Polki są bardzo krytyczne wobec siebie. Kompleksy to dla nich temat-rzeka, na który mogą rozmawiać godzinami. Niektórzy mówią, że szkoda życia na narzekanie i warto zmienić to, co jest źródłem kompleksów. A blisko 70 proc. kobiet nie jest zadowolona z wyglądu swoich piersi i chciałaby je poprawić. Czy warto się zdecydować na operację? Na co powinnaś zwrócić uwagę wybierając odpowiednią klinikę? O tym, jak ważne jest udanie się do profesjonalisty i kto może poddać się chirurgii piersi, opowie dr Joanna Wiśniewska-Goryń, specjalista chirurgii plastycznej.
Anna Wójtowicz: Chirurgia piersi to jeden z najczęstszych zabiegów medycznych. Dlaczego tak wiele kobiet nie jest zadowolonych z wyglądu swoich piersi i poddaje się operacji?
Dr Joanna Wiśniewska-Goryń: Piersi są atrybutem kobiecości i w różnych stadiach życia kobiety podlegają zmianom fizjologicznym. Możemy wyróżnić dwie grupy pacjentek, które najczęściej zgłaszają się w celu poprawy ich wyglądu. Pierwsza z nich to młode kobiety, szczupłe, dbające o siebie i aktywnie ćwiczące na siłowni. Mają one dosyć często miały biust i chciałyby, aby wyglądał on proporcjonalnie do ich sylwetki. W ich przypadku najczęściej wykonujemy zabieg powiększania piersi. Do drugiej grupy należą pacjentki, które urodziły dzieci i nie są zadowolone ze zmian, którym uległy podczas cięży i karmienia. Te panie najczęściej chcą, żeby wyglądały jak przed ciążą. U nich wykonujemy zabieg albo powiększenia, albo operację liftingu piersi.
Inną grupą są panie, które mają nadmiernie przerośnięty gruczoł piersiowy i u nich wykonujemy zabieg redukcji, czyli zmniejszenia piersi. Najczęściej z równoczesnym ich podniesieniem, żeby miały młodzieńczy wygląd.
Słyszałam, że już 15-latki myślą o operacji piersi i zgłaszają się do specjalistów.
Nie, nie zgłaszają się 15-latki – na szczęście. Na temat operacji powiększania piersi możemy rozmawiać dopiero z osobą pełnoletnią. Pacjentka musi być świadoma tego, że decyduje się na operację i musi podejmować ryzyko z nią związane.
W jakim okresie najlepiej pomyśleć o operacji chirurgii piersi?
Najczęściej operacje przeprowadzam między październikiem a listopadem. Przychodzą do mnie panie, które myślą o atrakcyjnym wyglądzie podczas Sylwestra i karnawału. Druga grupa przychodzi pomiędzy marcem a majem, ponieważ jest to czas, kiedy panie przeważnie wracają z nart i nie planują większego wysiłku fizycznego w najbliższym czasie. Natomiast jest jeszcze sporo czasu do wakacji, żeby uzyskać atrakcyjny wygląd piersi.
Czym kobieta powinna się kierować przy wyborze odpowiedniego miejsca i specjalisty, który przeprowadzi zabieg?
To ważne, żeby operacja była przeprowadzona przez doświadczonego chirurga plastyka. Przede wszystkim ma być ona bezpieczna. Nie należy kierować się tylko i wyłącznie ceną. Niska cena powinna nas wręcz odstraszać, bo to znaczy, że używane są produkty gorszej jakości np. oszczędności pochodzą z jakości implantów. Tak samo nie zawsze ślepo należy ufać opiniom, które są w internecie. Oczywiście, najlepiej jest mieć kogoś znajomego, który już wykonał zabieg u tego chirurga plastyka. A jeśli nie mamy nikogo takiego, to ważna jest pierwsza konsultacja, na której chirurg plastyk musi odpowiedzieć na wszystkie pytania, przedstawić technikę operacyjną, pokazać implanty, które zostaną włożone.
