Nie wszyscy ludzie wokół nas nastawieni są pozytywnie do świata. Może się przytrafić jednostka, która mimo przyklejonego do twarzy uśmiechu, chętnie wbija szpileczkę w bok innym. Bierna agresja to postawa, która ma różne oblicza, ale bezbłędnie można ją określić po pewnych zachowaniach.
Trzeba wiedzieć, że wbrew pozorom, bierność i agresja nie wykluczają się wzajemnie. W tym przypadku osoby przejawiające bierną agresję nawiązują specyficzną relację z otoczeniem i przedstawiają się tak, jakby miały dwie twarze. Z jednej strony są bardzo życzliwe, pozytywne, uprzejme, czasem aż do bólu, i takiej samej podstawy wymagają względem siebie, a z drugiej strony płynie mimochodem toksyczna ilość złośliwości, uszczypliwości, a nawet wrogości. Ilość „słodyczy” bywa wręcz porażająca i zdecydowanie kłóci się z drugą twarzą takiej osoby. W dodatku przemycając złośliwość pod płaszczykiem troski czy komplementu, uważają, że są w porządku, bo jedynie opisują fakty. Prosto, uczciwie i na temat. Można za wzór, jako jeden z wielu, przytoczyć komentarz, jaki może paść z ust pasywno-agresywnej osoby — „sukienkę masz cudowną, ale akurat nie na twoją figurę” — niby intencja jak najlepsza, ale prztyczek w nos ofiary jest wyraźnie zauważalny.
Wiele twarzy biernego agresora
Znajomość z osobą przejawiającą taką postawę jest wyjątkowo toksyczna i źle wpływa na ofiarę. Rzecz trzeba nazwać po imieniu — osoby będące pod wpływem biernego agresora są ofiarami jego humorów, manipulacji i wybiegów. Bardzo często sami agresorzy przedstawiają się jako ofiary, które nigdy nie ponoszą winy i sami są dobrymi ludźmi, których intencji nikt wokół nie chce zrozumieć. Słowa, które wypowiadają, są sprzeczne z ich zachowaniem.
Przykład może być bardzo prosty. W pracy otrzymujesz zadanie wykonania poważnego projektu ze współpracownikiem, który deklaruje chęć pomocy, ale ostatecznie mimo tego nie dostarcza ci materiałów lub odkłada pracę na później, utrudniając ze sobą kontakt. Zadanie nie zostaje wykonane, szef szuka winnych, a koniec końców, mimo twojego rozczarowania i tak usłyszysz, że taka osoba naprawdę chciała ci pomóc, bo myślała, że da radę, choć wcale nie czuła się na siłach, ale nie chciała sprawiać ci przykrości. W tym momencie taki agresor ma wytłumaczenie i w dodatku wciąga swoją ofiarę w rozmyślania o sytuacji, na przykład czy nie ma problemów w domu, czy w związku, a ty marnujesz mnóstwo energii starając się zrozumieć o co chodzi. To jest bardzo frustrujące i irytujące, w dodatku stracisz swój czas i energię.
Postawa biernej agresji przejawia wiele innych zachowań, które są charakterystyczne:
- odwlekanie wykonania czynności — jutro to zrobię (i tak przez tydzień),
- wykonywanie innych czynności podczas rozmowy, brak kontaktu wzrokowego, przy jednoczesnym podkreślaniu zaangażowania,
- zrywanie kontaktów, relacji z błahych powodów,
- robienie czegoś hałaśliwego, gdy druga osoba właśnie położyła się spać, czy prowadzi ważną rozmowę,
- brak przychylności, działanie na niekorzyść innych,
- odraczanie załatwienia ważnych spraw, tłumaczone nadmiarem własnych zajęć, co nie jest prawdą,
- przerzucanie odpowiedzialności na innych,
- unikanie kontaktu, gdy dana osoba prosiła o przysługę,
- prowokowanie sytuacji, w której dana osoba jest przekonana, że o niej się mówi, a w konfrontacji deklarowanie, że nie ma żadnego tematu, problemu.
Broń się przed bierną agresją
Jeśli zdarzy się, że masz kogoś takiego w swoim otoczeniu, zastosuj jeden ze sposobów na zatrzymanie złej energii takiego człowieka, aby chronić siebie przed toksyczną relacją.
1. Rozpoznaj toksyczne zachowanie
Gdy twój partner czy bliski współpracownik przejawia takie zachowania, a ty nie możesz ich uniknąć, musisz rozwiązać problem. Najlepsza jest rozmowa, ale by była efektywna, musisz zachować spokój, być uprzejmym, ponieważ taka osoba, gdy poczuje się atakowana, nie będzie uczestniczyła otwarcie w dyskusji. Mów o tym, co sprawia problem, ale wykaż też zrozumienie, nie osądzaj, bo to na ciebie spadnie gniew i chęć odwetu. Bądź uważnym słuchaczem i nie daj wytrącić własnych argumentów z ręki. To niełatwe zadanie, ale często bywa skuteczne.
2. Ustal konkretne granice
Gdy uda się wyjaśnić problematyczne kwestie, należy określić granice na przyszłość. To dobry sposób na niepozwalanie osobie bierno-agresywnej na obciążanie cię konsekwencjami jej humoru czy gierek. Pokaż to czego nie będziesz tolerować, a istnieją szanse, że agresor nie będzie zaczynał swoich zagrywek.
3. Nie daj się wciągnąć w spiralę wrogości
Nie angażuj się w zaczepki, ignoruj agresywne zachowanie i albo omów problem, albo, jeśli dana osoba nie jest niezbędna w twoim życiu, po prostu ogranicz spędzany z nią czas.
4. Uważaj na manipulowanie twoimi emocjami
Ludzie będący biernymi agresorami to nie tylko wampiry energetyczne, ale przede wszystkim doskonali manipulatorzy, którzy maskują swoje prawdziwe uczucia, ukrywają złość, nie potrafią określić prawdziwych problemów. Gdy raz wyczują, że można wykorzystać, zabawić się czyimś samopoczuciem, emocjami, będą robić tak notorycznie.
5. Oddal się, jeśli już nie będziesz miała ochoty na przepychanki
Chroń siebie, jeśli próby zastopowania osoby bierno-agresywnej nie zdały egzaminu. Z osobą przejawiającą toksyczne zachowania po prostu daj sobie spokój. Czasem tak trzeba, dla własnego komfortu i zdrowia psychicznego. Trudno jest zmienić toksyczne nawyki czy cechy charakteru takiego człowieka, więc jeśli nie chcesz i nie masz czasu zajmować się problemami innych, zakończ znajomość.
Zachowania bierno-agresywne mogą być jeszcze bardziej destrukcyjne, niż sama agresja, bo takie relacje stają się mylące, zniechęcające i dysfunkcyjne. A wpływ toksycznej znajomości nic dobrego nie przynosi i w tym przypadku lepiej pomyśleć o sobie.
źródło: www.lifehack.org, www.hbrp.pl, www.psychologiczny.com.pl