Lifestyle

Doktorze mąż mnie zdradza! Felieton z cyklu „Przychodzi Baba do Lekarza”

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
28 listopada 2019
Fot. iStock
 

Choć brzmienie przysięgi Hipokratesa składanej od czasów starożytności „Primum non nocere” ewoluowało na przestrzeni wieków wraz ze zmieniającą się rzeczywistością, nadal zawierają się w niej podstawy dzisiejszej etyki lekarskiej, które zobowiązują nas lekarzy  do  traktowania pacjentów z bezwzględną starannością. Lekarzem każdy przy odrobinie samozaparcia,  zostać może, ale ponad 30 lat praktyki chirurgicznej przekonało mnie, że ta specjalizacja to wyższa szkoła jazdy wymagająca od nas nie tylko wszechstronnej wiedzy medycznej, wybitnie sprawnych dłoni, umiejętności przewidywania rezultatów naszej sztuki, ale i co trudniejsze, przenikania zakamarków ludzkiej duszy, by nie rzec psychiki.

Gdybyśmy żyli w czasach Pitagorasa, którego to uczniowie faktycznie stoją za przysięgą Hipokratesa, nigdy nie moglibyśmy pod żadnym pozorem „kroić” ludzi – gdyż Pitagorejczycy sprzeciwiali się wszelkim operacjom. Kiedy w latach dziewięćdziesiątych, w dobie przemian politycznych, społecznych i światopoglądowych, zakładałem pierwszy w wolnej Polsce gabinet chirurgii plastycznej, wystarczyło mieć talent i „warsztat krawiecki”, co oznaczało mniej więcej tyle co – fach w ręku i dyskretny, choć elegancki gabinet.

Kolejka chętnych pacjentek i pacjentów ustawiała się pod naszymi drzwiami. Dziś oprócz znajomości sztuki „krojenia”, zasad etyki lekarskiej, czy dyscypliny skrupulatnego sprzątania narzędzi pracy z czeluści cielesnych pacjenta, każdy chirurg musi antycypować czeluści jego myśli. Nie wystarczy już też eksperckie komentowanie na kanapach telewizji śniadaniowych, ani rzędy dyplomów ukończonych szkoleń, zdobiące ściany designerskiej kliniki. Dzisiejszy szanujący się chirurg musi łączyć w sobie specjalizacje różnych dziedzin, począwszy od chirurgii, przez laryngologię, ortopedię, kosmetologię, rehabilitację, dermatologię, ginekologię estetyczną a na psychologii skończywszy. Musi  być zaufanym spowiednikiem i doradcą pacjenta, a nierzadko nawet kimś w rodzaju „adwokata diabła”.

Zdarzyło się   pewnego razu……

Uprzejmy, acz tajemniczy głos męski zadzwonił, by umówić wizytę, jak to nazwał „partnerską”. Z tonu rozmowy wynikało, że problem jest delikatny. Na wizytę stawiło się małżeństwo z ponad 20 letnim stażem. Podczas wywiadu pan mąż zwierzył się, z lekką dozą nieśmiałości, z ich pożycia, które podczas wielu lat wspólnego życia, zmieniało się sukcesywnie na niekorzyść. Początkowo pełna satysfakcja obustronna, w wyniku kilku, porodów jakie przeszła ukochana pani żona, stała się pasmem rozczarowań. Skoncentrowana na głównej roli, jaką stało się wychowanie dzieci, para odłożyła problem pożycia lub jego braku na bok, by nie rzec wprost – zamiotła go pod dywan. Gdy dzieci wyfrunęły z gniazda problem stał się ponownie aktualny, więc już nie tacy młodzi, ale ciągle zakochani stanęli przed dylematem: kochaj albo rzuć…

Na szczęście miłość okazała się silniejsza, niż wszelkie dylematy i para zdecydowała się sięgnąć po pomoc specjalisty, choć o dziwo wcale nie seksuologa. Ponieważ to defekty poporodowe wpływały na jakość relacji seksualnych pary, pan mąż chcąc okazać pani żonie swe największe wsparcie w tej niekomfortowej sytuacji, siedząc przede mną opowiadał w sposób najbardziej delikatny jak potrafił, jakie są ich spostrzeżenia i oczekiwania.

