Lifestyle Zdrowie

Ciesz się swoją kobiecością niezależnie od tego ile masz lat

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2016
Fot. iStock / niknikon
 

Pewnie nie raz, każda kobieta spoglądała krytycznie w lustro, zastanawiając się czy jest z siebie zadowolona. Ze swojego wyglądu, postępowania, osiągnięć. Nie raz też pojawiało się pytanie – czym jest kobiecość i jak można o nią zadbać, by cieszyć się nią przez lata. A im bardziej dojrzała kobieta, tym częściej zastanawia się co zrobić, by kobiecość cieszyła tak samo mocno, jak lata wstecz.

Dbaj rozsądnie o urodę

Uroda, wyznacznik kobiecości, jest niezwykle istotna. Fryzjer, kosmetyczka, codzienna dbałość o wygląd to domena kobiet, bez względu na wiek, pochodzenie, wykształcenie. Lubimy się podobać zarówno samej sobie jak i być docenioną przez otoczenie. Mówi się, że kobieta jest jak wino, im starsza tym lepsza. I tak jest, w młodszym wieku dziewczyna zachwyca świeżością urody, a im jest dojrzalsza tym więcej charakteru i iskry w oku odkrywa każdego dnia. Zawsze warto jest spojrzeć na siebie łaskawym okiem, mniej krytycznie, zapomnieć o drobnych mankamentach figury, które często nie są zauważalne przez kogokolwiek innego. Pamiętajmy o tym, że ciało zmienia się przez cały czas. Wpływa na nie wiek, przechodzone ciąże, przebyte choroby których w życiu nie brakuje. Nie bójcie się własnego dotyku, nikt nie jest doskonały, a akceptując własne ciało i jego mankamentu, dajecie sobie pozwolenia na bycie szczęśliwą, w każdym wieku.

Zrób coś dla siebie

Obojętnie co to będzie, aby tylko sprawiało radość i dawało satysfakcję z działania. Zbieraj znaczki, spaceruj z psem, wyszywaj, spotykaj się z przyjaciółmi. Jest tak wiele możliwości by pozytywnie korzystać z życia, że aż żal jest nudzić się w samotności. Znajdź hobby, pasja nie tylko poszerza wiedzę i rozwija umiejętności, pozwala wyjść krok dalej w świat ze swoimi zamiłowaniami, ułatwia nawiązywanie znajomości, gruntuje przyjaźń.

Pokochaj ruch, dla zdrowia

Polub aktywność fizyczną każdego dnia. I bynajmniej ze względu na wygląd! Najważniejsze jest zdrowie, a ruch pozwala utrzymać organizm w dobrej kondycji przez długie lata. pamiętaj o zdrowym odżywianiu. Woda, owoce, warzywa, ryby i inne składniki piramidy zdrowego żywienia zadbają o twój wygląd fizyczny, dobre samopoczucie i zdrowe ciało. W zdrowym ciele zdrowy duch, a jeśli do tego dołożysz jeszcze troskę o badania profilaktyczne, pełna sprawność będzie towarzyszyła na każdym kroku.

Kochaj i bądź kochana

Nieważne ile masz lat, zawsze chcesz czuć się kochana, bezpieczna i potrzebna. Związek z człowiekiem, będącym tą drugą połowa jabłka, jest najlepszym motorem napędowym do działań. Razem jest radośniej, łatwiej, przyjemniej, dbaj więc o swój związek, tak by w szczęściu i satysfakcji – także seksualnej – trwać latami. Mimo następujących zmian w waszej fizyczności, możecie cieszyć się seksem tak bardzo, jak tylko będziecie miały na to ochotę. A nawet jeśli przyplączą się do alkowy problemy, można im skutecznie zaradzić.

Zatroszcz się o okolice intymne, z kilku ważnych powodów

Chodzi tu nie jedynie o satysfakcjonujące współżycie, ale także o profilaktykę zakażeń układu moczowo-płciowego, które większość kobiet nękają wielokrotnie w ciągu życia, wykluczając z codziennych aktywności typu basem lub współżycie. Co prawda nie ma środka, aby opanować wszystkie problemy za jednym pstryknięciem, ale warto krok po kroku przejąć nad tym kontrolę.

Kobiety bez względu na wiek, narażone są na różne infekcje, dlatego od najmłodszych lat należy pamiętać o poprawnej higienie intymnej. Stosowanie odpowiednich środków do mycia okolic intymnych, noszenie przewiewnej bielizny, a także reagowanie na pierwsze symptomy problemów to klucz do zachowania zdrowia przez cały czas.

