Go to content

5 powodów, dla których krem z filtrem trzeba stosować codziennie

Większość ludzi sięga po krem z filtrem dopiero wtedy, kiedy zamierzają się opalać. Powinno się go jednak stosować nie tylko na wakacjach i podczas ekspozycji na promienie słoneczne. Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości – krem z filtrem należy stosować każdego dnia, również jesienią i zimą. Poznaj 5 przyczyn, dla których należy to robić!

Procesy zapalne w skórze i fotostarzenie

Zbyt długie przebywanie na słońcu, zwłaszcza silnym, powoduje, że nadmiar promieniowania UVA i UVB aktywuje stan zapalny w komórkach skóry. W efekcie proces fotostarzenia skóry przyspiesza – rezultatem są przedwczesne zmarszczki, utrata elastyczności, nadmierne rogowacenie i suchość skóry. Spowalnia także gojenie się zmian potrądzikowych.

Odbijające się promienie słoneczne również są szkodliwe

Nie tylko żar lejący się z nieba jest zagrożeniem dla skóry. Szkodzi jej bowiem nie tylko promieniowanie ultrafioletowe pochodzące bezpośrednio ze słońca, ale również odbite od innych powierzchni, zwłaszcza jasnych. Przykładem może być piasek i woda, co dodatkowo zwiększa ryzyko poparzeń nad morzem. Filtr do twarzy jest niezbędny również w słoneczne zimowe dni, kiedy promieniowanie doskonale odbija się od białego śniegu.

W pochmurny dzień promieniowanie także szkodzi skórze

Promieniowanie UVA, które jest najbardziej szkodliwe dla skóry, jest aktywne nie tylko w słoneczny dzień. Chmury nie są barierą dla UVA, dlatego krem z filtrem jest konieczny nie tylko, gdy pięknie świeci słońce, ale również w pochmurne i deszczowe jesienne dni.

Zgubne dla skóry UVA przenika przez szyby

Wiele osób nie wie, że promieniowanie UVA ma zdolność przenikania nawet przez szyby! Wystarczy dłuższa podróż autobusem przy oknie, przez które wpada słońce, by do skóry dotarło szkodliwe promieniowanie.

Ochrona profilaktyczna przed rakiem skóry

Czerniak, czyli rak skóry, to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Niestety także jeden z bardziej złośliwych – istnieje wysokie ryzyko przerzutów do innych narządów. Krem SPF zapobiega powstawaniu w skórze procesów, które mogą do niego prowadzić.

Jakie jest zadanie filtra UV w kremie?

Gdy ciało przez długi czas wystawione jest na silne słońce, promieniowanie słoneczne typu UVA i UVB dociera do skóry i podrażnia ją. Filtr w kremie do twarzy lub do ciała odbija lub pochłania te promienie (w zależności od rodzaju kremu), dzięki temu niwelowane jest ich szkodliwe działanie. Moce filtrów są zróżnicowane, jednak te najczęściej spotykane to 20, 30 i 50 SPF. Krem SPF należy nakładać na te części ciała, które będą wystawione na światło słoneczne niezależnie od pory roku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kremu?

Najważniejsze czynniki, jakie należy sprawdzić przed zakupem, to:

  • wysokość SPF – musi być on dobrany do fototypu naszej skóry,
  • rodzaj filtra – mineralny lub chemiczny; na rynku są też kremy łączące oba te rodzaje.

Panie, które lubią się malować, muszą pamiętać o tym, że krem do twarzy z filtrem należy nakładać pod makijaż. Osoby, których cera ma skłonności do podrażnień, zaczerwienień i rozszerzonych naczynek powinny sięgnąć po krem SPF z filtrem mineralnym.