Go to content

Jak wybrać idealny odkurzacz? To musisz wiedzieć przed zakupem

Fot. Materiały prasowe

Coś się zaczyna dziać z twoim starym odkurzaczem? Zastanawiasz się nad tym, czy oddać obecny do naprawy, czy jednak kupić nowy? Jeśli odkurzacz rzeczywiście jest już wiekowy i zawodzi coraz częściej, koniecznie pomyśl o zakupie nowego sprzętu. Nie traktuj tego jak wyzwania nastawionego na stratę czasu przy porównaniu modeli i przykre wydawanie  pieniędzy, a raczej jako zakup sprzętu, który nie tylko pozwoli ci wygodnie i szybko zadbać o czystość w domu, ale i pozytywnie wpłynie na zdrowie twojej rodziny. To przecież taki sprzęt domowy, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienną dbałość o porządek. Wybór odkurzaczy na rynku jest ogromny, do dyspozycji kupujących są modele dedykowane alergikom, posiadaczom psów i kotów, a także takie które nie tylko odkurzą podłogę, ale i wypiorą firany i dywan. Do wyboru, do koloru. Warto przyjrzeć się cechom odkurzaczy, tak aby jak najlepiej dobrać pod siebie model, który posłuży jak najlepiej.

Odkurzacz idealny istnieje!

Oczywiście nie dla ogółu, a poprzez pryzmat potrzeb każdego z użytkowników odkurzacza. Ale niezależnie id indywidualnych potrzeb, są takie cechy sprzętu, na które warto zwrócić podczas zakupu szczególną uwagę.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Moc odkurzacza

Powinna zagwarantować że przez cały czas czyszczenia, siła wciągania nieczystości przez odkurzacz będzie taka sama. Dużą energooszczędność przy maksymalnej mocy ssania gwarantuje model Thomas Crooser eco plus. Im większa moc ssania (wiąże się to oczywiście z wyższą siłą samego silnika urządzenia, do 1700 W), tym szybciej i łatwiej pozbędziesz się z podłóg pasku, czy sierść, która szczególnie opornie wychodzi spomiędzy włosia dywanu. Właściciele czworonogów będą zadowoleni z rozwiązań, jakie oferują modele Thomas Perfect Air Animal Pure, oraz Thomas AQUA +Pet&Family. Modele te wiążą doskonale nie tylko pyłki, kurz, roztocza czy wszędobylską sierść, ale także zatrzymują nieprzyjemne zapachy.

Pomocna jest także regulacja mocy ssania, tak by przy czyszczeniu delikatnych miejsc – np. żaluzje, nie zostało nic wciągnięte do rury i zniszczone. Pamiętaj też że inaczej odkurza się dywan a inaczej podłogę wyłożona panelami.

Dziecko śpi, ty odkurzasz

Brzmi dobrze, bo rodzice nie lubią marnować czasu. Ale stare typy odkurzaczy pracowały naprawdę głośno. Teraz do wyboru są odkurzacze ciche, które bez budzenia domowników umożliwiają pracę nawet w niesprzyjających tej czynności godzinach. Te najcichsze modele emitują hałas odpowiadający prowadzeniu zwykłej rozmowy, tak jak w przypadku odkurzacz THOMAS serii CrooSer

Mały czy duży?

Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rozmiaru rzeczywiście potrzebujesz. Małe odkurzacze są bardziej kompaktowe, schowasz je nawet w małym kącie, jeśli nie dysponujesz w mieszkaniu dużą ilością miejsca. Ponadto różnica poza wielkością odczuwalna jest także w ciężarze. Mniejsze, lżejsze odkurzacze bywają mniej pojemne, ale łatwiej jest je np. przenieść po schodach. Pamiętaj też o tym, że większy odkurzacz nie zawsze oznacza większą moc i pojemność worka.

Rura i końcówki do czyszczenia

Najlżejsze są rury plastikowe, jednak nie są one tak trwałe jak metalowe, cięższe. Najczęściej są one skonstruowane teleskopowo, dając możliwość regulowania długości rury. Co do końcówek, im bardziej są wyspecjalizowane, tym więcej miejsc nimi dokładniej wyczyścisz. Pamiętaj że w miejsca takie jak np szpary między czy pod meblami, czy żeberka starych kaloryferów nie dotrzesz szeroką, standardową końcówką. Dobrze też, gdy końcówki dedykowane są poszczególnym rodzajom dywanów czy podłóg, to zawsze poprawia efektywność sprzątania. Szczotka Aqua Stealth do jednoczesnego odkurzania, mycia i osuszania podłóg, taka jak w modelu   Multiclean x10 Parquet, świetnie sprawdzi się na płaskich powierzchniach, ponadto zapewni bezpieczeństwo podłogom drewnianym. Ssawka do tapicerek ułatwi czyszczenie obić mebli, a ssawka z miękkim włosiem pozbędzie się kurzu np z obrazów czy większych bibelotów.

Filtr blokuje nieczystości

Chroni również silnik urządzenia przed zanieczyszczeniem i awarią. Zależnie od modelu odkurzacza, może być tekstylny, wodny lub antyalergiczny. Jeśli domownicy cierpią na alergię na kurz, sierść i roztocza, filtr wodny lub HEPA będzie doskonałym rozwiązaniem. Takie rozwiązanie znajdziecie w odkurzaczu Thomas Perfect Air Allergy Pure, w którym filtr wodny AQUA PURE, zatrzymuje wewnątrz odkurzacza nie tylko zanieczyszczenia, ale i alergeny, dzięki czemu otoczenie alergika staje się dla niego bardziej przyjazne. Różnica pomiędzy filtrem wodnym a HEPA uwidacznia się w masie i wielkości odkurzacza piorącego, mieszczącego w sobie pojemnik z wodą, którą należy wylać po każdym odkurzaniu.

Aquafilter widok

Fot. Materiały prasowe

Dodatkowe ułatwienia

Tu w zależności od modelu stosowane są obrotowe kółka, dzięki którym łatwiej jest prowadzić odkurzacz po podłodze, oraz składana, wygodna rączka do przenoszenia sprzętu, czy… pilot w uchwycie rury odkurzacza. Automatycznie zwijany, wystarczająco długi kabel również poprawi komfort użytkowania. Odkurzacze workowe dają możliwość włożenia do nich worka eliminującego przykre zapachy, oraz specjalnego wkładu zapachowego, który aromatyzuje wychodzące z niego powietrze.

Jak widać jest sporo istotnych cech odkurzacza, które sprawiają, że można dobrać dany model pod swoje oczekiwania. Wystarczy określić to, na czym zależy najbardziej w odkurzaniu domowym, i dobranie modelu nie przysporzy wielkiego kłopotu.


Artykuł powstał we współpracy z Idealny Odkurzacz.pl