Go to content

„Nie wiem, ile za Twoją twarzą, pokrytą warstwami makijażu, kryje się smutków, bo nigdy go dla mnie nie zmyłaś”

fot. Halfpoint/iStock

Dochodzi północ, w domu oddycha już tylko spokój. Wraz z nim i ja. Zaparzyłam sobie filiżankę herbaty. W tej filiżance, którą dostałam od Ciebie. Ma lekko wyszczerbione ucho, ale i tak ją lubię. Zawsze, ilekroć po nią sięgam, przed oczami mam obraz naszej relacji, Mamo. Piękno pełne skaz, które mimo wszystko nie pozwalają mi spisać jej/nas na straty. 

Popijana z niej herbata daje mi zawsze takie przyjemne ciepło, błogość, spokój. Chciałabym móc napisać, że taki, jak w dzieciństwie. Że każdy łyk wypełnia mnie miłością, bezpieczeństwem, troską i poczuciem, że jestem wystarczająca taka, jaka jestem.

Z okazji Dnia Matki zapraszamy Was do wspólnego pochylenia się nad więzią matka-córka. Zapraszamy do pisania listów, najczulsze nagrodzimy wspaniałymi nagrodami od naszych Partnerów: C&A, L’oreal, Dermena, Gatta, Dekoria, Trefl i swiezekwiaty.pl Szczegóły poniżej.

Ale jest gorzka. Pełna goryczy wylanych słów. „Tylko czwórka? Stać Cię na więcej”, „Malarstwo to nie zawód, a zabawa. Zobacz, co dzięki naszej pracy mamy z tatą”, „Ubierz tę sukienkę, bo wyglądasz w niej profesjonalnie”, „To dla dzieci. Ty jesteś na to za duża”. Spijam te słowa i się krzywię. Całe moje ciało się krzywi. Próbuję wypluć, ale połykam, bo jestem spragniona. Twojej uwagi, miłości, wsparcia, obecności. A czuję gorycz. Sama się nią staję. A potem smutkiem, depresją, stanem lękowym, zwiększoną dawką leku przepisanego przez psychiatrę.

Nigdy nie mogłam być taka, jaka chciałam być. Byłam Twoim projektem, sukienką szytą na miarę, dodatkami z podróży z Madrytu, ustawionymi z namaszczeniem i precyzją na antycznej komodzie i ułożonymi równo przy stole krzesłami, na których i tak nikt nigdy nie siadał, bo w naszym ogromnym domu, w którym nigdy przecież niczego nie brakowało, nie było miejsca na uczucia.

Wiesz, Mamo, że gdy w liceum miałam na lekcji języka polskiego napisać wypracowanie na temat „Czym jest miłość”, oddałam pustą kartkę? Nie dostałam jedynki. Profesorka zawołała mnie po lekcjach i zapytała, dlaczego nic nie napisałam. Odpowiedziałam jej, że jeśli chodzi o uczucia, jestem pusta, bo nikt we mnie tej miłości nie przelał. Pamiętam tę głupią ciszę, jaka wówczas zapadła i jedno, jedyne pytanie – „Czy mogę Ci jakoś pomóc”.

Po latach to samo pytanie zadałam sobie, patrząc na swoje odbicie w lustrze po kolejnej, nieprzespanej nocy, gdy znów obudziłam się zlana potem, z szalejącym sercem, brakiem oddechu i myślą, że tego kolejnego ataku paniki na pewno nie przeżyję.

Ale przeżyłam. Tak, jak i te wszystkie lata, kiedy tak bardzo pragnęłam być sobą, a nie mogłam. Bo musiałam być opanowana, chłodna, ambitna, profesjonalna, odpowiedzialna, systematyczna, dojrzała. Nie mogłam być słabością, przegraną, łzą. Przeżyłam, ale kosztowało mnie to życie na emocjonalnym debecie, z którego odsetki spłacam do dziś. Gdyby nie doradztwo psychoterapeutki i długie godziny spędzone naprzeciwko niej, w miękkim, wygodnym fotelu, byłabym dziś uczuciowym bankrutem, mamo.

Ale mimo wszystko wybaczam Ci. Dałaś mi tyle, ile sama miałaś. Bo jak poczęstować kogoś filiżanką ciepła, zrozumienia, miłości, jeśli czyiś dzbanek życia jest pusty, bo nikt go dla Ciebie wcześniej nie napełnił?  Nie znam Twojej historii, nie wiem, co niesiesz w swoim życiowym bagażu, bo nigdy nie usiadłyśmy przy jednym stole. Nie wiem, ile za Twoją starannie wypielęgnowaną twarzą, pokrytą warstwami makijażu kryje się smutków, łez, goryczy, bo nigdy go dla mnie nie zmyłaś. Nie mogę wiedzieć, bo choć blisko, zawsze byłaś daleko, dlatego nie chcę Cię oceniać. Chcę Ci tylko po raz wtóry powtórzyć, że wiem, że dałaś mi tyle, ile mogłaś, dzięki czemu i ja dziś wiem, jaką Mamą chcę być.

