Go to content

Dlaczego zdradzamy? Tak naprawdę istnieją tylko dwa powody

Fot. iStock / RapidEye

Ludzie na różne sposoby próbują wytłumaczyć niewierność. Przyłapani na zdradzie podają mnóstwo powodów, dlaczego spojrzeli na kogoś innego. Że nuda w związku, że samotność, że… I choć można by te wszystkie „że” mnożyć, to zdaniem naukowców tak naprawdę istnieją tylko dwie sprawy, które wpływają na to, że młodzi decydują się na skok w bok.

Sprawą zajęli się naukowcy z Uniwersytetu w Tennessee, którzy opublikowali swoje wyniki w „Journal of Sex Research”. Zaprosili do eksperymentu 104 osoby, większość stanowiły kobiety (59 proc.). Średnia wieku wynosiła 22 lata. Każda z tych osób przyznała się, że zdradziła swojego partnera w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Fot. iStockKatarzynaBialasiewicz

Fot. iStockKatarzynaBialasiewicz

Jakie podali powody, co nimi kierowało?

73 procent badanych wskazało, że w ich związku brakowało współzależności od siebie. Czuli, że nie ma dobrej komunikacji i wypaliły się uczucia. Poza tym zarzucali partnerowi, że nie interesowały go ich potrzeby, przez co czuli się niekochani.

Dlatego drugi powód wydaje się dość zaskakujący, bo 20 procent badanych powiedziało, że oni właśnie wręcz przeciwnie – potrzebują więcej niezależności. Czuli, że partner ich ogranicza i nie daje im swobody do realizowania swoich marzeń i celów.

Autorzy badania tłumaczą wyniki tym, że dzisiaj wolniej dorastamy. Dużo później niż nasi rodzice opuszczamy rodzinne domy i jesteśmy w stanie sami się utrzymać. Chcemy od życia więcej i szybciej, ciągle szukamy nowych doznań. Dlatego, gdy w naszym związku dzieje się źle, wybieramy prostszą drogę. Zamiast pracy nad relacją, zdradzamy lub odchodzimy, bo nie chcemy być z kimś, kto nie zaspokaja naszych potrzeb.


 

Źródło: independent