Go to content

Higiena jamy ustnej u malucha – pytania i odpowiedzi z Oral-B[FAQ]

Jak dbać o mleczne zęby, kiedy wybrać się do stomatologa i co jest naprawdę ważne w higienie jamy ustnej u dzieci? Zebraliśmy dla was najczęściej pojawiające się pytania odpowiadamy na nie wraz z Oral-B. Dbajcie o zęby swoich pociech i nie bójcie się na wyrost wizyty u dentysty!

Higiena jamy ustnej u malucha – pytania i odpowiedzi [FAQ]

Kiedy wybrać się z dzieckiem do dentysty po raz pierwszy?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i logiczna, jednak większość rodziców się nad tym zastanawia. Na pierwszą wizytę powinniśmy się udać, gdy dziecku pojawią się pierwsze zęby. Jeśli ząbkowanie jest opóźnione, także warto udać się do stomatologa. Z pewnością na taki problem zwróci nam uwagę pediatra podczas rutynowej wizyty kontrolnej.

Jak często wykonywać przeglądy stomatologiczne u dzieci?

Najlepszej odpowiedzi udzieli stomatolog twojego dziecka. Idealna częstotliwość wizyty, to przegląd co trzy miesiące.

Dlaczego tak często? Po pierwsze, w przypadku dzieci sytuacja jest bardzo dynamiczna – dziecko szybko się rozwija, u maluchów zęby wyrzynają się czasem w zaskakującym tempie, u starszych dzieci rozpoczyna się wymiana uzębienia mlecznego na stałe. Nie zapominajmy o najważniejszym, „świeżo” wyrżnięte ząbki są bardzo słabo zmineralizowane – i bardzo podatne na atak próchnicy. W ciągu tych trzech miesięcy może się zmienić bardzo wiele!

Po drugie, szczególnie w przypadku małych dzieci, taka częstotliwość ułatwia adaptację. Dobrze, by dziecko pamiętało swojego lekarza, gabinet i czuło się tam bezpiecznie. To bardzo pomaga, gdy leczenie zębów okaże się konieczne. Odwiedzając regularnie stomatologa budujecie w dziecku bardzo ważny nawyk na całe życie.

Czy zęby mleczne się leczy?

TAK! Zdrowe zęby mleczne są niezbędne dla prawidłowego rozwoju zdrowych zębów stałych! Przedwczesna utrata mleczaków – np. z powodu próchnicy – wpływa na rozwój uzębienia stałego dziecka i może również generować problemy ortodontyczne.

Od kiedy dzieci mogą myć zęby szczoteczką?

Pierwsze szczoteczki są dedykowane dzieciom w wieku 0- 2 lata. Wiele zależy od preferencji rodzica. Najczęściej pierwsza szczoteczka dla niemowlaka jest szczoteczką na palec – wynika to przede wszystkim z wygody użycia. Pasty do zębów również można stosować poniżej pierwszego roku życia, jednak nie przesadzajmy z ilością. Dla maluszka, któremu zęby szczotkujemy w sposób bierny, dosłownie „pomażmy” włosie szczoteczki pastą.

Tradycyjna szczoteczka z pewnością przyda się od 1. roku życia! Natomiast już od 3 roku życia możemy używać szczoteczki elektrycznej. Przyzwyczajmy dzieci do codziennych nawyków higienicznych!

Dlaczego zęby mleczne są ważne?

Zęby mleczne formują się jeszcze przed narodzinami dziecka. Większość dzieci ma 20 zębów mlecznych przed ukończeniem trzeciego roku życia. Stan zdrowia zębów mlecznych może wpływać na kondycje zębów stałych, dlatego tak ważne jest, by wykształcić u dzieci prawidłowe nawyki związane z higieną i pielęgnacją jamy ustnej już od najmłodszych lat.

W jakim wieku dziecko może myć zęby całkowicie samodzielnie?

Przyjmuje się, że na pełną samodzielność powinniśmy pozwolić dziecku w wieku 6 – 7 lat. Nie spieszcie się, pomagajcie i spędzajcie ten czas razem. Nie oznacza to, że macie wyręczać dziecko, ale nadzorować szczotkowanie, a w razie potrzeby, po szczotkowaniu przez malucha, warto zęby doczyścić.

Jak często dzieci powinny szczotkować zęby?

Minimum to dwa razy dziennie! Dobrze, gdy nauczymy dziecko zdrowych nawyków, np. szczotkowania po posiłku. Zęby myjemy po śniadaniu- a nie przed. Wieczorem mycie zębów powinno się odbywać bezpośrednio przed pójściem spać. Po szczotkowaniu pijemy tylko wodę. To najlepszy z możliwych nawyków (oczywiście z wyjątkiem nocnych karmień mlekiem dla maluszków).

Jak długo dzieci powinny szczotkować zęby?

Optymalny czas to dobrze znane dwie minuty – po 30 sekund na każda ćwiartkę uzębienia. Warto by rodzic uczestniczył w myciu zębów dziecka co najmniej do 6 – 7 roku życia. Przydatnym narzędziem zachęcającym dziecko do szczotkowania odpowiednią ilość czasu jest bezpłatna aplikacja mobilna Disney Magic Timer od Oral-B. Również najbardziej zaawansowane elektryczne szczoteczki dla dzieci dostępne na rynku, takie jak od Oral-B, mają wbudowane timery, które sygnalizują kiedy należy przejść do szczotkowania kolejnej ćwiartki. Szczoteczki Oral-B Kids D100 posiadają również dwa tryby czyszczenia: tryb czyszczenia codziennego oraz tryb delikatny.

Jaka pasta jest najlepsza?

