Go to content

„Sprzątanie szkodzi nam jak palenie papierosów. Dowiedz się, dlaczego!

fot. Drazen_/iStock

Badania, prowadzone na Uniwersytecie w Bergen które wykazały, że stosowanie detergentów zwiększa ryzyko powstania przewlekłego zapalenia oskrzeli, a nawet rozedmy płuc.  W trakcie długoletnich badań okazało się, że płuca kobiet, które zawodowo zajmują się sprzątaniem, mogą być w takim samym stopniu uszkodzone jak płuca palacza, który przez  dwadzieścia lat wypalał paczkę papierosów dziennie. Efektem mogą być nawet rzadko spotykane odmiany raka dróg oddechowych. Robi wrażenie, prawda? Do tego dodajmy też szkodliwość mocno chemicznych środków na skórę dłoni, paznokcie czy spojówki.

Podobno każdego dnia spędzamy około 40 minut na sprzątaniu. Dużo? Całkiem sporo. Nie widzimy tego, bo z reguły nie zabieramy się za sprzątanie wszystkiego na raz. W takim codziennym „ogarnianiu” czas schodzi nam na przecieranie kuchennego blatu (ile to razy?), na wycieranie podłogi, odkurzanie (bo pies, kot, małe dzieci), mycie po sobie wanny czy prysznica itp. itd. Teraz to 40 minut brzmi bardziej realnie prawda? Wiadomo, ze trzeba to zrobić, nikt nie lubi żyć w brudzie, a spora część z nas wręcz nie potrafi. 😉

Tymczasem codzienne sprzątanie to nie tylko czas, który nam na nie schodzi. O tym, jak go zaoszczędzić dzięki prostym trikom Prefekcyjnej Pani Domu opowiemy za chwilę. Na początku skupimy się na czymś dużo ważniejszym – na naszym zdrowiu. A ono jest w sporym niebezpieczeństwie również ze strony czyszczących środków chemicznych, po które tak ochoczo sięgamy. Reklamy obiecują nam szybkie i skuteczne zabijanie przerażająco paskudnych bakterii i wirusów, a do tego błysk i piękny zapach. Wszystko super, ale niestety środki chemiczne bardzo nam szkodzą. I jest to udowodnione naukowo!

 

Co możemy zrobić, żeby chronić swoje zdrowie podczas sprzątania?

Możemy, i powinnyśmy, uważnie i ze zrozumieniem czytać etykiety na środkach czystości

Lista tych, które szkodzą nam najbardziej, jest długa. Na widok których od razu powinna nam się zapalać czerwona lampka?

  • Amoniak.  Drażni błony śluzowe i oczy. W wyższych stężeniach może doprowadzić do problemów z oddychaniem oraz uszkodzenia wątroby i nerek.
  • Chlor. Podrażnia drogi oddechowe, oczy i skórę. Może wywołać trudności z oddychaniem i ból gardła, a długotrwały kontakt z nim prowadzi do osłabienia i chorób płuc.
  • Czwartorzędowe sole amoniowe (CSA). Wdychane, mogą wywołać podrażnienie błon śluzowych i nieżyt dróg oddechowych oraz przyczyniać się do rozwoju astmy. W kontakcie ze skórą powodują zapalenia i reakcje alergiczne.
  • Dichloroizocyjanuran sodu (NaDCC). Działa drażniąco na układ oddechowy, oczy i skórę. Rozpuszczony w wodzie tworzy aktywny chlor.
  • Formaldehyd (aldehyd mrówkowy). Podrażnia błony śluzowe oraz działa rakotwórczo. Przeprowadzone badania dowodzą, że ekspozycja na ten związek zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów w obrębie gardła i nosa.
  • Fosforany. Wdychanie fosforanów może doprowadzić do bólów głowy i gardła oraz kaszlu.
  • Ftalany (sole i estry kwasu ftalowego). Kontakt z ftalanami prowadzi do zaburzenia pracy układu hormonalnego, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
  • Triklosan. Badania przeprowadzone przez naukowców z University of California SAN Francisco dowiodły, że konsekwencją kontaktu z nim są zaburzenia hormonalne. Inni badacze wykryli związek pomiędzy obecnością w wymazie z dróg oddechowych triclosanu a bakterii Staphylococcus aureus, na które ten środek antybakteryjny jest całkowicie nieskuteczny. Osoby, u których wykryto ślady triclosanu, były bardziej narażone na infekcje górnych dróg oddechowych, a przebieg choroby był w ich przypadku ostrzejszy.
  • Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna, soda żrąca). To substancja silnie żrąca, która podrażnia układ oddechowy, a nawet jest w stanie wypalić skórę i oczy.
  • (2-BE) 2-(butoksyetoksy)etanol (2-BE). Może doprowadzić do podrażnień oczu i nosa, bólów głowy i wymiotów, a także do podrażnień skóry.

