Kuchnia

Ciasto z buraka? Dlaczego nie! Przepis na mięciutkie, wilgotne i lekko kakaowe ciasto buraczane

Redakcja
Redakcja
4 kwietnia 2017
Ciasto z buraka
Fot. AniaGotuje.pl – Ciasto z buraka
 

Ciasta z warzyw cieszą się dużą popularnością. Są pyszne, a przy tym mniej kaloryczne oraz bardziej wartościowe od tradycyjnych wypieków. Jeśli masz ochotę na nowe smaki i chcesz zaskoczyć najbliższych czymś innym, przygotuj pyszne ciasto z buraka. „Upiecz, a przekonasz się, że było warto” – zachęca autorka bloga kulinarnego AniaGotuje.pl, która podzieliła się z nami swoim sprawdzonym przepisem. Macie ochotę na ciasto z buraka?

Składniki na 10-12 porcji:

• 20 g kakao lub gorzkiej czekolady
• 200 g mąki pszennej
• 150 g drobnego cukru
• 200 g tartych, gotowanych buraków (jedna średnia sztuka)
• 3 duże lub 4 małe jajka
• 150 g margaryny
• po płaskiej łyżeczce sody i proszku do pieczenia

Autorka bloga zaleca, aby jajka oraz margarynę wyjąć z lodówki na godzinę przed pieczeniem.

Przygotowanie:

Całe buraki bez obierania umieść w garnku i zalej wodą. Gotuj pod przykrywką do miękkości do jednej godziny. Buraki nie muszą być super miękkie – wystarczy, że bez trudności umieścisz w nich widelec. Ostudzone buraki obierz ze skóry i zetrzyj na tarce z grubymi oczkami.

Jajka, cukier i miękką margarynę ubijaj w misce przez kilka minut do połączenia składników.

Mąkę, kakao oraz proszek i sodę przesiej do miski z ubitymi jajami. Wymieszaj. Jeśli używasz czekolady zamiast kakao zetrzyj ją na tarce z małymi oczkami.

Zważ 200 gramów buraków i dodaj do ciasta. Miksuj całość przez minutę mikserem.

Blogerka proponuje, aby przygotować dowolną keksówkę lub formę, ponieważ ciasto należy do tych średnich. „U mnie była to szeroka blaszka, więc ciasto mimo, że wyrosło podwójnie nie wygląda jak baba wielkanocna” – opowiada. Wyłóż ją papierem do pieczenia i wylej ciasto.

Piekarnik nagrzej do 170 stopni – najlepiej z termoobiegiem. Piecz ciasto około 50 minut do suchego patyczka.

Ciasto buraczane śmiało możesz podać osobom, które nie przepadają za burakami, ponieważ taka kombinacja smakowa sprawia, że jest praktycznie niewyczuwalny.


 

źródło: Przepis pochodzi ze strony AniaGotuje.pl i został opublikowany za zgodą autorki.

 


Kuchnia

Joga lekarstwem na stres. Już dziś zapraszamy na Międzynarodowy Dzień Jogi

Redakcja
Redakcja
4 kwietnia 2017
Mat. prasowe
 

Warszawa, 3 kwietnia 2017 r. – Dziś Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Dnia Jogi w Polsce ogłasza najważniejsze założenie tegorocznego Wydarzenia, organizowanego w naszym kraju już po raz trzeci. Sukces poprzednich edycji, których liczba uczestników i sympatyków z roku na rok stale rośnie, skłonił Organizatorów do skupienia się w tegorocznych obchodach na zdrowotnych aspektach tej popularyzowanej w naszym kraju aktywności. Dlatego w niedzielę 25 czerwca 2017 r. w całej Polsce pokażemy, jak Joga może zaradzić na stres, który jednomyślnie – według wielu światowych analityków i organizacji zdrowotnych – został okrzyknięty największym wrogiem współczesnego człowieka.

Stres dotyka niemalże każdego z nas. Jest naturalną reakcją na codzienne wyzwania i życiowe zmiany – zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Dopóki nas mobilizuje do działania jest zjawiskiem pozytywnym. Niestety, szereg współczesnych badań pokazuje, że stres zbiera także prawdziwe żniwo w organizmie współczesnego człowieka i staje się jego największym wrogiem. Dlatego, w myśl starej maksymy „Jeśli nie możesz pokonać swojego wroga, zaprzyjaźnij się z nim, Organizatorzy Międzynarodowego Dnia Jogi obchodzonego w Polsce, chcą pokazać, jak za pomocą ćwiczeń można zapanować nad stresem.

