Go to content

Jaki krem z filtrem wybrać? Sprawdź, który będzie najlepszy

fot. Handemandaci/iStock

Krem z filtrem zapobiega powstawaniu zmian i chorób skóry będących wynikiem działania promieniowania słonecznego. Zastanawiasz się kiedy zacząć stosować krem z filtrem i czym kierować się przy jego wyborze? Podpowiadamy.

Kiedy stosować krem z filtrem?

Kilkanaście lat temu, kremów z filtrem używaliśmy jedynie podczas upalnych i słonecznych wakacji, wygrzewając na plaży swoje ciało. Mało kto zdawał sobie sprawę z tego, że na promieniowanie słoneczne jesteśmy narażeni prawie przez cały rok. Na szczęście świadomość dotycząca wpływu promieniowania słonecznego jest coraz większa. Przebywanie na słońcu, bez zastosowania odpowiedniej ochrony, wiąże się z przyspieszonym starzeniem, poparzeniami skóry i zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów. Słońce emituje dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego:

  • UVA – stanowi aż 95 proc. całego promieniowania UV, a jego wartość niezależnie od pory roku jest taka sama. Przenika przez chmury, szkło, pokonuje barierę naskórka docierając do warstwy skóry właściwej. Przyczynia się do starzenia i wiotczenia skóry oraz powstania zmarszczek.
  • UVB – stanowi 5 proc. całego promieniowania UV. Odpowiada za oparzenia słoneczne. Jego wartość jest zmienna w zależności od intensywności słońca. Promieniowanie UVB zatrzymywane jest przez chmury i szkło.

Promieniowanie UVC, zatrzymywane jest przez warstwę ozonową, a tym samym nie dociera do powierzchni ziemi.

Kiedy stosować krem z filtrem? Krem z filtrem do twarzy najlepiej codziennie, a już z całą pewnością w sezonie wiosenno-letnim – podobnie jak te do pozostałych części ciała.

Krem z filtrem – rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

W drogeriach i aptekach dostępne są zarówno kremy z filtrem chemicznym i fizycznym. Czym różnią się od siebie?

Filtr fizyczny zwany również filtrem mineralnym jest związkiem chemicznym, który pozostawia na skórze warstwę ochronną rozpraszającą promieniowanie ultrafioletowe. Głównymi przedstawicielami mikropigmentów są tlenek cynku i tlenek tytanu. Filtr fizyczny nie traci swoich właściwości pod wpływem promieniowania UV czy czasu. Jest niestety mało odporny na ścieranie, stąd konieczna jego ponowna aplikacja po aktywności fizycznej czy kąpieli w wodzie.

Z kolei filtr chemiczny wnika w głąb naskórka, gdzie pochłania energię promieniowania słonecznego i zamienia ją w ciepło. Jego największą zaletą jest wysoki współczynnik foto ochrony. Filtr chemiczny jest całkowicie niewidoczny na powierzchni skóry, odporny jest również na ścieranie. Który z nich wybrać? Najlepszą ochronę przeciwsłoneczną uzyskamy po połączeniu filtru chemicznego z fizycznym.

Zobacz również: 5 powodów, dla których krem z filtrem trzeba stosować codziennie

Czym kierować się przy wyborze filtru?

Najlepiej rodzajem cery. Dla osób z delikatną, suchą i wrażliwą cerą podatną na podrażnienia i alergie, zdecydowanie lepiej sprawdzi się filtr mineralny. Z kolei dla tych zmagających się z trądzikiem, niedoskonałościami czy nadmiernym łojotokiem polecany jest nieobciążający i lekki filtr chemiczny. Nie zapominajmy, że ochrony przeciwsłonecznej potrzebują również usta – pomadki z filtrem są najlepszym rozwiązaniem.

Jakie SPF wybrać?

SPF to międzynarodowe oznaczenie wysokości ochrony przed promieniowaniem UVB, stosowane przy produkcji kosmetyków. Niestety żaden filtr nie chroni skóry w 100 proc. przed promieniowaniem słonecznym. Najlepszym wyborem są kremy z SPF 30-50, które chronią przed promieniowaniem aż w 98 proc. O ile do ciała można zastosować krem przeciwsłoneczny SPF 30, to na twarz koniecznie należy aplikować ten SPF 50. Krem z filtrem nakładamy około 20-30 minut przed wyjściem na słońce. Kremy z filtrem fizycznym łatwo się ścierają, dlatego należy smarować nimi skórę co najmniej co dwie godziny.