Go to content

Co robić, kiedy dzieci opuszczą dom rodzinny? Rozwijaj swoje pasje i planuj podróże

fot. iStock/pixdeluxe

Co zrobić, kiedy dorosłe dzieci odejdą z domu, wyruszą w świat i założą własne rodziny? Wiele z nas odczuwa wówczas głęboki smutek i pustkę. Tymczasem to właśnie w tym momencie odzyskujemy czas dla siebie, to teraz otwierają się przed nami najlepsze możliwości. Relacje z dziećmi nabierają innego wymiaru, a zapomniane przez lata pasje i marzenia wracają, czekając, aż zaczniemy je realizować.

Co możesz zatem robić, by nie tylko poczuć się lepiej, ale też kontynuować swój rozwój osobisty?

1. Wolontariat

Chyba nie ma lepszego sposobu na melancholię związaną z syndromem opuszczonego gniazda niż pomoc tym, którzy cierpią lub są w potrzebie. Jeśli masz w sobie niewykorzystane pokłady pomocy

2. Podróżowanie

Nadszedł czas, aby zacząć planować wycieczki do miejsc, o których zawsze marzyłaś. Nawet jeśli nie możesz teraz podróżować, nadal fajnie jest zbierać wszelkie dostępne informacje i marzyć o przyszłych wypadach.

3. Naucz się gotować

To idealny czas, aby poszerzyć swoje umiejętności w kuchni, wypróbować nowe przepisy i odkryć nowe smaki. Teraz możesz używać do woli wszystkich składników, których twoje dzieci nie lubiły!

4. Zorganizuj się i uporządkuj nieuporządkowane sprawy 

Nie ma nic lepszego niż porządkowanie, odkurzanie mentalnych pajęczyn i zyskanie nowej perspektywy. Poza tym, pamiętaj, że posiadanie zbyt dużej ilości rzeczy obciąża nas, wpływając na naszą energię i kreatywność.

5. Rozwijaj swoją kreatywność

Poszukaj w sobie pasji do malowania, pisania wierszy lub nauki nowych umiejętności, takich jak fotografia.

6. Spróbuj pisać

Czy zawsze marzyłeś o wydaniu własnej powieści? Nadszedł czas, aby napisać tę książkę. Masz do powiedzenia wiele wartościowych rzeczy, świat na to czeka.

7. Zasadź kwiaty, zioła lub spróbuj urządzić ogródek warzywny

Albo po prostu przynieś jakieś nowe rośliny do twojego domu. Pielęgnowanie roślin i obserwowanie, jak dobrze się rozwijają, łączy twoją duszę z naturą.

8. Zamień swoje hobby w biznes

Jeśli uwielbiasz dekorowanie, pisanie, fotografowanie, gotowanie, podróże – załóż blog.  To będzie jedna z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobiłaś.

9. Znajdź czas dla siebie

Spędzaj czas na łonie natury każdego dnia, śpij wystarczająco długo i bierz długie kąpiele (teraz już nikt nie wali w drzwi łazienki!).

1o. Skoncentruj się na swoim zdrowiu psychicznym i fizycznym

Jest to doskonały moment na to by wreszcie skupić się na sobie, na potrzebach swojego organizmu.

11. Prowadź dziennik wdzięczności

Codziennie zapisuj co najmniej 10 rzeczy, za które jesteś wdzięczna. Zauważysz, że jesteś najszczęśliwsza, kiedy skupiasz się na tym, co w twoim życiu dobrze się układa, a nie na tym, co nie wychodzi…

12. Bądź aktywna w mediach społecznościowych

Dołącz do grup z pozytywnymi, pełnymi życia ludźmi –  znajdź ich na Instagramie, na Facebooku, gdzie tylko chcesz. Nie wdawaj się jednak w niszczące dyskusje z tymi, którzy Internet traktują jako miejsce wyładowywania swoich frustracji.

13. Nawiąż nowe relacje ze swoimi dziećmi

Poznawanie na nowo swoich dorosłych jest jedną z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy w byciu rodzicem. Teraz jesteście prawdziwymi partnerami – możecie rozmawiać o wszystkim, wspierać się w trudnych momentach, wymieniać opinie, zaprzyjaźnić się.

14. Wzmocnij swoje relacje z partnerem

Nadszedł moment, w którym znowu jesteście ze sobą sami. To ważny czas, który pozwoli wam odkryć siebie na nowo.