Po badaniach pani żony, już bez udziału pana męża, została u niej przeprowadzona tylna plastyka pochwy oraz laser ginekologiczny na poprawienie śluzówki pochwy. Jednocześnie laser usunął poporodowe nietrzymanie moczu, które pani żona sama zdiagnozowała lata wcześniej skacząc radośnie z córką na trampolinie, gdy na oczach innych rodziców wymsknęła jej się, powiedzmy „fontanna radości” (o czym skonfundowana zabroniła córce kiedykolwiek wspominać).

Dodatkowo i trochę z rozpędu, para poszła za ciosem i zdecydowała się naprawić skutki grawitacji działającej na piersi pani żony, a jakby tego było mało na lipo-transfer tłuszczu z własnej fałdy brzusznej we własne pośladki. – Raz się żyje! powiedziała ośmielona pani żona – Ostatecznie przysięgał pan doktorze „primum non nocere”. I tak podpisywała zgodę na totalną transformacje swej seksualnej atrakcyjności.

Po zabiegach i wygojeniu śladów, para stawiła się na finalną kontrolę likwidacji defektów, a zapytani o odczuwalność efektów mego dzieła, mąż wyznał coś czego dokładnie się spodziewałam – Doktorze wszystko jest cudownie, ale mam lekkie poczucie winy.Doprawdy? – zapytałem udając prawdziwe zdziwienie. – Gdy kocham się z moją żoną, odnoszę wrażenie, że ją zdradzam z kimś kogo nigdy nie znałem….

Dr Adam Gumkowski

Dr Adam Gumkowski – specjalista II stopnia chirurgii ogólnej – w 2009 roku w Cambridge zdał egzamin z zakresu chirurgii estetycznej. Jest członkiem International Board of Cosmetic Surgery, European Academy of Cosmetic Surgery oraz International Society of Lipolysistherapy.

Od 1992 roku zajmuje się chirurgią estetyczną. Specjalizuje się w zabiegach mało inwazyjnych: w szczególności modelowania sylwetki za pomocą liposukcji, przeszczepów własnej tkanki tłuszczowej w dowolne miejsce ciała oraz w zabiegach bezbliznowego podnoszenia i powiększenia piersi.

Jako pierwszy w Polsce chirurg w zakresie chirurgii estetycznej i certyfikowany członek International Board of Cosmetic Surgery przeprowadza zabiegi podniesienia piersi za pomocą siatki, szkoli lekarzy w zakresie implantacji nici wchłanialnych i niewchłanialnych w celu podniesienia twarzy i szyi oraz obsługi laserów.

Dr Gumkowski uzyskał wiele prestiżowych tytułów i dyplomów, ukończył specjalistyczne kursy, jak m.in. II International Course Advances of Plastic and Aesthetic Surgery w Barcelonie, Advance International Course of Aesthetic Surgery w Rzymie, II International Course of Rhinoplastia w Madrycie i wiele innych. Uczestniczy w licznych szkoleniach w kraju i zagranicą stale podnosząc swoje kwalifikacje i przenosi swoje doświadczenia szkoląc lekarzy w Polsce i za granicą. Stworzona przez niego AGKlinik-klinika sztuk pięknych to miejsce , w którym od ponad 27 lat pacjenci i pacjentki poddają się zabiegom dzięki, którym pooprawia się ich samopoczucie i samoocena, a co najważniejsze często jakość życia.

 

 


Lifestyle

Samobójstwom można zapobiegać, jeśli wystarczająco szybko dostrzeże się niepokojące symptomy

Redakcja
Redakcja
29 listopada 2019
 

Stres, wypalenie zawodowe, utrata pracy, choroba, śmierć bliskiej osoby – to tylko kilka z wielu powodów mogących prowadzić do kryzysu psychicznego. Wynikające z tego poczucie alienacji narusza delikatną strukturę psychiczną współczesnego człowieka i stanowi jeden z symboli naszych czasów. Niektóre grupy z powodu społecznego wyobcowania są szczególnie narażone na możliwość występowania zachowań samobójczych. Samobójstwom można zapobiegać, jeśli wystarczająco szybko dostrzeże się niepokojące symptomy oraz podejmie odpowiednie działania pomocowe.