 

Możemy spróbować przygotowywać środki czystości w domu

Przygotowuje się je na bazie sody oczyszczonej, octu i soku z cytryny. Żeby cieszyć się przyjemnym zapachem (który tak lubimy czuć po wysiłku włożonym w sprzątanie domu), dodajmy do danego środka kilka kropel olejków eterycznych. To bardzo fajna opcja, ale trzeba mieć trochę samozaparcia i… miejsca  na przechowywanie składników. Nie zawsze da się kupić małe opakowanie danego składnika, a robienie na zapas wiadra proszku też nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Drugie rozwiązanie to zakup ekologicznych produktów do sprzątania, które oprócz wymienionych wcześniej składników zawierają oleje i skrobie roślinne, składniki mineralne oraz alkohole i mydła roślinne. Pamiętajmy, że decydując się na ekologiczne środki czystości chronimy nie tylko siebie, ale też planetę. Zwracajmy uwagę, nie tylko na skład, ale też na to, czy w fabrykach wykorzystuje się energię odnawialną, sprawdzajmy, czy opakowanie stworzone jest z plastiku, pochodzącego z recyklingu.

Silne środki chemiczne zostawmy na sytuacje awaryjne, kiedy już nic innego nie pomaga.  satysfakcjonującego rezultatu.

Jak zrobić tabletki do zmywarki?

Składniki do przygotowania ok. 15 tabletek

  • 1 szklanka sody oczyszczonej lub kalcynowanej (piorącej)
  • 1/2 szklanki soli
  • 1/2 szklanki wody
  • 1/4 szklanki kwasku cytrynowego
  • jeśli chcesz, żeby ładnie pachniały, użyj ulubionego olejku eterycznego
  • foremki silikonowe na lód

Jak to zrobić?

Jeśli używasz zwykłej sody oczyszczonej, podgrzewaj ją na blaszce w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez ok. pół godziny. Kalcynowanej nie musisz. Resztę składników wymieszaj w misce i dodaj do nich sodę. Wymieszaj dokładnie.

Miksturę przełóż od razu do foremki na lód i odstaw do ostygnięcia. Gotowe!


Jak sprytnie sprzątać? Triki Perfekcyjnej Pani Domu

fot. iStock

  • Brzydki zapach ze zmywarki zlikwidujesz skórką z wyciśniętej cytryny. Włóż ją do koszyczka na sztućce i włącz urządzenie.
  • Gdy coś ci się przypali w kuchni, wsyp do wody w rondelku łyżkę cynamonu, kilka goździków i gwiazdek anyżu. Doprowadź mieszankę do wrzenia. Woń przypraw świetnie zamaskuje zapach przypalonej potrawy.
  • Czyszczenie sztućców. Połóż je w naczyniu na folii aluminiowej i zalej gorącą, osolona wodą (5 łyżek na litr soli). Zostaw je na godzinę, a potem osusz i wypoleruj
  • Wybielanie firanek. Przed praniem wypłucz firanki w letniej wodzie. Wyciśnij je i wymień wodę wsypując do niej torebkę proszku do pieczenia. Po 2-3 godzinach namaczania wypierz firany.
  • Czyszczenie zabrudzonej kuchenki mikrofalowej. Zadanie po raz kolejny ułatwi Ci ocet: wlej kilka łyżek do szklanki z wodą i wstaw do mikrofali. Gotuj przez około 5 minut. Po tym czasie rozpuszczony brud wystarczy wytrzeć papierowym ręcznikiem.
  • Uszkodzenia na meblach. Zadrapanie wypełnij wazeliną kosmetyczną i zostaw na 24 godziny. Po tym czasie usuń nadmiar kosmetyku papierowym ręcznikiem. Powierzchnię mebla przetrzyj ścierką.
  • Odkażanie gąbki kuchennej. Zwilż lekko swoją gąbkę, wrzuć ją do mikrofalówki na 90 sekund przy pełnej mocy, a zmniejszysz ilość zanieczyszczeń bakteryjnych, które się na niej znajdują nawet o 99 proc. Upewnij się tylko, że gąbka nie ma żadnych metalowych elementów.