– Tegoroczne spotkanie organizowane pod hasłem „Joga na stres” dedykujemy wszystkim chcącym uwolnić się od stresu, który stał się nieodłącznym elementem życia współczesnego człowieka – podkreśla Ajay Bisaria, Ambasador Republiki Indii w Polsce. – Tak potrzebną każdemu z nas równowagę można w łatwy sposób osiągnąć, czego dowiedziemy na naszych czerwcowych spotkaniach Jogi organizowanych w całej Polsce już po raz trzeci – dodaje Jego Ekscelencja.

Trudno nie docenić walorów jogi w oswajaniu stresu. Odpowiedni trening ciała, właściwe techniki oddychania pozwalają nie tylko poprawić nasz stan fizyczny, ale także ukoić nerwy,  a co ważniejsze – osiągnąć stan wyciszenia i równowagi. Wystarczy zaledwie kwadrans jogi dziennie, a już można zauważyć jej dobroczynne działanie. Wykonywane ćwiczenia (asany) doskonale uspokajają, wyciszają i rozluźniają organizm. Przynoszą ulgę zmęczonym mięśniom i głowie po wyczerpującym dniu. A do tego odżywiają tkanki, co pozwala opanować codzienny stres, poprawić nastrój, wreszcie wpływają na zdrowie i urodę. Tego typu ćwiczenia angażują wszystkie partie mięśni, przez co harmonijnie kształtują sylwetkę. Rozciąganie i wzmacnianie mięśni praktykowane w jodze, zwiększa elastyczność stawów, likwiduje uporczywe bóle i poprawia kondycję. Ale przede wszystkim – dotlenia organizm i usprawnia działanie narządów wewnętrznych oraz mózgu. Reguluje krążenie krwi, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, poprawia koloryt skóry, harmonizuje i rozciąga kręgosłup, gwarantując prostą postawę. Wreszcie, joga wspiera naszą psychikę: regularne ćwiczenie przynosi lepsze zrozumienie siebie, własnego ciała, także własnych potrzeb i ograniczeń. Dlatego praktykując jogę często uczymy się pokonywać stare nawyki, prawidłowo siedzieć, poruszać się, po prostu bardziej świadomie i zdrowiej żyć.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Joga jest więc doskonałym treningiem dla każdego; bez względu na poziom zaawansowania i stan fizyczny osób ją ćwiczących. Jest polecana w szczególności tym, którzy nie mają czasu na regularne ćwiczenia na siłowni, są zapracowani, żyją w ciągłym stresie i z szeregiem dolegliwości wynikających z takiego stanu. We współczesnym świecie takich osób jest coraz więcej.

Najnowsze badania pokazują, iż w Europie stres zajmuje drugie miejsce, po zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, wśród najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych związanych z pracą zawodową. Szacuje się, że aż ok. 45% nieobecności pracowników może być spowodowanych stresem związanym z pracą (wg brytyjskiej organizacji rządowej Health and Safety Executive). Z kolei eksperci m.in. od doradztwa personalnego, dodają, iż to właśnie stres odpowiada nawet za ok. 60% absencji zawodowych. Z badania Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy wynika, że ok. 30% pracowników w Europie odczuwa skutki stresu. Natomiast analiza przeprowadzona kilka lat temu wśród austriackich tzw. białych kołnierzyków pokazała, że 42% z nich przeszło na wcześniejszą emeryturę, właśnie z powodu chorób związanych ze stresem w pracy. Tego typu absencja oznacza ogromne koszty dla firm oraz systemu ubezpieczeń.

Okazuje się, że Polacy są najbardziej zestresowanym narodem w Europie (wg badania „The Workforce View in Europe 2017”, przeprowadzonego przez międzynarodową firmę ADP). Więcej niż co piąty z nas doświadcza codziennie stresu w pracy, a blisko połowa twierdzi, że stresuje się w pracy często lub bardzo często. W naszych firmach jest więc dość nerwowo. Aż 22 proc. ankietowanych codziennie doświadcza stresu w miejscu pracy. Polacy to największa zestresowana grupa wśród wszystkich przebadanych pracowników. W Hiszpanii, która znalazła się na drugim biegunie tej analizy, wskaźnik odczuwania codziennego stresu wyniósł zaledwie 10 proc.

Problem wszechobecnego stresu w naszej pracy dostrzegła również Państwowa Inspekcja Pracy, która z początkiem roku rozpoczęła dwuletnią kampanię informacyjno-promocyjną pod hasłem „Stres w pracy? Znajdź rozwiązanie”. Uruchomiona akcja społeczna jest odpowiedzią na coraz powszechniejszy problem stresu zawodowego, a jej celem jest m.in. popularyzowanie wiedzy o negatywnych skutkach stresu związanego z wykonywaną pracą.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Tegoroczny Dzień Jogi w Polsce, pod hasłem „Joga na stres” świetnie więc wpisuje się w aktualne potrzeby mieszkańców polskich miast, którzy szukają sposobów na uwolnienie się od stresu. Dlatego, jak co roku, Organizatorzy przygotowali bogaty program obchodów Wydarzenia. Niedziela, 25 czerwca: Piknik na warszawskim Polu Mokotowskim oraz wydarzenia w ponad 20. miastach Polski. Na sympatyków jogi będzie czekał całodzienny program poświęcony jodze i dziedzictwu kultury indyjskiej. W programie są m.in. wspólne sesje jogi, pokazy, wykłady, panele dyskusyjne, koncerty, warsztaty kulinarne, a także pyszna wegeteriańska, wegańska i indyjska kuchnia.

