Lifestyle Samorozwój

Bój się i działaj, jeśli jesteś mądrą kobietą!

Agnieszka Żukowska
Agnieszka Żukowska
6 maja 2022
fot.istock
 

Przez wieki budowaliśmy społeczne przekonania na temat miejsca kobiety w mentalnej strukturze społecznej – prym wiodła w kuchni, w opiece nad dziećmi, w empatii i relacjach międzyludzkich, kompromisowym podejściem do swoich potrzeb, ogarnianiem niepowodzeń z partnerem, opieką nad najstarszymi osobami w rodzinie. Długo by wymieniać. Czasy się zmieniły i na szczęście pojawiła się – ona – mądra kobieta, która zrozumiała,  jak ważna jest niezależność i świadomość, że jedyne ograniczenia, które nas dotyczą, nakładamy na siebie same.

 

Mądrość współczesnych kobiet polega na tym, że żyją one zgodnie z własnym uznaniem, zajmują odpowiedzialne stanowiska i nie myślą o tym, że nie mogą być szczęśliwe, dopóki nie wyjdą za mąż i nie będą miały dzieci, ponieważ wiedzą, że ich szczęście zależy od nich samych. Nauczyły się cenić siebie, a przede wszystkim doskonalić się i rozwijać.

Co ciekawe, badanie przeprowadzone przez kilka brytyjskich uniwersytetów pokazało, że im wyższy poziom inteligencji kobiety, tym mniejsza skłonność do zawarcia małżeństwa, o dziwo, odwrotnie niż u panów.

Mądra kobieta żyje obecną chwilą i nie ogląda się za siebie

Wie, jak wyciągnąć wnioski z przeszłości, czego potrzebuje i czeka na przyszłość z cierpliwością i spokojem. Właśnie dlatego lubi cieszyć się życiem, bo dużo doświadczyła i sprawia jej radość każde dobre słowo, spotkanie, spojrzenie, komplement, miły wieczór z bliskimi.

Ceni samodzielność i własną samotnię

Inteligentna kobieta nie czuje się samotna, gdy nie jest w związku, wręcz przeciwnie: docenia swoją samodzielność i autonomię. Jej szczęście nie zależy od innych, a jej wewnętrzne bogactwo pozwala jej celebrować chwile z samą sobą. To wielka sztuka, żyć ze sobą w przyjaźni i akceptacji.  Te samotne chwile są niezbędne każdej kobiecie, ponieważ pozwalają jej lepiej poznać samą siebie i wie, gdzie szukać motywacji.

Nie boi się zmian

Inteligentne kobiety nie boją się wyjść ze strefy komfortu i zmierzyć ze zmianami. Są świadome, że zmiana wiąże się z innymi możliwościami, że jest dobrym sposobem na zdobywanie nowych lekcji i doświadczeń. Wiedzą, że tylko nowe wyzwania i zmiany ją rozwijają, sprawiają, że jest wartościowa przede wszystkim dla siebie, zasługuje na szacunek innych. Mądra kobieta ma intuicję, która pozwala jej podejmować odważne decyzje., bo wie, co jest dla niej dobre, a czego nigdy nie doświadczyłaby nie sięgając od życia po więcej.

Słucha swojego serca i wie, jak powiedzieć – NIE

Inteligentna kobieta wie, że głos jej serca jest bardzo ważny. Co więcej, zdaje sobie sprawę, że gdy podejmuje życiowe decyzje z poziomu serca – jest najszczęśliwsza. Nie boi się powiedzieć „nie” i wie, kiedy trzeba odmawiać i nakładać ograniczenia na innych, aby szanowali jej przestrzeń osobistą, jak i sposób życia. Nie jest osobą zaborczą i nie pozwala nikomu być zaborczym w stosunku do niej. Inteligentna kobieta potrafi wyeliminować z życia wszystko, co jest  toksyczne i zabiera jej energię. Wyraźnie czuje, kiedy ktoś próbuje projektować na nią własne lęki i niepewność, i jest w stanie stawić czoła własnym demonom.

