Liczy się pierwsze wrażenie – i nijak tego uniknąć się nie da. Kiedy kogoś poznajemy, czy spotkamy, to pierwsze 30 sekund warunkuje, czy będziemy chcieli z tą osobą porozmawiać, spotkać się jeszcze raz, czy ją polubimy.
Pewnie rzadko kiedy o tym myślimy na co dzień. Ale tym pierwszym wrażeniem stresujemy się, kiedy bardzo zależy nam, by kogoś poznać, to wówczas zastanawiamy się – jak się ubrać, zachować, wyciągnąć rękę, czy nie.
Dobre pierwsze wrażenie chcemy też zrobić na pierwszej randce, podczas rozmowy o pracę lub w pierwszym dniu nowej pracy. A co ważne chcielibyśmy, aby dobrze odbierano nas jednak przez cały czas.
Jest kilka prostych i niezwodnych sposobów, żeby nie popełnić gafy podczas pierwszego spotkania i być pozytywnie odbieranym także w czasie kolejnych.
Ubierz się odpowiednio
Niby nie szata zdobi człowieka, ale jednak dość istotne znaczenie ma, co na siebie włożysz. Najpierw kogoś widzimy, a dopiero później zaczynamy rozmawiać, dlatego ubiór ma tu istotne znaczenie. Kiedy przygotowujemy się na ważne dla nas spotkanie warto poświęcić kilka minut więcej, by zadbać o to, co chcemy założyć.
Nie spóźniaj się
Kiedy się spóźniasz dajesz pretekst tej drugiej osobie, by mogła o tobie już pomyśleć bez spotkania ciebie. Zdecydowanie mniej frustrujące jest czekanie na tę druga osobę, niż nerwowe zerkanie na zegarek wiedząc, że się spóźnisz. Spóźnieniom mówimy nie.
Nie łam obietnic
Jeśli coś obiecujesz, to miej pewność, że się z tej obietnicy wywiążesz. Tu nie chodzi tylko o zrobienie dobrego wrażenia mówiąc: „Nie ma problemu, ja się tym zajmę”, ale o faktyczne dotrzymanie słowa. Nic tak nie psuje wizerunku, jak niewywiązanie się ze złożonych obietnic, choćby tych najbardziej błahych.
Szanuj innych
Bez względu na różnorodność opinii i poglądów, z którymi się nie zgadzasz, szanuj ludzi, z którymi rozmawiasz, spierasz się. Chyba jedną z rzeczy, która zraża innych do nas jest brak szacunku wobec drugiego człowieka, pogardzanie nim, wyśmiewanie, poniżanie. Pamiętaj o tym.
Mów często „proszę” i „dziękuję”
Brzmi jak lekcja dla przedszkolaka, ale tak się składa, że w dorosłym życiu wielu z nas o tych dwóch słowach zapomina. Wiem sama po sobie, kiedy spotykam się z kimś w kawiarni i ten ktoś traktuje kelnera jak powietrze – wiele traci w moich oczach. Niestety często obserwuję ludzi, którzy bez „dzień dobry” wchodzą do sklepu, z ust których w najbardziej codziennych sytuacjach nie pada ani „proszę” ani „dziękuję.
Uśmiechaj się
Moim zdaniem nic nie robi tak dobrego wrażenia na drugim człowieku, jak uśmiech, który otwiera drogę do porozumienia, a do tego jest zaraźliwy. Uśmiechaj się jak najczęściej i pokaż innym, że świat wcale nie jest zły, a my powinniśmy dostrzegać w nim wiele powodów do radości.
Odłóż telefon
Zmora naszych czasów – telefon. Nie możesz z kimś się spotykać i jednocześnie zerkać w telefon odpisując na wiadomości innych. Jak ty byś się czuł, gdyby ktoś w ten sposób zachował się wobec ciebie. Warto na to zwrócić uwagę, zarówno samemu sobie, jak u drugiej osobie. Spotykasz się ze mną, to poświęć swój czas dla mnie, a nie jeszcze setkom innych ludzi.
Nie uciekaj wzrokiem
Kiedy z kimś rozmawiasz skup jego i swoją uwagę na tej rozmowie, a najłatwiej zrobić to utrzymując kontakt wzrokowy. Nie mów do kogoś stojąc bokiem, nie uciekaj wzrokiem, nie spuszczaj oczu. Chcesz, by ktoś traktował cię poważnie i zapamiętał cię – spójrz mu w oczy.
Nie bierz wszystkiego na poważnie
Nie bądź sztywniakiem, bez braku dystansu do siebie i do świata. Ludziom, którzy nie śmieją się z siebie i z żartów innych, trudno zaufać i trudno się do nich przekonać. Nie musisz być śmiertelnie poważnym choćby nawet podczas pierwszego spotkania. Trafi ci się jakaś gafa – obróć to w żart. To zdecydowanie lepsza droga.
Uścisk dłoni
Pomyśl, jakie wrażenie chcesz wywrzeć na drugiej osobie. Nie bez kozery mówi się o tym, że uścisk dłoni odzwierciedla twój temperament. Są osoby, które podczas pierwszego spotkania oczywiście towarzyskiego, a nie zawodowego – przytulają się tworząc w ten sposób pewien rodzaj intymności. Ale uwaga, nie każdy jest przygotowany na bliski kontakt fizyczny. Warto wyczuć granicę, do jakiej możemy się posunąć.
Komplementuj innych
Jeśli widzisz, że ktoś świetnie wygląda, powiedz to. Komplementy co prawda wprawiają nas w zakłopotanie, ale mimo wszystko jest nam miło, kiedy ktoś z boku zauważa nasze starania – że schudliśmy, że mamy włosy inaczej obcięte, że dobrze nam w jakimś kolorze sukienki. Szczery komplement to zawsze dobre wrażenie.
Nie narzekaj
Choć narzekanie to nasza skłonność narodowa, to wystrzegaj się tego, no chyba, że lubisz usiąść i narzekać na wszystko i wszystkich, ale to nie ma nic wspólnego z robieniem dobrego wrażenia. Myśl pozytywnie i opowiadaj o pozytywnych sprawach nie skupiając się na tym, co ci w życiu nie wyszło.
A Wy? Na kim dzisiaj chcecie zrobić dobre wrażenie?