Ale numer! Czy w ogóle zdajecie sobie sprawę z tego, jakie skutki ma zwykły dotyk? Nie taki o seksualnym podtekście, ale dotknięcie po prostu czyjegoś ramienia, nawet przez jedną sekundę.
Psychologowie przeprowadzili badania w różnych sytuacjach sprawdzając reakcję ludzi, tych, których ktoś dotknął, i tych, którzy tego dotyku nie doświadczyli. Zobaczcie, co się okazało.
Dotyk a pieniądze
Okazuje się, że gdy ktoś nas dotknie jest nam łatwiej pogodzić się z utraconymi pieniędzmi, na przykład w budce telefonicznej. Co więcej, jesteśmy bardziej skorzy do zostawienia napiwku kelnerowi, gdy ten nas dotknie choćby przez chwilę. Zwróćcie na to uwagę!
Dotyk a pomoc
Jeśli ktoś prosi nas o pomoc dotykając przez chwilę naszego ramienia, jesteśmy zdecydowanie bardziej chętni do udzielenia pomocy. W przeprowadzonym w 2003 roku odsetek ludzi pomagających, którzy poczuli dotyk proszącego o pomoc wzrósł z 69% do 90%.
Dotyk a zgoda
W badaniu przeprowadzonym w 1980 roku przez Willisa i Hama uczestnicy eksperymentu zostali poproszeni o podpisanie petycji. Z 51% do 88% wzrosła liczba tych, którzy petycję podpisali, co było wynikiem krótkiego dotknięcia ich ramienia. Podobnie było z prośbą o wypełnienie kwestionariusza, kiedy uczestnicy doświadczyli krótkiego dotyku zgodzili się w 70%, a wcześniej zgodę wyraziło zaledwie 40%. Zgodę na wyrażoną prośbę wyrazi jeszcze więcej ludzi, jeśli zostaną oni dotknięci dwukrotnie.
Dotyk a agresja
Nie wszyscy reagują pozytywnie na dotyk. Kilka lat temu przeprowadzono eksperyment w Polsce. Okazało się, że uzyskano całkiem odmienne rezultaty dla kobiet i mężczyzn – ci źle reagowali na najmniejszy dotyk. Prawdopodobnie związane jest z dużą homofobią w naszym kraju. Jak widać, to jak dotyk jest odbierany jest uwarunkowane kulturą i poglądami.
Dotyk a sprzedaż
W przeciwieństwie do Polski, Francja ma wysoką kulturę kontaktów i tu dopuszczalny jest kontakt fizyczny między dwoma mężczyznami. Więc francuscy badacze Erceau i Gueguen (2007) obserwowali reakcję przypadkowych ludzi na rynku sprzedaży samochodów używanych.
Sprzedawca przez jedną sekundę dotykał ramienia połowy z nich i właśnie oni ocenili sprzedawcę jako bardziej szczerego, przyjaznego, uczciwego i miłego.
Można by się zastanowić, jak zareagowałby Polak, gdyby sprzedawca auta dotknął jego ramienia.
Dotyk a zainteresowanie/zaufanie
Mężczyźni wykazują większe zainteresowanie kobietą, która delikatnie ich dotknęła. Badanie przeprowadził Gueguen (2010), który obserwował mężczyzn którym kobieta położyła na chwilę rękę na ramieniu. W innym badaniu tego samego psychologa okazało się, że kobiety chętniej podawały numer swojego telefonu, jeśli mężczyzna przez chwilę dotknął ich ramienia.
Dotyk a władza
Czy wiecie, że przeprowadzone badanie wykazało, że ci którzy dotykają ramienia innych mają większą moc w społeczeństwie, a też często wyższy status.
Dotyk a emocje
Okazuje się, że dotykając czyjegoś przedramienia możemy wyrazić dwanaście różnych emocji, w tym gniew, strach, wstręt, miłość, wdzięczność, sympatię. Dokładność określenia emocji wahała się od 48% a 83%. By być pewnym co przez dotyk chce wyrazić druga osoba, musimy zobaczyć jej twarz.
Dotyk a nauka
Jeśli jednym krótkim dotykiem można tyle zdziałać, to co dopiero można zrobić masażem. Jedno z badań wykazało, że regularny masaż potrafi zwiększyć umiejętności matematyczne. Masaż dwa razy w tygodniu przez pięć tygodni sprawił, że badani byli bardziej zrelaksowani i osiągali lepsze wyniki z matematycznego testu.
Trzeba wziąć pod uwagę, że podczas eksperymentów dotyk to było delikatne dotknięcie ramienia badanych. Oczywiście okazało się, że istnieje niewielki odsetek ludzi takiego dotyku nietolerujących, oni raczej pozytywnie nie zareagują na żadną z powyższych sytuacji.
To jak? Wypróbujecie moc dotyku? Ja mam zamiar sprawdzić kilka z opisanych sytuacji.
źródło: www.spring.org.uk