To ważne, żeby wybrać prawdziwego specjalistę, bo pamiętajmy, że efekty są na kilkanaście lat. Ważne są także warunki szpitala, kliniki, w której zostanie przeprowadzona operacja. Powinna być zapewniona całodobowa opieka medyczna i pielęgniarska. To wszystko ma ogromne znaczenie.
Jak się przygotować do zabiegu?
Przed operacją najważniejsza jest pierwsza konsultacja, na którą przychodzi pacjentka do chirurga plastyka, który będzie wykonywać zabieg. Podczas wizyty przeprowadzamy wywiad, bo musimy wiedzieć, czy pacjentka jest zdrowa, czy na coś choruje, czy jest na coś uczulona. Ważna jest także informacja, czy przyjmuje jakieś leki. Do operacji kwalifikowane są osoby zdrowe, bez ciężkich obciążeń internistycznych.
Jeżeli podczas wywiadu nie ma żadnych zastrzeżeń, wówczas pacjentka otrzymuje zlecenie przeprowadzenia badania krwi, USG piersi, EKG i rentgen klatki piersiowej. I zależnie od wieku – musi zrobić mammografię. Poza tym podczas pierwszej konsultacji omawiana jest technika samego zabiegu.
W trakcie tej pierwszej konsultacji także ustalamy rozmiar piersi, jaki będzie po operacji. W przypadku powiększenia, dobieramy implanty i ich kształt. Tu mamy do wyboru implanty okrągłe, które dają bardziej młodzieńczy wygląd piersi lub anatomiczne, za pomocą których uzyskujemy bardziej naturalny wygląd, przypominający kształtem spadającą kroplę wody. W przypadku zmniejszania także ustalamy, jaki rozmiar chcemy osiągnąć po redukcji.
Pacjentka może zobaczyć, jak wyglądają implanty. Zakłada specjalny biustonosz, do którego może wkładać implanty różnej wielkości i może ocenić przed lustrem, jak będzie wyglądała w danym rozmiarze. Dzięki temu będziemy mogli wspólnie dobrać idealny rozmiar, który będzie pasować do jej sylwetki.
A co w przypadku, gdy kobieta uprze się na dany rozmiar, choć jest nieodpowiedni do jej sylwetki?
Wtedy wyjaśniamy pacjentce, dlaczego powinna zmienić zdanie. Jeśli jest bardzo drobna, to nie będzie dobrze wyglądać w wielkich rozmiarach, które po prostu nie zmieszczą się na jej klatce piersiowej. Także to wszystko tłumaczę podczas pierwszej konsultacji.
Po jakim czasie od pierwszej konsultacji jest przeprowadzony zabieg?
Około miesiąca. To jest czas na to, żeby wykonać wszystkie badania. Jeśli już pacjentka ma komplet badań, idzie na konsultację do anestezjologa, który będzie ją znieczulał w trakcie operacji i opiekował się nią po zabiegu. Gdy on nie ma żadnych zastrzeżeń, pacjentka może być operowana.
Czy przez ten czas trzeba prowadzić jakąś dietę? Czy kobiety, które palą papierosy, powinny zrezygnować z palenia?
Nie, diety nie są zalecane. A już szczególnie diety drastyczne. Oczywiście, jeśli ktoś pali, to minimum 3-4 tygodnie przed operacją musi rzucić, ponieważ to bardzo upośledza gojenie, poprzez zmniejszone ukrwienie skóry. Przez 2 tygodnie przed operacją nie można przyjmować aspiryny ani innych preparatów, które rozrzedzają krew. Na pierwszej wizycie pacjentka otrzymuje całą listę leków, których nie może przyjmować przed zabiegiem. Dostaje wszystkie zalecenia przed i po operacji, żeby wiedziała, co ją czeka i jak powinna się przygotować.