Dla kobiet w każdym wieku stworzono specjalnie preparaty, by chronić i nawilżać miejsca intymne. Jednym z wartych polecenia środków profilaktycznych, są globulki dopochwowe Gynauxil. Poza ochroną narządów intymnych przed infekcją, ograniczają rozwój infekcji oraz regenerują i nawilżają błonę śluzową pochwy. Zawarty w nich kwas hialuronowy ochrania uszkodzone tkanki, a jego higroskopijne i wysokoelastyczne cząsteczki tworzą trwały film utrzymujący nawilżenie nabłonka. Ułatwia regenerację tkanek i gojenie się ran. Kwas mlekowy wykazuje działanie ściągające a także przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwpierwotniakowe. Specjalistyczne selektywne podłoże powoduje namnażanie się pałeczek Lactobacillus vaginalis, niezbędnych do utrzymania prawidłowej biocenozy pochwy. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Kobiety są wyjątkowe i tak też powinny się czuć przez całe życie. Zawsze jest możliwość by zmienić niezdrowe nawyki na lepsze, zająć się profilaktyką chorób, by zamiast tracić czas i pieniądze na leczenie, mogły cieszyć się kobiecością. Bez względu na wszystko.


Artykuł powstał we współpracy z marką Gynauxil

 


Lifestyle Zdrowie

Mała kobieta z wielkim problemem. Jak przeciwdziałać infekcjom intymnym u dziewczynek?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2016
Fot. Pixabay / Pezibear / CC0 Public Domain
 

Infekcje intymne kojarzą się przede wszystkim z dolegliwościami dotyczącymi kobiet dorosłych. Jak się okazuje, tego typu kłopoty dotykają także młode dziewczynki. Problemu nie wolno bagatelizować, niezależnie od tego ile kobieta ma lat. Swędzenie, pieczenie, upławy zawsze są wskazaniem do działań leczniczych. Jeszcze ważniejsza jest codzienna profilaktyka, która sprawi że problem infekcji układu moczowo-płciowego przez długi czas będzie dla dziewczyny rzeczą nieznaną.

Nie istnieje granica wieku dla pierwszego zachorowania dziewczynki

Na infekcje miejsc intymnych cierpią niekiedy i niemowlęta. Rodzice często nie zdają sobie sprawy z kłopotów, nie wiedzą też jak skutecznie im zapobiegać. U niemowlęcia najistotniejszą kwestią jest zachowanie higieny okolic, które zakrywa pieluszka. Ciągły kontakt z moczem, kałem, a co idzie za tym różnymi drobnoustrojami, może poważnie zaszkodzić zdrowiu intymnemu. Pieluszkę należy zmieniać co 3-4 godziny, a w razie poważniejszego zabrudzenia, częściej. Warto przemywać przy zmianie pieluszki okolice intymne odpowiednim mydłem dla niemowląt, ponieważ popularne nawilżane chusteczki mimo wygody zastosowania, nie usuną drobnoustrojów ze skóry dziecka tak jak mydło. Nieodpowiednie jest także stosowanie u maluszków płynów do higieny intymnej. Te przeznaczone są dla starszych kobiet, które mają inny – kwaśny – odczyn ph okolic intymnych. Nie ma także potrzeby nadmiernego używania do pielęgnacji skóry pod pieluszką kremów, chyba że skóra jest podrażniona. na pewno podczas nakładania kremu należy ominąć wejście do pochwy i cewki moczowej.

Od najmłodszych lat warto uczyć zasad higieny

Dziewczynki w wieku przedszkolnym zazwyczaj korzystają z toalety samodzielnie. Tak jak uczymy myć rączki po wyjściu z niej, tak samo dziewczynki powinny wiedzieć, ze podczas kąpieli oraz wycierania się w toalecie, ruch ręką należy wykonać od przodu do tyłu miejsc intymnych. Kierunek ma duże znaczenie w zapobieganiu zakażenia, ponieważ ogranicza się możliwość przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy lub cewki moczowej. Istotne bywa także jakiego papieru toaletowego używa dziecko. Niestety im bardziej papier jest kolorowy i pachnący, tym mocniejsze podrażnienia może spowodować, a wraz z nimi infekcje.

Bez względu na wiek dziewczynki, ważna jest codzienna zmiana bielizny, która powinna być wykonana z przewiewnego, oddychającego materiału, najlepiej bawełny.  W nocy lepiej jest, jeśli dziewczynka zakłada luźną bawełnianą piżamkę, niż komplet będący ciasno przy ciele, typu majteczki i koszulka.

