Dom i wnętrze Lifestyle

Jak wybrać idealny odkurzacz? To musisz wiedzieć przed zakupem

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 listopada 2015
Fot. Materiały prasowe
 

Coś się zaczyna dziać z twoim starym odkurzaczem? Zastanawiasz się nad tym, czy oddać obecny do naprawy, czy jednak kupić nowy? Jeśli odkurzacz rzeczywiście jest już wiekowy i zawodzi coraz częściej, koniecznie pomyśl o zakupie nowego sprzętu. Nie traktuj tego jak wyzwania nastawionego na stratę czasu przy porównaniu modeli i przykre wydawanie  pieniędzy, a raczej jako zakup sprzętu, który nie tylko pozwoli ci wygodnie i szybko zadbać o czystość w domu, ale i pozytywnie wpłynie na zdrowie twojej rodziny. To przecież taki sprzęt domowy, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienną dbałość o porządek. Wybór odkurzaczy na rynku jest ogromny, do dyspozycji kupujących są modele dedykowane alergikom, posiadaczom psów i kotów, a także takie które nie tylko odkurzą podłogę, ale i wypiorą firany i dywan. Do wyboru, do koloru. Warto przyjrzeć się cechom odkurzaczy, tak aby jak najlepiej dobrać pod siebie model, który posłuży jak najlepiej.

Odkurzacz idealny istnieje!

Oczywiście nie dla ogółu, a poprzez pryzmat potrzeb każdego z użytkowników odkurzacza. Ale niezależnie id indywidualnych potrzeb, są takie cechy sprzętu, na które warto zwrócić podczas zakupu szczególną uwagę.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Moc odkurzacza

Powinna zagwarantować że przez cały czas czyszczenia, siła wciągania nieczystości przez odkurzacz będzie taka sama. Dużą energooszczędność przy maksymalnej mocy ssania gwarantuje model Thomas Crooser eco plus. Im większa moc ssania (wiąże się to oczywiście z wyższą siłą samego silnika urządzenia, do 1700 W), tym szybciej i łatwiej pozbędziesz się z podłóg pasku, czy sierść, która szczególnie opornie wychodzi spomiędzy włosia dywanu. Właściciele czworonogów będą zadowoleni z rozwiązań, jakie oferują modele Thomas Perfect Air Animal Pure, oraz Thomas AQUA +Pet&Family. Modele te wiążą doskonale nie tylko pyłki, kurz, roztocza czy wszędobylską sierść, ale także zatrzymują nieprzyjemne zapachy.

Pomocna jest także regulacja mocy ssania, tak by przy czyszczeniu delikatnych miejsc – np. żaluzje, nie zostało nic wciągnięte do rury i zniszczone. Pamiętaj też że inaczej odkurza się dywan a inaczej podłogę wyłożona panelami.

zbieranie p+éyn+-w

Fot. Materiały prasowe

Dziecko śpi, ty odkurzasz

Brzmi dobrze, bo rodzice nie lubią marnować czasu. Ale stare typy odkurzaczy pracowały naprawdę głośno. Teraz do wyboru są odkurzacze ciche, które bez budzenia domowników umożliwiają pracę nawet w niesprzyjających tej czynności godzinach. Te najcichsze modele emitują hałas odpowiadający prowadzeniu zwykłej rozmowy, tak jak w przypadku odkurzacz THOMAS serii CrooSer

Mały czy duży?

Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rozmiaru rzeczywiście potrzebujesz. Małe odkurzacze są bardziej kompaktowe, schowasz je nawet w małym kącie, jeśli nie dysponujesz w mieszkaniu dużą ilością miejsca. Ponadto różnica poza wielkością odczuwalna jest także w ciężarze. Mniejsze, lżejsze odkurzacze bywają mniej pojemne, ale łatwiej jest je np. przenieść po schodach. Pamiętaj też o tym, że większy odkurzacz nie zawsze oznacza większą moc i pojemność worka.

