W Warszawie miała miejsce wyjątkowa gala połączona z wernisażem niezwykłych prac – ilustracji do tegorocznego Kalendarza Artystycznego „Jej Portret”. To wyjątkowy projekt, stworzony przez Gedeon Richter Polska z grafikiem Andrzejem Pągowskim. Nie brakowało wzruszeń, ciekawych dyskusji i zachwytu nad talentem zaproszonych artystów.
Gedeon Richter to globalna marka farmaceutyczna z ponad 120. letnią tradycją, która szczególną uwagę poświęca kobietom i dedykowanym im terapiom. Oprócz produkcji leków, angażuje się w wyjątkowe akcje, podkreślające ich siłę i niepowtarzalny charakter.
Jedną z nich jest właśnie „Kalendarz Artystyczny”, który w tym roku doczekał się swojej 13. odsłony. Tym razem zadaniem zaproszonych artystów było sportretowanie wybitnych Polek i ich kobiecych osobowości.
– Tematyka kobieca jest dla nas niezwykle istotna, więc w tym roku zadaniem artystów było przedstawienie wyjątkowych Polek, które mają nie tylko wpływ na historię, ale również inspirują nas swoją siłą i determinacją. Każde z dzieł jest opatrzone cytatem, który charakteryzuje osobowość Bohaterek. Ukazuje też postrzeganie świata i życia oraz wartości takie jak: zaangażowanie, odwaga, szacunek, otwartość. Te cechy stanowią o sile kobiet, którą zawsze wspiera marka Gedeon Richter
– wyjaśnia Aneta Grzegorzewska, Dyrektorka ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska. Tegoroczna edycja to więc prawdziwy hołd oddany płci pięknej.
Wyjątkowa wystawa
Każde wydanie „Kalendarza Artystycznego” to wielkie wydarzenie. Limitowane wydawnictwo trafia do konkretnych osób i gabinetów. – Sztuka jest bardzo skutecznym nośnikiem treści edukacyjnych, szczególnie, kiedy ma charakter użytkowy, a taki jest kalendarz, i trafia do tych, którzy często podejmują decyzje determinujące nasze codzienne życie i zdrowie. Jak już mówiliśmy, kobiety są motorem, siłą napędową, wielu działań we współczesnym świecie i powinny otrzymywać rozwiązania, które będą im sprzyjać. Karty Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter będą przypominać o potrzebach kobiet każdego dnia w 2024 roku! – wyjaśnia Aneta Grzegorzewska, Dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych w firmie Gedeon Richter Polska.
Dlatego przy udziale i pod wodzą dyrektora artystycznego, Andrzeja Pągowskiego powstało 12 unikalnych portretów.
Prace można było podziwiać podczas uroczystej gali, która odbyła się 15 lutego w warszawskich Arkadach Kubickiego. Wspaniałą atmosferę wieczoru stworzyli Aneta Grzegorzewska, Dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych w firmie Gedeon Richter Polska, oraz Andrzej Pągowski, Dyrektor Artystyczny projektu. Była to wyjątkowa okazja, by na własne oczy zobaczyć unikatowe dzieła, z których wprost bije siła kobiet. W ostatnich latach Polki nie raz pokazywały, że potrafią się jednoczyć a ich zdanie ma ogromne znaczenie, więc to hasło, które doskonale nas definiuje. Wśród sportretowanych bohaterek znalazły się kobiety, kojarzące się z nie tylko z siłą, ale także mądrością oraz niezwykłą empatią. To postacie, które odeszły, ale pozostawiły niezatarte ślady w historii, takie jak Kora, Wisława Szymborska czy Wanda Rutkiewicz. Nie zabrakło również portretów współczesnych bohaterek, takich jak Ewa Błaszczyk, Martyna Wojciechowska, Agnieszka Holland czy Anna Dymna, które wciąż walczą o równe prawa i nie obca jest im pomoc drugiemu człowiekowi.
W kuluarach można było porozmawiać także z artystami, którzy stworzyli prace do tegorocznego „Kalendarza Artystycznego”, w tym m.in. z Andrzejem Pągowskim, który sportretował Olgę Tokarczuk. Wśród artystów biorących udział w projekcie pojawili się również Michał Dyakowski, Klaudyna Kozieł, Arkadiusz Hapka, Paula Matczak, Magdalena Pankiewicz, Łukasz Biliński, Zofia Błażko, Tomasz Broda, Anna Halarewicz, Bartosz Kosowski, Dominik Jasiński.