Trądzik traktuje się jako przypadłość wieku nastoletniego. Komu z nas nie wyskakiwały krępujące krosty akurat na dzień przed imprezą? Chociaż u większości osób trądzik kończy się wraz z wejściem w dorosłe życie, niektórym towarzyszy jeszcze przez lata. Czym charakteryzuje się cera trądzikowa i jak odpowiednio ją pielęgnować, żeby pozbyć się problemów skórnych?
Jak rozpoznać cerę trądzikową?
Cera trądzikowa występuje u osób ze skórą tłustą lub mieszaną. Cechą charakterystyczną tego typu cery są zaskórniki otwarte i zamknięte, grudki, czyli niewielkie czerwone wykwity, krosty, nacieki zapalne i torbiele. Przy cerze trądzikowej pory są rozszerzone i widoczne, a skóra zaczerwieniona. Ponieważ gruczoły łojowe produkują nadmiar sebum, skóra osoby z cerą trądzikową stale się błyszczy. Co ciekawe, choć przy tym rodzaju cery występuje nadprodukcja łoju, skóra może być odwodniona. Dlatego tak istotne jest, by w pielęgnacji cery trądzikowej nie tylko zadbać o wyciszenie stanów zapalnych i zapobiec powstawaniu nowych zmian skórnych, ale też głęboko nawodnić skórę (stosując np. kwas glikolowy).
Przy cerze trądzikowej na twarzy mogą pojawić się blizny, a także przebarwienia potrądzikowe. Z tego też powodu w pielęgnacji stosuje się kwasy zmniejszające przebarwienia i wyrównujące koloryt.
Czym jest trądzik?
Trądzik wydaje się tylko problemem estetycznym, a tak naprawdę zalicza się go do chorób przewlekłych. Dla wielu osób trądzik, szczególnie ten trudno poddający się leczeniu, to prawdziwa zmora. Choroba związana jest z mieszkami włosowymi i gruczołami łojowymi znajdującymi się w skórze. Trądzik występuje w różnych postaciach i może pojawić się również na skutek zmian hormonalnych (zachwiana gospodarka hormonalna). Do najczęstszych odmian tego schorzenia należy trądzik pospolity (zwyczajny), za który odpowiedzialne są androgeny, czyli tzw. męskie hormony (występujące również u kobiet). Przybiera on formę zaskórników i w tym przypadku nie obserwuje się zmian zapalnych gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Jest to łagodna forma trądziku, a pomóc w jego leczeniu może właściwa pielęgnacja cery trądzikowej.
Kolejną odmianą tego skórnego schorzenia jest trądzik różowaty, którego przyczyny nie do końca jeszcze poznano. Przypuszcza się, że powodem tej bardzo trudnej do leczenia przewlekłej choroby mogą być np. zmiany hormonalne czy też nadwrażliwość układu nerwowego na bodźce zewnętrzne (naczynia krwionośne w okolicach twarzy przestają prawidłowo działać). W trądziku różowatym występuje stały rumień, grudki, krostki, a gruczoły łojowe są przerośnięte.
Inne odmiany trądziku
Wśród odmian tego schorzenia wyróżnia się jeszcze:
- trądzik ropowiczy – ciężki w przebiegu i leczeniu; charakterystyczne dla niego są czerwone i ropne zmiany, które mogą pozostawiać blizny;
- trądzik skupiony – zmiany występują w konkretnych miejscach; ropne krosty są duże, mogą się zlewać i prowadzić do powstawania blizn;
- trądzik bliznowaty – zmiany skórne zamieniają się w bliznowce;
- trądzik niemowlęcy – odmiana trądziku pospolitego występująca u noworodków;
- trądzik zawodowy – występujący na skutek pracy w niekorzystnych warunkach.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Co stosować na trądzik? Jak prawidłowo pielęgnować cerę trądzikową, żeby ograniczyć pojawianie się wyprysków i krost? Przede wszystkim ważna jest systematyczność, czyli stosowanie wybranych produktów do cery trądzikowej nie od czasu do czasu, ale tak, jak zaleca to producent. Drugi krok w walce z wykwitami skórnymi, świeceniem się skóry i nieestetycznymi krostami to odpowiednie oczyszczanie i stosowanie się do kilku zaleceń. Pielęgnacja cery trądzikowej polega na:
- myciu twarzy dwa razy dziennie i po każdym spoceniu się żelem lub pianką do cery trądzikowej;
- nieużywaniu ziarnistych peelingów, które rozsiewają bakterie i powodują powstawanie kolejnych krost;
- niewyciskaniu zaskórników i wyprysków;
- stosowaniu produktów pielęgnacyjnych niezatykających porów;
- stosowaniu peelingów zawierających kwasy złuszczające – również korzystanie z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych z użyciem tych kwasów;
- dogłębnym nawilżaniu skóry;
- nawadnianiu się i stosowaniu diety, która sprzyja zdrowiu Twojej cery (niektóre produkty mogą nasilać zmiany trądzikowe – wiesz najlepiej, co nie służy Twojej skórze);
- stosowaniu odpowiednich, niezatykających kosmetyków z filtrami UV;
- używaniu kosmetyków kolorowych przeznaczonych do cery trądzikowej.
Żeby usunąć wypryski na twarzy i powstrzymać powstawanie kolejnych zmian skórnych, oczyszczaj i tonizuj skórę twarzy każdego wieczora. Raz lub dwa razy w tygodniu nakładaj na twarz peeling enzymatyczny. Jeśli nie możesz poradzić sobie z problemem trądzikowym za pomocą kosmetyków dostępnych w drogeriach lub aptece, korzystaj z profesjonalnych zabiegów z kwasami. Nawilżaj skórę niezapychającymi kremami i unikaj tych o tłustej formule na bazie olejów. Sięgaj po serum redukujące przebarwienia lub normalizujące. Żeby zapobiec błyszczeniu się, nakładaj na twarz kremy matujące, najlepiej z filtrem UV, bo pod wpływem słońca zmiany trądzikowe się nasilają.