Tak, jestem Mamą. Mam rodzinę. Mam rozrzucone na podłodze w salonie zabawki, o które każdego ranka się potykam, mam pierogi na obiad ze sklepu, niewyprasowaną pościel, kurz na szafkach i dzieci, dla których czwórka na sprawdzianie jest sukcesem, który świętujemy wspólnie – przy jednym stole. Nie piszę tego po to, by zrobić Ci na złość, by dokuczyć, by pokazać Ci, ze można. Nie jest to też mój bunt. To jest moje życie. Nieidealne, ale moje. W 100%. I ja jestem dla siebie wreszcie w 100% wystarczająca. Nie muszę zabiegać o uwagę, miłość, troskę, zrozumienie. Mam tych wszystkich uczuć aż nadto, wypełniają mój życiowy dzbanek po brzegi, tak, aby każdy mógł się z niego napić, czując to rozlewające się po całym ciele przyjemne ciepło. Chciałabym poczęstować Cię filiżanką. Tylko, czy przyjmiesz zaproszenie, Mamo?

#STAĆMNIENAMIŁOŚĆ


Istnieją relacje tak bardzo intymne, że mogą je stworzyć tylko dwie bardzo bliskie kobiety. Istnieją rzeczy tak ważne, że nie da się ich przekazać w pośpiechu, na kolanie. Myśli i słowa, które krążą w głowie na długo przed tym, nim zostaną wypowiedziane. Listy, które piszemy dziś po to, by wysłać je za 10 czy 20 lat. Są związki, które tworzymy na całe życie, zupełnie nie przejmując się ich zmiennością. Miłości bezwarunkowe, trudne i budujące zarazem. Są matki i córki. Najwyższy stopień intymności kobiecych relacji.

Zdarza się, że na tę wyjątkową intymność czekamy latami. Budujemy ją z drobnych kamyczków i pyłu, jak zamki z piasku. Ale te zamki wbrew wszystkiemu strzelają kolejnymi wieżami w niebo, stoją dumnie i żaden przypływ ich nie podmywa… Co powiedziałabyś sobie samej, gdybyś mogła cofnąć się w czasie? A może mogłabyś wysłać sobie list? Nie da się? Jasne, ale to wszystko, co wiesz już dziś, co przyniosło ci życie, doświadczenia i dojrzałość. Wszystko, czego nauczyły się wylane łzy i ogromne radości, możesz powiedzieć swojej córce.

Jedyne, co mogłybyśmy jej podarować, a co ważniejsze jest niż tysiące słów – to nasza obecność. Choć słowa są też bardzo ważne i dają moc, dlatego zapraszamy Was z okazji Dnia Mamy do udziału w akcji #CZUŁE WIĘZI (matki i córki). Zapraszamy zarówno mamy, jak i córki, by pisały do nas o swoich najważniejszych relacjach, nie pomijając tych trudnych, najtrudniejszych, które przeżywamy, czy których doświadczyłyśmy.

Zbyt często brakuje nam słów. Zbyt często odkładamy prawdziwe życie na później. Dziś nie odkładaj już niczego. Usiądź i napisz do niej list. Wyjątkowy.

Najpiękniejsze, najczulsze, pełne emocji listy zostaną opublikowane na łamach Oh!Me i nagrodzone przez Partnerów akcji.

Na Wasze listy czekamy pod adresem [email protected]

Regulamin znajdziecie TUTAJ.

MAMY DLA WAS WSPANIAŁE NAGRODY, które ufundowały marki: C&A, Dekoria, L’oreal, Gatta,  Dermena, Trefl i swiezekwiaty.pl ❤

 5 kart podarunkowych o wartości 400 zł od C&A

Karty podarunkowe C&A są bezterminowe i do realizacji w każdym sklepie stacjonarnym C&A w Polsce.

C&A to znana marka odzieżowa, która inspiruje i ubiera Klientów, zgodnie z modą na dziś, ale z myślą o jutrze. C&A to doskonały wybór dla osób kochających życie, autentycznych, nowoczesnych, różnorodnych, ceniących sobie bliskie relacje i kierujących się wartościami – dla których zrównoważony rozwój to coś więcej niż kolejny trend. Wear the Change stanowi główne przesłanie C&A  i łączy wszystkie te aspekty, otwierając lepsze perspektywy na teraźniejszość – i na przyszłość.

