Go to content

„Nie byłam idealną córką, nie jestem idealną matką. Ale miałam idealnej mamy”

fot. Dean Mitchell/iStock

Nigdy nie byłam idealną córką. Bo i kto to taki – idealna córka? Nie jestem pewnie też idealną mamą. Bo i kto to taki – idealna mama? Ale zawsze wydawało mi się, że mam idealną mamę. We wszystkim. Absolutnie. Na sto procent.

Ten list przyszedł do naszej redakcji w ramach akcji konkursowej #CzułeWięzi Matki i Córki. Najwyższy stopień intymności kobiecych relacji.

Zapraszamy do udziału – szczegóły w linku lub poniżej.

Mama wychowała się w domu bez mamy, z ojcem gdzieś tam, który założył nową rodzinę, pozostawiając w niedostatku emocjonalnym moją mamę i jej starszą siostrę. Mama całą miłość, mam wrażenie swoją, dziadków i ciotek, których nie miałam oraz nieżyjących swoich rodziców, przelała na mnie i moje dwie siostry. Zawsze miałam poczucie bezpieczeństwa, bezgranicznej miłości i oddania moich rodziców, ale mamy zwłaszcza. Zawsze, aż do czasu. O ile jako dziecku bardzo potrzebne mi były nawet te najmniejsze dowody miłości, o tyle jako dorosłej kobiecie potrzebne było coś więcej.

Coś, co potrafiłoby mi zrozumieć, dlaczego jest takim, a nie innym człowiekiem, taką a nie inną kobietą.

Ja – choleryczka, z temperamentem, mocno stąpająca po ziemi, moja mama – ostoja spokoju, równowagi i ….no właśnie, dziś wiem, że niestety chyba słabego charakteru. A może jakiś niedostatków emocjonalnych ze swojego życia? Nie wiem. Zawsze bezgranicznie wszystkim oddana – mama, ale też poddana – posłuszna, przykładna żona. Ja nazywam rzeczy i emocje po imieniu, mama podaje wszystko w zawoalowany sposób, byle tylko nikogo nie urazić, nikomu się nie narazić, być w cieniu, niewidoczną. A to zodiakalny lew!!! Nigdy nie mogłam się nadziwić, jak dziwne i nietypowe to połączenie – moja mama i lew.

Dziś mam czterdzieści lat i bardzo wiele czasu zajęło mi zdefiniowanie moich rodzicielskich relacji. Mama, mimo iż nie mam wątpliwości co do tego jak bardzo nas kochała i kocha, nie umiała wyrazić swoich uczuć inaczej niż wprost, dosłownie, namacalnie: przekarmianie w dzieciństwie, przymus chodzenia do kościoła – bo tak trzeba, bo muszę myśleć i czuć tak jak ona, skromne ubranie – bo co ludzie powiedzą, bo tak bezpieczniej, sprzątanie w sobotę – bo tak i już, wszystko to co dziś postrzegam zupełnie inaczej.

To emocjonalne zniewolenie towarzyszyło mi dość długo, ale nie na tyle długo, żebym nie umiała się od tego uwolnić i żyć zupełnie inaczej. Dziś, jako mama swojej 15-letniej córki wiem, że do poczucia bycia kochanym potrzebne jest słuchanie małego człowieka. Bo ten, choćby najbardziej do nas podobny, nie jest nami. Dziś moja córka jest mi wdzięczna za możliwość wyrażania siebie po swojemu, na swoich zasadach, za kolczyki w nosie, możliwość niechodzenia na religię i nieprzyjmowania sakramentów wbrew sobie, za czerwone włosy, trampki zamiast sandałów, jedną kieckę w szafie, za rozmowy o tabu, seksie, paleniu fajek i piciu alkoholu.

Ja jestem wdzięczna sobie za brak dywanów w domu, kościoła w codziennym życiu, sushi zamiast mielonego, sprzątania kiedy mi się chce, za soboty wolne od schematów, za zamianę „muszę” na „mogę”, życie nie pod „co ludzie powiedzą”, za przeklinanie, bo czasem tak łatwiej, za ekstrawaganckie ubrania, różowe buty, kolorowe torebki, za psa ze schroniska, za robienie prania w niedzielę i nietłumaczeniu się z niczego.