Rura i końcówki do czyszczenia

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Najlżejsze są rury plastikowe, jednak nie są one tak trwałe jak metalowe, cięższe. Najczęściej są one skonstruowane teleskopowo, dając możliwość regulowania długości rury. Co do końcówek, im bardziej są wyspecjalizowane, tym więcej miejsc nimi dokładniej wyczyścisz. Pamiętaj że w miejsca takie jak np szpary między czy pod meblami, czy żeberka starych kaloryferów nie dotrzesz szeroką, standardową końcówką. Dobrze też, gdy końcówki dedykowane są poszczególnym rodzajom dywanów czy podłóg, to zawsze poprawia efektywność sprzątania. Szczotka Aqua Stealth do jednoczesnego odkurzania, mycia i osuszania podłóg, taka jak w modelu   Multiclean x10 Parquet, świetnie sprawdzi się na płaskich powierzchniach, ponadto zapewni bezpieczeństwo podłogom drewnianym. Ssawka do tapicerek ułatwi czyszczenie obić mebli, a ssawka z miękkim włosiem pozbędzie się kurzu np z obrazów czy większych bibelotów.

Filtr blokuje nieczystości

Chroni również silnik urządzenia przed zanieczyszczeniem i awarią. Zależnie od modelu odkurzacza, może być tekstylny, wodny lub antyalergiczny. Jeśli domownicy cierpią na alergię na kurz, sierść i roztocza, filtr wodny lub HEPA będzie doskonałym rozwiązaniem. Takie rozwiązanie znajdziecie w odkurzaczu Thomas Perfect Air Allergy Pure, w którym filtr wodny AQUA PURE, zatrzymuje wewnątrz odkurzacza nie tylko zanieczyszczenia, ale i alergeny, dzięki czemu otoczenie alergika staje się dla niego bardziej przyjazne. Różnica pomiędzy filtrem wodnym a HEPA uwidacznia się w masie i wielkości odkurzacza piorącego, mieszczącego w sobie pojemnik z wodą, którą należy wylać po każdym odkurzaniu.

Aquafilter widok

Fot. Materiały prasowe

 

Dodatkowe ułatwienia

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Tu w zależności od modelu stosowane są obrotowe kółka, dzięki którym łatwiej jest prowadzić odkurzacz po podłodze, oraz składana, wygodna rączka do przenoszenia sprzętu, czy… pilot w uchwycie rury odkurzacza. Automatycznie zwijany, wystarczająco długi kabel również poprawi komfort użytkowania. Odkurzacze workowe dają możliwość włożenia do nich worka eliminującego przykre zapachy, oraz specjalnego wkładu zapachowego, który aromatyzuje wychodzące z niego powietrze.

Jak widać jest sporo istotnych cech odkurzacza, które sprawiają, że można dobrać dany model pod swoje oczekiwania. Wystarczy określić to, na czym zależy najbardziej w odkurzaniu domowym, i dobranie modelu nie przysporzy wielkiego kłopotu.


Artykuł powstał we współpracy z Idealny Odkurzacz.pl


Dom i wnętrze Lifestyle

Humanista czy umysł ścisły – jakim typem jest twoje dziecko?

Redakcja
Redakcja
16 listopada 2015
Fot. Materiały prasowe
 

Niektórzy badacze twierdzą, że preferencje do przedmiotów ścisłych, bądź humanistycznych wykształcają się już w łonie matki. Czy mamy zatem wpływ na to, jakim typem naukowca będzie nasze dziecko? Jak rozpoznać i pobudzać jego zdolności naukowe? Radzą eksperci z platformy edukacyjnej Squla.pl.

