Psychologia

Jak udaje się w życiu tym, którzy przeżyli w dzieciństwie traumę?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 maja 2018
Fot. iStock/leminuit
 

Wydaje się, że w porównaniu ze swoimi rówieśnikami, za z góry na przegranej pozycji. Dorosłe dzieci alkoholików, dorośli wychowywani przez sadystycznych rodziców, kobiety i mężczyźni, którzy w dzieciństwie przeżyli bolesną traumę: patologię, śmierć bliskiej osoby, wyjątkowo bolesny rozwód. Budują sobie ochronny pancerz, by już nic i nikt ich nie zranił. Nie mówią o emocjach, choć czują i widzą o wiele wiecej. Boją się, choć nie potrafią sprecyzować skąd ten lęk się bierze. Jak to możliwe, że trwają? I jak trwają?

Psycholodzy, którzy badali wpływ dramatycznych przeżyć z dzieciństwa na nasze dorosłe życie, wyznaczyli 10 poważnych czynników ryzyka, takich na przykład rozwód , nadużywanie alkoholu lub narkotyków przez rodziców, nadużywanie pozycji dominującej przez jedno z rodziców lub przez oboje rodziców, molestowanie seksualne, przemoc w domu czy choroby psychiczne w rodzinie. Okazuje się, że jeśli masz cztery lub więcej czynników ryzyka, twoje szanse na szczęśliwe życie są niewielkie, a szanse na to, że wpakujesz się w poważne tarapaty – olbrzymie.

Oczywiście, są to tylko liczby, statystyki i prawdopodobieństwa. Tak naprawdę każdy z nas kreuje swoją rzeczywistość, każdy podejmuje własne wybory. Nie można jednak dyskutować z faktem, że trudniejszy start, którego w żaden sposób nie „przepracujemy”, może przyczynić się do życiowej porażki.

Jak więc wyjść w miarę obronną ręką z tej, mało komfortowej sytuacji? Naukowcy uważają, że uratować może nas… miłość. Niekoniecznie ta romantyczna, w postaci osoby, która pojawi się w naszym życiu jak rycerz na białym koniu lub królewna w pięknej sukni. Bardziej chodzi tutaj o miłość, której zaznaliśmy i zaznajemy od naszego otoczenia: o życzliwych sąsiadów, którzy pomogą w potrzebie,  mądrych nauczycieli, którym na nas zależy i którzy pomogą nam w zadecydowaniu o życiowej ścieżce, o przyjaciół, których spotkamy i którzy podarują nam swój czas i zainteresowanie i troskę, którą obdarzają nas osoby z dalszej i bliższej rodziny.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Psychologia

Depresja ma wiele twarzy. 16 depresyjnych zachowań, które pomogą ci zrozumieć tę chorobę

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
21 maja 2018
Fot. iStock/AleksandarNakic
Następny

Smutek, lęk, poczucie winy, drażliwość, lekkomyślność lub bezwartościowość… Tym, którzy żyją z depresją, niezwykle trudno jest wyjaśnić, czego doświadczają. Co więcej – depresja, jako choroba psychiczna przez wiele lat była stygmatyzowana. Przecież o wiele łatwiej jest zadzwonić do szefa z prośbą o dzień wolnego z powodu grypy żołądkowej niż przyznać, że jesteś w słabszej formie i potrzebujesz czasu, żeby uporać się ze swoim zdrowiem psychicznym…

Ostatnio dobra znajoma mojej przyjaciółki popełniła samobójstwo – wygrała depresja, z którą walczyła przez wiele lat. Zostawiła najbliższych z poczuciem winy, straty, którzy tak bardzo chcieli zrozumieć, jaki wpływa ta choroba może mieć na zwykłą codzienność. I chociaż istnieje lista wspólnych symptomów, to jednak depresji nie da się zamknąć pod jednym mianownikiem. Specjaliści podają ogólną definicję: depresja wywołuje uczucie smutku i/lub utraty zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość; może to prowadzić do problemów emocjonalnych i fizycznych oraz może zmniejszyć zdolność osoby do funkcjonowania w pracy i w domu.

Gdyby to było takie proste, prawda? Tymczasem depresja ma wiele twarzy. Gregg Henriques dyrektor badań klinicznych, psycholog wyróżnia wiele zachowań depresyjnych. I chociaż niektóre z nich nie są uważane za oficjalne, to jednak pomagają nam – na co dzień obcującym z cierpiącymi na depresje, lepiej zrozumieć tę chorobę.

16 zachowań depresyjnych, które pomogą ci lepiej zrozumieć tę chorobę

Problem z dostosowaniem się

To chyba jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych przyczyn depresji, którą wywołuje zmiana w życiu, do której ciężko się przystosować. Może to być przeprowadzka do innego miasta, zdrada, rozwód. Ci, którzy doświadczają depresji nie mogą pogodzić się z obecnym stanem rzeczy, chcą, by wróciło to, co było kiedyś.

