Go to content

Chcesz mieć dobrego partnera, dowiedz się czy miał ciepły, przyjazny dom

Fot. iStock/mixetto

Mężczyźni, którzy dorastali w ciepłej, wspierającej domowej atmosferze, tworzą silniejsze związki i lepiej zarządzają emocjami – wykazały badania przeprowadzone przez grupę amerykańskich badaczy na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Naukowcom udało się udowodnić, w jaki sposób umiejętności nabyte w dzieciństwie, procentują w naszych „dorosłych” związkach oraz jak destrukcyjny jest ich brak.

Badanie zostało podzielone na dwie części. Podczas pierwszego etapu oceniano środowisko rodzinne pewnej grupy chłopców. Następnie, obserwowano tych samych chłopców już jako dorosłych mężczyzn ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, na ile skutecznie potrafią kontrolować negatywne emocje i jak radzą sobie w relacjach partnerskich. Niezależnie od statusu społeczno-ekonomicznego badacze stwierdzili, że mężczyźni wzrastający w cieplejszych, łagodniejszych środowiskach rodzinnych stosowali lepsze strategie radzenia sobie z negatywnymi emocjami, również  w podeszłym wieku. Lepiej też dbali o swoje partnerki i tworzyli przyjazne środowisko rodzinne dla swoich najbliższych.

Czy oznacza to, że panowie, którzy nie zaznali ciepła w dzieciństwie nie mają szans na stworzenie dobrego związku?

Naukowcy uważają, że nie można ich spisywać na straty i dają kilka rad tym, którzy mieli „trudniejszy start”. Warunkiem jest oczywiście, przede wszystkim, świadomość i chęć nauki opanowywania trudnych emocji oraz rozwijania cieplejszych, stabilnych relacji z ukochaną osobą.

Warto też zdawać sobie sprawę z tego, jak nasze zachowanie wpływa na tych, którzy znajdują się pod naszą opieką i którym jesteśmy winni zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju emocjonalnego. Zdaniem naukowców, to jeden z najbardziej motywujących powodów do pracy nad sobą.


Na podstawie: scarrymommy.com