Lifestyle

A czy ty pozwolisz sobie na wieczór pełen szczerości wśród swoich przyjaciół?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
25 września 2019
(NIE)ZNAJOMI, © Fot Jaroslaw Sosinski
 

Wyobraź sobie, że masz grono przyjaciół. No dobra, może wcale nie musisz sobie tego wyobrażać. Znacie się od wielu lat, konie możecie razem kraść. Wydawałoby się, że między wami nie ma tajemnic, właściwie żadnych. Jednak przychodzi taki wieczór, który obnaża prawdę o was samych. Prawdę, która zaskakuje i trudno się z nią zmierzyć.

Załóżmy, że spotykacie się i ustalacie jedną zasadę: nie chowacie telefonów, czytacie wszystkie wiadomości, gdy ktoś do was dzwoni rozmawiacie tylko przez głośnik, żeby wszyscy słyszeli. I co, gdy okazuje się, że wskutek wielu przypadkowych zdarzeń, jedno z was jest gejem lub lesbijką?

Jesteście w szoku? Nie wiecie, co powiedzieć? Realnie mierzycie się z własnymi przekonaniami i ograniczeniami. A przyjaciel czy przyjaciółka patrzy i czeka na waszą reakcję. Łatwo nam wchodzić w czyjąś skórę, ale co, gdy sami zostajecie postawieni w sytuacji, w której tak łatwo oceniać innych.

(NIE)ZNAJOMI, © Fot Jaroslaw Sosinski

Film „(Nie)znajomi”, który powstał na kanwie włoskiego „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” odkrywa prawdę o nas samych. Zupełnie prosto, bez zbędnych manipulacji. Ot, nasze telefony i to co w nich mamy, co dostajemy, o czym rozmawiamy pokazują, jacy jesteśmy naprawdę.

To, co najbardziej skłania do refleksji to myśl, na ile tak naprawdę się znamy i na ile pozwalamy innym być sobą w naszym towarzystwie. Lubimy myśleć o sobie, że jesteśmy tolerancyjni, akceptujący każdą formę inności czy odmienności. Ale czy naprawdę tacy jesteśmy? Co, gdy przyjaciel przez lata nie przyznaje się do tego, co naprawdę czuję, z czym się mierzy? Nie przyznaje się, bo widzi i słyszy wszystko to, czego my zobaczyć w naszych gestach, słowach nie chcemy. Zauważa niechęć, koduje żarty, rozmowy o osobach trzecich, komentarze. I wie, że coming out nawet w towarzystwie najbliższych mu ludzi jest niemożliwy. Niemożliwy, bo nie spotka się ze zrozumieniem, a raczej wstrętem, strachem, tysiącem wątpliwości i na pewno też sporym szokiem. Słowa wsparcia? Nie jest o nie łatwo w pierwszym momencie, w tym przypadku raczek każdy skupia się na swoich emocjach: jak mogłeś/mogłaś nic nie powiedzieć?; dlaczego mnie okłamywałaś/okłamywałeś?; nie ufasz mi?

(NIE)ZNAJOMI, © Fot Jaroslaw Sosinski

Bycie innym niż reszta przyjacielskiej paczki nie jest łatwe. Każdy z nas żyje według pewnego schematu, przyjętego modelu. Mamy po 40 lat, wydawałoby się, że życie już niczym wielkim zaskoczyć by nas nie mogło. A jednak i przez jedną z najbliższych nam osób.

(NIE)ZNAJOMI, © Fot Jaroslaw Sosinski

Jak bardzo tworzymy iluzję własnego świata z pasującymi do niego przyjaciółmi, a na ile jesteśmy w stanie zaakceptować, że ktoś wychyla się z przyjętego przez nas porządku? Czy mamy wokół siebie osoby, którym ufamy, które nam mogą ufać? Jesteśmy oceniający? Porównujący?

Maja Ostaszewska, Katarzyna Smutniak ,Lukasz Simlat ,Aleksandra Domanska ,Tomasz Kot, Michal Zurawski ,Wojciech Zoladkowicz,

„(Nie)znajomi” choć zabawny w swojej formie, odkrywa wiele z naszej ciemnej strony natury. Czy mielibyście odwagę z waszymi przyjaciółmi zagrać w tę grę? Położyć telefony na stół i nie mieć przed sobą przez jeden wieczór tajemnic?


