Go to content

Czego chcesz tu i teraz? Stwórz swoją mapę marzeń, niech wyznaczy twoją drogę do szczęścia

Fot. iStock/agsandrew

Czujesz dopadającą cię frustrację? Cholera, tyle chcę w swoim życiu zmienić, a nie mogę ruszyć z miejsca, kręcę się jak pies za własnym ogonem w kółko i nic kompletnie mi nie wychodzi.

Mało jest rzeczy, które irytują nas tak bardzo, jak własna niemoc, zwłaszcza, gdy bardzo zależy nam, by w końcu ruszyć z miejsca. A pytałaś siebie, dlaczego tak trudno ci wyjść z tego koła, w którym dzisiaj stoisz? Co takiego się dzieje, że nie możesz zrobić wielkiego kroku i wyjść poza to, co znane i obwąchane?

Bardzo często przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak odpowiedzi na podstawowe pytanie: Czego chcę tu i teraz, przy czym właśnie to TU i TERAZ ma kluczowe znaczenie. Najczęściej mamy jakieś lakoniczne pojęcie tego, czego byśmy chcieli, ale zapytani nie potrafimy odpowiedzieć jednoznacznie czekając aż ktoś pomoże nam znaleźć właściwą drogę.

A jak żyć w zgodzie ze sobą, gdy nie wiemy, czego chcemy naprawdę, gdy nie potrafimy nazwać naszych marzeń i pragnień realnie. Przecież wiele rzeczy może się nam wydawać. Możemy myśleć, że marzymy o domu w górach i żyjemy nieszczęśliwie wiedząc, jak trudne do zrealizowania jest to marzenie. Tymczasem okazać się może, że tak naprawdę wcale tego nie chcemy, że Tu i TERAZ ten dom w górach nie jest tym, do czego chcielibyśmy dążyć.

Nie zaczynajmy zmian w naszym życiu od końca. Nikomu się nie spieszy, skoro już podjęłaś decyzję, że coś zmienić chcesz, nie rób tego na wariata. Hura optymizm zawsze się przyda, ale czasami warto go ciut wyhamować, zwłaszcza na początku i najpierw usiąść i rozpisać, co tak naprawdę sprawi, że moje życie stanie się lepsze, a ja szczęśliwsza?

Pamiętam takie mapy marzeń w domach niektórych kobiet, koleżanek mojej mamy, gdy ja byłam nastolatką. To były marzenia, które miały zrealizować, gdy zarobią kupę kasy na sprzedaży najczęściej kosmetyków, czy jakiś innych głupot. I chociaż wtedy śmieszyły mnie te zdjęcia z Malediwów, pięknych aut i domów, to dzisiaj myślę, że wizualizowanie lepszego życia, to może był dobry sposób na zmianę. Tyle, że często nie chodziło o te wakacje, auto, czy drogi płaszcz, pragnienia były ukryte gdzieś głębiej, tylko nikt się w nie nie wsłuchiwał.

Mapa marzeń nie opiera się na rzeczach materialnych, opiera się na głębokim w nas przekonaniu, że właśnie to uczyni nas szczęśliwszymi, że pozwoli poprowadzić nasze życie w kierunku, którego chcemy.

Myślisz o tym, by wyrwać się z marazmu, w którym dzisiaj tkwisz? To może zacznij od swojej mapy marzeń, która powstanie w zgodzie z tym, czego pragniesz.

Na mapę marzeń składa się kilka obszarów naszego życia, rozpisz sobie to wszystko w najwygodniejszy dla siebie sposób i zobacz, co tak naprawdę jest twoim marzeniem. Sama forma mapy marzeń jest dowolna, każdy tworzy ją w sposób dla siebie najbardziej przejrzysty.

OBSZAR: Ja

Odpowiedz sobie na pytanie, kim jestem, w jaki sposób chcę zadbać o siebie, co jest moją mocną, a co słabą stroną?

OBSZAR: Czego chcę

Spytaj siebie: czego chcę tu i teraz, nie za pięć lat, za dziesięć, na czym zależy mi dzisiaj, w najbliższym czasie? Jak chcę to osiągnąć, co zrobię, by zrealizować swoje plany?

OBSZAR: W co wierzę

Zadaj sobie jedno z najważniejszych, ale też najtrudniejszych pytań: co jest dla mnie dzisiaj najważniejsze? Odpowiedz szczerze, w zgodzie ze sobą, bo tylko ze sobą możesz być szczera. Żadna z odpowiedzi nie powinna sprawiać, że poczujesz niepokój, wątpliwości, powinna przynieść ulgę i pozwolić głęboko odetchnąć. Posłuchaj swojego ciała, co ci podpowiada, ono jest najlepszym lustrem naszym emocji i przekonań.

OBSZAR: Związek

Czy jestem szczęśliwa w związku, w którym jestem? Czego mi brakuje, czy mam szansę pracować nad deficytami w związku? Co sprawia, że jestem szczęśliwa? Czego oprócz samej miłości mi potrzeba?

OBSZAR: Rodzina i przyjaciele

Przyjrzyj się swojemu otoczeniu, spytaj siebie: czy mam wokół siebie prawdziwie szczerych ludzi? Czy dobrze się czuję w relacjach ze swoimi przyjaciółmi? Czy są osoby, które odbierają mi energię? W jaki sposób odciąć się od toksycznych relacji? Na kogo mogę liczyć, od kogo otrzymuję wsparcie? Jak chciałabym, żeby wyglądały moje relacje z innymi ludźmi?

OBSZAR: Praca

Co chciałabym robić? Dlaczego właśnie to? Czy mam do tego predyspozycje? Co potrafię najlepiej, w czym czuję się ekspertem?

Stworzenie mapy marzeń porządkuje wszystko to, co w sobie nosimy, pozwala nazwać wiele rzeczy, z których nie zdawałyśmy sobie sprawy. Z taką mapą marzeń możemy ruszyć do przodu, bo to ona będzie nam wyznaczać cel naszej życiowej podróży. Nie zapominajmy o jednym – by co jakiś czas ją aktualizować, bo nasze potrzeby i pragnienia też się nie zmieniają.