Lifestyle Zdrowie

Czujesz od siebie dziwny albo nieprzyjemny zapach? Oto 7 medycznych przyczyn problemu

Redakcja
Redakcja
23 lutego 2018
Fot. iStock/SIphotography
 

Kochamy otaczać się pięknymi zapachami, stosujemy antyperspiranty, perfumy, silnie pachnące płyny do płukania tkanin. Naturalny zapach człowieka jest neutralny i dopiero, gdy do pracy wkraczają bakterie zasiedlające naszą skórę, może on stawać się nieprzyjemny. Czasem może po prostu wynikać z diety, np. spożywania ostrych przypraw, czosnku lub alkoholu. 

Wtedy najczęściej usunięcie pewnych produktów z diety zdecydowanie poprawia sytuację.

Jeśli jednak mimo zachowania higieny i stosowania maskujących kosmetyków, czujemy od siebie inny, czasem nieprzyjemny zapach, warto sprawdzić tego przyczynę. Zapach ciała mówi wiele o możliwych problemach zdrowotnych, takich jak cukrzyca, problemy z wątrobą lub nerkami.

7 rodzajów brzydkiego zapachu ciała i przyczyny ich powstawania

1. Zapach kału

Zapach kału w oddechu, a także pocie, może wynikać z niedrożności jelit — niebezpiecznej blokady w jelicie grubym lub jelicie cienkim. Towarzyszyć mogą mu także dolegliwości bólowe oraz wymioty treści pokarmowej, potem żółci, która przybiera barwę i zapach kału.

2. Specyficzny, gorzki zapach

Specyficzny gorzki, czasem stęchły zapach ciała lub woń wątróbki może towarzyszyć problemom z wątrobą. Uszkodzona wątroba powoduje także problemy trawienne i nudności, ból po prawej stronie ciała.

3. Woń ryby

Trimetyloaminuria (TMAU) to uwarunkowane genetycznie rzadkie zaburzenie metaboliczne, które objawia się intensywnym gnijącym, rybim zapachem potu, moczu oraz oddechu. Choroba jest nieuleczalna i określone pokarmy, leki i hormony nasilają przykre objawy.

4. Zapach słodyczy

Słodko lub owocowo mogą pachnieć osoby z cukrzycą. Ten zapach jest efektem wysokiego poziomu ketonów we krwi. Zapach słodyczy może być także objawem choroby syropu klonowego, czyli zaburzenia metabolicznego, w którego przebiegu organizm nie rozkłada trzech białek — leucyny, izoleucyny i waliny. W konsekwencji doprowadza to do stopniowego zatrucia organizmu, co może skończyć się śmiercią.

5. Zapach zgniłego jaja

Woń zgniłego jaja jest spowodowana wysoką zawartością aminokwasów zawierających siarkę w szczególnie czerwonym mięsie. Najczęściej dotyka osoby, które jedzą go zbyt dużo.

6. Zapach alkoholu

Dotyczy nie tylko osób na kacu. Woń nieświeżego piwa może wskazywać na gruźlicę. Wtedy pojawia się również kaszel – najpierw suchy, później mokry, któremu mogą towarzyszyć bóle w klatce piersiowej i spadek masy ciała.

7. Woń moczu

Zapach moczu wskazuje na zaawansowaną niewydolność nerek. Towarzyszą mu także zmiany ilości oddawanego moczu, osłabienie i męczliwość, dolegliwości ze strony układu kostnego, suchość skóry, ziemiste zabarwienie skóry.

źródło: brightside.mewww.poradnikzdrowie.pl


Lifestyle Zdrowie

Morderstwo czy samobójstwo? Tylko geniusz zna odpowiedź, czyli zabaw się w Sherlocka

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 lutego 2018
Fot. Screen/Facebook/Tricky Questions & Facts
 

Ten test pomoże ci odpowiedzieć na pytanie, czy potrafiłbyś przeprowadzić śledztwo. Czy masz analityczny umysł Sherlocka? Jesteś detektywem – amatorem, ale geniuszem? Może pora zmienić zawód albo przynajmniej – zacząć pisać kryminały?

Przyjrzyj się obrazkowi. Masz dokładnie dwie minuty, żeby znaleźć rozwiązanie tej zagadki. Czy dokonano tu morderstwa, czy też było to samobójstwo? Jakie są twoje argumenty? Jesteś pewien, że masz rację? Rozwiązanie znajdziesz pod obrazkiem.

 

Rozwiązanie

To było samobójstwo.
1. Spójrz na wykres na ścianie – pokazuje wyrazny spadek, co mogło przyczynić się do załamania psychicznego u mężczyzny.

2. Krzesło jest przewrócone, ofiara prawdopodobnie kopnęła je w silnych emocjach na skutek złych wiadomości dotyczących kondycji firmy.

3. Klimatyzator nie działa, więc mężczyzna otworzył okno i rozluznił krawat.

4. Następnie napił się alkoholu, żeby się rozluźnić, a jednak był nadal zdenerwowany, więc cisnął butelką w ścianę, pod klimatyzatorem. Widzisz plamę na ścianie?

5. Mężyczyna nie zdołał już się uspokoić, nie był też w stanie kontrolować swoich emocji , więc wziął pistolet do prawej ręki i wystrzelił.

6. Człowiek, którego widać za oknem, może po prostu biegać po parku, albo być kimś, kto przetraszył się wystrzału. A może był razem z mężczyzną w pokoju i biegnie po pomoc?

 


Lifestyle Zdrowie

Piersi 20, 30, 40 i 50 latki. Czy wiesz, jak zmienia się twój biust?

Redakcja
Redakcja
23 lutego 2018
fot. Eva-Katalin/iStock
Następny

Piersi to niewątpliwa ozdoba każdej kobiety. Rosnąć zaczynają w okresie dojrzewania, by mniej więcej około 20 roku życia osiągnąć w pełni ukształtowany wygląd. Nie oznacza to jednak, że będą takie same przez resztę życia. Piersi zmieniają się, ponieważ oddziałują na nie różne czynniki. Ich ogólna kondycja zależy od gospodarki hormonalnej, zmian masy ciała, ogólnej pielęgnacji czy doboru podtrzymującej ich bielizny.

Czas niestety nie jest ich sprzymierzeńcem, ale świadomość zachodzących zmian pozwala przygotować się i zadbać o nie tak, by jak najdłużej nas cieszyły.

Zobacz, jak zmieniają się piersi w ciągu życia kobiety.


 

źródło: kobietapo30.plwww.cosmopolitan.pl

Zobacz także

Millenialsi zapominają o pigułce

Dlaczego Millenialsi zapominają o pigułce? Zapominamy, bo…

Czy masz już dość wszystkiego? Rozwiąż quiz i sprawdź

Co za dużo to niezdrowo, czyli o publicznym (i wylewnym) okazywaniu sobie uczuć