12 grudnia w godzinach 10.00-15.00, w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”, w sali konferencyjnej na drugim piętrze Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii przy ul. Sobieskiego 9 w Warszawie odbędą się Wykłady Otwarte pod hasłem „Gdy życie traci sens… Zachowania samobójcze w grupach podwyższonego ryzyka”, poświęcone zagadnieniu samobójstwa wśród grup charakteryzujących się wysokim wskaźnikiem zachowań samobójczych.

Wydarzenie organizuje w ramach Narodowego Programu Zdrowia Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Aby przeciwdziałać zachowaniom autodestrukcyjnym w grupach podwyższonego ryzyka należy poznać źródło czynników sprzyjających pogłębianiu się kryzysu psychicznego. W tym celu na wydarzenie zaprosiliśmy ekspertów, którzy w ciągu około 30-minutowych wykładów podejmą konkretne aspekty problemu i wyzwań prewencyjnych dla poszczególnych grup.

Po każdej wypowiedzi słuchacze będą mieli okazję zadać pytania oraz porozmawiać z prelegentem.

Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik będzie mógł skorzystać z konsultacji u dyżurujących w Pokojach Wsparcia specjalistów. Udział jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają catering i lunch.

Zapisy i rejestracja na wydarzenie: https://npz3.pl/index.php/konferencje/rejestracja/

W razie pytań prosimy o kontakt na adres mailowy: [email protected]

 


Lifestyle

Genialne pomadki Kneipp – w pełni naturalna pielęgnacja ust

Redakcja
Redakcja
28 listopada 2019
Genialne pomadki Kneipp – w pełni naturalna pielęgnacja ust
Fot. Materiały prasowe / Genialne pomadki Kneipp – w pełni naturalna pielęgnacja ust

Marzy ci się w pełni naturalna  pielęgnacja ust? Koniecznie wypróbuj nowości od marki Kneipp – balsamy do ust w formie pomadek ochronnych. Pomadki Kneipp są w 100% naturalne, nie dodano do nich składników pochodzenia zwierzęcego, są wegańskie. Również ich opakowanie jest  bardziej eko!  Ograniczono ilość plastiku w opakowaniu, zastępując dół pomadki naturalnym korkiem. Jak ich nie kochać?

Pomadki Kneipp – w pełni naturalna pielęgnacja ust

Jesienią i zimą nasze usta są szczególnie narażona na wysuszenia. Wiatr, niskie temperatury oraz ogrzewanie w pomieszczeniach negatywnie wpływają na delikatne partie skóry. Właściwa i regularna pielęgnacja skóry w okresie niższych temperatur pomorze nam zapewnić odpowiednią jej ochronę i nawilżenie. Dlatego, przy wyborze pomadki ochronnej, która jest niezbędna w zimowej pielęgnacji ust, warto zwrócić uwagę, czy posiada odpowiednie składniki.

Ochronne balsamy do ust w formie pomadki posiadają w sobie całą plejadę naturalnych wosków i substancji ochronnych, które doskonale zabezpieczą i odżywią delikatną skórę ust. Pomadki są dostępne w dwóch wariantach: wanilia i migdał.

Ciekawe składniki – świetne działanie:

Wosk z borówki – doskonała alternatywa do wosku pszczelego, który może uczulać i nie jest dla Vegan. Wosk jest podstawowym składnikiem każdej z pomadek.

Rhus Verniciflua Peel Wax, Rhus Verniciflua Peel Cera

Ten wosk jest pozyskiwany z łupiny owoców chińskiego drzewa lakierowego (Rhus Verniciflua). Jagody zostają gotowane , surowy wosk czerpany i filtrowany. Miękka konsystencja wosku  jagód  jest wykorzystywana w kosmetykach dzięki  jej spójności  i nawilżającym właściwościom , szczególnie w pielęgnacji warg oraz emulsjach  do pielęgnacji włosów  jak i kosmetykach dekoracyjnych.

Ten wosk nadaje się również jako zastępczy dla wosku pszczelego . W produktach pielęgnacji skóry jest on zdecydowanie  lżejszym i mniej błonotwórczym aniżeli wosk pszczeli.

