Psychologia Związek

Jak szczęśliwie żyć z introwertykiem?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 kwietnia 2016
Jak szczęśliwie żyć z introwertykiem?
Fot. iStock / PeopleImages
 

Ujął cię tym, że jest trochę inny niż wszyscy. Trochę tajemniczy, wycofany, małomówny. Wzbudził od razu twoje zainteresowanie i silną potrzebę poznania go bliżej. Zdobycie jego zaufania i uwagi wymagało od ciebie trochę wysiłku, choć on mówi, że od razu wpadłaś mu w oko. Nie jest zbyt wylewny, to ty w związku jesteś wulkanem energii, inicjujesz spotkania ze znajomymi, weekendowe wyjazdy.

Czasami bywasz zmęczona i zniechęcona, kiedy słyszysz, że on to by lepiej w domu został, że niekoniecznie ma ochotę na towarzystwo. Cóż, związałaś się z introwertykiem, z którym życie nie zawsze jest łatwe. Kochasz go? I to kochasz właśnie za ten jego trudny jak dla ciebie charakter? Nie próbuj go zmieniać, zaakceptuj pewne rzeczy, które introwertykom są przypisane.

Lubi samotność

Introwertyk nie jest zwolennikiem towarzyskich spotkań. Jeśli proponujesz mu wspólną imprezę, to musisz liczyć się z tym, że on owszem pójdzie, żeby tobie sprawić przyjemność, ale na drugi dzień będzie potrzebował odrobiny samotności, żeby zregenerować swoje siły, przeanalizować wszystko, co się wydarzyło poprzedniego wieczoru. Często słyszysz: „Idź sama”? To nie jest skierowane przeciwko tobie, po prostu introwertyk woli zostać sam w domu, lubi swoją samotność, to nie jest objaw depresji, smutku, czy tego, że mniej cię kocha i nie chce z tobą spędzać czasu.

RADA: Uszanuj potrzebę samotności introwertyka, niech ona nie wzbudza w tobie niepokoju. On po prostu lubi pobyć sam. W ten sposób ładuje swoje akumulatory.

Ma małą grupę przyjaciół

Introwertyk nie zaprzyjaźnia się z każdym nowo poznanym człowiekiem. Nie wymagaj od niego, by twoi przyjaciele stali się jego przyjaciółmi. Introwertyk bardzo długo buduje relacje z innymi, ale jeśli już nazwie kogoś swoim przyjacielem, to możesz być pewna, że to przyjaźń na całe życie. Najlepiej czuje się wśród ludzi, których dobrze z na i w których towarzystwie dobrze się czuje.

RADA: Nie szukaj mu na siłę przyjaciół, nie umawiaj z mężem przyjaciółki na mecz. Introwertyk sam dobiera sobie przyjaciół. A że ma ich „tylko” dwóch – nie martw się, jemu to w zupełności wystarcza.

Unika tłumów

On pewnie pójdzie z tobą na koncert, do kina na premierę filmu, na wystawę, ale nie licz, że będzie z tego powodu piał z zachwytu. Introwertyk nie cierpi tłumów, męczą go, budzą w nim lęk i niepokój. Wejście w tłum wyczerpuje go. Co nie znaczy, że ty musisz zrezygnować z jakiś wyjść przez wzgląd na niego. Przecież nie musicie lubić zawsze to samo.

RADA: Nie wyciągaj go na siłę, jeśli nie ma ochoty wyjść z tobą na koncert, idź z przyjaciółką, ze znajomymi i uszanuj, że takie duże imprezy go po prostu męczą.

Nie lubi być w centrum uwagi

„A wiecie, co Marek wczoraj zrobił” – zaczynasz w towarzystwie mówić o swoim partnerze, a on najchętniej zapadłby się pod ziemię. Chcesz sprawić, żeby inni pomimo jego milczenia go dostrzegli, żeby był dla nich atrakcyjny, opowiadasz o nim chcąc pokazać, jaki świetny z niego facet. Tylko, że on tego w ogóle nie chce i nie potrzebuje. Czuje się zażenowany, kiedy nagle próbujesz skupić uwagę na jego osobie.

RADA: Introwertyk podczas spotkań towarzyskich woli zostań niewidzialny, albo skupić się na rozmowie z jedną osobą. Nie próbuj innych przekonywać do jego osoby, jemy to jest kompletnie niepotrzebne.

Nie lubi mówić o sobie

„Bartek, a może opowiesz jak ostatnio…” – próbujemy włączyć introwertyka do dyskusji, zachęcić by opowiedział coś o sobie. A on tego nie cierpi. Nie lubi mówić o tym, co mu się przytrafiło zwłaszcza osobom, z którymi nie jest w żaden sposób blisko. Podobnie w domu, nie zasypuj go pytaniami, czy coś się stało, czy jakoś mu pomóc, czy może chce porozmawiać. Introwertyk musi pewne rzeczy przetrawić w sobie, aż przyjdzie moment, kiedy tobie o czymś powie.

