Mój młodszy syn powiedział mi wczoraj: Wiesz, mamo, bo ważna jest tolerancja”. Rozmawialiśmy o dziewczynie, która minęła nas na wózku inwalidzkim. „A co to jest tolerancja” – spytałam. „No, jak tego, że ktoś jest inny nie traktujesz ze zdziwieniem” – powiedział mój ośmiolatek.
Pomyślałam, że tak rzadko rozmawiamy tolerancji, częściej mówimy, że ktoś jest inny, że jest odmieńcem, że się chce się wyróżnić swoją odmiennością. W dobie hejtu i agresji, tolerancja schodzi na plan dalszy. A przecież nie tak dawno jeszcze przy ognisku, z gitarą śpiewaliśmy na cały głos „Tolerancję” Sojki. Co z tej tolerancji w nas zostało, czy o niej rozmawiamy, czy uczymy jej nasze dzieci, czy może pogłębiamy wzajemną niechęć do odmienności – religijnej, rasowej, seksualnej?
A gdyby tak się zatrzymać? Gdyby odgrzebać w sobie definicję tolerancji?
Zapraszamy was do konkursu, w którym wystarczy w komentarzu do tego tekstu odpowiedzieć na pytanie:
„Czym jest dla mnie tolerancja?”
Najciekawsze komentarze zostaną nagrodzone książką „LGB zdrowie psychiczne i seksualne” pod red. Roberta Kowalczyka, Remigiusza Jarosława Tritta, Zbigniewa, Lwa Starowicza, wydanej przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Serdecznie zapraszamy.
Zasady:
- Aby wziąć udział w Konkursie, należy przesłać odpowiedź na pytanie konkursowe. W komentarzu do tego artykułu napisz: „Czym jest dla mnie tolerancja?”
- Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na serwerze platformy do komentowania.
- Jedna osoba może przesłać tylko jedną odpowiedź. W przypadku udzielenia większej liczby odpowiedzi Organizator weźmie pod uwagę pod czas rozstrzygania konkursu pierwszy zapisany komentarz.
Nagrody:
5 x książka LGB zdrowie psychiczne i seksualne” pod red. Roberta Kowalczyka, Remigiusza Jarosława Tritta, Zbigniewa, Lwa Starowicza, wydanej przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL
O książce:
Jak dbać o zdrowie psychiczne i seksualne osób z grupy LGB?
To fakt, że osoby homoseksualne i biseksualne z uwagi na ostracyzm, homofobię i heteroseksizm unikają kontaktów nawet z podstawową opieką medyczną. Większość lekarzy postrzega grupę LGB
w sposób osądzający, a uprzedzenia wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne każdej narażonej
na taką dyskryminację jednostki.
„(…) dali mi kartkę do podpisania, kogo zawiadomić w razie powikłań. Mówię, że moją partnerkę. „A w biznesie?” – „Nie, w miłości”. (śmiech) Myślały, że ja sobie żartuję.”
Lesbijka, miasto 100- 200 tys. mieszkańców
„Pani doktor zapytała mnie, czy jestem pedofilem. Automatycznie założyła, że homoseksualizm jest związany z pedofilią.”
Gej, miasto powyżej 500 tys. mieszkańców
„Obawiam się przede wszystkim negatywnej reakcji, nie chcę mieć jakichkolwiek problemów czy przez całą wizytę wysłuchiwać głupich docinków”
Lesbijka, miasto powyżej 200 tys. mieszkańców
Na polskim rynku wydawniczym ukazała się pierwsza publikacja, pod redakcją Zbigniewa Lwa- Starowicza, Jarosława Tritta, Roberta Kowalczyka, która w całości została poświęcona zdrowiu psychicznemu lesbijek, gejów i osób biseksualnych. Autorzy to uznani eksperci, klinicyści praktycy, naukowcy i nauczyciele akademiccy. Publikacja, stanowiąca ważny głos w dyskusji poświęconej opracowywaniu standardów postępowania z osobami z grupy LGB, przedstawia rozmaite zagadnienia m.in.:
- postrzeganie seksualności na przestrzeni wieków (w chrześcijaństwie, w kulturze arabskiej i chińskiej)
- zaburzenia psychiczne u osób biseksualnych i homoseksualnych w kontekście stresu mniejszościowego
- problem samobójstw w populacjach LGB
- promocję zdrowia psychicznego i edukację seksualną w grupie osób nieheteroseksualnych
- specyfikę wieku senioralnego osób LGB
- nierówne traktowanie osób LGB w opiece zdrowotnej
Czas trwania konkursu od 19 sierpnia do 30 sierpnia 2016 roku. Wyniki konkursu zostaną opublikowane do dnia 10.09.2016 roku na stronie ohme.pl.
Regulamin konkursu znajduje się tutaj.