Wosk Candelilla

Euphorbia Cerifera (Candelilla) Wax, Candelilla Cera (Euphorbia Cerifera) Wax

Wosk , pozyskiwany z rośliny wilczomlecza, rosnącej głównie w Meksyku i  Teksasie. Dla ochrony przed utratą wilgoci wydziela roślina  delikatną powłokę wosku.  Poprzez obcinanie i  ogrzewanie jej pędów  można pozyskać wosk kandelila . Ta roślina należy do grupy roślin chronionych i produkcja wosku jest bardzo ostro  kontrolowana przez rząd meksykański.

Wosk wilczomlecza  jest rozpowszechnionym w produktach kosmetycznych  , szczególnie  dzięki jego przyjemnemu uczuciu na skórze , nie sklejaniu  i łączeniu się z innymi olejkami . On jest głównie  używany w  emulsjach, odżywkach do włosów jak i szminkach. Włosom daje połysk, lepszą chwytność i  łatwość rozczesania.

Cupuacu

Masło Cupuaçu jest znacznie bardziej odżywczego niż popularne masło Karité. Masło cupuacu, wyrabiane jest z nasion owoców cupuacu (wymawiane jako kupasu). To owoce drzewa z rodziny kakaowców, rosnącego w lasach tropikalnych Amazonii.

Owoce cupacu są duże, mogą ważyć do 2 kg, są słodkie i przy tym bardzo zdrowe – zawierają dużą ilość flawonoidów, czyli roślinnych antyoksydantów. Masło jest naturalnym emolientem – tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która zapobiega szybkiej utracie wody, nie zawiera alergenów i nie uczula.

Pomadki Kneipp – bardziej eko

Kartonik, w który jest opakowana pomadka to mieszanka makulatury z włóknami z trawy. Dzięki temu w procesie produkcji opakowań ograniczono emisję dwutlenku węgla o 1/3, jak również gazów cieplarnianych. Produkcja jednej tony tego typu opakowania wymaga 3000 litrów wody mniej niż produkcja 1 tony standardowego opakowania.

Wanilia: Bogata i odżywcza pielęgnacja oparta w 100% na naturalnych składnikach

Genialne pomadki Kneipp – w pełni naturalna pielęgnacja ust

Fot. Materiały prasowe / Genialne pomadki Kneipp – w pełni naturalna pielęgnacja ust

Wosk z borówki w połączniu z olejkiem kokosowym, masłem shea, olejkiem jajoba oraz  masłem cupacu  doskonałe właściwości odżywcze i pielęgnacyjne, szczególnie w przypadku tak delikatnej powierzchni skóry, jaką są usta. Ekstrakt z wanilii nadaje delikatny i przyjemny zapach.

Opakowanie wykonane jest z włókien trawy, 100% biodegradowalne, bezpieczne dla środowiska. Ograniczyliśmy ilość plastiku w opakowaniu, zastępując go naturalnym korkiem. Produkt wegański.

Kwiat migdałowca: Łagodna dla skóry i zarazem odżywcza  pielęgnacja oparta w 100% na naturalnych składnikach

Genialne pomadki Kneipp – w pełni naturalna pielęgnacja ust

Fot. Materiały prasowe / Genialne pomadki Kneipp – w pełni naturalna pielęgnacja ust

Wosk z borówki w połączeniu z olejkiem kokosowym, masłem shea, olejkiem jojoba oraz olejkiem ze słodkim migdałów i woskiem kandelia ma doskonałe właściwości nawilżające i pielęgnacyjne, szczególnie w przypadku tak delikatnej powierzchni skóry, jaką są usta.

Opakowanie wykonane jest z włókien trawy, 100% biodegradowalne, bezpieczne dla środowiska. Ograniczyliśmy ilość plastiku w opakowaniu, zastępując go naturalnym korkiem. Produkt wegański.

Cena: 21,99 zł – dostępne w drogeriach HEBE Pomyślcie o nich ciepło przed Mikołajkami  to idealny drobiazg na prezent!


Artykuł powstał we współpracy z Kneipp


Zobacz także

Boli cię rano głowa? Poznaj 8 możliwych przyczyn problemu

5 typów „trudnych” osób. Jak sobie z nimi poradzić?

Koncertowo spartolić życie potrafimy tylko my sami. A przecież nie o to w tym wszystkim chodzi