Go to content

9 kluczy do lepszego życia. Masz je w swoim ręku

9 kluczy do lepszego życia
Fot. iStock

Każdy marzy o tym, by mieć lepsze życie. Nie każdy jednak ma świadomość, że klucze do niego mamy w ręku, tylko nie zawsze wiemy, jak ich użyć. Nie ma jednej złotej rady, która rozwiązałaby na raz wszystkie problemy, ale każdy może żyć lepiej. I nie chodzi o to, by życie było bogatsze, ale spokojniejsze, bardziej harmonijne, komfortowe. Wystarczy tylko dostrzec własne możliwości i z nich skorzystać.

9 kluczy do lepszego życia  

Zazwyczaj zaczynamy myśleć o tym, jak żyć lepiej, gdy doświadczamy jakiejś straty, odczuwamy zmęczenie, niepokój lub zagrożenie. Wtedy pojawiają się myśli, co zrobić, by odnaleźć dla siebie harmonię. Codzienność nam tego nie ułatwia, stawiając coraz to nowe wyzwania i pokusy, wśród których nietrudno jest się pogubić. Klucze do lepszego życia pozwolą na otwarcie tych drzwi, na których zależy nam najbardziej. Pomagają odkryć to, co jest najważniejsze i pozwalają złapać równowagę pomiędzy tym, czego pragniemy, a czego wymaga od nas codzienność.

1. Zdecyduj, co jest dla ciebie najważniejsze

Zamiast rozmieniać się na drobne, określ rzecz, która jest dla ciebie najbardziej istotna, na czym zależy ci najbardziej. Pamiętaj o tym nie w kontekście posiadania czegokolwiek, ale o obecności, przeżywaniu, odczuwaniu dobrych emocji. Nie skupiaj się tak bardzo na drobnicy, która pochłania energię i często frustruje, bo przez nią brakuje czasu na rzeczy szczególnie ważne. Jeśli masz z tym problem, zadaj sobie pytanie, co byś chciała zrobić ze swoim czasem, gdyby zostało ci go naprawdę niewiele? To jest pierwszy krok do lepszego, bardziej świadomego życia.

2. Ciesz się chwilą

Skup się na tym, co się dzieje tu i teraz. Poczuj ciepłe promienie słońca na twarzy, wsłuchaj się w śpiew ptaków lub miarowy oddech dziecka, doceń cichy i ciepły kąt po intensywnym dniu. Poczuj się szczęśliwa bez wysiłku właśnie teraz, i delektuj się tym. Takie niewielkie radości zbliżają do pełni szczęścia i wzmacniają zadowolenie z życia.

3. Znajdź czas na to, co lubisz

Trudno w natłoku obowiązków znaleźć czas na przyjemności, ale warto się o to postarać. Pasje stają się kluczem do lepszego życia, ponieważ umożliwiają odczucie przepływu dobrej energii w działaniu. To ważne, by robić z przyjemnością to, co się lubi. Dzięki temu poprawia się samopoczucie, wzrasta pewność siebie i poczucie satysfakcji oraz osiąganego sukcesu.

4. Bądź empatyczna

Otwarcie się na drugiego człowieka pozwala uruchomić w pełni pokłady dobrej energii, poprawia istniejące relacje i ułatwia nawiązywanie nowych. Nie chodzi o to, by poświęcać się w imię czyjegoś komfortu, ale by słuchać i odpowiadać z empatią na potrzeby innych, szczególnie bliskich osób. Przecież tego samego oczekujemy dla siebie — bycia zauważonym i zaopiekowanym — i to nas uszczęśliwia.

5. Odpuść samokrytykę

Stawianie sobie celów i dążenie do ich realizacji jest dobre, ale nie zawsze łatwe. Gdy coś idzie niezgodnie z planem, bywamy dla siebie bardzo surowi w ocenie, co jest szkodliwe na dłuższą metę. Wg badań samokrytyka może mieć negatywny wpływ na zdrowie, samopoczucie i jakość życia. Wymagaj od siebie, ale wybaczaj sobie błędy, które zdarza ci się popełniać. Bądź wobec siebie bardziej wyrozumiała — nikt z nas nie jest idealny.

6. Pozwól sobie na pauzę

Nie musisz wszędzie i ze wszystkim gonić, dokładać sobie zajęć bez chwili wytchnienia. Zrób to, co naprawdę musisz „na już” zrobić, a następnie wciśnij przycisk pauzy. Każdy z nas potrzebuje takiego resetu, przerwy na oddech, bez której trudno zachować równowagę. To pozwala odświeżyć priorytety i najważniejsze cele, wrócić na chwilę do samego siebie. I nie trzeba od razu rzucać wszystkiego i jechać w przysłowiowe Bieszczady. Kilka minut na głębokie oddechy, zamknięcie oczu, rozciągnięcie spiętego ciała wystarczy, by móc działać z większą efektywnością. Korzystaj tego zawsze, gdy poczujesz, że jest ciężko.

7. Wypracuj pozytywne nawyki

Wbrew pozorom rutyna ułatwia codzienność, ponieważ pomaga określić i równoważyć działania. Ustalony porządek działania skróci czas na niepotrzebne miotanie się pomiędzy kolejnymi rzeczami do zrobienia. Nie musisz rozpisywać wszystkiego, co do minuty. Ustal kilka najważniejszych, żelaznych punktów dnia, które mimochodem określą ramy dla innych działań i je uporządkują. Zyskasz czas i spokój.

8. Rusz się 

Może jest to rada banalna, ale niezwykle istotna. Ruch nie tylko zdrowe ciało, ale także dobre samopoczucie. W trakcie aktywności fizycznej wytwarzają się endorfiny, więc poprawia się humor, czujemy się lepiej, poprawia się nastawienie i chęci do dalszego działania. Zdrowa aktywność dodaje energii do życia.

9. Wyjdź na zewnątrz

Jeśli tylko możesz, korzystaj z kontaktu z przyrodą, dotleń się, uspokój myśli. Jest to szczególnie ważne w dobie pandemii koronawirusa, gdy często z obawy sami zamykamy się w czterech ścianach. Skorzystaj z możliwości wyciszenia, wyjdź na zewnątrz — pójdź do lasu, do parku, na łąkę. Ciesz się słońcem, słuchaj odgłosów natury, złap równowagę. To jedna z dróg do lepszego życia.


źródło: www.lifehack.org