Go to content

Jak wyjść z rutyny? Strategie psychologiczne na uwolnienie i „powrót” do życia

Wielu z nas przechodzi przez okresy tkwienia w rutynie. Czujesz, że wykonujesz jakieś ruchy w pracy, utrzymujesz się na powierzchni w związku lub truchtasz w miejscu w życiu towarzyskim. Rzeczy, które kiedyś cię ekscytowały, już tego nie robią i zamiast zmierzać w kierunku swoich celów, pozostajesz w stagnacji — tkwisz tam, gdzie jesteś. Utknięcie może prowadzić do uczucia zarówno braku zainteresowania, jak i niezadowolenia. Może nawet sprawić, że będziesz chciała całkowicie zrezygnować ze swoich celów. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby nie tylko dowiedzieć się, dlaczego utknęłaś, ale także ponownie zmotywować się i podekscytować życiem.
Zdjęcie ilustracyjne, fot. olegbreslavtsev

Wielu z nas przechodzi przez okresy tkwienia w rutynie. Czujesz, że wykonujesz jakieś ruchy w pracy, utrzymujesz się na powierzchni w związku lub truchtasz w miejscu w życiu towarzyskim. Rzeczy, które kiedyś cię ekscytowały, już tego nie robią i zamiast zmierzać w kierunku swoich celów, pozostajesz w stagnacji — tkwisz tam, gdzie jesteś. Utknięcie może prowadzić do uczucia zarówno braku zainteresowania, jak i niezadowolenia. Może nawet sprawić, że będziesz chciała całkowicie zrezygnować ze swoich celów. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby nie tylko dowiedzieć się, dlaczego utknęłaś, ale także ponownie zmotywować się i podekscytować życiem.

Znaki, że utknąłeś w rutynie

Jeśli tkwisz w rutynie, na początku możesz nawet tego nie zauważyć, ponieważ te uczucia często narastają powoli z czasem. Możesz postępować zgodnie z tymi samymi rutynami dzień po dniu, tylko po to, aby pewnego dnia zdać sobie sprawę, że czujesz się, nie jakbyś pracowała nad czymś, a bardziej, jakbyś po prostu zabijała czas.

Oto kilka oznak, które mogą wskazywać, że utknęłaś w rutynie:

  • Każdy dzień wydaje się taki sam. Możesz nawet mieć problem z zapamiętaniem, jaki jest dzień tygodnia. Czy to poniedziałek, czy piątek? Nie ma to znaczenia, ponieważ twoje dni wydają się nieodróżnialne od siebie.
  • Czujesz, że próbujesz po prostu przetrwać kolejny dzień. Twoim celem jest ciągłe stawianie jednej stopy przed drugą, aż do końca dnia. Nie czujesz się podekscytowana ani zainspirowana.
  • Czujesz się zdemotywowana. Możesz chcieć podjąć się nowych projektów lub zaangażować się w zadania kreatywne, ale czujesz, że twoja motywacja wygasła. Po prostu nie możesz zacząć. 
  • Czujesz się niespełniona. Życie wydaje się nudne i ponure. Chcesz spróbować czegoś nowego, ale nie wiesz, od czego zacząć.
  • Chcesz się zmienić, ale boisz się dyskomfortu. Wiesz, że zmiana rzeczy sprawi, że będziesz szczęśliwsza na dłuższą metę, ale trzymaj się status quo, ponieważ oznacza to, że nie musisz ryzykować porażki lub bólu.

Powody, dla których możesz czuć się uwięziona w rutynie

Niektóre koleiny są spowodowane ludzką tendencją do podejmowania tej samej decyzji w kółko, gdy stajesz w obliczu podobnych scenariuszy. Na przykład wybierasz jazdę tą samą drogą do pracy każdego dnia. Możesz wybrać inną trasę, ale tego nie robisz, ponieważ się przyzwyczaiłaś i nie chcesz ryzykować ewentualnego zaskoczenia.

