Lifestyle

9 kluczy do lepszego życia. Masz je w swoim ręku

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 grudnia 2020
9 kluczy do lepszego życia
Fot. iStock
 

Każdy marzy o tym, by mieć lepsze życie. Nie każdy jednak ma świadomość, że klucze do niego mamy w ręku, tylko nie zawsze wiemy, jak ich użyć. Nie ma jednej złotej rady, która rozwiązałaby na raz wszystkie problemy, ale każdy może żyć lepiej. I nie chodzi o to, by życie było bogatsze, ale spokojniejsze, bardziej harmonijne, komfortowe. Wystarczy tylko dostrzec własne możliwości i z nich skorzystać.

9 kluczy do lepszego życia  

Zazwyczaj zaczynamy myśleć o tym, jak żyć lepiej, gdy doświadczamy jakiejś straty, odczuwamy zmęczenie, niepokój lub zagrożenie. Wtedy pojawiają się myśli, co zrobić, by odnaleźć dla siebie harmonię. Codzienność nam tego nie ułatwia, stawiając coraz to nowe wyzwania i pokusy, wśród których nietrudno jest się pogubić. Klucze do lepszego życia pozwolą na otwarcie tych drzwi, na których zależy nam najbardziej. Pomagają odkryć to, co jest najważniejsze i pozwalają złapać równowagę pomiędzy tym, czego pragniemy, a czego wymaga od nas codzienność.

1. Zdecyduj, co jest dla ciebie najważniejsze

Zamiast rozmieniać się na drobne, określ rzecz, która jest dla ciebie najbardziej istotna, na czym zależy ci najbardziej. Pamiętaj o tym nie w kontekście posiadania czegokolwiek, ale o obecności, przeżywaniu, odczuwaniu dobrych emocji. Nie skupiaj się tak bardzo na drobnicy, która pochłania energię i często frustruje, bo przez nią brakuje czasu na rzeczy szczególnie ważne. Jeśli masz z tym problem, zadaj sobie pytanie, co byś chciała zrobić ze swoim czasem, gdyby zostało ci go naprawdę niewiele? To jest pierwszy krok do lepszego, bardziej świadomego życia.

2. Ciesz się chwilą

Skup się na tym, co się dzieje tu i teraz. Poczuj ciepłe promienie słońca na twarzy, wsłuchaj się w śpiew ptaków lub miarowy oddech dziecka, doceń cichy i ciepły kąt po intensywnym dniu. Poczuj się szczęśliwa bez wysiłku właśnie teraz, i delektuj się tym. Takie niewielkie radości zbliżają do pełni szczęścia i wzmacniają zadowolenie z życia.

3. Znajdź czas na to, co lubisz

Trudno w natłoku obowiązków znaleźć czas na przyjemności, ale warto się o to postarać. Pasje stają się kluczem do lepszego życia, ponieważ umożliwiają odczucie przepływu dobrej energii w działaniu. To ważne, by robić z przyjemnością to, co się lubi. Dzięki temu poprawia się samopoczucie, wzrasta pewność siebie i poczucie satysfakcji oraz osiąganego sukcesu.

4. Bądź empatyczna

Otwarcie się na drugiego człowieka pozwala uruchomić w pełni pokłady dobrej energii, poprawia istniejące relacje i ułatwia nawiązywanie nowych. Nie chodzi o to, by poświęcać się w imię czyjegoś komfortu, ale by słuchać i odpowiadać z empatią na potrzeby innych, szczególnie bliskich osób. Przecież tego samego oczekujemy dla siebie — bycia zauważonym i zaopiekowanym — i to nas uszczęśliwia.

5. Odpuść samokrytykę

Stawianie sobie celów i dążenie do ich realizacji jest dobre, ale nie zawsze łatwe. Gdy coś idzie niezgodnie z planem, bywamy dla siebie bardzo surowi w ocenie, co jest szkodliwe na dłuższą metę. Wg badań samokrytyka może mieć negatywny wpływ na zdrowie, samopoczucie i jakość życia. Wymagaj od siebie, ale wybaczaj sobie błędy, które zdarza ci się popełniać. Bądź wobec siebie bardziej wyrozumiała — nikt z nas nie jest idealny.

6. Pozwól sobie na pauzę

Nie musisz wszędzie i ze wszystkim gonić, dokładać sobie zajęć bez chwili wytchnienia. Zrób to, co naprawdę musisz „na już” zrobić, a następnie wciśnij przycisk pauzy. Każdy z nas potrzebuje takiego resetu, przerwy na oddech, bez której trudno zachować równowagę. To pozwala odświeżyć priorytety i najważniejsze cele, wrócić na chwilę do samego siebie. I nie trzeba od razu rzucać wszystkiego i jechać w przysłowiowe Bieszczady. Kilka minut na głębokie oddechy, zamknięcie oczu, rozciągnięcie spiętego ciała wystarczy, by móc działać z większą efektywnością. Korzystaj tego zawsze, gdy poczujesz, że jest ciężko.

7. Wypracuj pozytywne nawyki

Wbrew pozorom rutyna ułatwia codzienność, ponieważ pomaga określić i równoważyć działania. Ustalony porządek działania skróci czas na niepotrzebne miotanie się pomiędzy kolejnymi rzeczami do zrobienia. Nie musisz rozpisywać wszystkiego, co do minuty. Ustal kilka najważniejszych, żelaznych punktów dnia, które mimochodem określą ramy dla innych działań i je uporządkują. Zyskasz czas i spokój.