Potrafi odejść od mężczyzny, kiedy nie jest szczęśliwa

Mądra kobieta jest wystarczająco silna, żeby odejść od mężczyzny, który nie pozwala jej być sobą w związku. Odchodzi od mężczyzny, który zawsze krytykuje jej sposób, w jaki działa, myśli i mówi.  Odchodzi, bo wtedy czuje się pełna wad, a jej poczucie winy w stosunku do świata jest kompletnie niewspółmierne do tego, kim jest naprawdę.

Ma swoje zdanie i mówi to, co myśli

Inteligentna kobieta nie ma czasu dla nieszczerych, nieuczciwych, fałszywych, niegodnych zaufania ludzi. Nie traci czasu na znajomości, które stają jej na przeszkodzie do realizowania swoich marzeń.  Z gracją pokazuje drzwi tym, którzy wątpią w jej potencjał i ambicje.

Ma swoją godność i ambicje

Inteligentna kobieta czuje, kiedy nie traktuje się jej tak, jak na to zasługuje. Jest na tyle odważna, aby odciąć więzi z ludźmi, którzy stanowią zagrożenie dla jej godności.  Mądra kobieta nie oczekuje wdzięczności, jest bezinteresowna, angażuje się we wszystko, co zmieni ją i jej otoczenie na lepsze.


Lifestyle Samorozwój

Jak schudnąć z ud? Sposoby na smukłe uda

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
6 maja 2022
fot. Olena Troshchak/iStock
 

Jak schudnąć z ud? Z racji tego, że to właśnie uda są obszarem, na którym gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej i cellulitu, wiele kobiet szuka szybkiego i skutecznego sposobu, na ich wysmuklenie. Jak zmniejszyć obwód ud, by móc się cieszyć wymarzoną sylwetką?

Uda, okolice bioder i pupa to newralgiczne dla wielu kobiet miejsca. To właśnie tam najłatwiej i najszybciej odkłada się tkanka tłuszczowa i powstaje cellulit zwany „skórką pomarańczową”. Za odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy ud odpowiedzialne są u kobiet głównie hormony i czynniki genetyczne. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym pozbędziemy się nieestetycznego tłuszczyku i wysmuklimy dolne partie ciała.

Jak schudnąć z ud?

Zmiana nawyków żywieniowych

Główną przyczyną nadmiaru tkanki tłuszczowej na udach jest zły sposób odżywiania. Cukier, fast foody i żywność przetworzona to główni winowajcy. Chcąc schudnąć z ud powinniśmy postawić na zbilansowaną dietę, dzięki której pozbędziemy się nadmiernych kilogramów i tłuszczu. Nie mówimy tutaj o cudownych dietach odchudzających, które w konsekwencji nie dają długotrwałych efektów. By pozbyć się tłuszczu z ud warto postawić na produkty pełnowartościowe. Z diety powinniśmy wyeliminować słodycze, słodkie napoje gazowane, słone przekąski, żywność przetworzoną i białe pieczywo. Codzienne menu powinno obfitować w warzywa, owoce, chude białko (np. kurczaka, indyka lub białko roślinne), pełnoziarnisty makaron i kasze. Istotne jest także liczenie kalorii, tak by nie przekraczać dziennego zapotrzebowania na kalorie (ustalonego przez dietetyka lub wyliczonego w darmowym kalkulatorze online).

Nawodnienie organizmu

Zmieniając dietę, warto przyjrzeć się ilości wody jaką wypijamy w ciągu dnia. Nawodnienie to niezwykle ważny element procesu odchudzania. Odpowiednia ilość wody pomaga utrzymać prawidłowy metabolizm, sprzyja szybszej przemianie materii, a także oczyszcza organizm z toksyn. Dorosła osoba powinna wypijać minimum dwa litry wody dziennie. Jeśli chcemy schudnąć powinniśmy zrezygnować ze słodkich napojów gazowanych, napojów słodzonych i alkoholowych.

