Lifestyle

Jaki krem z filtrem wybrać? Sprawdź, który będzie najlepszy

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
9 czerwca 2022
fot. Handemandaci/iStock
 

Krem z filtrem zapobiega powstawaniu zmian i chorób skóry będących wynikiem działania promieniowania słonecznego. Zastanawiasz się kiedy zacząć stosować krem z filtrem i czym kierować się przy jego wyborze? Podpowiadamy.

Kiedy stosować krem z filtrem?

Kilkanaście lat temu, kremów z filtrem używaliśmy jedynie podczas upalnych i słonecznych wakacji, wygrzewając na plaży swoje ciało. Mało kto zdawał sobie sprawę z tego, że na promieniowanie słoneczne jesteśmy narażeni prawie przez cały rok. Na szczęście świadomość dotycząca wpływu promieniowania słonecznego jest coraz większa. Przebywanie na słońcu, bez zastosowania odpowiedniej ochrony, wiąże się z przyspieszonym starzeniem, poparzeniami skóry i zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów. Słońce emituje dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego:

  • UVA – stanowi aż 95 proc. całego promieniowania UV, a jego wartość niezależnie od pory roku jest taka sama. Przenika przez chmury, szkło, pokonuje barierę naskórka docierając do warstwy skóry właściwej. Przyczynia się do starzenia i wiotczenia skóry oraz powstania zmarszczek.
  • UVB – stanowi 5 proc. całego promieniowania UV. Odpowiada za oparzenia słoneczne. Jego wartość jest zmienna w zależności od intensywności słońca. Promieniowanie UVB zatrzymywane jest przez chmury i szkło.

Promieniowanie UVC, zatrzymywane jest przez warstwę ozonową, a tym samym nie dociera do powierzchni ziemi.

Kiedy stosować krem z filtrem? Krem z filtrem do twarzy najlepiej codziennie, a już z całą pewnością w sezonie wiosenno-letnim – podobnie jak te do pozostałych części ciała.

Krem z filtrem – rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

W drogeriach i aptekach dostępne są zarówno kremy z filtrem chemicznym i fizycznym. Czym różnią się od siebie?

Filtr fizyczny zwany również filtrem mineralnym jest związkiem chemicznym, który pozostawia na skórze warstwę ochronną rozpraszającą promieniowanie ultrafioletowe. Głównymi przedstawicielami mikropigmentów są tlenek cynku i tlenek tytanu. Filtr fizyczny nie traci swoich właściwości pod wpływem promieniowania UV czy czasu. Jest niestety mało odporny na ścieranie, stąd konieczna jego ponowna aplikacja po aktywności fizycznej czy kąpieli w wodzie.

Z kolei filtr chemiczny wnika w głąb naskórka, gdzie pochłania energię promieniowania słonecznego i zamienia ją w ciepło. Jego największą zaletą jest wysoki współczynnik foto ochrony. Filtr chemiczny jest całkowicie niewidoczny na powierzchni skóry, odporny jest również na ścieranie. Który z nich wybrać? Najlepszą ochronę przeciwsłoneczną uzyskamy po połączeniu filtru chemicznego z fizycznym.

Zobacz również: 5 powodów, dla których krem z filtrem trzeba stosować codziennie

Czym kierować się przy wyborze filtru?

Najlepiej rodzajem cery. Dla osób z delikatną, suchą i wrażliwą cerą podatną na podrażnienia i alergie, zdecydowanie lepiej sprawdzi się filtr mineralny. Z kolei dla tych zmagających się z trądzikiem, niedoskonałościami czy nadmiernym łojotokiem polecany jest nieobciążający i lekki filtr chemiczny. Nie zapominajmy, że ochrony przeciwsłonecznej potrzebują również usta – pomadki z filtrem są najlepszym rozwiązaniem.

Jakie SPF wybrać?

SPF to międzynarodowe oznaczenie wysokości ochrony przed promieniowaniem UVB, stosowane przy produkcji kosmetyków. Niestety żaden filtr nie chroni skóry w 100 proc. przed promieniowaniem słonecznym. Najlepszym wyborem są kremy z SPF 30-50, które chronią przed promieniowaniem aż w 98 proc. O ile do ciała można zastosować krem przeciwsłoneczny SPF 30, to na twarz koniecznie należy aplikować ten SPF 50. Krem z filtrem nakładamy około 20-30 minut przed wyjściem na słońce. Kremy z filtrem fizycznym łatwo się ścierają, dlatego należy smarować nimi skórę co najmniej co dwie godziny.


