Go to content

Antyperspiranty – czy są szkodliwe? Fakty i mity

Fot. iStock/GeorgeRudy

Pocenie się, choć jest naturalnym procesem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, często powoduje dyskomfort. By ograniczyć wydzielanie potu i nieprzyjemnego zapachu automatycznie sięgamy po antyperspiranty. Rzadko kiedy zastanawiamy się, czy są w pełni bezpieczne. Na temat antyperspirantów krąży mnóstwo ciekawostek. Przedstawiamy najciekawsze fakty i mity.

Antyperspiranty – czym dokładnie są?

Antyperspirant jest kosmetykiem, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie wydzielania potu, dzięki czemu unikamy nieprzyjemnego zapachu jaki za sobą niesie. Jako składniki aktywne w antyperspirantach wykorzystuje się głównie związki glinu czyli aluminium lub łagodniejsze związki glinowo-cyrkonowe. To jeden z częściej stosowanych kosmetyków, zarówno przez kobiety i mężczyzn. Wielu nie wyobraża sobie bez niego porannej toalety. Psikamy, smarujemy, ale nie zastanawiamy się czy sięgając po niego codziennie, nie wyrządzamy sobie krzywdy.

Dezodorant a antyperspirant – co je różni?

 

Antyperspirant po części ogranicza wydzielanie potu. Poprzez zwężenie porów zmniejsza jego ilość jedynie w miejscu aplikacji. Antyperspiranty najczęściej są bezzapachowe i przeznaczone są głównie dla osób zmagających się z nadmiernym poceniem.

Zobacz również: Problem nadmiernej potliwości. 6 rzeczy, które zagwarantują suche ciało latem

Fakty i mity

Antyperspiranty zaburzają termoregulację – mit

Gruczoły potowe, które różnią się budową i rodzajem produkowanego płynu, rozmieszczone są po całym ciele. Gruczoły apokrynowe występują pod pachami i w okolicy narządów płciowych, z kolei gruczoły potowe, zlokalizowane są na pozostałych częściach ciała. Pod pachami znajduje się jedynie około 1 proc. gruczołów potowych. Stosowanie antyperspirantów nie wpływa na proces regulacji.

Antyperspiranty niszczą skórę – mit

Większość antyperspirantów zawiera sole glinu, które na powierzchni skóry tworzą pewnego rodzaju blokadę. Zabezpieczają skórę pod pachami przed wydzielaniem potu, ale nie zaburzają termoregulacji i nie hamują wydzielania toksyn. Antyperspiranty należy codziennie wymywać spod pachy. Oczywiście może się zdarzyć, że skóra wrażliwa lub podrażniona źle na nie zareaguje.

Antyperspiranty nasilają problemy skórne – fakt

Niektóre antyperspiranty trudno usunąć z powierzchni skóry, nawet podczas kąpieli. Zamykają pory co może doprowadzić do podrażnienia skóry. Wszystkiemu winien jest tlenek glinu i alkohol, które drażniąco działają na wrażliwą i delikatną skórę.

Długie i częste stosowanie nasila zapach potu – fakt

Prawdą jest, że zapach wydzielanego potu nasila się wraz z upływem czasu stosowania antyperspirantów. Dlaczego tak się dzieje? Kosmetyk zaburza naturalną florę bakteryjną – sole glinu niszczą bakterie, przez co równowaga nie jest zachowana. Im dłużej i częściej korzystamy z antyperspirantów, tym zapach wydzielanego potu staje się intensywniejszy.

Antyperspiranty powodują raka – mit

To jeden z częściej powielanych mitów. Powtarza się, że parabeny zawarte w antyperspirantach mogą powodować raka. Jednak jak dotąd, żadne z przeprowadzonych badań nie potwierdza tej tezy.

Zobacz również: Czujesz od siebie dziwny albo nieprzyjemny zapach? Oto 7 medycznych przyczyn problemu

Antyperspiranty powodują chorobę Alzheimera – mit

Ponoć wszystkiemu winien jest tlenek glinu. Jednak podobnie jak w poprzednim przypadku, tak i tutaj, nie ma żadnych dowodów potwierdzających, że związek ten miałby jakikolwiek wpływ na rozwój choroby Alzheimera.

Dezodoranty to skuteczna alternatywa dla antyperspirantów – fakt

Dezodoranty maskują nieprzyjemną woń, spowalniają rozwój bakterii pod pachami. Te naturalne są doskonałą alternatywą dla antyperspirantów.