Kocham moją mamę najbardziej na świecie i wiem, że Ona dziś patrząc na mnie trochę mi zazdrości. Bo jestem taka, jaką jej nie udało się nigdy być. Widzę jak z podziwem patrzy na moje decyzje, choćby nawet nie do końca były po jej myśli, jak rozbawia ją moje siarczyste przeklinanie, kiedy komentuję polityczne decyzje, jak jestem zdecydowana w relacjach z mężem i jak bezkompromisowa w życiu. Kiedyś mi powiedziała, że zazdrości mi, że umiem tak dosłownie wyrażać swoje emocje, bo jej z trudem przychodzi powiedzieć „cholera”. I za to właśnie jestem jej wdzięczna.

Bo paradoksalnie stałam się dzięki niej zupełnym jej we wszystkim przeciwieństwem, poza jednym – kocham moją córkę nad życie taką bezgraniczną miłością, jaką moja mama kochała mnie i moje  siostry. Bo jej macierzyństwo ukształtowało moje macierzyństwo, relacje z ludźmi i własnym dzieckiem. I jak tu nie kochać mamy? Nie da się…

PS. Przepraszam mamę, jeżeli gdzieś się po drodze pomyliłam w jej ocenie. I tak kocham ją tak, jak dawniej, jak zawsze, najbardziej.

 


 

Matka, mama. To chyba najbardziej pojemne słowo na świecie. Pierwsza i najważniejsza osoba w naszym życiu. Jej obecność lub brak, definiuje nas na całe życie. Najbardziej rozumiemy ją i doceniamy wtedy, gdy same stajemy się matkami. Wybaczamy, bo widzimy, że same popełniamy błędy. Przestajemy oceniać. Przychodzi taki czas, kiedy chciałybyśmy jej powiedzieć znacznie więcej, ale nie wiemy jak i zawsze tę rozmowę odkładamy na później.

Z okazji Dnia Matki zapraszamy Was do wspólnego pochylenia się nad więzią matka-córka. Zapraszamy do pisania listów, najczulsze nagrodzimy wspaniałymi nagrodami od naszych Partnerów: C&A, L’oreal, Dermena, Gatta i Dekoria. Szczegóły poniżej.

Istnieją relacje tak bardzo intymne, że mogą je stworzyć tylko dwie bardzo bliskie kobiety. Istnieją rzeczy tak ważne, że nie da się ich przekazać w pośpiechu, na kolanie. Myśli i słowa, które krążą w głowie na długo przed tym, nim zostaną wypowiedziane. Listy, które piszemy dziś po to, by wysłać je za 10 czy 20 lat. Są związki, które tworzymy na całe życie, zupełnie nie przejmując się ich zmiennością. Miłości bezwarunkowe, trudne i budujące zarazem. Są matki i córki. Najwyższy stopień intymności kobiecych relacji.

Zdarza się, że na tę wyjątkową intymność czekamy latami. Budujemy ją z drobnych kamyczków i pyłu, jak zamki z piasku. Ale te zamki wbrew wszystkiemu strzelają kolejnymi wieżami w niebo, stoją dumnie i żaden przypływ ich nie podmywa… Co powiedziałabyś sobie samej, gdybyś mogła cofnąć się w czasie? A może mogłabyś wysłać sobie list? Nie da się? Jasne, ale to wszystko, co wiesz już dziś, co przyniosło ci życie, doświadczenia i dojrzałość. Wszystko, czego nauczyły się wylane łzy i ogromne radości, możesz powiedzieć swojej córce.

Jedyne, co mogłybyśmy jej podarować, a co ważniejsze jest niż tysiące słów – to nasza obecność. Choć słowa są też bardzo ważne i dają moc, dlatego zapraszamy Was z okazji Dnia Mamy do udziału w akcji #CZUŁE WIĘZI (matki i córki). Zapraszamy zarówno mamy, jak i córki, by pisały do nas o swoich najważniejszych relacjach, nie pomijając tych trudnych, najtrudniejszych, które przeżywamy, czy których doświadczyłyśmy.

Zbyt często brakuje nam słów. Zbyt często odkładamy prawdziwe życie na później. Dziś nie odkładaj już niczego. Usiądź i napisz do niej list. Wyjątkowy.

Najpiękniejsze, najczulsze, pełne emocji listy zostaną opublikowane na łamach Oh!Me i nagrodzone przez Partnerów akcji.

Na Wasze listy czekamy pod adresem kontakt@ohme.pl

Regulamin znajdziecie TUTAJ.

MAMY DLA WAS WSPANIAŁE NAGRODY od C&A, Dekorii, L’oreal, Gatta i Dermeny

 5 kart podarunkowych o wartości 400 zł od C&A

Karty podarunkowe C&A są bezterminowe i do realizacji w każdym sklepie stacjonarnym C&A w Polsce.