Powszechnie znany podział na umysły ścisłe i humanistyczne uwidacznia się w momencie, gdy dziecko zaczyna swoją przygodę z edukacją. Zazwyczaj to zainteresowania dziecka i jego łatwość w rozwiązywaniu zadań z danego przedmiotu, jest argumentem decydującym przy wyborze profilu klasy. Naukowcy przestrzegają jednak przed takim uogólnieniem, sugerując, że inteligencja człowieka jest wieloraka, a każdy z nas posiada takie same zdolności, jednak w różnym stopniu nasilenia.

Jakie wyróżniamy zdolności umysłowe?

Wyróżnia się parę rodzajów zdolności umysłowych, zwanych „inteligencjami”. Jak rozpoznać, które z nich posiada Twoje dziecko?

  1. Inteligencja językowa – dziecko, które ma ją rozwiniętą, wyprzedza rówieśników techniką czytania i pisania. Cechuje go łatwość doboru odpowiedniego słownictwa, którym wyraża swoje myśli. Lubi czytać i chętnie pisze własne opowiadania. Jest to znak, że dziecko ma zadatki na pisarza, dziennikarza, copywritera, scenarzystę, albo PR-owca.
  2. Inteligencja matematyczno-logiczna – rozwiązywanie zadań matematycznych i skomplikowanych łamigłówek przynosi dziecku radość i satysfakcję. Cechuje go spostrzegawczość i umiejętność wyciągania logicznych wniosków. Fizyk, matematyk, inżynier albo makler giełdowy to zawody, w których odnajdzie się najlepiej.
  3. Inteligencja wizualno-przestrzenna – dziecko ma świetną orientację przestrzenną i z łatwością zapamiętuje kształty i obrazy. Fascynują je mapy, globus i sztuka, dlatego wymarzony zawód dla niego to pilot, architekt, grafik albo twórca gier komputerowych.
  4. Inteligencja cielesno-kinestyczna (ruchowa) – dziecko wykazuje się ponadprzeciętną sprawnością fizyczną i umiejętnością koordynacji ruchowej. Jeśli te umiejętności dobrze rozwinie, w przyszłości może zostać sportowcem, tancerzem albo choreografem.
  5. Inteligencja muzyczna – dziecko uwielbia wsłuchiwać się w dźwięki, pragnie nauki gry na instrumentach i ma duże poczucie rytmu. Kompozytor, gitarzysta w zespole, albo producent muzyczny to zawód dla niego.
  6. Inteligencja przyrodnicza – jeśli Twoje dziecko jest wrażliwe na los zwierząt i interakcja z nimi przychodzi mu z łatwością, oznacza to, że ma zadatki na ekologa, weterynarza lub projektanta ogrodów.
  7. Inteligencja interpersonalna – dostrzeganie emocji i pragnień innych ludzi i właściwe ich interpretowanie to znak, że dziecko będzie w przyszłości dobrym nauczycielem, coach’em, terapeutą albo sprzedawcą.
  8. Inteligencja intrapersonalna – pewność siebie, świadomość własnych mocnych stron, słabości i celów to cechy idealnegopolityka,filozofa, psychoterapeuty albo teologa.

Jak podtrzymywać zainteresowania dziecka?

Nie tylko wrodzone umiejętności i zainteresowania dziecka w danym kierunku są gwarancją, że w przyszłości stanie się w niej ekspertem.

Problem pojawia się wtedy, gdy dana dyscyplina wskakuje na wyższy poziom, a niekompetentny nauczyciel, bądź nieodpowiednio dostosowany program nauczania skutecznie zniechęcają dziecko do zgłębiania danej dziedziny nauki – zauważa André Haardt , założyciel platformy edukacyjnej Squla.pl. – Należy wciąż poszukiwać rozwiązań, które wspomogą dziecko w rozwijaniu jego talentów poza szkołą i spowodują, że dany przedmiot stanie się jego pasją, a nie tylko przedmiotem szkolnym, z którego dostaje dobre oceny.