Jak wygląda rekonwalescencja? Trzeba wziąć dłuższy urlop w pracy?
Pacjentka po operacji spędza w szpitalu zazwyczaj jedną dobę. Przychodzi rano na czczo na operację, przyjmowana jest na oddział mniej więcej 2 godziny przed zabiegiem i po operacji 2-4 godziny spędza na sali pooperacyjnej pod kontrolą anestezjologiczną. Jest podłączona do monitorów, które monitorują jej funkcje życiowe. Następnie jest przewożona na oddział, gdzie całą dobę spędza pod opieką lekarską i pielęgniarską. Na drugi dzień zmieniany jest opatrunek i pacjentkę wypisuję do domu.
Do domu dostaje specjalne leki przeciwbólowe, żeby ograniczyć dyskomfort po operacji i mniej więcej po 7-8 dniach przychodzi na kolejną wizytę w celu usunięcia szwów. W tym czasie pooperacyjnym mniej więcej przez 4-6 tygodni pacjentka nosi specjalny biustonosz, który przyspiesza prawidłowy proces gojenia i stabilizuje bliznę, która się wytwarza w okolicy operowanej piersi.
W tym czasie pacjentka powinna także ograniczyć ćwiczenia fizyczne przez 6-8 tygodni. A do pracy może wrócić po mniej więcej 2 tygodniach. Najcięższy jest pierwszy tydzień po operacji.
Kiedy piersi zaczynają nabierać ostatecznego wyglądu?
Mniej więcej po 3 tygodniach ustępuje obrzęk i piersi coraz bardziej nabierają naturalnego wyglądu. Wpływ na to ma wybrana technika operacyjna – czy implant umieszcza się pod mięśniem, czy pod mięśniem i pod gruczołem. W pierwszym przypadku ostateczny efekt pojawia się po 2 miesiącach, w drugim mniej więcej po 6 tygodniach.
Wiele kobiet boi się, że po operacji zostaną mało estetyczne blizny.
Blizny są niewidoczne, bo najczęstszą techniką operacyjną jest wykonanie cięcia w bruździe podpiersiowej. To cienka kreska, o długości mniej więcej 4 cm i w kolorze ciała. Jest naprawdę bardzo mało widoczna i nie ma czego obawiać. Poza tym podczas wizyty, na której zdejmowane są szwy, pacjentka otrzymuje listę kremów i maści, którymi powinna smarować blizny.
Jaka jest najczęstsza reakcja kobiet, kiedy widzą swoje nowe piersi?
W pierwszej dobie, kiedy zmieniam opatrunki, kobiety zachwycają się wyniosłością, która pojawiła się w obrębie piersi. One są przeszczęśliwe. Tak samo zachwycone są kobiety po redukcji. Cieszą się, że już nie będą musiały nosić takiego ciężaru. Podoba im się także to, że nie mają już opadniętego biustu, tylko jest on jest podniesiony. Obie grupy pacjentek są szczęśliwe, że mają w końcu biust, który zapewni im atrakcyjny wygląd.
Czyli nie ma nad czym się zastanawiać, jeśli mamy kompleksy z powodu wyglądu piersi. Jedna operacja może zmienić nasze życie i podejście do siebie.
Operacja plastyki piersi jest operacją, która daje najwięcej satysfakcji zarówno pacjentce, jak i chirurgowi. Po operacji kobiety są bardziej pewne siebie, swojej kobiecości. Stają się bardziej przebojowe. Poza tym wymieniają całą garderobę, najczęściej pierwszym zakupem jest nowe bikini. Zaczynają nosić sukienki z dekoltem, które teraz lepiej leżą. Pacjentki, które do tej pory nie nosiły szpilek, kupują nowe buty. Po prostu rozkwitają i emanują kobiecością.
Dr Joanna Wiśniewska-Goryń, specjalista chirurgii plastycznej, dyplomowany lekarz medycyny estetytycznej.