Lifestyle

Czego on tak naprawdę chce? 7 cech, które mężczyzna ma nadzieję znaleźć u kobiety

Redakcja
Redakcja
9 czerwca 2022
fot. Harbucks/iStock
 

Chociaż mężczyźni i kobiety różnią się sposobem myślenia, komunikowania się i wyrażania emocji, jedną rzeczą, która jest wspólna dla nas wszystkich, jest to, że pragniemy kochać i być kochani. Zrozumienie różnic między płciami jest niezbędne, ale podstawowe zasady dotyczą każdego, niezależnie od płci. Wszyscy szukamy partnera, który będzie kochającym i wspierającym przyjacielem, powiernikiem i kochankiem, który będzie z nami przez całe życie.

Mężczyźni chcą kobiety, która…

1. Jest pewna siebie

Nie ma nic bardziej atrakcyjnego i seksownego niż silna, pewna siebie kobieta. Wykonała pracę nad sobą. Czuje się dobrze z tym, kim jest i czuje się dobrze we własnej skórze. Nie musi być piękna, bogata i sławna, ale musi przeżyć swoje życie sensownie, mieć cele i marzenia. Ten cel może być dowolny, o ile coś dla niej znaczy. Jest typem kobiety, która nie czekała, aż książę z bajki ją uratuje i zbuduje dla niej życie. Zamiast tego stworzyła własne, osobiste królestwo. Gdy pojawia się „ten jedyny”, znajduje sposób na połączenie ich światów bez rezygnowania ze wszystkiego, co stworzyła. Oznacza to, że nie porzuca swoich przyjaciół, rodziny i celu życiowego tylko po to, by stać się częścią jego świata, czy – najgorzej – całym jego światem. Wie, jak połączyć oba, nie tracąc siebie.

2. Wie, czego chce

Kiedy kobieta jasno określa, czego chce, nie marnuje czasu na sytuacje lub osoby, które nie pasują do tego modelu. Przyciąga to mężczyzn, ponieważ chcą wiedzieć z góry, czy są pretendentami do jej uwagi. Kiedy mężczyzna spotyka niepewną kobietę, która nie jest pewna, czego chce, sygnalizuje mu, że nie wie, kim jest i dlatego może nie zechcieć go w przyszłym tygodniu, miesiącu lub roku.

3. Jasno się komunikuje

Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni nie mają dobrej komunikacji w naturze. Dlatego chcą kobiety, która przemawia do nich w sposób zwięzły i bezpośredni, jeśli chodzi o wyrażanie swoich potrzeb. Chcą uniknąć nawigowania przez uczucia kobiety w celu interpretacji tego, co mówi. Lubią, gdy bezpośrednio mówi się mim, czego się chce i jak najlepiej to dostarczyć. Jego celem jest uczynienie jej szczęśliwą, a kiedy ma informacje, jak to osiągnąć, czuje się bardziej pewny, że może to zrobić.

4. Szanuje go i podziwia

Mężczyzna chce czuć się mężczyzną, a kobieta w jego życiu myśli, że jest najwspanialszy. Chce, żeby szanowała go za to, kim jest, a nie za to, co robi lub ile zarabia. Najważniejsze jest to, że mężczyźni, którzy są zdrowi emocjonalnie, nie chcą być z kobietą, która ich kastruje, steruje nimi lub ich kontroluje. Szukają kobiety, która potraktuje ich dobrze, z szacunkiem i podziwem.

5. Nie potrzebuje go, ale go pragnie

Na przestrzeni dziejów ludzie toczyli wojny i budowali imperia. Robili to jednak na własnych warunkach. Kiedy mężczyzna czuje, że kobieta potrzebuje go z desperacji, nie uwierzy w jej szczere intencje. Jednak kiedy kobieta nie potrzebuje mężczyzny, ale go pragnie, on wie, że chce go takim, jakim jest, a nie dlatego, że może coś dla niej zrobić.

6. Nie dramatyzuje, nie manipuluje

Mężczyźni nie chcą emocjonalnych królowych dramatów, które używają swoich kobiecych podstępów, by nimi manipulować. Radzenie sobie z wybuchami emocji, podstępnymi sposobami i nachalnością na dłuższą metę nie jest dobre dla mężczyzny (zresztą, dla kogo jest…?). On chce kobiety stabilnej emocjonalnie i autentycznej zarówno w słowach, jak i w czynach. Nie szuka zepsutej dziewczynki, która jest źle przygotowana do radzenia sobie ze wzlotami i upadkami życia. Szuka kobiety.