Lifestyle

Pierwsza pomoc psychologiczna. Jak zareagować, gdy widzisz kogoś w złym stanie psychicznym

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 września 2019
Fot. iStock/kieferpix
 

Jesteś świadkiem wypadku, albo innej dramatycznej sceny. Spotykasz na swojej drodze kogoś, kto wymaga pomocy. Widzisz przed sobą osobę złamaną psychicznie pod wpływem jakiegoś kryzysu. Chcesz jakoś zareagować, ale nie wiesz co konkretnie zrobić, co powiedzieć. Zobacz, jak powinna wyglądać „pierwsza pomoc psychologiczna”.

1. Zbliż się do osoby potrzebującej

Przedstaw się, bądź spokojny, zachowuj się profesjonalnie. Używaj słów „proszę” i przepraszam”. Znajdź ciche, spokojne miejsce na rozmowę (jeśli to oczywiście możliwe)

2. Postaraj się ustabilizować emocje osoby w kryzysie

Mów spokojnym, ciepłym tonem. Jeśli twój rozmówca znajduje się w stanie szoku, będziesz musiał kilka razy powtórzyć to, co chcesz powiedzieć. Pokaż mu proste ćwiczenia oddechowe. Zanim go dotkniesz, zapytaj, czy możesz to zrobić.

3. Zadbaj o jej potrzeby

Nie zgaduj, zapytaj rozmówcę czego potrzebuje. Jeśli nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, zadbaj o jego podstawowe potrzeby – podaj wodę, coś ciepłego.

4. Trzymaj się faktów

Nie mów „wszystko będzie dobrze”. Nie wiesz tego. Upewnij się, że dobrze zrozumiałeś to, co się wydarzyło. Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć na jakieś pytanie, szczerze to przyznaj. Bądź uczciwy.

5. Bądź wspierający, ale nie naciskaj

Szanuj prywatność osoby, której chcesz pomóc. Nie wyciągaj od niej informacji na siłę, nie zmuszaj do opowiadania o traumie, którą przeżyła. Pozwól jej na chwilę samotności, pozwól jej płakać.

6. Pomóż uzyskać dalszą pomoc

Wskaż i zapisz adres/numer do odpowiedniej placówki, jeśli trzeba pomóż się tam dostać. Jeśli to niezbędne, skontaktuj się z najbliższymi osobami rozmówcy lub profesjonalną pomocą medyczną.

Zbyt wielu z nas przechodzi obojętnie obok osób, które potrzebują psychologicznego wsparcia. Tymczasem nasza decyzja o tym, by się na chwilę zatrzymać i poświecić nieznajomemu kilka minut, może uratować czyjeś życie.


Lifestyle

Trwała depilacja receptą na kompleksy! Rozmawiamy z ekspertem – Jolantą Tymińską z sieci DepilConcept

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
25 września 2019
Fot. Materiały prasowe

Trwała depilacja staje się coraz bardziej modna wśród kobiet, w każdym wieku. Wynika to za faktu, że chcą one być samodzielne, samowystarczalne, ambitne, pewne siebie i atrakcyjne – my im w tym tylko pomagamy. Istnieje wiele przekonań i mitów na temat zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. Jak dziś naprawdę wygląda depilacja rozmawiamy z ekspertem ds. fotodepilacji i fototerapii Jolantą Tymińską z sieci DepilConcept.

Ewa Raczyńska: Zastanawiam się nad skorzystaniem z usług depilacji. Nie za dużo o niej wiem. Czego mogę się spodziewać wchodząc do Państwa gabinetu?

Jolanta Tymińska: Pierwsza wizyta w gabinecie DepilConcept ma być niezwykłym i unikalnym doświadczeniem – komfort, poczucie bezpieczeństwa i akceptacji – to nasz cel. W naszych salonach zajmujemy się głównie trwałą depilacją SHR in Motion (fotodepilacja) i z dumą mogę powiedzieć, że jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie. Dodatkowo jesteśmy największą siecią trwałej depilacji w Polsce! Posiadamy zabiegi odmładzające na twarz oraz ciało, jak również redukujące przebarwienia, trądzik czy naczynka tzw. pajączki. Gdy występują przeciwwskazania do zabiegu fotodepilacji – naszym rozwiązaniem problemu jest depilacja woskiem, przy której możemy zastosować ekstrakty roślinne, dzięki którym dodatkowo na trwale redukujemy owłosienie. Jednym słowem nie jesteśmy od wszystkiego – naszą specjalizacją jest trwała depilacja i skuteczna fototerapia.