Tu wiele zależy od osobistych preferencji. Najważniejsza zasada, to wybór pasty dla dzieci dostosowanej do wieku dziecka! Pasta musi zawierać fluor, a jego zawartość jest ściśle dopasowana do wieku dziecka – czyli potrzeb jego zębów na danym etapie rozwoju. Oral-B posiada w swoim portfolio specjalne pasty dostosowane do wieku dziecka, z ulubionymi bohaterami z bajek na opakowaniu.

Czy szczoteczkę można trzymać w etui?

W domu? Odradzamy! Każdy dorosły wie, że najlepiej dać szczoteczce szansę na porządne wysuszenie. Wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Jeśli chcecie zabezpieczyć szczoteczkę np. w przedszkolu, wybierajcie niepełne osłonki z dobrą wentylacją – np. tylko na główkę szczoteczki.

Czy gumy do żucia wpływają na zdrowie zębów?

O tak! Może zrobić sporo dobrego i… złego. Zdziwicie się, ale decyzję o żuciu gumy najlepiej skonsultować ze stomatologiem.

Od czego to zależy? Zaletą gumy (oczywiście bezcukrowej!) jest jej pomoc w higienie jamy ustnej. Guma wzmaga wytwarzanie śliny, co pomaga utrzymać odpowiednią higienę w buzi. Wady? Intensywne żucie gumy wzmaga pracę żwaczy, jeśli te są u dziecko zbyt rozbudowane, guma wpłynie na nie negatywnie. Zapytajcie swojego dentystę o opinię!

Czy szczotkować zęby po jedzeniu?

Tak, ale nie od razu. Najlepiej odczekać około 30 min. od zjedzenia posiłku. W tym czasie ślina zmieni swoje pH z kwaśnego na obojętne. To bardzo dobra przysługa dla szkliwa zębów.

Dlaczego z maluchem odwiedzamy stomatologa co trzy miesiące?

Zęby dziecka bardzo szybko się rozwijają! Do tego pamiętajmy o tym, że małe ząbki malucha są bardzo słabo zmineralizowane – czyli bardzo podatne na atak próchnicy! Ta u malucha rozwija się bardzo szybko. To optymalny czas, by nie przegapić rozwijających się nieprawidłowości i zbudować u dziecka jeden z najważniejszych nawyków.

Czy owocowe pasty do zębów zwiększają ryzyko próchnicy?

Nie! Pasta do zębów nie zawiera klasycznego „cukru”. Ich słodki smak zazwyczaj wynika z zastosowani ksylitolu, który wręcz przeciwdziała próchnicy. Jedynym mankamentem past smakowych jest ich atrakcyjność – dziecko może celowo połykać pastę.

W jakim wieku można zacząć stosować szczoteczkę elektryczną?

Szczoteczki elektryczne mogą być używane już od 3. roku życia i są całkowicie bezpieczne! Pozwalają one wprowadzić dobre nawyki higieny jamy ustnej nie tylko poprzez zabawę i rozrywkę, ale również dzięki zaawansowanym narzędziom takim jak funkcja kontroli nacisku. Ponadto, najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci na rynku, takie jak Oral-B, mają specjalne, miękkie włókna, które delikatnie czyszczą dziąsła, a ich mniejsza główka o specyficznym okrągłym kształcie, pozwala na dokładne oczyszczenie każdego zęba. Badanie porównujące skuteczność i bezpieczeństwo elektrycznych i manualnych szczoteczek do zębów na przykładzie Oral-B dla dzieci potwierdziło, że szczoteczka elektryczna dla dzieci usuwa znacznie więcej płytki bakteryjnej ze wszystkich obszarów jamy ustnej malucha niż zwykła manualna dziecięca szczoteczka do zębów1.

Czy fluor można przedawkować?

Tak! Oczywiście niezmiernie trudno zrobić to tylko szczotkując zęby, ale dość istotny powód, dla którego dziecko powinno mieć pastę dobraną do swojego wieku taką jak specjalne pasty dedykowane dzieciom od Oral-B! Dlatego też, dziecko do 6-7 roku życia powinno szczotkować zęby w towarzystwie rodzica! Przypadkowo połknięta podczas mycia zębów pasta nie zaszkodzi, ale jeśli malec z premedytacją zacznie konsumować prosto z tubki – może być niebezpiecznie.

W przypadku 3-latka o wadze ok 13-15 kg, do przedawkowania wystarczy jedna czwarta tubki (75 ml) pasty o zawartości fluoru 1000 ppm. Przedawkowanie objawia się bólem brzucha, wymiotami, biegunką, a nawet bólem głowy.

Cenną wskazówką jest postawienie na pasty miętowe – dzieci zdecydowanie rzadziej je połykają.

Czy nagradzać dziecko za szczotkowanie?

Nie wszyscy są zwolennikami tej metody. Jeśli jednak nie kłóci się to z waszymi poglądami wychowawczymi, odpowiedź brzmi tak! Zawsze warto pochwalić swoje dziecko za dobre nawyki, niech je to w nich umacnia! Tylko proszę, nie nagradzajmy dzieci za umycie zębów… słodyczami. Aby zachęcić dziecko do szczotkowania możesz skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej Disney Magic Timer od Oral-B. Po każdym szczotkowaniu dziecko otrzymuje „naklejkę”, którą może umieścić w swoim wirtualnym albumie. Badanie potwierdziło, że dzięki aplikacji aż 90% dzieci zaczęło myć zęby dłużej2.

1 Na podstawie: Grossman, E. and Proskin, H. J. Am. Dental Assoc., 1997; 128: 469-474.

2 Oral-B Kids Brushing Study

Akcja „Zęby na 6-tkę!”. Weź udział w rodzinnej akcji z nagrodami!


Artykuł powstał we współpracy z marką Oral-B