RADA: Nie ciągnij introwertyka za język, nie zamęczaj go pytaniami, daj mu do zrozumienia, że jesteś obok i że zawsze w każdym momencie może ci powiedzieć, co tam w nim siedzi.

Nie lubi niespodzianek

Broń Boże impreza urodzinowa niespodzianka dla introwertyka. On nie cierpi niespodzianek, wizyty przyjaciół, o której zapomniałaś mu powiedzieć, zabrania go niespodziewanie w miejsce, w którym nigdy nie był. Nie mów: „Mam dla ciebie niespodziankę”, bo to introwertyka na pewno nie ucieszy pomimo twoich chęci uszczęśliwienia go.

RADA: Musisz pogodzić się z tym, że niespodzianka to dla introwertyka żadna przyjemność. Lepiej powiedz, co planujesz, żeby on zdążył się do tego przygotować i zaplanować sobie wszystko pod tę twoją (nie)spodziankę.


Psychologia Związek

Tych produktów lepiej nie jeść na pusty żołądek. Sprawdź dlaczego

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 kwietnia 2016
Fot. iStock / Eva Katalin Kondoros
 

Wstajesz rano i pierwsze o czym myślisz, to aby zaparzyć kawę/herbatę i na szybkiego wrzucić coś do żołądka. To co zjesz z samego rana jest bardzo istotne, nie tylko ze względu na podaż energii której tak bardzo w ciągu dnia potrzebujesz. Chodzi również o dobre samopoczucie, którego nie zmącą problemy z układem trawiennym. Istnieją bowiem produkty, których lepiej nie jest na pusty żołądek, i to nie tylko z samego rana. Przecież zdarza się nam w ciągu dnia nie mieć czasu na obiad, tylko złapać coś na szybko – mniej lub bardziej zdrowego – gdy zaczyna nam głośno burczeć w żołądku. Nawet wtedy dobrze mieć w pamięci, czego pusty żołądek może nie znieść.

Lista produktów, których lepiej nie jeść przy pustym żołądku

Zapoznaj się listą i przekonaj się, co możesz zmienić na lepsze w swoich posiłkach.

1. Owoce cytrusowe

Dobrze popijać nimi pożywienie w trakcie posiłków, ale nie przed nimi. W cytrusach jest dużo kwasu owocowego, który podrażnia śluzówkę żołądka, czego skutkiem może być zgaga. Ale nie tylko, picie na czczo soku pomarańczowego u wrażliwych na działanie kwasów osób, może spowodować początek zapalenia błony śluzowej żołądka. Owoce cytrusowe wywołują często alergie, a spożywanie ich na pusty żołądek może potęgować przykre konsekwencje. Osoby przyjmujące leki na alergię oraz serce, powinny absolutnie wystrzegać się popijania leków sokiem z grejpfrutów, ponieważ zaburza on ich metabolizm i może dojść do zatrucia.

Fot. Pixabay / Wikilmages / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Wikilmages / CC0 Public Domain

2. Banany

Banany znane są z wysokiej zawartości magnezu, który poprawia pracę serca, ale w nadmiarze może zaburzyć równowagę magnezowo- wapniową. Poza tym, te owoce są ciężkostrawne z powodu zawartości dużej ilości pektyn (podobnie jak gruszki).

Fot. Pixabay / Bryanbeedit / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Bryanbeedit / CC0 Public Domain

3. Czosnek

Co prawda chyba tylko wybitni miłośnicy smaku i aromatu czosnku mają odwagę jeść go z samego rana na surowo, choć to nie jest najlepszy pomysł. Czosnek może wywoływać reakcje alergiczne o różnym natężeniu, a jedzenie go na pusty żołądek może skutkować podrażnieniem, niestrawnością, problemami ze zgagą, mdłościami i wymiotami. Surowy czosnek wzmaga również skurcze żołądka i działa wzdymająco, oraz powoduje specyficzny zapach nie tylko z ust, ale całego ciała.

4. Surowe warzywa

Mimo, że warzywa są bardzo zdrowymi produktami, których nie może zabraknąć w codziennym jadłospisie, jedzenie ich na czczo w postaci surowej nie jest zalecane. Surowe warzywa są ciężkostrawne a wydzielane przez nie kwasy mogą podrażniać żołądek. Żołądek trawi je powoli co stwarza korzystną sytuację dla wystąpienia zgagi. W dodatku jeszcze mniej sympatyczne konsekwencje może mieć  skórka warzywa, która może zalegać w pustym żołądku i powodować mdłości.