Międzynarodowy Dzień Jogi w Polsce cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. Pierwsze wydarzenie zorganizowane w 2015 r. w Warszawie na Polu Mokotowskim przyciągnęło 10 tys. uczestników. W następnym roku zgromadziło już 15 tys. sympatyków tej aktywności. W tegorocznej trzecie edycji, Organizatorzy spodziewają się, że przybędzie ok. 20 tys. sympatyków wspólnych ćwiczeń na świeżym powietrzu, którzy wezmą udział w imprezie głównej, jak i wydarzeniach jej towarzyszącym w całej Polsce. Jak w poprzednich edycjach, także i w tym roku miejscem głównych obchodów i ćwiczeń będzie Pole Mokotowskie w Warszawie. Szczegóły zostaną zaprezentowane na oddzielnej konferencji prasowej w czerwcu.

Obchody w Polsce Międzynarodowego Dnia Jogi odbywają się dzięki Jego Ekscelencji Ajay Bisaria, Ambasadorowi Republiki Indii, który objął to wydarzenie swoim patronatem honorowym. Z kolei organizatorami tego Wydarzenia są: Porozumienie Szkół Jogi (PSJ), Indyjsko-Polska Izba Gospodarcza (IPCCI) oraz Fundacja Art of Living Polska (AOL). Partnerzy Wydarzenia: Indian Association of Poland oraz Fundacja Life Change.

Tak samo również, jak w poprzednich edycjach, tegoroczny Dzień Jogi w naszym kraju wspierają i promują pro bono, w roli Ambasadorek wydarzenia: Edyta Herbuś (zawodowa tancerka i aktorka), Małgorzata Pieczyńska (aktorka), Natalia Przybysz (wokalistka), Agnieszka Cegielska (prezenterka TV), Paulina Holtz (aktorka), a także osoby publiczne od lat uprawiające jogę.


 

Szczegółowe informacje na: dzien-jogi.pl i facebook.com/dzienjogi

A więcej informacji na temat jogi na: Bosonamacie.pl

logo MDJ2017_2


Kuchnia

Rośliny do domu lub ogrodu, odstraszające owady

Redakcja
Redakcja
4 kwietnia 2017
Następny

Wiosnę czuć w powietrzu, a niebawem będzie można nawet ją usłyszeć. I nie tylko ze względu na ptasie trele i szum zielonych listków na drzewach. Wraz z ożywieniem ogółu przyrody, musimy liczyć się niekiedy ze zmasowanym atakiem przeróżnego robactwa. 

Najmniej cieszą nas komary i kleszcze. Te pierwsze szczególnie męczące stają się wieczorami, gdy chcąc nacieszyć się zapachem i ciepłem wiosny, zostawiamy uchylone okna. Nie zawsze chcemy zakładać moskitierę na okna, bo i nie wygląda ona zachwycająco. A w efekcie coś brzęczy nad uchem, nie daje spać i kąsa, a my drapiemy się bez zmiłowania. Z kolei kleszcze kojarzone są przede wszystkim z lasem, choć można przynieść je nawet z miejskiego skwerku. Na domiar złego, gdy dom otacza roślinność, na kleszcze można natknąć się tuż pod oknami. Przenoszą one wraz ze śliną 130 odmian wirusów i kilkadziesiąt gatunków bakterii i mikroorganizmów, w tym wirus zapalenia opon mózgowych czy krętek boreliozy.

Oczywiście, można sięgać po chemiczne rozpylacze czy kremy odstraszające owady, ale nie każdy może ich używać. Lepiej postawić na rośliny doniczkowe, które stojąc na parapetach doskonale sprawdzą się jako strażniczki przed niechcianymi w domu owadami. Jest też spory wybór roślin ogrodowych, które skutecznie pomogą chronić otoczenie przed inwazją owadów.


źródło: muratordom.plwww.wymarzonyogrod.plladnydom.pl

Zobacz także

Pestycydy na owocach i warzywach? Dowiedz się, jak pozbyć się z nich szkodliwej chemii

Pestycydy na owocach i warzywach? Dowiedz się, jak pozbyć się z nich szkodliwej chemii

Dżem, ketchup i pasztet z cukinii. Kobiety pokochały te przepisy

warto jeść na śniadanie

10 produktów, które warto jeść na śniadanie