Go to content

6 nieinwazyjnych badań, które pozwalają wykryć nowotwory we wczesnym stadium

Nowotwór to typ choroby, który przeraża wielu ludzi. Nie można się temu dziwić, ponieważ leczenie często jest długotrwałe i nie zawsze przynosi oczekiwany rezultat. Zazwyczaj nowotwory złośliwe rozwijają się w dłuższym czasie i objawy kliniczne, które sugerują jego obecność pojawiają się czasem zbyt późno, aby otrzymać skuteczną pomoc.

Z tego powodu ważna jest profilaktyka, bo możliwie wczesne wykrycie raka ułatwia skuteczne podjęcie konkretnych działań. Bardzo pomocne w tym zakresie są badania profilaktyczne, które pomagają zdiagnozować istniejące nowotwory, na różnych organach.

6 nieinwazyjnych badań, które pozwalają wykryć nowotwory we wczesnym stadium


źródło: www.hellozdrowie.plonkologia.mp.pl, zdrowie.tvn.pl

Fot. iStock / JodiJacobson

1/6 Badanie cytologiczne

Cytologia to inaczej pobranie wymazu z szyjki macicy, który podlega mikroskopowej ocenie komórek. To proste badanie, szybkie i bezbolesne, pozwala na wykrycie nowotworu nawet we wczesnym stadium rozwoju. Pobranie komórek powinno być wykonywane najwcześniej 4 dni po zakończonej miesiączce, ale nie później, niż w czwartym dniu przed następną miesiączką — najlepiej pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego.

Fot. iStock / 7postman

2/6 Badanie ultrasonograficzne

USG, czyli zastosowanie ultradźwięków do badania i obrazowania tkanek, jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym. Pozwala ono zaobserwować wielkość i kształt narządów wewnętrznych umiejscowionych w jamie brzusznej i wykryć zmiany oraz obecność  guzów.

Fot. iStock / Antonio_Diaz

3/6 Mammografia

To badanie piersi należy wykonać pomiędzy 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Polega ono na umieszczeniu piersi na stoliku aparatu i dociśnięciu jej specjalną płytką. Mammografia szczególnie polecana jest kobietom powyżej 50 roku życia, w ramach profilaktyki raka piersi.

Fot. iStock / robertprzybysz

4/6 Endoskopia

Badania endoskopowe wykorzystuje się w diagnozowaniu chorób (w tym także nowotworów) układu pokarmowego, a także w ortopedii oraz w laryngologii.

Można wyróżnić siedem rodzajów endoskopii:

  • artroskopię – polegającą na wziernikowaniu stawu (np. kolanowego);
  • bronchoskopię – pozwala zbadać tchawicę oraz oskrzela oraz pobrać wycinek błony śluzowej i próbę wydzieliny do cytologii, histopatologii czy bakteriologii;
  • cystoskopię – polega na wziernikowaniu pęcherza;
  • endoskopię igłową – lekarz może zbadać wnętrze oka, zastawek serca, a także naczyń wieńcowych;
  • endoskopię kapsułkową – polega na połknięciu przez pacjenta metalowej kapsułki zawierającej kamerkę, dzięki której lekarz może zobaczyć wnętrze jelita cienkiego pacjenta;
  • gastroskopię – wykonywaną w celu obejrzenia górnego odcinka pokarmowego chorego, pobierania wycinków oraz hamowania krwawień;
  • kolonoskopię – polega na badaniu jelita grubego;
  • laparoskopię – badane jest wnętrze jamy otrzewnej poprzez wprowadzenie sondy przez nacięcie w brzuchu.

 

Fot. iStock / Fly_dragonfly

5/6 Dermatoskopia

Dermatoskopia to badanie zmian powstałych na skórze, które pozwala wykryć nowotwory nawet we wczesnym stadium choroby. Badanie skóry dermatoskopem jest bezbolesne, nieinwazyjne i trwa kilka minut. Szczególnie polecana jest osobom posiadającym liczne zmiany barwnikowe na ciele, pieprzyki.

Fot. iStock / skynesher

6/6 Prześwietlenie RTG

Prześwietlenie rentgenowskie to podstawa diagnostyki nowotworów złośliwych płuc. Wykonanie zdjęcia jest bezbolesne i bardzo często wykorzystywane. W przypadku, gdy obraz pokazuje większą ilość guzów, może informować o przerzutach pochodzących z ogniska nowotworu złośliwego znajdującego się poza płucami. Zdjęcie RTG uwidacznia również pierwotne guzy kości oraz przerzuty w kościach pochodzące z innych nowotworów złośliwych.