Go to content

9 rzeczy, których nie zmienisz w swoim partnerze (więc lepiej nawet nie próbuj)

9 rzeczy, których nie zmienisz w swoim partnerze (więc lepiej nawet nie próbuj)
Fot. iStock/g-stockstudio

Nikt nie jest idealny. Jednak za każdym razem, kiedy wchodzimy w nową relacje jakoś o tym zapominamy. Traktujemy partnerów, jak nie do końca idealny model sprzętu, który niedawno nabyłyśmy i teraz czas na „drobne poprawki”. Garderoba? – do wymiany. Bałaganiarstwo? – wyplenić zgryźliwymi uwagami. Brak opuszczania deski w toalecie? – nawet nie zaczynajmy tego tematu… Są jednak rzeczy, których pomimo wielu starań nie uda ci się zmienić. I dobrze. Bo to one właśnie sprawiają, że jesteśmy sobą. Oto lista 9. rzeczy, których nie zmienisz w swoim partnerze, więc lepiej nawet nie próbuj.

Relacja z rodziną

Znacie to powiedzenie, że wychodząc za faceta, poślubiacie całą jego rodzinę? Coś w tym jest. Bo nasza rodzina, to my sami, a przynajmniej jakaś część nas. Wszelkie próby ingerowania w jego relacje z rodziną, prędzej czy później doprowadzą do rozpadu waszego związku. Jeśli więc nie dogadujesz się z krewnymi partnera, może lepiej jeśli będzie odwiedzał ich w pojedynkę? Nie ma powodu, by niepotrzebnie stwarzać negatywną atmosferę. Warto też pamiętać, że rodzina to nie tylko więzy krwi. Ta sama zasada tyczy się także jego przyjaciół.

Bycie introwertykiem lub ekstrawertykiem

Niby wiemy o tym, że temperamentu drugiego człowieka nie da się zmienić, ale podświadomie i tak próbujemy. Za każdym razem kiedy starasz się wyjść z domu, a on uparcie leży na kanapie i ani myśli o tym, żeby z niej wstać, odgrywa się między wami mała wojna charakterów. Nie ma w tym oczywiście nic złego. O ile jesteśmy w stanie zaakceptować decyzję drugiej osoby, nie krzywdząc się przy tym wzajemnie. Jeśli twój partner ujął cię właśnie swą tajemniczą, introwertyczną osobowością, nie staraj się go zmieniać. Każdy z nas ma, genetycznie uwarunkowaną, odmienną potrzebę przebywania w towarzystwie innych ludzi. On akurat lepiej czuje się we własnym sosie.

Potrzeba czasu dla siebie

A skoro już przy własnym sosie jesteśmy, to świetnie jeśli odczuwasz, że większą część swojego czasu wolnego chciałabyś poświęcić na bycie razem. Musisz jednak pamiętać, że każdy potrzebuje też od czasu do czasu pobyć sam. Nie bierz tego do siebie. Pozwalając mu na chwilę samotności, dajesz mu przestrzeń na to by był sobą. To działa w dwie strony. Dzięki temu macie siłę do regeneracji i z nową energią podchodzicie do budowania waszego związku.

Hobby

„Jeśli wiesz, że hobby twojego partnera jest dla niego ważną częścią życia, a ty widzisz w nim jedynie marnowanie czasu, z którego trzeba go wyleczyć, to znak, że nie jesteście dobrze dopasowani”– mówi Chris Armstrong, terapeuta związkowy i autor wielu artykułów na temat budowania relacji. Wytykając i wyśmiewając zainteresowania swojego faceta, nie pozwalasz mu na bycie sobą. Trwanie w takim układzie będzie sprawiało tej drugiej osobie ogromny ból. A przecież nikt nie chciałby być w takim związku…

Poziom agresji

Wybuchy złości to kolejna część naszej osobowości, która czasami jest wręcz nie możliwa do zmiany. Jasne zdarzają się przypadki, że wynika to ze specyficznej sytuacji w jakiej znajduje się dana osoba. Ale w większości dotyczą one głównie nastolatków, nie dorosłych facetów. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność wiążąc się z osobami o wybuchowym temperamencie. Możesz spodziewać się, że on już zawsze taki będzie.

Przekonania religijne

Jakie znaczenie w twoim życiu ma czynne wyznawanie danej religii? Kiedy wiążemy się w pary, powinniśmy zwracać dużą uwagę na to, jaki stosunek do wierzeń ma nasza druga połowa. Może się bowiem okazać, że problemy na tym polu wyjdą na jaw dopiero przy pojawieniu się potomstwa. Ty chciałabyś, by dzieci zostały wychowane w wierze katolickiej, a on wolałby, gdyby same wybrały sobie, w co chciałyby wierzyć. Każda próba wpływu na przekonania religijne drugiej osoby, oprócz problemów na tle etycznym, niesie ze sobą ryzyko rozpadu związku.

Potrzeba ciągłego planowania

Lubisz wszystko planować? Śniadanie punktualnie o 7:30, kolacja o 19:00, a wizyta u koleżanki o 19:45 i ani minuty później? Twój partner za to nieustannie sabotuje twoje plany, przez zwlekaniem z podjęciem decyzji. No bo, co by tu dużo mówić – lubi klasyczny spontan? Nie mam dla ciebie dobrych wieści. Raczej nigdy nie uda ci się tego zmienić. Jedyną drogą wyjścia z tej sytuacji, jest kompromis. Rozluźnienie nieco grafiku i próba wpasowania się w niego, z jego strony.

Chęć posiadania dzieci

Chcesz mieć dzieci? To bardzo ważne pytanie. Chcesz? Jeśli on głośno i wyraźnie powtarza ci, że nie odczuwa takiej potrzeby – lepiej potraktuj to serio. Zdarza się, że ludzie zmieniają swój stosunek do dzieci, ale łudzenie się, że kiedyś to nastąpi to próżne czekanie. Absolutnie też nie możesz wymagać zmany tego nastawiania od swego partnera. Jeśli więc zasadniczo różnicie się na tym polu, powinnaś przemyśleć, czy to na pewno facet dla ciebie.

Poczucie humoru

Może cię to zaskoczyć, ale podobne poczucie humoru to bardzo ważny element w związku. Na jego podstawie można stwierdzić, czy jesteście dobrze dopasowani. Jeśli śmieszą was te same rzeczy, to najprawdopodobniej widzicie świat w tych samych kolorach. Jeśli każdy żart twojego partnera sprawia, że chce ci się wywracać oczami, prawdopodobnie za klika lat będzie cię to męczyć, nudzić, a może nawet ranić. Pomyśl o tym, bo humor jest nam dany raz na zawsze.


Źródło: huffingtonpost.com