Rodzice nie zdają sobie również sprawy, że także wspólne kąpiele rodzeństwa, czy nawet rodziców z dzieci, mogą zagrażać zdrowiu młodej kobiety. Niestety bakterie mogą zaatakować w wannie, przenoszone w wodzie między osobą zakażoną a dziewczynką. Z tego samego powodu każdy członek rodziny musi mieć własny ręcznik, a także gąbkę. Bezpieczniej jest jednak podmywać okolice intymne ręką, na myjkach i gąbkach rozmnażają się na potęgę groźne drobnoustroje.

Antybiotyki nie służą okolicom intymnym

Gdy pacjentka wymaga leczenia antybiotykami, należy zabezpieczyć ją przed konsekwencjami oddziaływania leków na okolice intymne. Pod wpływem zastosowania antybiotyków, giną nie tylko złe ale i dobre bakterie, które nie odbudowują się tak szybko, brakuje więc pełnej ochrony miejsc wrażliwych przed groźnymi drobnoustrojami. Drożdżycy, która bywa skutkiem antybiotykoterapii, można zaradzić poprzez podanie odpowiedniego preparatu z probiotykami.

U dziewczynek które już miesiączkują, dobrym rozwiązaniem mającym na celu zapobieganie zakażeniu, jest zastosowanie globulek Gynauxil

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Te globulki dopochwowe mają za zadanie poza ochroną narządów intymnych przed infekcją, ograniczyć rozwój infekcji oraz zregenerować i nawilżyć błonę śluzową pochwy. Zawarty w nich kwas hialuronowy ochrania uszkodzone tkanki, a jego higroskopijne i wysokoelastyczne cząsteczki tworzą trwały film utrzymujący nawilżenie nabłonka. Ułatwia regenerację tkanek i gojenie się ran. Kwas mlekowy wykazuje działanie ściągające a także przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwpierwotniakowe. Specjalistyczne selektywne podłoże powoduje namnażanie się pałeczek Lactobacillus vaginalis, niezbędnych do utrzymania prawidłowej biocenozy pochwy.

Globulki Gynaxiulin mogą stosować kobiety w każdym wieku, jednak gdy infekcja przydarzyła się kilkuletniej dziewczynce, bądź jeszcze młodszej, przed podjęciem leczenia, należy się skonsultować z lekarzem. Starsze i bardziej świadome swojego ciała dziewczynki, łatwiej jest uczulić na kwestię zapobiegania infekcjom, jak i zachęcić do stosowania  preparatu, który pomoże powrócić do stanu równowagi po przebytej infekcji.


Artykuł powstał we współpracy z marką Gynauxil


Lifestyle Zdrowie

Chodzisz na basen? Zadbaj nie tylko o formę, ale i o zdrowie intymne

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2016
Fot. Pixabay / jill111 / CC0 Public Domain

Zajęcia na basenie mają wielu zwolenników zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, bez względu na wiek. I nic dziwnego, skoro pływanie łączy ze sobą nie tylko chwile przyjemnego kontaktu z wodą, relaksem oraz gwarantuje szereg innych, zdrowotnych zysków. Trening wykonywany w wodzie doskonale rozluźnia ciało, w dodatku nie obciąża stawów, co jest wskazane dla osób ze zwyrodnieniami tych części ciała, a także z nadwagą, szukających możliwości bezpiecznej formy ruchu.

Co jeszcze zyskujesz korzystając z zajęć na basenie?

Pływanie w idealny sposób łączy przyjemne z pożytecznym, aktywizując mięśnie przy jednoczesnym odciążeniu stawów i kręgosłupa. Poprawia elastyczność stawów i ich ruchomość, co wskazane jest podczas rehabilitacji urazów, oraz leczenia schorzeń, a także jest korzystne dla osób w podeszłym  wieku.

Podczas pływania wzmacnia się serce, i poprawia kondycja, zwiększeniu ulega również wydolność płuc, korzystnie wpływając na układ oddechowy.  Aby cieszyć się tym, nie trzeba wyłącznie pokonywać wielu długości basenu. Nawet wyważony ruch w wodzie, zapewniany podczas zajęć z aqua-aerobiku wzmacnia organizm. Poza tym utrata kalorii na basenie umożliwia nie tylko zrzucenie nadmiaru kilogramów, ale ogólne kształtowanie sylwetki i utrzymanie zdrowego, prostego kręgosłupa.

