Go to content

Jak szczęśliwie żyć z introwertykiem?

Jak szczęśliwie żyć z introwertykiem?
Fot. iStock / PeopleImages

Ujął cię tym, że jest trochę inny niż wszyscy. Trochę tajemniczy, wycofany, małomówny. Wzbudził od razu twoje zainteresowanie i silną potrzebę poznania go bliżej. Zdobycie jego zaufania i uwagi wymagało od ciebie trochę wysiłku, choć on mówi, że od razu wpadłaś mu w oko. Nie jest zbyt wylewny, to ty w związku jesteś wulkanem energii, inicjujesz spotkania ze znajomymi, weekendowe wyjazdy.

Czasami bywasz zmęczona i zniechęcona, kiedy słyszysz, że on to by lepiej w domu został, że niekoniecznie ma ochotę na towarzystwo. Cóż, związałaś się z introwertykiem, z którym życie nie zawsze jest łatwe. Kochasz go? I to kochasz właśnie za ten jego trudny jak dla ciebie charakter? Nie próbuj go zmieniać, zaakceptuj pewne rzeczy, które introwertykom są przypisane.

Lubi samotność

Introwertyk nie jest zwolennikiem towarzyskich spotkań. Jeśli proponujesz mu wspólną imprezę, to musisz liczyć się z tym, że on owszem pójdzie, żeby tobie sprawić przyjemność, ale na drugi dzień będzie potrzebował odrobiny samotności, żeby zregenerować swoje siły, przeanalizować wszystko, co się wydarzyło poprzedniego wieczoru. Często słyszysz: „Idź sama”? To nie jest skierowane przeciwko tobie, po prostu introwertyk woli zostać sam w domu, lubi swoją samotność, to nie jest objaw depresji, smutku, czy tego, że mniej cię kocha i nie chce z tobą spędzać czasu.

RADA: Uszanuj potrzebę samotności introwertyka, niech ona nie wzbudza w tobie niepokoju. On po prostu lubi pobyć sam. W ten sposób ładuje swoje akumulatory.

Ma małą grupę przyjaciół

Introwertyk nie zaprzyjaźnia się z każdym nowo poznanym człowiekiem. Nie wymagaj od niego, by twoi przyjaciele stali się jego przyjaciółmi. Introwertyk bardzo długo buduje relacje z innymi, ale jeśli już nazwie kogoś swoim przyjacielem, to możesz być pewna, że to przyjaźń na całe życie. Najlepiej czuje się wśród ludzi, których dobrze z na i w których towarzystwie dobrze się czuje.

RADA: Nie szukaj mu na siłę przyjaciół, nie umawiaj z mężem przyjaciółki na mecz. Introwertyk sam dobiera sobie przyjaciół. A że ma ich „tylko” dwóch – nie martw się, jemu to w zupełności wystarcza.

Unika tłumów

On pewnie pójdzie z tobą na koncert, do kina na premierę filmu, na wystawę, ale nie licz, że będzie z tego powodu piał z zachwytu. Introwertyk nie cierpi tłumów, męczą go, budzą w nim lęk i niepokój. Wejście w tłum wyczerpuje go. Co nie znaczy, że ty musisz zrezygnować z jakiś wyjść przez wzgląd na niego. Przecież nie musicie lubić zawsze to samo.

RADA: Nie wyciągaj go na siłę, jeśli nie ma ochoty wyjść z tobą na koncert, idź z przyjaciółką, ze znajomymi i uszanuj, że takie duże imprezy go po prostu męczą.

Nie lubi być w centrum uwagi

„A wiecie, co Marek wczoraj zrobił” – zaczynasz w towarzystwie mówić o swoim partnerze, a on najchętniej zapadłby się pod ziemię. Chcesz sprawić, żeby inni pomimo jego milczenia go dostrzegli, żeby był dla nich atrakcyjny, opowiadasz o nim chcąc pokazać, jaki świetny z niego facet. Tylko, że on tego w ogóle nie chce i nie potrzebuje. Czuje się zażenowany, kiedy nagle próbujesz skupić uwagę na jego osobie.

RADA: Introwertyk podczas spotkań towarzyskich woli zostań niewidzialny, albo skupić się na rozmowie z jedną osobą. Nie próbuj innych przekonywać do jego osoby, jemy to jest kompletnie niepotrzebne.

Nie lubi mówić o sobie

„Bartek, a może opowiesz jak ostatnio…” – próbujemy włączyć introwertyka do dyskusji, zachęcić by opowiedział coś o sobie. A on tego nie cierpi. Nie lubi mówić o tym, co mu się przytrafiło zwłaszcza osobom, z którymi nie jest w żaden sposób blisko. Podobnie w domu, nie zasypuj go pytaniami, czy coś się stało, czy jakoś mu pomóc, czy może chce porozmawiać. Introwertyk musi pewne rzeczy przetrawić w sobie, aż przyjdzie moment, kiedy tobie o czymś powie.

RADA: Nie ciągnij introwertyka za język, nie zamęczaj go pytaniami, daj mu do zrozumienia, że jesteś obok i że zawsze w każdym momencie może ci powiedzieć, co tam w nim siedzi.

Nie lubi niespodzianek

Broń Boże impreza urodzinowa niespodzianka dla introwertyka. On nie cierpi niespodzianek, wizyty przyjaciół, o której zapomniałaś mu powiedzieć, zabrania go niespodziewanie w miejsce, w którym nigdy nie był. Nie mów: „Mam dla ciebie niespodziankę”, bo to introwertyka na pewno nie ucieszy pomimo twoich chęci uszczęśliwienia go.

RADA: Musisz pogodzić się z tym, że niespodzianka to dla introwertyka żadna przyjemność. Lepiej powiedz, co planujesz, żeby on zdążył się do tego przygotować i zaplanować sobie wszystko pod tę twoją (nie)spodziankę.