Go to content

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

higiena jamy ustnej

Dbanie o higienę jamy ustnej to klucz do zdrowego uśmiechu przez długie lata. Jednak nie zawsze szczotkowanie zębów rano i wieczorem jest wystarczające. Mimo że jest to podstawowa czynność, o której każdy musi pamiętać, to niekiedy jest to zbyt mało. Co jeszcze warto stosować w codziennej pielęgnacji zębów i jamy ustnej, aby uniknąć nieplanowanych wizyt u dentysty? Nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej to produkty, które również mogą się przydać.

Dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów

Szczoteczka do zębów to podstawowe narzędzie, którego każdy codziennie używa do pielęgnacji jamy ustnej. Warto więc zadbać, aby była odpowiednio dobrana do naszych potrzeb. Dostępne są szczoteczki o różnych stopniach twardości, najpopularniejsze są zdecydowanie te średnie, które wydają się najbardziej uniwersalne. Osoby posiadające wrażliwe dziąsła ze zdolnością do krwawień, powinny wybrać szczoteczkę miękką, która nie będzie narażać ich na dodatkowe podrażnienia. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się szczoteczki elektryczne, a także soniczne. Z pewnością zapewniają wygodę użytkowania, gdyż nie wymagają używania siły podczas szczotkowania, a także odpowiednio dobrane programy szczoteczki pozwalają na dokładne oczyszczenie zębów.

Ważne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych

Z nicią dentystyczną powinien zaprzyjaźnić się właściwie każdy, a w szczególności osoby, których zęby są ciasno ułożone np. w wyniku ich stłoczenia. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest równie ważne jak codzienne szczotkowanie zębów, a resztki jedzenia nagromadzone pomiędzy zębami mogą przyczyniać się do powstawania próchnicy. Warto to robić po każdym posiłku. Wśród nici dentystycznych można wyróżnić te woskowane oraz niewoskowane. Nić woskowana charakteryzuje się większą wytrzymałością mechaniczną, natomiast w przypadku naprawdę wąskich przestrzeni międzyzębowych lepiej sięgnąć po nić niewoskowaną, która dotrze nawet w najwęższe zakamarki. Odmianą nici dentystycznej jest taśma dentystyczna, znacznie szersza niż standardowa nić. Polecana przede wszystkim dla osób z szerokimi przestrzeniami międzyzębowymi.

Nie zapomnij o płukaniu jamy ustnej

Płyn do płukania ust, to kolejna rzecz, która może przydać się podczas codziennych czynności higienicznych jamy ustnej. Płynów do płukania jamy ustnej można używać na różne sposoby: zarówno przed szczotkowaniem zębów, aby zmiękczyć zalegające drobinki pokarmu jak i ułatwić ich usunięcie, a także po umyciu zębów w celu usunięcia ewentualnych pozostałości i zanieczyszczeń. To także dobre rozwiązanie do odświeżenia oddechu i oczyszczenia jamy ustnej w ciągu dnia, pomiędzy posiłkami. Niekiedy konieczne może okazać się zastosowanie specjalistycznych płynów np. na polecenie lekarza stomatologa. Płyn do płukania jamy ustnej przeciwzapalny zalecany jest m.in. po zabiegach stomatologicznych, w celu zlikwidowania powstałego stanu zapalnego. Stomatolog może zalecić nie tylko płukanie jamy ustnej, ale także płyn do płukania gardła antybakteryjny, a dla osób dbających o białe zęby również taki o właściwościach wybielających.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Mówiąc o higienie jamy ustnej, nie można zapomnieć oczywiście o regularnych przeglądach stomatologicznych. Wizytę u dentysty należy zaplanować co pół roku, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości bólowych. Niekiedy  po konsultacji z dentystą można wykonać zabieg fluoryzacji, który zalecany jest zarówno dla dzieci jak i dorosłych i pomaga wzmocnić szkliwo, wysysając je fluorem. Niezwykle istotna w profilaktyce próchnicy jest także odpowiednia dieta. Należy ograniczyć spożywanie cukrów prostych, szczególnie pochodzących ze słodkich przekąsek. To właśnie cukry, które osadzają się na zębach, są główną przyczyną próchnicy.

O higienę jamy ustnej w szczególności muszą zadbać osoby noszące aparaty ortodontyczne. Dla nich przeznaczone są specjalne nici dentystyczne, szczoteczki do czyszczenia, a także irygatory.

W razie wątpliwości warto zapytać stomatologa o produkty do higieny jamy ustnej, które będą najlepiej dostosowane do naszych potrzeb i stanu naszego uzębienia.