Dwubiegunowość

I nie chodzi tu o chorobę dwubiegunową. W ten sposób najłatwiej określić doświadczenie chorującego – doświadcza on bowiem dwóch bardzo różnych skrajności w emocjach – od ekstremalnego szczęścia po kompletną beznadziejność. To intensywna huśtawka nastrojów, która w jednym momencie pozwala się czuć, jakbyśmy stali na szczucie świata, by zaraz w kolejnej spaść głową w dół.

Żałoba/strata

Kiedy cierpimy z powodu straty kogoś w swoim życiu, powoduje to zrozumiałe uczucie smutku i przygnębienia. Jeśli jednak osobą, która odeszła była jedną z najważniejszych w naszym życiu, poczucie straty może być zdecydowanie silniejsze, co sprawia, że proces żałoby, przejście przez nią i jej zakończenie wydaje się niemożliwe do zrealizowania.

Zubożenie

Aby czuć się szczęśliwym potrzebujemy nieustannie nowych doświadczeń, które dostarczają nam poczucie spełnienia i zaangażowania. Ich brak może spowodować wyrwę w naszym życiu, sprawić, że nie mamy namacalnego dowodu, by poczuć radość i szczęście.

Choroba

Czasami depresja może być wynikiem choroby lub jej objawów, zmianami w gospodrace hormonalnej organizmu. Specjaliści zajmujący się depresją odkryli jej związek z niedoczynnością tarczycy sugerując, że ci, którzy dzisiaj biorą leki przeciwdepresyjne, tak naprawdę powinni wyleczyć tarczycę.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Dlaczego „szpiegujemy” partnerów i dlaczego to nie jest dobry pomysł

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 maja 2018
Fot. iStock/PeopleImages

Wiele osób deklaruje, że szpiegowanie partnera to okropny pomysł. A jednak, ponad połowa z nas przyznaje otwarcie, że to robi. Dlaczego zaglądamy w telefony, sprawdzamy e-maile, dlaczego zdarza nam się wykonać szybki telefon do jego kumpla, żeby sprawdzić, czy mecz naprawdę skończył się o 23-ciej…? Odpowiedź  jest banalna. Bo nie ufamy. Ale nie, niekoniecznie partnerowi. Nie ufamy samym sobie. Dokładniej mówiąc, nie wierzymy, że jesteśmy wyjątkowi, że nasz związek jest wyjątkowy. I zakładamy, że on/ona i tak zdradzą. Albo przynajmniej skłamią, nawet w drobnej sprawie. A my zyskamy dowód na to, że nie jesteśmy warci dobrego związku.

Dlaczego szpiegowanie jest złe?

Jeśli szpiegujesz, nie ufasz sobie

Kochaj siebie. Brak zaufania do kwestia miłości własnej.

Szpiegowanie to nadużycie

Przeglądanie czyichś wiadomości podchodzi pod obsesyjne prześladowanie i łamie jego prawo do prywatności

Szpiegowanie zawsze przynosi ból

Przeczytasz, zobaczysz coś, co zinterpretujesz i tak po swojemu i przeciw sobie. Bo w sprawdzaniu partnera chodzi o to, żeby „coś znaleźć”, coś udowodnić.

Szpiegowanie jest głupie  

Jeśli kochasz i mówisz, że ufasz, jaki sens w tym, by brać do ręki jego telefon i sprawdzać jego maile i wiadomości? Gdy ktoś chce zdradzić, znajdzie na to sposób, nie powstrzymasz zdrady.

Szpiegowanie sprawia, że ​​jesteś niegodny zaufania

Dlaczego nie rozmawiasz ze swoim partnerem o zaufaniu i kłamstwach, zamiast tego sam uciekasz się do oszustwa, węszysz, ukrywasz?

Szpiegowanie jest toksyczne

Bo oznacza, że masz poważny problem z zaufaniem, a może również z obsesyjną zazdrością. Szpiegowanie to dysfunkcyjny sposób radzenia sobie z obawą o wierność partnera.

Szpiegowanie prowadzi do nieporozumień

Kiedy podsłuchujesz lub czytasz zapis jakiejś rozmowy nie znasz kontekstu, i wyciągasz błędne wnioski. Zamiast wszystko wyjaśnić, fundujesz potem partnerowi ciche dni, choć żaden powód ku temu nie istnieje (chyba że w twojej głowie).

Szpiegowanie niszczy związek

Nie sprawia, że szukasz rozwiązania problemów, ale argumwntów, że twoja relacja jest do bani. Poza tym, jeśli twój partner dowie się, że mu nie ufasz, że szpiegujesz, być może będzie chciał zakończyć wasz związek.


Na podstawie: bustle.com

 


Zobacz także

Kilka sytuacji z twojego dzieciństwa, które sprawiły, że w dorosłym życiu brak Ci pewności siebie

„Mam kobietę, dziecko, jestem szczęśliwa.” Życie lesbijki w Polsce

Nie można kochać za bardzo, więc nie bój się, że miłością „zepsujesz” dziecko