Go to content

Co się dzieje z twoim ciałem, kiedy uprawiasz seks? 4 fazy, sporo zmian i korzyści

fot. Smokhov/iStock

Zastanawiałaś się kiedyś, co dokładnie dzieje się z Twoim ciałem podczas gorących igraszek łóżkowych? Od dobrych (szczęśliwe hormony! zwiększona wrażliwość!) do niezbyt dobrych (na przykład zwiększone ryzyko infekcji dróg moczowych), oto cztery fazy i osiem rzeczy, które dzieją się podczas uprawiania seksu.

Cykl reakcji seksualnej

Cykl reakcji seksualnych to sposób, w jaki eksperci opisują, co dzieje się w twoim ciele, co sprawia, że ​​czujesz się i reagujesz tak a nie inaczej podczas seksu. Termin ten wymyślili w 1966 roku badacze seksu William Masters i Virginia Johnson. Zdefiniowali cztery etapy lub fazy tego cyklu.

  • Faza 1: Ekscytacja. Kiedy jesteś podekscytowana, twoje serce bije szybciej, a oddech staje się cięższy. Twoja skóra może się zaczerwienić. Więcej krwi napływa do twoich genitaliów. Łechtaczka puchnie, a penis zostaje wyprostowany. Sutki twardnieją i pochwa wilgotnieje. Mięśnie w całym ciele napinają się, zwiększając napięcie seksualne.
  • Faza 2: Plateau. Zmiany w twoim ciele nasilają się. Wzrasta oddech, bicie serca i ciśnienie krwi. Napięcie mięśni wzrasta jeszcze bardziej. Pochwa puchnie, a jej ściany przybierają ciemniejszy kolor. Łechtaczka staje się bardzo wrażliwa na dotyk. Jądra podciągają się w górę.
  • Faza 3: Orgazm. Podniecenie seksualne osiąga szczyt. Czujesz serię intensywnych skurczów mięśni, gdy twoje ciało uwalnia napięcie. Mięśnie pochwy i macicy kurczą się. Mięśnie u podstawy penisa napinają się i rozluźniają, uwalniając nasienie w wytrysku.
  • Faza 4: Relaks. Teraz, wydatkowane z nagromadzonej energii, twoje ciało powraca do stanu sprzed seksu. Twój oddech uspokaja się. Mięśnie się rozluźniają. Penis i pochwa wracają do pierwotnego rozmiaru i koloru. Możesz czuć się spokojna, usatysfakcjonowana lub zmęczona.

Ten czterofazowy cykl jest dość prostym sposobem na opisanie ludzkiej reakcji seksualnej. W rzeczywistości ludzkie ciała (i umysły) są wyjątkowe. Sposób, w jaki reagujemy na seks, nie zawsze da się włożyć do tych czterech szufladek. Po pierwsze, nie każdy akt seksualny prowadzi do orgazmu. Niektórzy ludzie uprawiają seks bez uczucia podniecenia. Inni mają wielokrotne orgazmy i nie osiągają fazy relaksu.

Model cyklu reakcji seksualnych został zaktualizowany na przestrzeni lat. Pod koniec lat 70. seksuolożka Helen Singer Kaplan, dr n. med., dodała do tego cyklu pożądanie. Jej zdaniem ludzie muszą być w nastroju i emocjonalnie gotowi na seks, aby się podniecić i mieć orgazm.

W 2001 roku dr Rosemary Basson, profesor medycyny seksualnej na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, stworzyła z tego modelu pętlę – dosłownie. Stworzyła okrągły model reakcji seksualnej. Jego głównym założeniem jest to, że ludzie uprawiają seks z wielu różnych powodów, nie tylko z podniecenia. A każda część cyklu nie musi odbywać się w ustalonej kolejności. Na przykład pragnienie może pojawić się dużo później. Natomiast orgazm nie jest jedyną nagrodą za seks. Możesz to zrobić z wielu innych powodów, takich jak zwiększenie intymności lub uszczęśliwienie partnera. „Tylko dlatego, że ktoś nie ma orgazmu, nie oznacza, że ​​nie odczuwa pewnego poziomu satysfakcji” – mówi Mark.

8 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem podczas seksu

  1. Uwalniane są hormony szczęścia. Seks stymuluje wydzielanie hormonów, takich jak oksytocyna, która sprawia, że czujesz się połączony z innymi i dopamina, która aktywuje mózgowy ośrodek nagrody. Rezultat: czujesz się usatysfakcjonowany i blisko swojego partnera.
  2.  Naczynia krwionośne rozszerzają się. Co powodują rozszerzone naczynia krwionośne? Twoja łechtaczka i srom stają się nabrzmiałe, podobnie jak naczynia w ścianie pochwy. To prowadzi do większej ilości wydzieliny i nawilżenia. Twoja twarz i klatka piersiowa również mogą się zarumienić.
  3. Stajesz się wyjątkowo czuła na dotyk. Twoje strefy erogenne, w tym sutki, uszy, szyja i okolice narządów płciowych, stają się wyjątkowo wrażliwe z powodu zwiększonego przepływu krwi i uwalniania neuroprzekaźników, wzmacniających czucie.
  4. Otwiera się droga dla bakterii. Podczas seksu bakterie z pochwy i odbytu mogą dostać się do cewki moczowej i namnażać się, prowadząc do infekcji dróg moczowych. Wskazówka: sikaj natychmiast po seksie, aby wypłukać bakterie.
  5. Spalasz (trochę) kalorii. Badanie opublikowane w „The New England Journal of Medicine” wykazało, że osoba o wadze 70 kg spaliłaby 21 kalorii w ciągu sześciu minut aktywności seksualnej. Zatem pół godziny seksu pomoże ci spalić około 100 kalorii.
  6. Twoje serce bije szybciej. Jak każda aktywność aerobowa, seks podnosi tętno. Jak pokazują badania, osiąga szczyt podczas orgazmu i wraca do stanu wyjściowego w ciągu 10 do 20 minut.
  7. Twoje mięśnie napinają się. Podczas orgazmu mięśnie dna miednicy mimowolnie się kurczą. Aktywne napinanie i rozprężanie tych mięśni podczas seksu może pomóc zwiększyć podniecenie i przyjemność. Ćwiczycie mięśnie Kegla?
  8. Czujesz się zrelaksowana. Orgazmy wywołują wzrost prolaktyny, uspokajającego hormonu, który osiąga najwyższy poziom, gdy śpimy.

Jaka jest twoja seksualna osobowość i kto do ciebie najlepiej pasuje? Sprawdź horoskop!