Po wejściu do któregokolwiek z naszych gabinetów może się Pani spodziewać przede wszystkim miłej atmosfery, profesjonalnej obsługi oraz osiągnięcia celu posiadania gładkiej skóry czy pozbycia się kłopotu z owłosieniem – skutecznie walczymy z kompleksami!

Na czym polega trwała depilacja SHR in Motion?

Najprościej mówiąc, fotodepilacja to działanie na brodawkę włosa, powodując jej niezdolność do wyprodukowania kolejnego włosa, do której dochodzi wskutek termicznego ich uszkodzenia. Zabieg jest szybki i niezwykle efektywny, a efekty często zauważalne są już po pierwszym zabiegu. Celem jest trwały efekt depilacji, przez co sprawiamy, że życie kobiet staje się bardziej komfortowe, teraz mają więcej czasu na swoje pasje, hobby, spotkania z przyjaciółkami czy też dla rodziny.

Brzmi obiecująco.

A jak jeszcze dodam, że zabieg ten jest bezbolesny?

Właśnie. To jeden z mitów na temat depilacji, o której większość kobiet myśli, że musi boleć.

Taki mit nadal krąży po świecie, a my nieustannie musimy go obalać. Dzięki zastosowaniu w naszych gabinetach technologii SHR (Super Hair Removal),  zabiegi depilacji są bezbolesne, szybkie, a mogą być nawet bardzo przyjemne, ponieważ podczas samego zabiegu odczuwalne jest jedynie ciepło – na jesienne i zimowe dni w sam raz!

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do was kobiety?

Poza kompleksami, brakiem komfortu, spontaniczności i niezachwianego poczucia własnej wartości, największym kłopotem są podrażnienia po goleniu, czy nieestetyczne, wrastające włosy. Skóra szczypie, piecze i źle wygląda, trudno o uzyskanie efektu gładkości. Znam panie, które muszą używać maszynki codziennie, ale w pewnym momencie ich skóra staje się tak podrażniona, że trudno tu o jakiekolwiek golenie, zwłaszcza na drugi dzień.

Kolejny ze stereotypów, z jakim sama się spotykam w rozmowach z innymi kobietami to ten, że depilacja będzie nieskuteczna. „Wydam pieniądze, a i tak będę musiała golić” – mówią…

Spotykamy takie obawy, zwłaszcza jeśli chodzi o jaśniejsze owłosienie. SHR in Motion jest bardziej skuteczne dzięki zastosowaniu wielokrotnych impulsów o niskiej energii,  przez co skóra podgrzewana jest stopniowo i utrzymuje wyższą temperaturę przez dłuższy czas, umożliwiając nam temperaturowe działanie destrukcyjne na włosy jaśniejsze. Bardzo ważnym aspektem skuteczności jest również dokładne wykonywanie zabiegów – do czego przykładamy bardzo dużą wagę, oraz wykonywanie zabiegów zgodnie z harmonogramem terapii, a później wykonywanie zabiegów przypominających.  Kolejnym mitem jest stwierdzenie, że depilacja skuteczna jest jedynie na włosach ciemnych – tak było 10 lat temu. Teraz redukujemy również włosy jaśniejsze!

Na depilację jakich partii ciała kobiety decydują się najczęściej?

Zdecydowanie są to partie bikini. Teraz mamy jesień, więc planując kolejny wakacyjny sezon warto już dziś rozpocząć zabiegi trwałej depilacji.

Czy poczucie dyskomfortu, skrępowania nadal pojawia się podczas tego zabiegu?

Tak i chcę podkreślić, że jest to zupełnie normalne. Dyskomfort zawsze pojawia się przy pierwszym zabiegu. Panie nie wiedzą, jak będzie wyglądała depilacja, krępują się rozebrać przed obcą osobą, są pełne obaw bojąc się zwłaszcza bólu. Dzieje się tak tylko za pierwszym razem. Staramy się, aby w naszych gabinetach kobiety miały poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Kiedy przekonują się, że depilacja może być miłym i przyjemnym doświadczeniem, nawet w strefie tak delikatnej jak bikini, z chęcią do nas wracają, często rozszerzając wachlarz stref poddawanych zabiegom.