Strach przed wyjściem poza strefę komfortu może również sprawić, że czujesz się uwięziona w rutynie. Chcesz zrobić coś innego, ale strach przed nieznanym lub strach przed porażką powstrzymuje cię przed podjęciem działania. Aby złagodzić swoje obawy, nie robisz nic i zamiast tego pozostajesz tam, gdzie jesteś.

Zrozumienie, co powoduje twoje niezadowolenie, jest ważne dla znalezienia sposobów na wyjście z rutyny. Jeśli masz trudności ze zrozumieniem przyczyn swoich uczuć, pomocna może okazać się współpraca z licencjonowanym doradcą lub terapeutą specjalizującym się w terapii poznawczo-behawioralnej. Działa ona poprzez zmianę negatywnych i niepomocnych wzorców myślenia i zachowania.

Pracując nad odkryciem przyczyny swojej rutyny, należy pamiętać, że nie wszystkie rutyny są takie same. Niektórzy mogą czuć, że tkwią w rutynie z partnerem, dla innych jest to praca. Nawet twoje zdrowie, sytuacja rodzinna, przyjaźnie, hobby lub dom mogą przyczyniać się do tych uczuć. Ważne jest, aby nie krytykować ani nie ganić siebie, gdy już zrozumiesz przyczynę problemu. Nie próbuj też minimalizować problemu. Możesz myśleć „Mam świetne życie” lub „Nie mam prawa tak się czuć”, ale te myśli są kontrproduktywne. Nawet gdy pozornie wszystko jest „w porządku”, jeśli nie jesteś zadowolona, nadszedł czas na zmiany i odzyskanie iskry.

Jak wyjść z rutyny?

Gdy już przekonasz się, co czujesz, czas zacząć szukać sposobów na wyjście z impasu. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby przerwać negatywny cykl i iść naprzód. Oto kilka pomysłów do rozważenia.

Bądź uważna… na siebie

Kiedy czujesz, że tkwisz w rutynie, walcz z nią, dbając o siebie. Współczucie dla samego siebie jest kluczowe dla dobrego samopoczucia psychicznego. Zacznij od szybkiej oceny, jak dobrze o siebie dbasz. Czy dobrze się odżywiasz? Czy wystarczająco dużo śpisz? Czy spędzasz czas z ludźmi, którzy się o ciebie troszczą i cię wspierają? Jeśli czegoś brakuje w dziale samoopieki, teraz jest czas, aby się tym zająć. Zdrowe jedzenie, odpowiednia ilość snu, codzienne ćwiczenia i wsparcie społeczne są niezbędne dla twojego zdrowia fizycznego i emocjonalnego oraz dobrego samopoczucia.  Poszukaj sposobów, aby traktować siebie trochę lepiej. Dbanie o siebie zapewnia, że ​​masz energię, aby pozostać skupionym i podekscytowanym swoim życiem.

Zmień swoją rutynę

Trudno jest iść do przodu lub się rozwijać, jeśli jesteś zaangażowany w te same rutyny dzień po dniu. Ludzie są stworzeniami nawyków i czasami utknięcie wynika z nudy lub poczucia, że ​​jesteś na autopilocie. Poszukaj sposobów na dodanie różnych doświadczeń do swojego dnia, takich jak:

  • Rozpocznij rozmowę. Rozmowa z nowymi ludźmi to świetny sposób na poszerzenie swoich kontaktów towarzyskich . Ponadto dowiesz się ciekawych rzeczy o ludziach wokół ciebie.
  • Baw się dobrze. Spędzanie czasu na aktywności, którą kochasz, jest dobre dla zdrowia. Niezależnie od tego, czy chodzi o spędzanie czasu ze znajomymi, czy o hobby, zarezerwuj czas w każdym tygodniu i skup energię na dobrej zabawie.
  • Spróbuj czegoś nowego. Wybierz nową trasę do pracy, obejrzyj nowy program lub zapisz się na zajęcia. Poznawanie świata wokół ciebie może dodać smaku twojemu życiu.
  • Bądź spontaniczna. Jeśli nudzisz się swoim życiem, żyj chwilą. Rób rzeczy, które nie są zaplanowane, mów „tak” nowym doświadczeniom i nie bój się robić nieoczekiwanych rzeczy.