Fot. Pixabay / saida / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / saida / CC0 Public Domain

5. Jogurt

Jedzenie jogurtu na pusty żołądek nie jest szkodliwe, ale pożyteczne bakterie nie mają szans na podróż po układzie trawiennym. W zetknięciu z dużą ilością agresywnego kwasu w pustym żołądku, bakterie po prostu zginą i nie będzie z nich żadnego pożytku. Jogurt dobrze jest spożywać jako zwieńczenie posiłku, aby bakterie miały szansę zadomowić się w jelitach.

Fot. Pixabay / kaboompics / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / kaboompics / CC0 Public Domain

6. Kawa

Co prawda nie da się jej zjeść – nie licząc formy cukierków kawowych- ale wlewanie jej na pusty żołądek może mieć przykre skutki. Zapewne wiele z nas popełnia ten grzech i kawę pije bez posiłku, a raczej w jego zastępstwie, na szybkiego. Picie kawy, szczególnie mocnego naparu, na czczo może działać drażniąco na żołądek, obciążać wątrobę i trzustkę. Notoryczne picie kawy w taki sposób, przyczynia się do stanu zapalnego błony śluzowej żołądka. Kawę pijcie, ale po posiłku.

Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain

7. Cukier i słodycze

Spożywanie dużych ilości słodkich rzeczy i obfite słodzenie kawy czy herbaty, powoduje nie tylko dostarczenie organizmowi pustych kalorii. Cukier jest szybko przyswajany przez organizm i działa na trzustkę, która nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości insuliny wcześnie rano. W efekcie wzmaga pracę, produkuje więcej insuliny a poziom cukru we krwi spada, przez co czujemy apatię i zmęczenie.

Fot. Pixabay / skeeze / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / skeeze / CC0 Public Domain

8. Zimne napoje

Woda z cytryną do dobry pomysł na rozruch z samego rana. Tyle że powinna mieć temperaturę przynajmniej pokojową. Sięgając po napoje zimne z lodówki, można zahamować proces trawienia przez obkurczenie naczyń krwionośnych, przez co pokarm będzie zalegał dłużej w żołądku.

Fot. Pixabay / stevepb / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / stevepb / CC0 Public Domain

 


źródło: Medical

 


Psychologia Związek

Od garnków do zastawy, czyli jak zadbać o piękno i styl w kuchni i salonie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 kwietnia 2016
Fot. Materiały prasowe

Każda gospodyni, która zaprasza w progi swojego domu gości, marzy, by jak najpiękniej ich przyjąć. Stara się zapewnić sympatyczną atmosferę, dobre humory oraz mistrzowskie przysmaki, by goście czuli się jak najlepiej zaopiekowani.

Na daną okazję każda z kobiet ma swoje plany i zamysł, jak stworzyć najlepszy klimat do rozmów i ucztowania. Niezależnie czy jest to duże przyjęcie jubileuszowe dla seniora rodu, czy spotkanie z przyjaciółmi przy szwedzkim stole, warto zadbać o detale aby każdy szczegół zgrywał się ze sobą od początku do końca.

Co na stół?

To jest wbrew pozorom bardzo ważna kwestia. Nawet najsmaczniejsze potrawy nie będą wspaniale smakować, jeśli zostaną podane na wyszczerbionych talerzach. Co prawda starą zastawę można darzyć prawdziwym sentymentem, jednak obtłuczone czy niekompletne naczynia mogą popsuć prezentację oraz dobry humor gospodyni. Zamiast zastanawiać się, jak odświeżyć ukochane antyki, lepiej kupić nową, kompletną zastawę, która w niczym nie będzie ustępowała urokiem starszej, a będzie zgodna z modnymi trendami w aranżacji stołu. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Przykładem pięknych naczyń z duszą, jest zastawa zdobiona motywem kolorowych kwiatów z kolekcji Anemon, marki Altom Design. Piękno i delikatność łąki pełnej rozłożystych anemonów, zaczaruje zwykły posiłek i  odmieni wystrój każdego domu, na długi czas. Do tego ożywczego akcentu wystarczy dołożyć fantazyjny bukiet kwiatów z łąk i pól, a spotkanie w wiosennym klimacie zostanie zapamiętane na długo.

Zanim pyszności trafią na stół, gospodyni czaruje w kuchni

Nie zawsze kobiece rządy w kuchni są łatwe i przyjemne. Czasem coś się przypali, niekiedy zabraknie składnika, ale za każdym razem gospodyni wkłada serce w to, by potrawy koncertowo smakowały, wyglądały oraz uwodziły smakiem.

