze służą dobrą radą.

Słuchają aktywnie

Oni nie SŁYSZĄ co do nich mówmy – oni SŁUCHAJĄ! Ludzie, którzy cieszą się powszechnym zaufaniem wiedzą, że w rozmowie równie ważne jak mówienie (a może nawet ważniejsze!) jest słuchanie. Zadają pytania, parafrazują, potakują, dociekają, a takimi zachowaniami sprawiają, że nie trudno jest nam się zwierzać i słowa jakby same wypływają z naszych ust. Czasami aż jesteśmy zdziwieni własną otwartością i szczerością wobec pewnych ludzi, ale atmosfera zaufania, bezpieczeństwa i pełnej akceptacji, którą roztaczają wokół siebie, tak właśnie na nas działa!

Nie muszą mieć zawsze racji

Każdy z nas lubi mieć rację – to bardzo ludzkie zachowanie – jednak godni zaufania ludzie wiedzą, że nie zawsze jest to konieczne. Nie będą za wszelką cenę starali się udowodnić, że to oni wiedzą lepiej i przekonywać wszystkich dookoła o zasadności ich twierdzeń. Potrafią ustąpić, przyznać innym rację, przyjąć ich punkt widzenia lub podejść do niego z tolerancją i życzliwością.

Myślą pozytywnie

Bo dobrze wiedzą, jak istotne jest to dla szczęścia! Rozpoczynają dzień pozytywnymi myślami i w każdej sytuacji starają się dostrzegać coś dobrego. Nie tracą czasu na marudzenie, narzekanie czy wyolbrzymianie problemów i zamartwianie się tym, co może się wydarzyć- dobrze wiedzą, że takie nawyki działają destrukcyjnie na nasze samopoczucie i nie przynoszą nic dobrego.

Okazują słabości

Ludzie cieszący się powszechnym zaufaniem nie są krystaliczni i perfekcyjni, przeciwnie – nie boją się pokazać własnych słabości i wad! Wbrew pozorom, ta niedoskonałość działa na ich korzyść i przyciąga do nich innych. Nie wywierają na nas presji pt. „musisz być idealny i bez skazy”, ale dają przyzwolenie na odpuszczanie sobie i wyluzowanie, a dzięki temu są bardziej ludzcy, tacy jak my wszyscy.

Uśmiechają się

Bo wiedzą, że uśmiech to jedna z najpotężniejszych broni człowieka! Powoduje, że z miejsca inni obdarzają nas większym zaufaniem, czują większą sympatię i mniejszy strach, są ośmieleni i bardziej chętni do kontaktu. Zatem uśmiechajmy się częściej do innych, do świata i do samych siebie!


Na podstawie www.powerofpositivity.com


Zobacz także

18 powodów, dla których lubię być dorosła

Ojciec nieobecny.

Ojciec nieobecny. Jak wychowuje dziecko niedzielny tata

8 nawyków, dzięki którym twoje życie stanie się zdecydowanie lepsze!