Jak pozbyć się trądziku? Co najlepiej na niego działa?
Pomocne w pielęgnacji cery trądzikowej okazują się kwasy, takie jak np. migdałowy, pirogronowy, azelainowy, salicylowy oraz glikolowy. Każdy z nich działa na konkretny problem cery z zaskórnikami i wypryskami.
Kwas migdałowy
Kwas migdałowy, należący do grupy alfa-hydroksykwasów (AHA, czyli kwasów owocowych), wykazuje silne właściwości antybakteryjne. Jednocześnie jest delikatny dla skóry i pomocny w łagodzeniu trądziku, wygładzaniu skóry twarzy, usuwaniu przebarwień i pierwszych oznak starzenia się.
Kwas pozyskiwany z gorzkich migdałów działa skutecznie w pielęgnacji cery trądzikowej, a dodatkowo może być bezpiecznie stosowany u tych osób, których skóra jest wrażliwa. Cząsteczki kwasu migdałowego należą do największych spośród wszystkich kwasów AHA. Dlatego też kwas ten powoli wnika w skórę, a przez to jest mniej drażniący. Substancja przyspiesza odnowę komórek – stosuje się ją więc jako produkt złuszczający.
Kwas migdałowy reguluje produkcję sebum, odtyka pory i zmniejsza zapalenia. Stosując go, możesz więc zredukować wypryski na twarzy.
Kwas pirogronowy
Ten rodzaj kwasu AHA wykazuje działanie keratolityczne (rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka), przeciwbakteryjne i ograniczające wydzielanie sebum. Oprócz tego kwas pirogronowy działa antyoksydacyjnie i zmniejsza przebarwienia, a dodatkowo zapewnia skórze głębokie nawilżenie, co pobudza wytwarzanie kolagenu.
Peeling chemiczny z kwasem pirogronowym dogłębnie oczyszcza skórę, zmniejszając wypryski, wygładzając blizny i inne drobne niedoskonałości. Kwas pirogronowy stosuje się więc przy cerze trądzikowej, przy trudnym do leczenia trądziku zapalnym i przy umiarkowanych problemach skórnych. Wybierz dla siebie kosmetyk oczyszczający, który pomoże Ci złagodzić zmiany trądzikowe i zmniejszyć przebarwienia.
Kwas azelainowy
Kwas azelainowy obecny w jęczmieniu, pszenicy i życie należy do grupy kwasów dikarboksylowych (kwas AA). Substancja działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, keratolitycznie oraz rozjaśniająco, stosuje się ją więc w produktach do pielęgnacji skóry trądzikowej. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym kwas ten hamuje namnażanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych. Działanie przeciwzapalne kwasu azelainowego okazuje się pomocne w trądziku różowatym i wspiera jego leczenie. Preparaty z kwasem AA poleca się też osobom borykającym się z zaskórnikami, ponieważ substancja reguluje wydzielanie sebum i przeciwdziała blokowaniu ujść gruczołów łojowych.
W większości przypadków kwas azelainowy jest dobrze tolerowany przez skórę. Nie wykazuje działania fototoksycznego, dlatego też można stosować go przez cały rok.
Kwas salicylowy
Zalicza się go do grupy kwasów beta-hydroksylowych i – jako jedyny kwas BHA – stosuje się w kosmetyce. Substancja ta występuje naturalnie w wielu roślinach (np. w liściach brzozy, malin czy w korze topoli), ale jako związek chemiczny wyodrębniono go z kory wierzby.
Kwas salicylowy ma działanie złuszczające. Usuwa też nadmiar sebum i reguluje jego produkcję, przez co działa skutecznie na zatkane pory. Wykazuje delikatne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Z tego też względu kwas salicylowy znajduje się w składzie kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej.
Kwas glikolowy
Podobnie jak kwas migdałowy, należy do grupy kwasów AHA. Pozyskuje się go naturalnie z trzciny cukrowej, ale wytwarza też syntetycznie w laboratoriach. Cząsteczki kwasu glikolowego są bardzo małe, dlatego też przenikają przez naskórek i dostają się do głębszych warstw skóry. Kwas glikolowy wykazuje silne działanie złuszczające, ale i nawilżające. Pomaga usuwać martwe komórki i wspomaga tworzenie się nowych. Oprócz tego substancja ta zmniejsza stany zapalne, działa przeciwbakteryjnie i chroni przed promieniowaniem UVB.
Kwas glikolowy ogranicza powstawanie wyprysków na twarzy i krost trądzikowych. Rozjaśnia cerę, zmniejszając przebarwienia, wygładza drobne zmarszczki i poprawia elastyczność skóry.
Choć kwas ten uznaje się za bezpieczny, u osób z wrażliwą cerą może powodować podrażnienia (szczególnie w stężeniu wyższym niż 10%).
Źródła:
https://www.healthline.com/health/mandelic-acid#uses
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/glycolic-acid-vs-salicylic-acid#about-glycolic-acid
https://www.nature.com/articles/s41598-020-69530-w
https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/816/Cira_Jurzak_Drag_Substancje_w_preparatach_do_pielegnacji_cery_tradzikowej_2013.pdf?sequence=1&isAllowed=y
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/acne-prone-skin#skin-care-routine
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-5.pdf