8. Rusz się 

Może jest to rada banalna, ale niezwykle istotna. Ruch nie tylko zdrowe ciało, ale także dobre samopoczucie. W trakcie aktywności fizycznej wytwarzają się endorfiny, więc poprawia się humor, czujemy się lepiej, poprawia się nastawienie i chęci do dalszego działania. Zdrowa aktywność dodaje energii do życia.

9. Wyjdź na zewnątrz

Jeśli tylko możesz, korzystaj z kontaktu z przyrodą, dotleń się, uspokój myśli. Jest to szczególnie ważne w dobie pandemii koronawirusa, gdy często z obawy sami zamykamy się w czterech ścianach. Skorzystaj z możliwości wyciszenia, wyjdź na zewnątrz — pójdź do lasu, do parku, na łąkę. Ciesz się słońcem, słuchaj odgłosów natury, złap równowagę. To jedna z dróg do lepszego życia.


źródło: www.lifehack.org 

Lifestyle

Ratunku, mój facet ma depresję! Jak być wsparciem w chwilach kryzysu i samemu nie zwariować

Redakcja
Redakcja
15 grudnia 2020
Fot. iStock/Everste
 

Patrzę na niego, jak próbuje zorganizować swój dzień. Wstał, z trudem, ale wstał. Pijemy wspólną kawę, uważnie przyglądam się jego twarzy. Wzrok nieobecny, rozbiegany, smutek w oczach. Jeszcze wcześnie, może po prostu to wina poranka. Może za chwilę poczuje się lepiej? Ten stan nie trwa długo, zaledwie kilka dni. A jednak atmosfera w domu zmieniła się z radośnie żartobliwej w beznadziejnie pogrzebową.

Czy to prawdziwa depresja, czy może chwilowe obniżenie nastroju? Raczej to drugie. Sama już nie wiem. Wiem tylko, że jest ciężko. I jemu,  i mnie. Tygodniowe chandry zdarzały mu się już wcześniej, to nie jest nowość. One przychodzą i odchodzą. Staram się wykazać empatią, być akceptująca, ale nie matkować. Jemy coś dobrego na śniadanie, wyjątkowo nie rozmawiamy o pracy przy jajkach na miękko. Właściwie nie rozmawiamy o niczym.

Patrzę przez okno. Na dworze jest ciemno, zimno i smutno. Tam, skąd pochodzi mój facet, zawsze świeci słońce. Szukam przyczyny: może to tęsknota za ojczyzną, za tym słońcem? Wieczorem zjemy jego ulubione danie, przejrzymy zdjęcia z wakacji. Przez chwilę będzie lepiej. Ale teraz trzeba usiąść do obowiązków, otworzyć domowe biuro i zacząć dzień.

Praca w domu wyraźnie nie sprzyja dobremu samopoczuciu mojego faceta. Brak mu kontaktu z ludźmi, brak podróży służbowych, ruchu i gwaru, przerwy na lunch. Denerwuje go ta jedna wielka niewiadoma: kiedy to się wreszcie skończy? Rozumiem to. Ale ja jestem inna, podchodzę do sytuacji zadaniowo: jest, jak jest, trzeba zrobić to, co jest teraz możliwe, nie myśleć za dużo o przyszłości.

Jak sobie poradzić z tym uczuciem bezsilności i niemocy, kiedy widzimy, że bliska osoba cierpi, ale żadne z podjętych przez nas działań nie przynoszą skutków? Warto pamiętać o tych kilku krokach:

1. Nie zmuszaj do działania, nie mów, że trzeba się uśmiechać, wstawać z łóżka, widzieć wszystko w pozytywnych barwach. To nie jest ani dobry moment, ani dobra metoda.

2. Postaw się na jego miejscu. Spróbuj wczuć się w jego emocje. Empatia to wspaniałe narzędzie, które pomaga nam dotrzeć w te zakamarki duszy, w których skryte są nasze lęki, bóle, obawy.

3. Nie oceniaj, nie krytykuj. Uwierz, że twój partner naprawdę nie ma teraz na pewne rzeczy wpływu i jest mu zle z tym  

4. Pokaż akceptację. Osoba zmagająca się ze stanem depresyjnym jak nikt inny potrzebuje wiedzieć, że jest akceptowana, że nikt nie obwinia jej za jej trudne emocje i obniżony nastrój. Pokaż, że rozumiesz, że twojemu partnerowi jest ciężko i że chcesz okazać mu wsparcie.

5. Nie zapominaj o sobie. Stany depresyjne bliskiej osoby dotykają jej otoczenie, angażują uczucia i emocje jej drugiej połówki, rodziców, dzieci. Dbaj o własną równowagę psychiczną, o swoje potrzeby. To bardzo ważne.

6. Jeśli objawy zaczynają być naprawdę niepokojące, jeśli trwają dłużej niż zwykle i zaburzają normalne funkcjonowanie i codzienne wykonywanie obowiązków, warto szukać pomocy specjalisty. Są takie problemy, z którymi sami sobie nie poradzimy.

Najważniejsze, co możemy zrobić, to być obok, słuchać i pokazywać akceptację. Pamiętajmy jednak, że o ile miłość i czułość pomagają leczyć duszę, ale z całą pewnością nie zastąpią profesjonalnej pomocy.

 Zobacz także

25 cytatów o przyjaźni

25 cytatów o przyjaźni, które oddają jej wyjątkowe piękno

Ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha

10 filmów z podróżą w tle – w sam raz na wakacje!