Go to content

Co się dzieje w związkach, które przestają uprawiać seks? 8 ważnych zmian

fot. blackCAT/iSttock

Oglądając filmy czy seriale, można odnieść wrażenie, że każdy związek to katalizator erotycznego napięcia i wszystkie pary każdego dnia uprawiają seks. I zawsze jest on udany, a potem ona zasypia na jego ramieniu, a rano przychodzi na kawę w jego białej koszuli. Tymczasem film filmem, a życie życiem. A w nim wiadomo – raz na wozie, raz pod wozem. Czasem chcemy kochać się sześć razy dziennie, a czasem raz na dwa tygodnie. W prawdziwym życiu relacje nie są takie proste. 

Noce i dnie seksualnej posuchy zdarzają się każdej parze. I jest to zupełnie normalne, o ile nie trwają zbyt długo. Eksperci szacują, że dobrą, przeciętną (wystarczającą dla dobrego związku) częstotliwością jest ok. dwa razy w tygodniu. Oczywiście nie możemy traktować tego jako wyroczni, chodzi o szacunki.

Dla wielu par seks jest kluczową rzeczą w związku, a jego brak może być naprawdę problematyczny. To zupełnie normalne, że pragniesz seksu od partnera, a życie w erotycznej abstynencji może być po prostu przygnębiające. Mamy nadzieję, że ty i twój partner możecie o tym porozmawiać i znaleźć rozwiązanie, które zadziała dla was obojga.

„Białe małżeństwo” – czym jest związek bez seksu

Co zatem dzieje się w życiu pary, która na dłuższy czas przestaje uprawiać seks?

Stajecie się sfrustrowani

Jeśli przynajmniej jedna osoba w związku chce seksu, posucha może sprawiać, że nie będzie mogła się odnaleźć nawet we własnych myślach. Brak seksu może prowadzić do frustracji zarówno kobietę, jak i mężczyznę. Ten poziom rozdrażnienia może wymagać pewnych „prac naprawczych”.

Szukacie pocieszenia w sieci

Dzięki internetowi prawie wszystko może zmienić się w społeczność, a Twoje najbardziej prywatne problemy w związku nie są wyjątkiem. Społeczności internetowe, które szukają rozwiązania tego, co znane jest jako „martwa sypialnia”, kwitną. Twoje najbardziej intymne problemy mogą zostać ujawnione nieznajomym w Internecie.

Przestajecie dążyć do zbliżenia. Z różnych powodów

Czasami oboje partnerzy pragną życia seksualnego, ale po prostu wpadli w rutynę i jakoś się nie składa. Jak wyjaśniono w Psychology Today, często zdarza się, że bardziej pożądliwy partner poddaje się po serii odrzuceń, a drugi partner nie czuje się komfortowo inicjując zbliżenia. Czas płynie i nic się nie zmienia. To pat.

Pewność siebie każdego z was spada drastycznie

Chłód ze strony partnera może zranić każdego. W szczególności heteroseksualne kobiety mogą doznać bolesnego ciosu w poczucie własnej wartości z powodu braku seksu w związku. Niestety stereotyp, że „wszyscy mężczyźni są cały czas napaleni”, może być trudny udowodnienia.

Dochodzicie do ściany

Jeśli wasz seksualny post będzie trwał zbyt długo, związek może osiągnąć punkt krytyczny. Jak zauważono w Psychology Today, możecie potrzebować terapii par, a w skrajnych przypadkach nawet separacji.

Pojawiają się myśli o skoku w bok

Może to nie do końca sprawiedliwe, ale nie jest zaskakujące. Jeśli twój związek trwa miesiącami lub latami bez seksu, wtedy jeden lub drugi partner może rozważać romans.

Czujesz, że tracisz siebie i jego

Pewnie seksualna abstynencja nie jest tym, zaplanowałeś dla swojego związku. Może to sprawić, że poczujesz, że tracisz większą część swojego życia. Czy możesz sprawić, by wszystko działało jak dawniej, albo inaczej, ale działało? A może powinnaś spróbować znaleźć bardziej dopasowanego do siebie partnera?

Pojawia się okazja do naprawdę szczerej rozmowy

To może być najlepszy scenariusz. Związek bez seksu może skłonić ciebie i twojego partnera do poważnej dyskusji na temat waszej relacji. Odrobina szczerości w kwestii waszych potrzeb, może pomóc wam obojgu zdecydować, gdzie iść dalej.