Go to content

Głupia miłość – 3 czynniki prowadzące do zauroczenia

Zastanów się, czy kiedykolwiek czułaś super silne zauroczenie, w którym wszystko wydawało się bajką? Miałaś poczucie, że los ci sprzyjał i właśnie znalazłaś idealnego partnera? Na tym właśnie polega głupia miłość. To jak budowanie domu na niepewnym gruncie. To, co na początku wydaje się być miłością od pierwszego wejrzenia, tak naprawdę nią nie jest.

Głupia miłość to urzekający aspekt związków romantycznych, któremu często brakuje głębi, prawdziwego uczucia. Charakteryzuje się intensywną początkową więzią między dwojgiem ludzi, która ostatecznie rozpływa się w nicość. Było, minęło. Rozpadło się, nawet nie wiesz kiedy. Zdaniem ekspertów, głupia miłość podobna jest do miłości od pierwszego wejrzenia. Kiedy kończy się miesiąc miodowy, wszystko zmienia się diametralnie. Głupiej miłości, choć namiętnej, może brakować głębokiej więzi emocjonalnej i zaangażowania niezbędnego do stworzenia trwałego związku.

Badania nad psychologią głupiej miłości zostały opracowane przez psychologa Roberta Sternberga w ramach jego trójkątnej teorii miłości. Teoria głosi, że miłość składa się z trzech elementów: pasji, intymności i zaangażowania. Głupia miłość może wynikać z zauroczenia lub impulsywnego podejmowania decyzji, a nie z dobrej znajomości partnera.

Sternberg mówi: „Intymność jest niezwykle ważna”. Definiuje ją jako bliskość lub więź emocjonalną, którą dzielą ludzie. Dzieje się tak, gdy dwie osoby głęboko się angażują, okazują zrozumienie i miłość. Aby stworzyć głębokie więzi emocjonalne, konieczna jest intymność.

Według Sternberga pasja może oznaczać wiele różnych rzeczy. Może odnosić się do intensywnego fizycznego lub emocjonalnego pragnienia siebie nawzajem w związku romantycznym. Może również oznaczać podekscytowanie lub iskrę. Pasja sprawia, że związek jest zabawny i ekscytujący. Pomaga budować zaufanie między dwojgiem ludzi. Dlatego też większość ludzi nie chce, aby na ich drodze pojawiały się kłótnie lub nieporozumienia – ponieważ odbiera to im pasję.

Zdaniem Sternberga to tu ukryta jest prawdziwa siła. „Zaangażowanie oznacza decyzję o utrzymaniu relacji przez długi czas z pewnym prawdopodobieństwem separacji” – mówi Sternberg. Nie poddasz się, a zawalczysz, wspólnie zajmiecie się problemami. W tym przypadku zaangażowanie jest tym, co stabilizuje związek, umożliwia jego utrzymanie nawet w trudnych okolicznościach.

Zobacz także: Mówiliśmy sobie: „Nic z tego nie będzie”. Historia pewnej miłości

Zgodnie z Trójkątną Teorią Miłości Sternberga wyróżniamy cztery rodzaje miłości:

  • Miłość doskonała – to miłość, w której wszystkie trzy elementy są nienaruszone: zaangażowanie, pasja i intymność.
  • Miłość romantyczna – charakteryzuje się wysokim poziomem pasji i intymności, ale niskim poziomem zaangażowania.
  • Miłość towarzysząca – ten rodzaj obejmuje wysoki poziom intymności, który obejmuje również mniejszy stopień namiętności, ale znaczną ilość zaangażowania.
  • Miłość głupia – to związek charakteryzujący się wysokim poziomem pasji i zaangażowania, ale pozbawiony głębokiej intymności emocjonalnej.
Źródło: themindsjournal.com