Hipochondria, wbrew powszechnym opiniom, nie jest udawaniem, czy też maskowaniem choroby, ani histerycznymi próbami zwrócenia na siebie uwagi. Hipochondria jest ciężkim zaburzeniem lękowym, które sprawiają, że nieustannie martwisz się o swoje zdrowie. Najmniejszy ból lub ukłucie w ciele może sprawić, że wierzysz, że zachorujesz lub nawet umrzesz.
Jeśli jesteś hipochondrykiem, obsesyjnie boisz się pogorszenia stanu zdrowia. Zaburzenie jest na tyle poważne, że potrafi zniszczyć twoje relacje z bliskimi osobami oraz skutecznie pokrzyżować życiowe plany. Lęk przed chorobą i wyobrażanie sobie jej objawów stają się manią, z którą nie sposób poradzić sobie samemu.
Najczęstsze symptomy hipochondrii:
Kompulsywne, niekontrolowane napady paniki, podejrzenia ciężkiej choroby
Silny niepokój z powodu drobnych dolegliwości (lekki ból, katar)
Stała, wzmożona troska o własne samopoczucie
Brak zaufania do lekarzy i wyników badań dotyczących stanu zdrowia, histeryczne „samodiagnozowanie się”
Nieuzasadnione obawy z powodu określonej lub nieokreślone dolegliwości medycznej
Lęk przed chorobą, który powoduje, że nie możesz normalnie funkcjonować i podejmujesz absurdalne działania (np ciągle zamykasz okna w obawie przed przeziębienie, a pozostali członkowie rodziny „duszą się” z powodu upału)
Ciągłe badania pod kątem różnych objawów choroby
Regularne umawianie się na wizyty lekarskie dla „upewnienia się”, że wszystko jest w porządku lub unikanie wizyt kontrolnych z powodu obawy, że lekarz może znaleźć poważną chorobę
Unikanie osób, miejsc lub wydarzeń z powodu strachu przed wyimaginowanym zagrożeniem dla zdrowia.
Samopoczucie i potencjalne dolegliwości jako temat rozmów
Regularne przeszukiwanie Internetu pod kątem oznak możliwych zaburzeń
Hipochondria jest silną nerwicą i warto zdawać sobie z tego sprawę, aby zrozumieć i odpowiednio wspierać osoby nią dotknięte. Niestety, tak jak depresja, bywa często lekceważona i wyśmiewana jako przejaw nadmiernego „rozczulana się” nad sobą.