Raport Squli o najmłodszym pokoleniu uczniów „Generacja Z od A do Z” wykazał, że 88% dzieci w wieku od 6 do 12 lat, na ulubioną aktywność szkolną wskazuje zajęcia dodatkowe – wycieczki, wspólne oglądanie filmów, festiwale i konkursy. Dzieci uwielbiają naukę połączoną z zabawą, dlatego wynik ten jest jak najbardziej zrozumiały. Poznawanie sztuki i historii poprzez zwiedzanie Muzeum Narodowego, zasad fizyki i techniki poprzez wizytę w Centrum Nauki Kopernik, albo powtarzanie materiału szkolnego poprzez gry edukacyjne na platformie Squla.pl, sprawią, że dziecięce zainteresowanie daną dziedziną, pozostanie takim w życiu dorosłym.

 


Artykuł powstał we współpracy ze platformą edukacyjną Squla.pl


Dom i wnętrze Lifestyle

Idealny odkurzacz poradzi sobie z każdym brudem

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 listopada 2015
Fot. Materiały prasowe

Mąż, kot, pies czy dzieci? Możesz wybrać jedno z zagrożeń, jakie najczęściej czyhają na twoje podłogi, a później wziąć głęboki oddech, bo na wszystko znajdzie się dobra rada. Mówi się że nie ma idealnych kobiet, ale są kobiety, które mają idealne sposoby na dbałość o ład i porządek w swoim królestwie.

 

A co gdy w domu są zwierzęta?

zbieranie p+éyn+-w

Fot. Materiały prasowe

Zwierzaki, szczególnie psy i koty są ulubionymi towarzyszami życia rodzinnego. Najczęściej traktowane są one jak członkowie rodziny, obdarowani specjalnymi przywilejami. Czatują pod stołem na jedzenie, wylegują się za dnia w ulubionym fotelu pana, a w ciągu nocy cichaczem wciskają się do łóżka w nogi właściciela. Wszystkie te zachowania mają w sobie wiele uroku. Niestety, właściciele szczególnie długowłosych psów, dobrze wiedzą że z ich sierścią bywa prawdziwe utrapienie. Psia sierść kołtuni się pod meblami, wbija w tapicerki, utyka w długowłosym dywanie. W deszczowe dni, przezorni właściciele wycierają psom łapy, bo szczególnie te długowłose koncertowo przemycają brud na swoim ciele. Łatwo to zauważyć, gdy zwierzak wysycha po spacerze, wtedy cała zawartość z jego futra, opada na podłogi. Nieprzyjemnie przekonują się o tym ci, chodzący boso po domu, lub mający maleńkie dzieci, które raczkują, bądź podnoszą z podłogi do ust różne przedmioty. Oczywiście, nikt nie jest skazany na udrękę do końca psiego żywota, bo są sposoby na usuwanie psiej sierści bez szkody dla zwierzaka.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zamiast przeganiać psa z każdego miejsca, nakładać na meble specjalne pokrowce lub sprzątać ręcznie za pomocą gumowej rękawicy nadmiar sierści z tapicerek, postawna dobry, sprawdzony odkurzacz. Wśród odkurzaczy dostępnych na rynku, jest kilka modeli dedykowanych posiadaczom zwierząt. Jednym z nich jest Thomas AQUA + Pet&Family. Jest on wyposażony w specjalne szczotki, które ułatwiają usuwanie zwierzęcej sierści z dywanów czy tapicerki. Ale nie tylko – możemy za pomocą tego odkurzacza umyć podłogi twarde, zebrać rozlane płyny, czy wyprać dywan lub tapicerkę. Kolejną jego zaletą jest filtr wodny, którego skuteczność filtracji jest tak duża, że z powodzeniem może być stosowany w domu, w którym są alergicy.

Fot. Materiały prasowe

 

Dzieci pod specjalnym nadzorem

Bycie nadopiekuńczym rodzicem nie przyniesie niczego dobrego w wychowaniu dziecka. Lepiej być rodzicem przezornym, choć spokojnym, jeśli tylko na podorędziu macie rozwiązania, które pomogą zadbać o malucha. Wiele dzieci cierpi na różnego rodzaju alergie. Alergeny bardzo często dopadają najmłodszych nie tylko podczas pylenia drzew, ale i snu w łóżeczku czy zabawy na dywanie.