Jakby tych zalet było mało, taki ruch – co docenią panie- pozwala na zniwelowanie pojawiającej się na udach, pupie czy biodrach “skórki pomarańczowej” czyli cellulitu. Pływanie zlecane jest także szybko rosnącym dzieciom, kobietom w ciąży szukającym alternatywnego ruchu oraz zapobieżenia dokuczliwym obrzękom kończyn.

W wypadku korzystania zajęć na basenie, wiek nie odgrywa roli. Już od kilkumiesięcznych szkrabów, bo wiekowych seniorów zalecona jak taka forma ruchu. Nigdy też nie jest zbyt wcześnie lub zbyt późno, by pod okiem profesjonalnego instruktora nauczyć się pływać.

Zwróć uwagę na zagrożenie dla zdrowia intymnego

O ile pływanie ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, tak szczególną troską należy przy tym objąć zdrowie intymne, o którym panie często zapominają. Woda w basenie gwarantuje nie tylko przyjemność, ale i pewne zagrożenie. Niestety w wodzie w jednym czasie przebywają różne osoby, mające różne kłopoty zdrowotne, oraz wykazujące braki w dbałości o higienę. Olbrzymim zagrożeniem są występujące w wodzie chorobotwórcze bakterie, wirusy, grzyby oraz pasożyty, przenikające do organizmów zdrowych osób. Można zarazić się nie tylko grzybicą stóp, ale i zapaść na schorzenia układu moczowo-płciowego, co jest wyjątkowo dokuczliwe dla kobiet.

Jak działać aby uchronić się przed zakażeniem?

Przed wejściem do basenu obowiązkowo należy wziąć prysznic, aby brud a wraz z nim czynniki chorobotwórcze nie dostały się do wody. Niestety nie mamy wpływu na postępowanie innych, ale każdy, kto wchodzi na basen, świadomie powinien dbać o przestrzeganie tej zasady. Nie chodzi jedynie o to, by opłukać ciało wodą, ale by umyć miejsca intymne zarówno przed wejściem do basenu, jak i po wyjściu z niego. Do tego celu najlepiej użyć odpowiednich płynów do higieny intymnej, ponieważ zadziałają one lepiej od mydła. Pod żadnym pozorem nie wolno korzystać ze wspólnego ręcznika, ani wymieniać się nim z towarzyszami kąpieli. Bezpieczniej jest również nie siadać bezpośrednio na desce klozetowej w basenowej toalecie, lub siadać na specjalnych jednorazowych podkładkach. Unikając zakażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami, same podczas infekcji intymnych nie korzystajcie z publicznych kąpielisk. Poza ty, że można nieść zagrożenie innym kobietom, można również pogorszyć stan własnego zdrowia.

Sięgnij po pomoc z aptecznej półki

Zanim pojawią się poważne kłopoty ze zdrowiem intymnym, warto do powyższych porad dołączyć profesjonalną pomoc w ich zapobieganiu, oraz gdy jest taka potrzeba, leczeniu. To wcale nie jest trudne, wystarczy sięgnąć po Gynauxil. Te globulki dopochwowe mają za zadanie poza ochroną narządów intymnych przed infekcją, ograniczyć rozwój infekcji oraz zregenerować i nawilżyć błonę śluzową pochwy. Zawarty w nich kwas hialuronowy ochrania uszkodzone tkanki, a jego higroskopijne i wysokoelastyczne cząsteczki tworzą trwały film utrzymujący nawilżenie nabłonka. Ułatwia regenerację tkanek i gojenie się ran. Kwas mlekowy wykazuje działanie ściągające a także przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwpierwotniakowe. Specjalistyczne selektywne podłoże powoduje namnażanie się pałeczek Lactobacillus vaginalis, niezbędnych do utrzymania prawidłowej biocenozy pochwy. Globulki Gynaxiulin mogą stosować kobiety w każdym wieku. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Przestrzeganie zasad higieny oraz mądre podejście do kwestii zdrowia intymnego, pomoże zaradzić kłopotom. O wiele łatwiej jest działać profilaktycznie, sięgając po sprawdzone preparaty, niż ponosić konsekwencje zakażeń, prowadzących do poważnych powikłań.


Artykuł powstał we współpracy z marką Gynauxil


Zobacz także

Zdrowie, odporność, witalność – zadbaj o nie w domowym zaciszu

Popieramy postulat wolnego piątku! Naukowcy twierdzą, że powinniśmy pracować tylko cztery dni w tygodniu

Popieramy postulat wolnego piątku! Naukowcy twierdzą, że powinniśmy pracować tylko cztery dni w tygodniu

Dokąd iść na pierwszą randkę? Poznaj 3 najlepsze i 5 najgorszych miejsc na pierwsze spotkanie