7. Lubi i chce seksu

Tak, to prawda! Mężczyźni pragną kobiety, która czuje się komfortowo ze swoją seksualnością, lubi seks z nim i nie boi się dać mu znać. Mężczyzna szuka kobiety, która pozytywnie zareaguje na jego pragnienie, zamiast go odrzucić. Jest to szczególnie ważne, gdy szuka żony, ponieważ mężczyźni nie chcą zapisać się na całe życie w złym lub beznamiętnym seksie.


Lifestyle

Wiara w te pięć kłamstw sprawia, że trudno ci znaleźć miłość. Odrzuć je!

Redakcja
Redakcja
9 czerwca 2022
fot. izusek/iStock

Nie jest łatwo znaleźć miłość, ale nie jest to też aż tak złożone, jak nam się wydaje. Jeśli wiesz, jak unikać toksycznych ludzi i chcesz prawidłowo się rozwijać, będzie to dla ciebie o wiele łatwiejsze niż dla kogoś, kto idzie przez życie z klapkami na oczach.

Tym, co przeszkadza nam w znalezieniu miłości, są kłamstwa, które sobie sami wmawiamy. Wszystko po to, by usprawiedliwić sytuację, w jakiej się znajdujemy. Prawdziwa miłość nie będzie tak bolesna i toksyczna, podniesie cię i pomoże ci zobaczyć siebie takim, jakim powinieneś być, a nie takim, o jakim nawet nie marzysz. Wiara w te kłamstwa w końcu sprawi, że utkniesz przy kimś, kto nigdy nie będzie tym, kim naprawdę chcesz, aby był i nie będziesz szczęśliwy.

1. „Jeśli poczekam wystarczająco długo, może coś się zmieni”

Rzeczywistość nie zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Nic się samo nie zmieni, musisz walczyć o to, aby się zmieniło. A jeśli osoba, z którą jesteś nie chce się zmienić, nie zmieni się. Nie możesz oczekiwać, że ktoś stanie się tym, kim chcesz, gdy on jest już zadowolony z tego, kim jest. Życie po prostu tak nie działa.

2. „Nie możesz prosić mnie, abym cię kochał, jeśli nawet nie kochasz siebie”

No to już kompletna bzdura. To, że masz problemy z samą sobą, nie oznacza, że człowiek, z którym jesteś, nie może cię kochać. Gdyby naprawdę był z tobą z właściwych powodów, kochałby cię, niezależnie od wszystkiego.

3. „Kiedy znajdziesz właściwą osobę, wszystko będzie idealne”

Stop. Wyjaśnijmy sobie raz na zawsze: doskonałość nie istnieje, kropka. Oczywiście będzie całe mnóstwo dobrych chwil, ale będą i te okropne. Czasami będziecie się kłócić, a nawet będą chwile, w których nie będziesz pewna, czy ten człowiek to aby na pewno dobry wybór.

4. „Prawdziwa miłość jest bezwarunkowa”

Nawet najprawdziwsza miłość jest warunkowa. Tak, możesz troszczyć się o kogoś, ale jeśli zrobi coś, co sprawia ci ból, co cię krzywdzi, nie masz obowiązku się na to zgadzać. Nie jest w porządku oczekiwać, że ktoś pokocha cię bezwarunkowo, na pewno może kochać cię takim, jakim jesteś i akceptować twoje wady, ale wszyscy mamy swoje ograniczenia. Jeśli jesteśmy toksyczni… cóż, nikt nie musi tego tolerować.

5. „Będziesz wiedzieć, że to prawdziwa miłość, gdy tylko ją zobaczysz”

Nie, to niekoniecznie prawda. Możesz być z kimś szczęśliwa, ale nagle niespodziewanie spotkać kogoś innego, kogo pokochasz nad życie. Miłość nie zawsze jest czymś, co rozkwita w danej chwili, czasami rośnie wraz z upływem dni. Tego rodzaju rzeczy nie mogą ograniczać się do zwykłej idei miłości od pierwszego wejrzenia.


Zobacz także

Najgorsze teksty, jakimi mogą kobietę uraczyć faceci. Panowie – lepiej tego nam nie mówcie

Gdyby nie wy, nie byłoby nas! Akcja na drugie urodziny Oh!Me: „Napisz nam swoją historię”

Inteligentni ludzie kładą się spać późno, wszędzie robią bałagan i przeklinają. To potwierdzone naukowo!