C&A to główny partner naszej akcji konkursowej #CzułeWięzi.

Więcej informacji można znaleźć: www.c-a.com  C&A na FacebookuC&A na Instagramie

 

5 zestawów kosmetyków BIOTHERM od L’oreal

Produkt w składzie zawiera najwyższe stężenie Planktonu Termalnego, który ma kompleksowe działanie. Składniki aktywne chronią, wzmacniają i regenerują skórę. Poprawa kondycji cery dostrzegalna jest już po 8 dniach, dlatego już dziś rozpocznij walkę o zatrzymanie młodszego wyglądu i promiennego blasku!

W skład zestawu wchodzą:

LIFE PLANKTON™ ELIXIR – Serum regenerujące 30 ml/50 ml/75 ml

BLUE THERAPY AMBER ALGAE Revitalize day – Rewitalizujący krem na dzień -50ml

BLUE THERAPY AMBER ALGAE Revitalize night – Rewitalizujący krem na noc – 50ml

Więcej:

3 poduszki dekoracyjne z pikiem Dekoria

Dekoria to sklep internetowy z wyposażeniem wnętrz. Przede wszystkim producent rolet rzymskich, zasłon i firan szytych na miarę jak również oferujący produkty dekoracyjne typu: lampy, lustra, obrazy, wazony, meble jak również wiele innych.

Więcej:

5 zestawów dermokosmetyków Dermena

W skład 1 zestawu będzie wchodzić szampon, odżywka i mgiełka ochronna dermena® SUN PROTECT oraz suplement diety dermena® COMPLEX.

dermena® hair care to specjalistyczna linia dermokosmetyków kompleksowo podchodzących do pielęgnacji włosów. Nasze preparaty stymulują odrastanie włosów, hamują wypadanie oraz poprawiają ich kondycję, zapewniając im zdrowy wygląd i naturalną gęstość.

Zawierają innowacyjną i unikalną molekułę REGEN7 – substancję pochodzenia witaminowego, która poprawia mikrokrążenie skóry głowy i wzmacnia mieszki włosowe.

Więcej o produktach i marce:

 

 

3 zestawy dresów Gatta z najnowszej kolekcji ekologicznej CAREU, dostępne w rozmiarach: S, M, L

Ekologiczne surowce, klasyczne fasony to pierwsza, odzieżowa eko-kolekcja marki Gatta na sezon wiosna-lato 2022. Ubrania przygotowane zostały w trosce o środowisko naturalne z wysokiej jakości bawełny oraz poliestru recyklingowanego. To kolekcja stworzona tak, by swobodnie móc zestawiać ze sobą pojedyncze elementy, a także tworzyć zestawy, które idealnie sprawdzą się na wiosnę.

Więcej:

5 zestawów od Trefl

Ponad 35 lat wspólnych emocji i zabawy
Trefl SA to dynamicznie rozwijająca się rodzinna firma, obecna na rynku od 1985 roku. Tworzymy nasze produkty z myślą o dzieciach, młodzieży i całych rodzinach. Chcemy, by nasze bezpieczne i często tradycyjne zabawki dostarczały pomysłów na wspólne i ciekawe spędzanie czasu oraz wspierały poznawanie i zrozumienie otaczającego świata. Dynamiczna interakcja, wspólny śmiech, indywidualne lub zespołowe rozwiązywanie łamigłówek czy układnie puzzli to przykładowe aktywności z użyciem naszych produktów. Wierzymy, że nasi Klienci sięgają po nasze produkty, bo w coraz bardziej wirtualnym świecie wspierają one tradycyjną komunikację i edukację bazującą na realnym słowie i geście.

W skład zestawu wchodzą:

  1. https://www.trefl.com/teczowe-motyle-20159
  2. https://www.trefl.com/hello-morning-10694
  3. https://www.trefl.com/sorter-do-puzzli-90816

 

Więcej na: 

 

 5 wspaniałych bukietów dostarczonych pod wskazany adres na terenie całej Polski od swiezekwiaty.pl

Jesteśmy gospodarstwem rolnym uprawiającym kwiaty cięte od blisko 30 lat. Kochamy kwiaty i naszych klientów bo wiemy, jak wielką radość sprawiają każdej osobie piękne, świeże kwiaty.

Od blisko 30 lat prowadzimy gospodarstwo ogrodnicze, w którym uprawiamy kwiaty cięte.