Wyjdź na zewnątrz

Naukowcy odkryli, że przebywanie na łonie natury ma pozytywny wpływ na mózg. Na przykład jedno badanie wykazało, że spacer na świeżym powietrzu zmniejsza rozmyślanie o sobie, czyli zachowanie, które może zwiększać ryzyko depresji. Spacery na łonie natury zmniejszają stres i poprawiają samopoczucie psychiczne. Następnym razem, gdy poczujesz się przytłoczona, spróbuj wyjść z domu. Puść myśli krążące w twoim mózgu i po prostu chłoń świat wokół ciebie. Przebywanie na zewnątrz nie tylko może zwiększyć twoje zdrowie psychiczne, ale może również poprawić twoją kreatywność. Podczas spaceru pozwól sobie na relaks, pomyśl o nowych rzeczach i ciesz się pięknem, które widzisz. To pomoże ci powrócić do codziennego życia z odnowionym poczuciem zachwytu.

Daj sobie coś, na co będziesz czekać

Oczekiwanie na nadchodzące wydarzenie lub aktywność to sposób na wyrwanie się z rutyny i stworzenie odrobiny ekscytacji w życiu. Możesz wyczekiwać premiery filmu lub ulubionych świąt, ale możesz też celowo tworzyć te chwile. Zadzwoń lub napisz do znajomych i zaplanuj piątkowy wieczór. Zaplanuj wakacje, nawet jeśli to tylko jednodniowa wycieczka do lokalnego miejsca. Daj sobie rzeczy, na które będziesz czekać i które będą ekscytować. Nawet małe codzienne i cotygodniowe nagrody, takie jak możliwość pójścia na lunch do ulubionej restauracji czy obejrzenia ulubionego programu telewizyjnego, są świetnymi sposobami budowania poczucia oczekiwania na przyszłość.

Znajdź swój cel

Łatwo wpaść w rutynę, gdy czujesz, że nie pracujesz nad niczym. Zmień to, wyznaczając cele. Innym sposobem na rozwinięcie poczucia celu jest pomaganie innym. Szukaj sposobów, aby przyczynić się do rozwoju swojej społeczności. Bierz udział w życiu wspólnoty religijnej, zostań wolontariuszką w lokalnej organizacji lub zaangażuj się w aktywizm polityczny. Możesz również pomóc znajomym lub bliskim w jakimś projekcie. Takie działania dadzą ci poczucie większego celu i sensu, a także są dobre dla twojego dobrego samopoczucia psychicznego. 

Zwiększ swoją motywację

Czasami wyjście z rutyny następuje spontanicznie. Na przykład pewnego dnia możesz poczuć się uwięziona w rutynie, a potem nagle coś wskoczy na swoje miejsce i te niepokojące uczucia znikną. W innych przypadkach możesz potrzebować bardziej aktywnego podejścia. Jednym z działań, które możesz podjąć, jest skupienie się na swojej motywacji.

Oto kilka sposobów, aby się zmotywować, nawet jeśli nie czujesz się szczególnie zainteresowany lub podekscytowany tym, co robisz:

  • Rób małe kroki. Wybierz aktywność, którą chcesz kontynuować, np. nowe hobby lub program treningowy. Zacznij od czegoś, co wiesz, że możesz osiągnąć. Nie czekaj, aż pojawi się jakaś wielka motywacja lub inspiracja — po prostu zacznij. Zrób pierwszy krok, potem kolejny, potem kolejny. Z czasem przechodzenie przez ruchy stanie się przeszłością, a ty poczujesz się zaangażowana, podekscytowana i zainteresowana dalszym rozwojem.
  • Nagradzaj się. Pozytywne wzmocnienie jest pomocne, gdy masz problemy z motywacją. Obiecaj sobie nagrodę za rozpoczęcie zadania. Następnie kontynuuj nagradzanie się po ukończeniu każdego kroku. W końcu wycofaj się z nagród, ale obiecaj sobie większą nagrodę, gdy osiągniesz swoje cele. Nagrody mogą pomóc ci zacząć i pomóc wygenerować większe zainteresowanie tym, nad czym pracujesz.