Go to content

5 zwrotów, które są dla związku tak samo ważne, jak słowa „kocham cię”

Fot. iStock / jacoblund

Mówi się, że miłość to nie słowa, a czyny. Jednak używamy wiele słów, zapewniając o swoim uczuciu i upewniając się, że tym samym darzy nas partner. Zakochani powtarzają „kocham cię” tak często, jak tylko mają na to ochotę. W związkach starszych stażem zdarza się to rzadziej niż na początku.

Na pocieszenie trzeba powiedzieć, że używamy również innych sformułowań, które niosą ze sobą pozytywną moc uczuć, a z których nie zdajemy sobie sprawy. „Kocham cię” to nie jedyne, co umacnia związek dwojga ludzi.

5 zwrotów, które są dla związku tak samo ważne, jak słowa „kocham cię” 

1. Szanuję cię

Szacunek to podstawa każdej, nie tylko intymnej relacji. W związku jest on potrzebny, by móc prawdziwie zaakceptować partnera i okazać mu, jak ważna jest w życiu obecność tej osoby. Szacunek daje poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia, pozwala czuć się sobą w związku dwóch osób, nawet ze swoimi słabostkami.

2. Będę dla ciebie

Gotowość stania u boku drugiej osoby to również wyjątkowy gest miłości. Wiara w bliskość i gotowość prawdziwego towarzyszenia w dobrych i złych momentach pozwala łatwiej znieść niemiłe niespodzianki, które niesie życie i pełniej cieszyć się tymi dobrymi. Poświęcenie komuś czasu i uwagi pozbawia niezdrowego egoizmu, a przekonanie o wsparciu drugiej osoby pozwala na chwile słabości, bo obok jest ktoś, kto będzie silny, wtedy gdy partner jest słaby.

3. Ochronię cię

To ważne zapewnienie jest jak podarowanie bliskiej osobie koła ratunkowego. Mówiąc o chęci odsunięcia zła całego świata, cierpienia, smutnych wspomnień czy problemów, przez które trudno samemu przejść, dajemy poczucie bezpieczeństwa i siły drugiej osobie. Nigdzie nie jest tak bezpiecznie i dobrze, jak w ramionach bliskiej osoby.

4. Wesprę cię

Powiedzenie komuś, że nigdy nie będzie sam w swoich marzeniach czy działaniach, powoduje dodanie większej odwagi i chęci do podejmowania różnych wyzwań. Zapewnienie wsparcia daje przekonanie o swoich możliwościach, bo nawet jeśli się potykamy na naszej drodze do szczęścia, obok jest ktoś, kto podniesie z kolan i doda tak potrzebnej otuchy i siły.

5. Wybaczam twoje winy

To działa oczyszczająco, powoduje, że druga osoba również może przestać chować urazę, niezależnie czy chodzi o niewinny flirt z koleżanką, czy narzekanie na niedobry obiad po trudnym dniu w pracy. Umiejętność dystansowania się od różnych grzeszków partnera sprawia, że oboje przestają wymagać od siebie nawzajem cudów. Łatwiej wspólnie żyć, gdy odpuszczamy niedociągnięcia, które zauważamy. Nie ma ludzi idealnych, a wybaczenie pozwala żyć lżej i bez wzajemnej urazy i pretensji.

Te zwroty świadczą o relacji, która ma szansę nie tylko przetrwać, ale się nadal rozwijać. Warto mówić sobie częściej i coś więcej, niż tylko kocham cię” z przyzwyczajenia. Wszystkie te rzeczy są częścią waszej miłości.


źródło: ministerstworelacji.pl