Jak często należy powtarzać zabieg?

Zabiegi na ciało wykonywać należy raz w miesiącu, na twarz co dwa tygodnie, przy czym czas wykonania zabiegu to maksymalnie pół godziny w zależności od tego, ile i jakie partie będziemy depilować. Warto wiedzieć, że zabieg na głębokie bikini nie potrwa dłużej niż 20 min włączając w to ubranie i zapisanie się na kolejną wizytę. To nie jest już metoda, podczas której się cierpi, zgrzyta zębami i spędza na łóżku w gabinecie co najmniej półtorej godziny.

A co z owłosieniem twarzy?

To bardzo częsty kompleks kobiet, zwłaszcza, że na ten typ owłosienia bardzo duży wpływ mają hormony. Problemy najczęściej zaczynają się pojawiać po menopauzie, gdy następuje zachwianie gospodarki hormonalnej, ale trafiają do nas też młodsze panie. Nasza najmłodsza klientka miała 11 lat. Wyraziliśmy zgodę na jej depilację po rozmowie z jej mamą. Nie wykonujemy depilacji u kobiet poniżej 18 roku życia, w szczególnych przypadkach, za zgodą rodzica, nasza klientka może mieć 16 lat. U wspomnianej 11. latki problemem był wąsik, który być może na pierwszy rzut oka nie był widoczny, jednak przez to owłosienie dziewczynka doświadczyła wiele przykrości. Dokuczały jej dzieci ze szkoły, którą zresztą postanowiła z tego powodu zmienić.  Pracując nad redukcją jej owłosienia w tej strefie z wielką radością patrzyliśmy, jak po każdym kolejnym zabiegu na twarzy dziewczynki pojawiał się coraz szerszy uśmiech.

Bywa, że owłosienie stanowi dla kobiet ogromny kompleks.

Zgadza się. Często spotykam się z kobietami, które rezygnują z korzystania z przyjemności, czy to z basenu, czy plaży, wstydząc się swojego owłosienia. Pamiętam panią, która systematycznie chodziła z synkiem na basen. Problem pojawił się, gdy koledzy syna zaczęli zwracać mu uwagę, że jego mama ma krosty, podrażnienia w okolicach bikini. Proszę sobie wyobrazić, jakie to trudne i krępujące musiało być dla niego, i tym bardziej jego mamy. Kobieta trafiła do nas na depilację SHR i na szczęście problem został szybko zażegnany.

Warto przy okazji wspomnieć, że przy depilacji SHR in Motion w pierwszej kolejności znikają podrażnienia skóry. Ta metoda rekomendowana jest nawet przez lekarzy dermatologów do walki z podrażnieniami, nieestetycznie wyglądającą skórą, wrastającymi włoskami. Coraz częściej chirurdzy kierują do nas pacjentów, po zabiegach chirurgicznych usunięcia torbieli włosowej – jako element leczenia. Decydując się na ten zabieg, oprócz tego, że redukujemy owłosienie, mamy wartość dodaną, jaką jest poprawa jakości i wyglądu skóry.

Jaki jest koszt takiego zabiegu? Z jakim wydatkiem musimy się liczyć?

Koszt wykonania jednego zabiegu waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od ilości stref jakie będą wykonywane. Dodam, że w salonach mamy również bardzo korzystne rozwiązanie umożliwiające wykonanie całej serii zabiegów ze zniżką. Dlatego zapraszam wszystkie kobiety do naszych salonów DepilConcept – mamy ich obecnie blisko 60 w Polsce, w 35 miastach! Na świecie jest ich 153 m.in.: w Portugali, w Brazylii, czy też w Serbii – to dodatkowo potwierdza, że kobiety na całym świecie pozbywają się małych i większych kompleksów przez trwałą depilację – która jest najlepszą receptą na lepsze, bardziej komfortowe życie.


Zobacz także

Konkurs „Łowimy perełki. Która najlepiej pasuje do ciebie?”

„Może warto dać sobie szansę? Pokochać siebie i w siebie uwierzyć”. Akcja „List do samej siebie”

Naukowcy odkryli 11 cech idealnego mężczyzny. Chyba nie tego się spodziewaliśmy…