Zmiana trybu życia

Nadmiar tłuszczu w dolnych partiach ciała i widoczny cellulit, w dużej mierze są wynikiem złego trybu życia. Wstań i zacznij się ruszać! By schudnąć z ud nie musisz połowy dnia spędzić na siłowni. Na początek wystarczy zmienić dotychczasowe nawyki. Zamiast samochodu wybierz rower lub spacer. Postaraj się każdego dnia robić minimum 10000 kroków. Jeśli masz siedzącą pracę, co jakiś czas rusz się z zza biurka i przespaceruj po szklankę wody. Znajdź czas na spacery lub półgodzinne treningi – chociaż trzy razy w tygodniu. Aktywność fizyczna poprawia metabolizm i przyspiesza proces spalania nadmiernych kilogramów.

Ćwiczenia

Przed lub po pracy znajdź czas na aktywność fizyczną. Jeśli wolisz, wybierz się na siłownie, jeśli nie – ćwicz w domu. Popraw kondycję fizyczną, spal dodatkowe kilogramy i wysmuklij dolne partie ciała. Jak schudnąć z ud? Wykonuj odpowiednio dobrane ćwiczenia.

Zobacz również: Ćwiczenia na uda – jak wzmocnić i wyszczuplić uda oraz pośladki?

Nożyce

  • Połóż się na macie lub dywanie,
  • Ręce wyciągnij wzdłuż tułowia,
  • Podnieś nogi nie niewielką wysokość,
  • Wykonuj na przemienne ruchy nogami – w prawo, w lewo, tak by nogi się krzyżowały.

Przysiady

To jedno z popularniejszych ćwiczeń wzmacniających mięśnie ud. Efekty dobrze wykonywanych przysiadów będą widoczne już po miesiącu.

Wykroki

Wykroki skutecznie wzmocnią mięśnie ud i wyszczuplą dolne partie ciała.

  • Stań w pozycji wyprostowanej,
  • Prawą nogą wykonaj krok do przodu uginając kolano,
  • Powróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie lewą nogą.

Ćwiczenia cardio

Trening cardio pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej i harmonijnie rozwija mięśnie. Świetne sprawdzi się jazda na rowerze, bieganie, aerobik, skakanie na skakance i jazda na rolkach. Intensywność treningu powinna być dostosowana do aktualnej formy – stopniowo podkręcamy tempo.

 

 

 


Lifestyle Samorozwój

Jakich kobiet boją się mężczyźni? Przede wszystkim kontrolujących i zbyt emocjonalnych, ale też…

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
5 maja 2022
50 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o mężczyznach
Fot. iStock / mediaphotos

Jaka jest najgorszą rzecz, jaką mężczyzna może powiedzieć o drugim? Że jest pantoflarzem kontrolowany przez swoją partnerkę. Psycholog Arvum G. Weiss twierdzi, że większość kobiet nie ma bladego pojęcia, że mężczyźni też się ich boją. Pomysł wydaje się tak radykalny, że wręcz obraźliwy. Ale obawy mężczyzn przed kobietami istnieją, choć są bardziej ukryte. Dlaczego? Bo oni codziennie wykonują wysiłek, by ukrywać swoje lęki i słabości, że nawet ich matki i kochanki nie mają o tym bladego pojęcia.

Czego boją się faceci:

1. Mężczyźni boją się pretensji

Kiedy moja koleżanka mówi do swojego męża: „Kochanie, porozmawiajmy o nas”, on wycofuje się natychmiast. Ucieka, nie chce rozmawiać, rozprasza się, porusza inny temat, albo nawet reaguje złością. Nie teraz, nie ma czasu, chce żeby dała mu święty spokój. Dlaczego tak robi? Wydaje mi się, że dla jej faceta sygnał, że żona chce porozmawiać o związku jest synonimem tego, że będzie miała do niego sto pretensji i emocjonalnie (ze złością lub łzami) zacznie mnożyć wymagania. A to nie jest prawda. „Czasem zwyczajnie chcę porozmawiać o tym, że dawno nie byliśmy na wakacjach, że powinniśmy poświęcić czas nie tylko dzieciom, ale też sobie nawzajem. Nie mogę jednak podjąć tematu, bo on ucieka. Im bardziej naciskam, tym on bardziej się wycofuje” – mówi Kaśka.