Nieodzownymi akcesoriami, bez których kobieta czuje się jak bez ręki, są oczywiście garnki. Można gotować w jakimkolwiek garnku, jednak te z pań, które próbowały swych sił w oderwaniu przypalonej pieczeni z dna brytfanny, lub starały się uratować resztki przypalonego bigosu, wiedzą że dobry garnek to podstawa. Szczególnie taki, który łączy w sobie cechy nowoczesnych akcesoriów, klasycznego piękna, oraz nie tylko cieszy oczy i zdobi kuchnię, ale ułatwia gotowanie, zdejmując z głowy gospodyni konieczność stania przy kuchni cały czas. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Garnki łączące funkcjonalność i klasyczne piękno pasują do każdej kuchni

Z pozoru mogłoby się wydawać, że wygląd garnków jest najmniej istotny. Ale rzeczywistość udowadnia, że z większą chęcią kobiety poruszają się po kuchennym świecie, gdy ten tworzy spójną całość, i sprawia przyjemność przez estetyczny design. Każda, nawet najmniejsza kuchnia zyska, gdy staną w niej emaliowane garnki FNE Silesia Rybnik, których lista zalet zainteresuje każdego, kto spędza czas w kuchni, gotując dla siebie i bliskich.

Balbina i Izydor? Sentymentalny powrót do czasów dzieciństwa

Garnki z kolekcji FNE Silesia Rybnik silnie kojarzą się z klasyką. To właśnie emaliowane naczynia widywało się w kuchniach naszych babć. dziś zasłużenie powracają one na salony. I to nie bez przyczyny.

Wyjątkowe wzory

Emaliowane garnki FNE Silesia Rybnik przyozdobione kwiatowymi wzorami, czy też w intensywnych odcieniach, dodadzą smaku każdemu kuchennemu wnętrzu. Ponadto tworzą harmonijną całość z kolekcją zastawy stołowej Anemon, marki Altom Design. To wbrew pozorom istotna cecha, szczególnie gdy potrawa jest jeszcze w garnku, który mają szansę ujrzeć goście. Tak się dzieje w przypadku otwartych na kuchnię jadalni, oraz w przypadkach, gdy gospodyni dla wygody zechce postawić garnek z potrawą na stole. Emalia odporna jest na promienie UV, co zapewnia trwałość i intensywność koloru przez długie lata. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Wytrzymałość i praktyczne zastosowanie

Specjalnie wyselekcjonowana stal i wysokiej jakości emalia dają gwarancję, że garnki emaliowane, są wytrzymałe i estetycznie wykonane. Choć pozytywnie kojarzą się z klasyką sprzed lat, są o wiele bardziej trwałe. Emaliowane naczynia są łatwe w utrzymaniu czystości, dzięki powierzchni  „easy to clean” nie trzeba ich polerować. Garnki nadają się do przechowywania żywności, zachowują naturalny smak gotowanych potraw.

Wykończenie emalią zapobiega przywieraniu potraw oraz ułatwia utrzymanie naczynia w czystości. Optymalna grubość konstrukcji stalowej zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła i zmniejsza ryzyko przypalenia potrawy, oraz długotrwałe utrzymanie ciepła wewnątrz naczynia, co skraca czas przygotowywania potraw i pozostawia je dłużej ciepłe.

Szklista powłoka jest odporna na wysokie temperatury, korozję, detergenty i ścieranie, dzięki czemu przez długi czas zachowuje swoje właściwości. Naczynia można używać na wszystkich rodzajach kuchenek w tym indukcyjnych.

Bezpieczeństwo użytkowników 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Naczynia są bezpieczne  dla zdrowia, przyjazne dla dzieci, dzięki czemu przygotowywane w nich potrawy nie zawierają szkodliwych substancji. Są ekologiczne i antyalergiczne, odpowiednie dla osób podatnych na uczulenia. Można w nich bez obaw przygotowywać ulubione potrawy. Szczelna powłoka, uniemożliwia gromadzenie i rozmnażanie się bakterii, jest higieniczna i nie wpływa na jakość przyrządzanych potraw. Również ich kształt zapewnia bezpieczeństwo użytkowania – wywinięty rant garnka umożliwia łatwe przelewanie potraw a odpowiednio wyprofilowane uchwyty ułatwiają przenoszenie garnka wraz z jego zawartością. 

Garnki z kolorowych, cieszących oczy kolekcji FNE Silesia Rybnik, to doskonały pomysł na ożywienie kuchni oraz przyjemne, bezpieczne gotowanie. W połączeniu z  modną zastawą marki Altom Design, tworzą najlepsze połączenie piękna i smaku, między kuchnią a salonem.

Produkty dostępne na stronie sklepu internetowego pieknowdomu.pl


Wpis powstał we współpracy z firmą ALTOM


Zobacz także

Czasami niepodejmowanie żadnej decyzji, to najlepsza decyzja. 8 wskazówek, jak podjąć te najtrudniejsze

4 autodestruktywne zachowania niekochanych córek

4 autodestruktywne zachowania niekochanych córek

#pokochajmysie

Czy miłość może trwać całe życie? #Pokochajmysie