Nie, nie gania za tobą z nożem i nie robi strasznych min… Psychopata może mieć twarz dobrego przyjaciela, a w sobie – niepokojący spokój. Może być życzliwy, pomocny, interesujący jako rozmówca. Może skutecznie uśpić twoją czujność i sprawić, że zwierzysz mu się z największych sekretów. Najlepiej poznasz go wtedy, gdy z nim dużo rozmawiasz.
Na podstawie subtelnych różnic w sposobie prowadzenia rozmowy, naukowcy odkryli dziewięć specyficznych wzorców komunikacji, których używają psychopaci. Znajdziesz je poniżej.
Dziewięć subtelnych znaków, że rozmawiasz z psychopatą
1. Operuje czasem przeszłym
Psychopaci używają więcej czasowników w czasie przeszłym niż inni ludzie. Mówiąc o wydarzeniu, które ma miejsce teraz, większość z nas powiedziałaby: „Myślę, że to dobry pomysł”. Psychopata mógłby być bardziej skłonny powiedzieć: „Myślałem, że to dobry pomysł”. Naukowcy podejrzewają, że dzieje się tak, ponieważ psychopaci są oderwani od swojego zachowania i otoczenia.
2. Jego mowa ciała jest bardzo przekonująca
Psychopaci kłamią, żeby wydawać się interesujący. Ich niewerbalny język jest często tak przekonujący – i rozpraszający, – że ludzie nie rozpoznają, że padli ofiarą oszustwa. Często używają gestów, aby odwrócić uwagę od wypowiadanych kłamstw.
3. Jego język nie jest zaangażowany emocjonalnie
Dla psychopatów powiedzenie „kocham cię” nie wiąże się z emocjami. To wyznanie jest mniej więcej tak samo obojętne jak powiedzenie: „proszę, podaj mleko”. Potrafią odpowiedzieć wzajemnością na ciepłe słowa, ale ich mimika nie pasuje do ich słów. Ich zdolność do wyrażania uczuć jest najprawdopodobniej wyuczonym zachowaniem, w przeciwieństwie do autentycznego doświadczenia emocjonalnego rozmówcy.
4. Brzmi uroczo
Badacze odkryli, że psychopaci mówią więcej i używają więcej emocjonalnych słów, próbując zwrócić na siebie uwagę. Psychopaci są naprawdę dobrzy w mówieniu właściwych rzeczy we właściwym czasie. Wiedzą, jak grać na emocjach innych ludzi i są mistrzami manipulacji.
5. Mówi powoli i cicho
Badania pokazują, że psychopaci zwykle mówią w sposób kontrolowany. Nie podkreślają emocjonalnych słów, tak jak inni ludzie. Ich ton pozostaje dość neutralny przez całą rozmowę. Badacze podejrzewają, że psychopaci celowo zachowują spokój, ponieważ pomaga im to uzyskać większą kontrolę podczas interakcji.
6. Mówi o życiu w kategoriach przyczyny i skutku
Psychopaci – zwłaszcza ci, którzy popełniają przestępstwa – mówią o swoim zachowaniu w kategoriach przyczyny i skutku. Oni naprawdę wierzą w: „Musiałem dać mu nauczkę”. Zamiast okazywać skruchę, psychopata prawdopodobnie usprawiedliwi swoje działania.
7. Skupi swoją uwagę na swoich podstawowych potrzebach
Zamiast mówić o potrzebach duchowych lub emocjonalnych albo potrzebach innych ludzi, psychopaci częściej mówią o swoich podstawowych potrzebach, takich jak jedzenie i schronienie. Na przykład psychopata, który przyznaje się do morderstwa, jest bardziej skłonny spędzać większość czasu na rozmowie o tym, co zjadł na lunch i ile chciał zyskać, niż o tym, jak jego zachowanie wpłynęło na innych ludzi.
8. Częściej mówi „mhm”
Psychopaci częściej używają słów i dźwięków wyrażających zgodę, takich jak „mhm” i „hm”. Podczas gdy wiele osób używa takich dźwięków, aby uniknąć niezręcznej ciszy, naukowcy podejrzewają, że psychopaci używają ich, aby wydawać się… całkiem normalnymi.
9. Jest świetnym gawędziarzem
Niezależnie od tego, czy psychopata twierdzi, że uratował kocięta z płonącego budynku, czy też mówi, że jako jedyna w pracy był gotowy przeciwstawić się kierownictwu, psychopaci opowiadają o sobie niestworzone historie. Mogą być ofiarami albo bohaterami. , Wynika to z chęci zdobycia zaufania i manipulowania słuchaczami.
Na podstawie: insider.com