2. Mężczyźni boją się unieważnienia

W filmie „Moje wielkie greckie wesele” matka mówi córce: „Mężczyzna jest głową, ale kobieta jest szyją i może obrócić jego głowę jak chce”. Pewnie i ty nie raz słyszałaś to zdanie. Wiele kobiet uważa, że mężczyznami trzeba kierować. A ponieważ panowie nie zauważają wielu subtelności, to chętnie słuchają rad kobiet, które jednak statystycznie lepiej radzą sobie w sytuacjach wymagających tzw. miękkich kompetencji. Mam tu na myśli m.in. empatyczne rozumienie motywów postępowania dzieci. Ale powiedz facetowi, że jesteś jego szyją i że to ty tak naprawdę zarządzasz finansami rodziny, to na pewno się oburzy. Statystyki są nieubłagane – dzisiejsi panowie rzadko są „głowami rodziny”, jak ich ojcowie, czy dziadkowie. Badanie przeprowadzone w 2008 roku przez Pew Research Center wykazało, że już wtedy kobiety podejmowały więcej decyzji w większości rodzin, niż ich partnerzy płci męskiej.

3. Mężczyźni boją się kontroli kobiety

Zaśmiej się facetowi w twarz, że musi spytać się żony, czy może iść z kumplem na piwo. To będzie dla niego nie lada obelga! Mężczyźni chcą czuć się samowystarczalni, zaradni, silni, niezależni, sprytni. Tak ich wychowywano. W dzieciństwie nie pozwalano im płakać i użalać się nad sobą. Za to chwalono tężyznę fizyczną, inteligencję i odwagę, a nawet gniew. Jak wiec dziś ma się czuć ten gniewny samiec, który musi wieczorami składać pranie i zasługiwać w oczach żony, jak mały chłopiec na wolny czas. Masakra!

4. Mężczyźni boją się zmiany ról

Mój kumpel powiedział: „Spotkałem niezależną, pewną siebie kobietę ze świetną karierą w jednej z sieciowych kancelarii prawniczych. Ożeniłem się z nią. A potem zostałem sprowadzony do roli niezaradnego dzieciaka. Nie wiem, jak to się stało, ale moja partnerka nie dość, że wszystko ogarniała lepiej, to jeszcze dosłownie zalewała mnie miłością. Dam ci przykład: kiedy ja tankowałem samochód, ona biegła zapłacić i krzyczała, że nie ma sprawy. W ogóle nie pozwalała się sobą opiekować. Już wtedy powinienem domyślić się, jak to się skończy. Dziś, kiedy siedzimy ze znajomymi w na grillu i ona przynosi mi kocyk, bo jest chłodno, czuję się, jakbym ożenił się z własną matką”. Nic dziwnego, że mój znajomy z dnia na dzień traci pewność siebie. Nie ma też ochoty na seks, bo przestał widzieć w żonie pociągającą kobietę. Widzi w niej raczej świetną opiekunkę, niż romantyczną partnerkę.

5. Mężczyźni boją się porzucenia

Jeśli mężczyźni byliby naprawdę tak samodzielni i samowystarczalni, jak deklarują, to dlaczego po rozwodzie żenią się o wiele szybciej, niż kobiety? Ich obawy przed porzuceniem są chyba najbardziej widoczne w tym, jak długo i uparcie potrafią uniknąć konfliktów w swoich związkach. Oni wbrew pozorom stale i uważnie monitorują stany emocjonalne partnerek, wyszukując wszelkie oznaki potencjalnego konfliktu lub dezaprobaty. Każdy dowód niezadowolenia często interpretują jako krytykę i osobistą porażkę. Boja się, że utracą miłość. Zupełnie jak kobiety!

 

Artykuł powstał na postawie książki Dr Avrum Weissa Hidden in Plain Sight: How Men’s Fears of Women Shape Their Intimate Relationships

 


Zobacz także

Trzy sytuacje, które pokażą ci, czy umiesz odmawiać. Jak nauczyć się mówić „nie”

Kilka nawyków, które wzmocnią twoją siłę psychiczną

Córka pokazała matce chorej na raka, że nadal jest piękna. „W moich oczach pojawiły się łzy” – piszą internauci