Niestety najczęściej uczulają odchody roztoczy, które żerują na resztkach ludzkich tkanek właśnie w pościeli, materacach, dywanach i wszędobylskim kurzu. Czy można pogodzić ciepły, miękki dywan na podłodze i raczkujące po nim dziecko? Można, o ile za pomocą sprytnych rozwiązań, pozbędziecie się alergenów z tych miejsc. Pomoże w tym bez wątpienia odkurzacz Thomas Perfect Allergy Pure, w którym zastosowano wyjątkowy filtr wodny AQUA PURE. Dzięki temu rozwiązaniu zassany kurz, sierść, pyłki, roztocza i inne alergeny są całkowicie zatrzymywane w wodzie, a następnie po prostu wylewane wprost do kanalizacji. Filtr HEPA 13 i filtr przeciwpyłkowy  w połączeniu z modułem filtra AQUA PURE zapewniają czyste, wyczuwalnie odświeżone i pozbawione zapachów wydmuchiwane powietrze. Od razu zauważycie różnicę nie tylko podczas odkurzania, ale w perspektywie dłuższego czasu. Wasz malec będzie rozwijał się nie tylko w domu wolnym od sierści, ale i z dala od alergenów, które do tej pory mu zagrażały.

Fot. Materiały prasowe

A co z mężem?

Na męża też sprytna kobieta potrafi znaleźć sposób!  Mężczyzna, który na co dzień jedynie potyka się o dywany w mieszkaniu, oraz nie przywiązuje wagi do psiej sierści czy okruchów na wypoczynku i podłodze, również może okazać się mistrzem  dbania o dom. I to wcale nie takie trudne, gdyż każdy mężczyzna lubi posługiwać się sprzętem nie tylko skutecznym , ale i o nowoczesnym designie. Mając odkurzacz, którego parametry trafią w gust mężczyzny, chętniej pomoże on kobiecie, jeśli tylko będzie miał ku temu okazję. Sprawdźcie wspólnie, który z modeli odkurzaczy Thomas będzie tym, który spełni oczekiwania pana domu. Wypróbujcie odkurzacz Thomas AQUA + Multiclean x 10 Parquet oraz jego unikalna szczotkę, którą jednocześnie odkurzysz, umyjesz i osuszysz podłogi drewniane. Brzmi fantastycznie, prawda? To tylko jedna z wielu unikalnych  “zdolności” tego odkurzacza. Sterowanie za pomocą pilota, czy funkcja prania, z pewnością będą przydatne oraz… przypadną do gustu twojemu mężczyźnie. Dzięki temu będzie mógł sam zadbać o czystość tapicerki w ulubionym samochodzie. Zresztą, decyzję pozostaw mężczyźnie, niech wybierze taki model, jaki najbardziej przypadnie mu do gustu, wszak to właśnie on może wziąć na siebie obowiązek zamieniony w lekkie zajęcie.

Fot. Materiały prasowe

 

Wracając do twierdzenia, że idealnych kobiet nie ma, tak nawet jest lepiej, bo dzięki temu mogą one wymagać dla siebie coraz doskonalszych rozwiązań, takich jak odkurzacze Thomas. A wszystko to dla zdrowia i wygody całej rodziny.


Artykuł powstał we współpracy z Idealny Odkurzacz.pl


Zobacz także

5 chińskich przysłów o miłości, których piękno i prawda pozwolą ci lepiej zrozumieć samego siebie

Mieszanie detergentów i inne mądre pomysły. Lista błędów, które popełniasz podczas sprzątania

Co nas wkurza?

Co nas wkurza najbardziej? Na przykład dziury w chlebie, przez które wylatuje masło… Kto by pomyślał