E-recepta to bezpieczne i wygodne rozwiązanie, pozwalające pacjentowi wykupić lek przepisany przez lekarza w dowolnej aptece bez konieczności posiadania papierowego wydruku. Co więcej, w niektórych przypadkach wystawienie e-recepty nie wymaga konsultacji lekarskiej. Sprawdźmy, kiedy jest to możliwe!
Rozwój telemedycyny, jaki częściowo został wymuszony przez pandemię, dał zarówno lekarzom, jak i pacjentom ogrom nowych możliwości. Konsultacje lekarskie online w wielu przypadkach okazały się zupełnie wystarczające, a wystawienie e-recepty nie musi już wiązać się z oczekiwaniem w długiej kolejce w przychodni. Niestety, niektóre podmioty i lekarze zaczęli nadużywać tych możliwości. Poniższy artykuł przedstawia tę sprawę z prawnego punktu widzenia!
Konsultacja z e-receptą online – szybko i wygodnie
Możliwość wystawiania e-recept przez lekarzy sprawiła, że część wizyt, które do tej pory odbywały się stacjonarnie, przeniosło się do sfery online. Teleporady lekarskie są możliwe przez telefon lub wideo komunikatory internetowe, dzięki czemu lekarz oraz pacjent mogą porozmawiać ze sobą, przeprowadzić wywiad lub zapoznać się z wynikami badań na odległość.
Taka konsultacja z e-receptą online od lekarza to także świetne rozwiązanie w nagłych przypadkach, na przykład przy antykoncepcji awaryjnej lub w chwili, gdy pacjentowi skończył się lek, który powinien być przyjmowany na stałe. Konsultacja online często może odbyć się nawet tego samego dnia, a pacjent nie musi wychodzić z domu, aby z niej skorzystać.
E-recepta a odpowiedzialność lekarzy
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że choć przepisy pozwalają na wystawianie e-recept zdalnie, wiąże się to z koniecznością przestrzegania kilku zasad. Odpowiedzialność lekarzy w przypadku e-recept wymaga od nich przeprowadzenia wywiadu lekarskiego z pacjentem oraz zapoznania się z jego dokumentacją medyczną. Czy istnieją wyjątki od tych dwóch reguł?
Możliwość przeprowadzenia e-konsultacji zamiast tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim znacznie skróciła kolejki w przychodniach. Jednak w pewnych przypadkach możliwe jest także wystawienie recepty bez przeprowadzenia wywiadu z pacjentem i badania go. Lekarz może to zrobić w przypadku wystawienia e-recepty niezbędnej do kontynuacji leczenia lub kontynuacji zaopatrzenia w wyroby medyczne. Należy jednak pamiętać, że tak wystawiona e-recepta musi być uwarunkowana odpowiednio udokumentowanym stanem zdrowia pacjenta.
Czy lekarz może odmówić wystawienia e-recepty bez konsultacji?
Należy pamiętać, że wystawienie e-recepty online bez konsultacji lekarskiej jest dla lekarza możliwością, a nie obowiązkiem. Do jego obowiązków należy przede wszystkim dbanie o dobro i zdrowie pacjenta oraz troska o jego bezpieczeństwo. Właśnie z tego względu specjalista może wstrzymać się z wystawieniem e-recepty i skierować pacjenta na dodatkowe badania lub na wizytę w gabinecie stacjonarnym, gdy nie ma pewności co do metody leczenia lub stanu zdrowia danej osoby.