Go to content

Czy umieranie może być dobre?

fot. kieferpix/iStock

Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie w ramach kampanii 1% zachęca odbiorców do refleksji nt. umierania, a także pamiętania o pacjentach hospicjum w okresie rozliczania podatku dochodowego z fiskusem.

Śmierć to nieodłączny element życia. Jednych spotyka ona niespodziewanie, inni mają czas na przygotowanie się do procesu, jakim jest umieranie i przeżycie tego czasu w jakości. Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa stara się, aby jej podopieczni mogli wyruszyć w swoją ostatnią podróż otoczeni profesjonalną opieką medyczną, a także w poczuciu bliskości i bezpieczeństwa. W swojej kampanii 1% zachęca do refleksji nt. tego, czym jest dobre umieranie i apeluje o wsparcie działań na rzecz pacjenci hospicjum.

Spokojne umieranie

Tematem tegorocznej kampanii jest wartość jaką niesie za sobą „spokojne umieranie”, szczególnie w dzisiejszych czasach. Jednym z elementów działań, w których prosi podatników o pamięć podczas rozliczania z fiskusem jest spot reklamowy przygotowany przez agencję Grey Poland. Odpowiada on na trudne pytanie – czy umieranie może być dobre? Wiele osób słysząc je może nie zgodzić się z tą tezą. Jednak zarówno twórcy spotu, jak i pracownicy Fundacji wierzą, że gdy umieranie jest spodziewane, spokojne, z kimś obok, kto trzyma za rękę, to może być dobre.

 

Temat tabu

Kampania społeczna nie tylko zachęca do przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz podopiecznych FHO, ale także przybliża temat śmierci, który nadal jest zbyt rzadko poruszany w naszym społeczeństwie.

– Śmierć jest w Polsce ciągle tematem tabu. Pomimo tego, że umieranie to nieodłączny element życia, nadal boimy się o nim rozmawiać. Unikając poruszania tego tematu, często zabieramy sobie możliwość do przygotowania się na nieuniknione, dokończenie swoich spraw, ale też danie sobie oraz bliskim sposobności i czasu na jak najlepsze wykorzystanie wszystkich chwil, które nam zostały. Aby zachęcić do refleksji na ten temat zadajemy trudne i kontrowersyjne pytania. – tłumaczy Dorota Jasińska, prezes Zarządu Fundacji.

Opieka paliatywa

Fundacja Hospicjum Onkologiczne od ponad 30 lat wspiera pacjentów onkologicznych w ostatnich chwilach ich życia, zarówno w ramach hospicjum stacjonarnego jak i domowego. Głównym priorytetem Fundacji jest wspieranie pacjentów paliatywnych, nie zapominając jednocześnie o ich rodzinach.

– Nadrzędnym celem działań FHO jest zapewnienie pacjentom hospicjum możliwie najlepszych warunków na resztę życia. Czasem mowa o kilku miesiącach, a czasem kilku dniach czy nawet godzinach. Niezależnie od tego, ile czasu zostało naszym podopiecznym, każda z tych chwil powinna być przeżyta w jakości. Na tę jakość składa się profesjonalna opieka medyczna, ale przede wszystkim bliskość drugiego człowieka. Tak według nas powinna wyglądać opieka paliatywa i to staramy się zapewniać naszym pacjentom. – mówi Dorota Jasińska, prezes Zarządu Fundacji.

Jak pomóc

Działania Fundacji można wesprzeć np. poprzez przekazanie 1% podatku dochodowego na stronie www.fho.org.pl/przekaz-1 lub samodzielne wpisanie jej numeru KRS 0000128039 w odpowiedniej rubryce formularza PIT. Bardzo pomocne jest także obserwowanie i dzielenie się informacjami o działaniach FHO w mediach społecznościowych publikowanych na jej profilach na Facebooku i Instagramie, do czego gorąco zachęcamy.