Go to content

10-dniowy plan samoopieki. Wystarczy prosta strategia, by o siebie prawdziwie zadbać

fot. iStock

Na co dzień w pierwszym odruchu myślimy o najbliższych nam osobach, często skupiamy się na obowiązkach i pracy, zapominając, jak ważna jest troska o nas samych. I mimo że wydaje się to nieco egoistyczne, należy się sobą zaopiekować, zamiast spychać na margines spraw mniej ważnych. Nikt nie odpowie na nasze potrzeby lepiej, od nas samych. 

Samoopieka to nic innego niż wsłuchiwanie się we własne ciało, jak i psychikę. To zadanie nie jest trudne i nie musi zabierać lwiej części naszego czasu. Niekiedy wystarczy poświęcić kwadrans, by poczuć się lepiej. W tym może pomóc plan, który można modyfikować, zgodnie z własnymi potrzebami.

10-dniowy plan samoopieki

Dzień 1. Wypracuj rutynę snu

Wbrew pozorom rzecz tak prosta do osiągnięcia jak sen wcale nie przychodzi nam zbyt łatwo. Natłok obowiązków, informacji, a także problemów sprawia, że trudno jest po prostu zamknąć oczy i zasnąć głębokim, relaksującym snem. A dobry wypoczynek w nocy sprawia, że łatwiej przetwarzamy i radzimy sobie z trudnymi sytuacjami, utrzymujemy emocje w ryzach, jesteśmy bardziej produktywni i wyszukujemy bardziej twórcze rozwiązania.

Dziś odłóż telefon i laptop, zrelaksuj się i wcześniej połóż spać.

Dzień 2. Pij więcej wody

W tym dniu zapomnij o istnieniu napojów energetycznych, kawy, słodkich napojów gazowanych, a przeproś się z butelką wody. Woda jest niezbędnym składnikiem ciała, bez którego także mózg nie jest w stanie dobrze funkcjonować. Poczujesz się lepiej, wzrosną twoje możliwości intelektualne.

Dziś noś przy sobie butelkę wody i popijaj ją małymi łykami.

Dzień 3. Ćwicz

Kolejnym krokiem niech będzie wypracowanie nawyku ćwiczenia. Wybierz dla siebie taki rodzaj ruchu, który jak najbardziej tobie odpowiada i da ci wiele radości. Nie chodzi o to, by coś było przykrą koniecznością, ale by faktycznie dawało radość i satysfakcję. Ruch pozwala zachować zdrowie i zgrabną sylwetkę oraz wyzwala dobry humor

Dziś zacznij od 10 minut ćwiczeń. To dobry początek na zmiany.

Dzień 4. Spędź więcej czasu z przyjacielem

Spędzamy dużo czasu w przestrzeni wirtualnej, co sprawia, że mamy mniej okazji na rzeczywiste spotkania z bliskimi osobami. A trzeba pamiętać, że to nie internet, ale prawdziwi ludzie trzymają nasze dłonie, gdy jesteśmy smutni, wspierają nas, gdy problemy sypią się na nasze głowy. Nie czekaj do następnego kryzysu, aby wyciągnąć rękę do przyjaciela.

Dziś zaproś go na kawę i cieszcie się wspólnym czasem.

Dzień 5. Przeczytaj książkę

A przynajmniej zacznij czytać. Aktywny umysł lepiej sobie radzi z różnymi wyzwaniami życia codziennego i stresem, którego nam nie brakuje. Wybierz książkę optymistyczną, by pozbyć się ciężkich myśli i łaskawiej spojrzeć na swoje życie.

Dziś wybierz książkę, którą zawsze chciałaś przeczytać, zaparz herbatę, wyłącz telewizor i oddaj się przyjemności.

Dzień 6. Oddaj się hobby

Każdy z nas ma zainteresowania, które siedzą głęboko w jego sercu. Jeżeli ty kochasz szydełkować, sięgnij po szydełko. Jeśli lubisz jazdę konną, zorientuj się gdzie w twojej okolicy możesz realizować swoją pasję.

Dziś jest dobry dzień na zrobienie czegoś dla samej przyjemności.

Dzień 7. Zrób zdjęcie

Jeżeli nie masz w zwyczaju robić zdjęć sobie, czy też swoim bliskim zdjęć w mniej ważnych chwilach zmień to.

Dziś zrób zdjęcie osoby lub rzeczy, które sprawiają, że się uśmiechasz.

Dzień 8. Znajdź spokój

Spokój daje nam naturalną energię do funkcjonowania przez cały dzień. Oderwanie myśli od problemów, oczyszczający ciało oddech, koncentracji na tym, co ważne i optymistycznie, pozwala zmienić spojrzenie na wiele różnych spraw.

Dziś znajdź pięć minut na to, by to umysł błądził w przestrzeniach, które na co dzień są omijane.

Dzień 9. Bądź nieperfekcyjna

Nie zawsze musisz być idealna i starać się robić wszystko jak najlepiej. Przypomnij sobie, że jesteś wyjątkowa i zasługujesz na dobro  nie tylko wtedy, kiedy dajesz z siebie maksimum.

Dziś zrób coś wyjątkowego tylko dla siebie.

Dzień 10. Bądź wdzięczna

Doceń z wdzięcznością całe dobro, które spotyka cię, nawet gdy dotyczy pozornie małych rzeczy. Zmień sposób myślenia i swój pogląd na wiele spraw.

Dziś pomyśl, co jest dla ciebie tak naprawdę nieistotne, a co daje ci prawdziwą radość i siłę.

źródło: www.powerofpositivity.com