Gamofobia to jedna z dziwniejszych fobii. Paraliżujący strach przed zawarciem małżeństwa, może doprowadzić do unikania bliskich związków, do nawiązywania relacji romantycznych. Przyczyny lęku przed ślubem mogą być różne. Na czym dokładnie polega gamofobia i skąd się bierze?
Gamofobia – czym jest?
Słowo gamofobia powstało z połączenia dwóch greckich słów: gamos czyli ślub oraz phobos czyli strach. Z gamofobią zmagają się osoby, które przed ślubem przechodzą największy koszmar. Lęk przed zawarciem małżeństwa, związaniem się na całe życie z drugą osobą dotyczy głównie młodych ludzi. Ślub niemalże zawsze jest źródłem naturalnego stresu. Jednak stres ten udaje się pokonać. W przypadku gamofobii sprawa nie jest już taka prosta. To coś więcej niż obawa przed podpisaniem aktu małżeńskiego czy wypowiedzeniem słów przysięgi. To uczucie silnego niepokoju pojawiające się w momencie, w którym spotykamy osobę, z którą moglibyśmy spędzić resztę życia. To lęk przed tym, że ten związek, ta znajomość może się za chwilę skończyć.
Zobacz również: Kolejny nieudany związek? Możliwe, że powielasz zachowania, które znasz z dzieciństwa
Objawy gamofobii
Jak sama nazwa wskazuje gamofobia zaliczana jest do fobii. Osoba zmagająca się z tego rodzaju zaburzeniem lękowym, może odczuwać wiele objawów. Do najczęstszych z nich należą:
- Kołatanie serca
- Nadmierna potliwość
- Ból i zawroty głowy
- Dreszcze
- Nudności
Skąd bierze się gamofobia?
Lęk przed wstąpieniem w związek małżeński i strach przed zaangażowaniem może mieć różne przyczyny. Gamofobia to typ reakcji obronnej, która może być wynikiem złej relacji między rodzicami. Osoby, które doświadczyły kłótni lub rozwodu rodziców obawiają się, że ich małżeństwo również może się tak zakończyć. Niezawieranie małżeństwa wydaje się być bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Gamofobia może być spowodowana lękiem przed nowymi obowiązkami jakie „czekają” na męża i żonę. Niektórzy obawiają się, że po ślubie stracą wolność, nie będą mieć czasu na swoje przyjemności czy realizacje swoich zainteresowań. Lęk przed zależnością może być wynikiem przykrości jakie doświadczyliśmy w poprzednim związku. Obawa przed skrzywdzeniem i zdradą.
Są osoby, które pewniej i bezpieczniej czują się w nieformalnych związkach. Ich zdaniem zawarcie związku małżeńskiego wiąże się ze znacznym spadkiem zaangażowania i brakiem potrzeby o staranie się o partnera. Dla wielu małżeństwo wiąże się z posiadaniem dzieci. Osoba, która nie chce zostać rodzicem obawia się, że po ślubie nie będzie miała innego wyjścia. Wątpliwości, rozterki, niepewność – to wszystko ma ogromne znaczenie.
Obawa o wspólną przyszłość znacznie utrudnia przygotowywanie ceremonii zaślubin. Może się zdarzyć, że narzeczony lub narzeczona z obawy przed tym co się wydarzy, decyduje się zerwać zaręczyny. Czasami ucieka z przed ołtarza.
Zobacz również: Terapia poznawczo-behawioralna – jak przebiega leczenie?
Gamofobia – jak sobie z nią poradzić?
Gamofobię można leczyć tak jak każdy inny rodzaj fobii. Osoba, która podejrzewa u siebie tego rodzaju zaburzenie powinna umówić się na wizytę do psychiatry, który specjalizuje się w leczeniu zaburzeń lękowych i fobii. By poradzić sobie ze strachem związanym z zawarciem małżeństwa, warto udać się na terapię poznawczo-behawioralną. Często dzięki wsparciu najbliższych możliwe jest znalezienie przyczyny lęku przed ślubem, co umożliwia łatwiejsze uporanie się z problemem.