Go to content

ABC męskiej pielęgnacji – panowie, coś dla was!

fot. Safia Shakil/Unsplash

Nieprawdą jest, że prawdziwy facet do codziennej pielęgnacji potrzebuje tylko wody i mydła. Dbanie o siebie staje się coraz bardziej naturalne i korzystnie wpływa na samopoczucie. Jednak cera męska różni się od damskiej, a tym samym wymaga innej pielęgnacji. ABC męskiej pielęgnacji – co warto o niej wiedzieć?

Cera męska a damska – czym się różnią?

Choć niektórzy twierdzą, że skóra na całym ciele jest niemalże taka sama, to tak naprawdę znacznie różni się strukturą, ilością gruczołów potowych i łojowych. Płeć także nie jest bez znaczenia. Skóra na twarzy mężczyzn jest grubsza, dlatego zmarszczki, które się u nich pojawiają są głębsze i bardziej widoczne. Panowie, ze względu na większą ilość gruczołów łojowych, są bardziej podatni na pojawienie się zmian trądzikowych. Ostatnią kwestią jest widoczne owłosienie.

ABC męskiej pielęgnacji

Oczyszczanie

Cera narażona jest na działanie wielu czynników zewnętrznych – wiatr, mróz, promieniowanie słoneczne. Suche i zanieczyszczone powietrze sprawiają, że staje się bardziej podatna na podrażnienia i zaczerwienienia. Kluczową rolę odgrywa codzienne oczyszczanie. Zaczynamy od dokładnego mycia twarzy, do którego warto użyć żelu lub pianki dedykowanej mężczyznom. Twarz myjemy okrężnymi ruchami, a następnie dokładnie spłukujemy wodą. Na tym jednak nie koniec. Kolejnym krokiem jest tonizacja – tonik przywróci skórze naturalne pH. Zbyt wysokie pH może doprowadzić do podrażnienia, a zbyt niskie do wysuszenia skóry twarzy.

Nawilżenie

Kolejnym, niezwykle ważnym elementem męskiej pielęgnacji jest nawilżenie skóry za pomocą kremu dla mężczyzn. Ten odpowiednio dobrany nawilży, przywróci skórze elastyczność i blask, a także opóźni oznaki starzenia. By wzmocnić nawilżenie skóry twarzy, mężczyźni po 30. roku życia, do codziennej pielęgnacji powinni używać również kremu pod oczy, który zniweluje oznaki zmęczenia.

Golenie

Usuwanie zarostu z twarzy, to dla wielu mężczyzn codzienny rytuał. Niestety, ze względu na skaleczenia, podrażnienia i uczucie suchości skóry, nie zawsze przyjemny. Wiele uzależnione jest od wyboru maszynki, golarki elektrycznej czy brzytwy. Jednak bez względu na to, na jaką metodę golenia się zdecydujemy, w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie zmiękczenie włosków i przygotowanie skóry twarzy. Przed rozpoczęciem golenia warto dokładnie umyć twarz żelem lub pianką, a następnie zaaplikować odpowiedni kosmetyk – żel, balsam lub krem do golenia. Po goleniu, skórę przemywamy chłodną wodą, by obkurczyć naczynia krwionośne i przynieść ukojenie. Nie zapominamy o kosmetykach po goleniu, które nawilżą i złagodzą podrażnienia. Doskonale sprawdzą się kremy, balsamy lub żele po goleniu.

Ciało

Wielu mężczyznom wystarczy prysznic i dokładne umycie ciała żelem do kąpieli. Nie zapominajmy jednak o peelingach złuszczających naskórek, poprawiających ukrwienie i krążenie całego ciała. Nie każdy mężczyzna zdaje sobie sprawę, że woda wysusza skórę, a po wieczornej kąpieli warto sięgnąć po balsam lub krem do ciała. Delikatna, nawilżona i gładka skóra jest bardzo męska!

Włosy

Włosy, podobnie jak skóra, narażone są na działanie wielu czynników zewnętrznych. Słońce, wiatr czy mróz nie wpływają korzystnie na ich kondycję. Dlatego do mycia włosów i skóry głowy warto wybierać odpowiednio dobrane kosmetyki. Oprócz szamponu dedykowanego do danego rodzaju włosów warto użyć odżywki lub maski, które dodadzą włosom blasku.

Dłonie

Dłonie są wizytówką każdego człowieka (również mężczyzny) i tak jak skóra na ciele, wymagają specjalnej pielęgnacji. Regularne stosowanie kremu natłuszczającego lub odżywczego do rąk sprawi, że staną się delikatne w dotyku. Równie ważna jest pielęgnacja stóp.