C&A to znana marka odzieżowa, która inspiruje i ubiera Klientów, zgodnie z modą na dziś, ale z myślą o jutrze. C&A to doskonały wybór dla osób kochających życie, autentycznych, nowoczesnych, różnorodnych, ceniących sobie bliskie relacje i kierujących się wartościami – dla których zrównoważony rozwój to coś więcej niż kolejny trend. Wear the Change stanowi główne przesłanie C&A  i łączy wszystkie te aspekty, otwierając lepsze perspektywy na teraźniejszość – i na przyszłość.

C&A to główny partner naszej akcji konkursowej #CzułeWięzi.

Więcej informacji można znaleźć: www.c-a.com  C&A na FacebookuC&A na Instagramie

 

5 zestawów kosmetyków BIOTHERM od L’oreal

Produkt w składzie zawiera najwyższe stężenie Planktonu Termalnego, który ma kompleksowe działanie. Składniki aktywne chronią, wzmacniają i regenerują skórę. Poprawa kondycji cery dostrzegalna jest już po 8 dniach, dlatego już dziś rozpocznij walkę o zatrzymanie młodszego wyglądu i promiennego blasku!

W skład zestawu wchodzą:

LIFE PLANKTON™ ELIXIR – Serum regenerujące 30 ml/50 ml/75 ml

BLUE THERAPY AMBER ALGAE Revitalize day – Rewitalizujący krem na dzień -50ml

BLUE THERAPY AMBER ALGAE Revitalize night – Rewitalizujący krem na noc – 50ml

Więcej:

3 poduszki dekoracyjne z pikiem Dekoria

Dekoria to sklep internetowy z wyposażeniem wnętrz. Przede wszystkim producent rolet rzymskich, zasłon i firan szytych na miarę jak również oferujący produkty dekoracyjne typu: lampy, lustra, obrazy, wazony, meble jak również wiele innych.

Więcej:

5 zestawów dermokosmetyków Dermena

W skład 1 zestawu będzie wchodzić szampon, odżywka i mgiełka ochronna dermena® SUN PROTECT oraz suplement diety dermena® COMPLEX.

dermena® hair care to specjalistyczna linia dermokosmetyków kompleksowo podchodzących do pielęgnacji włosów. Nasze preparaty stymulują odrastanie włosów, hamują wypadanie oraz poprawiają ich kondycję, zapewniając im zdrowy wygląd i naturalną gęstość.

Zawierają innowacyjną i unikalną molekułę REGEN7 – substancję pochodzenia witaminowego, która poprawia mikrokrążenie skóry głowy i wzmacnia mieszki włosowe.

Więcej o produktach i marce:

 

 

3 zestawy dresów Gatta z najnowszej kolekcji ekologicznej CAREU, dostępne w rozmiarach: S, M, L

Ekologiczne surowce, klasyczne fasony to pierwsza, odzieżowa eko-kolekcja marki Gatta na sezon wiosna-lato 2022. Ubrania przygotowane zostały w trosce o środowisko naturalne z wysokiej jakości bawełny oraz poliestru recyklingowanego. To kolekcja stworzona tak, by swobodnie móc zestawiać ze sobą pojedyncze elementy, a także tworzyć zestawy, które idealnie sprawdzą się na wiosnę.

Więcej:

5 zestawów od Trefl

Ponad 35 lat wspólnych emocji i zabawy
Trefl SA to dynamicznie rozwijająca się rodzinna firma, obecna na rynku od 1985 roku. Tworzymy nasze produkty z myślą o dzieciach, młodzieży i całych rodzinach. Chcemy, by nasze bezpieczne i często tradycyjne zabawki dostarczały pomysłów na wspólne i ciekawe spędzanie czasu oraz wspierały poznawanie i zrozumienie otaczającego świata. Dynamiczna interakcja, wspólny śmiech, indywidualne lub zespołowe rozwiązywanie łamigłówek czy układnie puzzli to przykładowe aktywności z użyciem naszych produktów. Wierzymy, że nasi Klienci sięgają po nasze produkty, bo w coraz bardziej wirtualnym świecie wspierają one tradycyjną komunikację i edukację bazującą na realnym słowie i geście.

W skład zestawu wchodzą:

  1. https://www.trefl.com/teczowe-motyle-20159
  2. https://www.trefl.com/hello-morning-10694
  3. https://www.trefl.com/sorter-do-puzzli-90816

 

Więcej na: